W Uberze masz 45 razy większą szansę na napaść seksualną, niż na śmierć

Maksym SłomskiSkomentuj
W Uberze masz 45 razy większą szansę na napaść seksualną, niż na śmierć
Uber nigdy wcześniej nie chwalił się dokładnymi statystykami na temat bezpieczeństwa oferowanych przez swoich kierowców przewozów, ale ta chwila w końcu nadeszła. Budząca spore emocje i kontrowersje na całym świecie firma podzieliła się nimi w wielkim raporcie danymi dotyczącymi przewozów, które miały miejsce w 2017 i 2018 roku na terenie samych tylko Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tam co najmniej kilka godnych wzmianki faktów.

W samym tylko 2017 roku w samochodach prowadzonych przez kierowców Ubera doszło do 2059 napaści na tle seksualnym. Liczba ta gwałtownie wzrosła w roku 2018, kiedy to przybyło zarówno kierowców, jak i miało miejsce więcej przejazdów. W 2018 roku liczba napaści seksualnych wynosiła już 3045. Czy to duży wzrost? Oceńcie sami konfrontując go z faktem, że na przestrzeni zaledwie roku odbyło się o ponad 300 milionów (!) przejazdów więcej. Sam Uber podaje, że odsetek napaści w przeliczeniu na przejazd zmalał o 16%. Warto nadmienić, że pasażerowie byli ofiarami „jedynie” w 55% przypadków, a w 45% stawiani byli w roli napastników.

uber napady
Różne rodzaje napaści seksualnych w pojazdach Ubera | Źródło: Uber

W 2017 roku w przeliczeniu na 100 milionów przejechanych mil ginęły średnio 0,59 osoby. W roku 2018 było to już 0,57 osoby na 100 milionów przejazdów. Łącznie na przestrzeni dwóch lat w pojazdach Ubera zginęło 107 osób w łącznie 97 wypadkach ze skutkiem śmiertelnym. Aż 90% z nich miało miejsce w terenie zabudowanym. Uber podaje także, że w samochodach Uber zamordowano w zeszłym roku dziewięć osób, a w 2018 – dziesięć. Siedem z ofiar to kierowcy, osiem – pasażerowie, a cztery osoby to osoby przypadkowe, znajdujące się poza pojazdem.


Uber podaje, że w 2019 roku odsetek przestępstw na tle seksualnym spadnie według prognoz o 17-20% w porównaniu do roku 2018.

I co powiecie na takie dane? Bezpieczna forma transportu, czy może wręcz przeciwnie?

Źródło: Uber


Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.