Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Używasz Facebooka? Twój numer telefonu może krążyć w sieci
Czwartek, 05 Wrzesień 2019 09:13, Wpisany przez Maksym Słomski
facebook wyciek telefony
Wyciekły dane 419 milionów użytkowników.

Wiele mówi się o bezpieczeństwie w sieci i o tym, aby nie udostępniać swoich danych w sieci gdzie popadnie. Sytuacja się komplikuje, gdy dane powierzamy serwisowi, który przynajmniej w teorii jest godny zaufania i dba o ich prywatność, a w praktyce zalicza kolejne wizerunkowe wpadki. Jednym z takich serwisów jest Facebook, który dopuścił się wycieku danych aż 419 milionów swoich użytkowników.

Eksperci ds. bezpieczeństwa z GDI Foundation donoszą, że natrafili w sieci na kilka baz danych znajdujących się na niezabezpieczonym żadnymi hasłami serwerze nienależącym do Facebooka. Bazy te zawierały informacje osobiste użytkowników najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego - wśród nich znajdowały się nie tylko numery telefonów, ale także unikalne numery ID, pozwalające powiązać numery z określonym kontem użytkownika. Facebook odniósł się już do sprawy, bagatelizując jej znaczenie. 

Przedstawiciele firmy Marka Zuckerberga twierdzą, że baza danych ma już rok, sugerując, że może nie być aktualna. Ciekawi mnie, Drodzy Czytelnicy, jak często zmieniacie swoje numery telefonów? Wydaje mi się, że większość z Was nie robi tego aż z tak dużą regularnością. Osoby reprezentujące Facebooka uważają też, że serwer zawierał "jedynie połowę z sugerowanej liczby 419 milionów rekordów". Jednocześnie odmówiły podania precyzyjnej liczby.

Nie musimy chyba mówić, że numery telefonów powiązane z imionami i nazwiskami użytkowników dają cyberprzestępcom szerokie pole do popisu w kwestii nadużyć. Telefony reklamowe to tylko czubek góry lodowej, a różnego rodzaju wyłudzenia poprzez SMSy to te łagodniejsze z konsekwencji, które mogą czekać poszkodowanych.

Baza danych została już usunięta z serwera, ale wszyscy dobrze znamy zasadę mówiącą, iż w Internecie nic nie ginie.

Źródło: Techspot