Kable do ładowania smartfonów z wbudowanym malware. Użytkownicy iPhone’ów muszą być ostrożni

Maksym SłomskiSkomentuj
Kable do ładowania smartfonów z wbudowanym malware. Użytkownicy iPhone’ów muszą być ostrożni
Stosunkowo niewiele miejsca na dyskusję w sieci poświęca się kwestiom związanym z zamiennikami dla oryginalnych akcesoriów dla przeróżnych urządzeń. Mówi się o nich sporadycznie w kontekście rozsądnej alternatywy dla rozwiązań, których cenę trudno jest uzasadnić – na przykład w przypadku okablowania do smartfonów. Oczywiście czasem wspomina się także, że tani zamiennik może uszkodzić cenne urządzenie. Teraz dowiedziono, że kabel USB może zawierać malware.

Znany w Internecie ekspert do spraw bezpieczeństwa, ukrywający się na Twitterze pod pseudonimem MG zaprezentował autorski kabel Lightning dla urządzeń Apple. Od strony wizualnej nie różni się on w żaden sposób od oryginalnego rozwiązania. Ba, działa ponoć równie dobrze i żaden komputer nie jest w stanie odróżnić go od droższego akcesorium giganta z Cupertino. Sekretem O.MG Cable jest niewielki chip pozwalający uzyskać zdalną kontrolę nad urządzeniem, do którego zostanie podpięty przewód.

Aby wziąć na celownik któregoś z użytkowników produktów Apple wystarczy wykorzystać jego nieuwagę i podmienić oryginalny kabel. Ba, można nawet wręczyć mu taki kabelek w prezencie i czekać, aż ten z niego skorzysta.

Po wpisaniu w pasku przeglądarki adresu IP fałszywego przewodu, potencjalny cyberprzestępca może uruchomić na komputerze ofiary cały zestaw narzędzi, które mogą wyrządzić szkodę danej osobie. MG twierdzi, że spektrum działań można porównać do fizycznego korzystania z zainfekowanego komputera.


Na kabelku umieścić można dowolny „ładunek” w postaci skryptów i komend, które napastnik może zdalnie aktywować na urządzeniu ofiary. Możliwe jest nawet zdalne dezaktywowanie chipu celem zatarcia śladów – twórca twierdzi, że hakera ogranicza wyłącznie wyobraźnia.

MG powiedział, że stworzył własnoręcznie 100 kabli „z niespodzianką”. Ich możliwości zaprezentuje w trakcie tegorocznego Defconu. Kabelki będzie można kupić w cenie, bagatela, 200 dolarów za egzemplarz.

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.