Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Instagram banuje swojego partnera reklamowego za potajemne śledzenie użytkowników
Czwartek, 08 Sierpień 2019 09:13, Wpisany przez Piotr Malinowski
ibnstagram hyp3r
Afera.

Hyp3r to marketingowy startup, którego głównym celem jest śledzenie postów opartych na lokalizacji na przeróżnych platformach społecznościowych. Zanim przejdziemy do szczegółów tytułowego zamieszania, warto rzucić nieco światła na sposób działania firmy.

Pozwólcie, że posłużę się przykładem. Publikujecie na Instagramie zdjęcie z restauracji wraz z jej lokalizacją. Narzędzia platformy Hyp3r zbierają te informacje i następnie wykorzystują je do tworzenia ukierunkowanych reklam. Jeśli po wstawieniu zdjęcia ze wspomnianej restauracji zobaczycie reklamę konkurencyjnego lokalu o podobnym menu, to z wielkim prawdopodobieństwem zadziałały tu algorytmy Hyp3r.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby firma wykorzystywała publicznie udostępniane dane w taki sposób, jak to zostało opisane powyżej. Niestety nie do końca tak było. Startup Hyp3r wykorzystywał potajemnie lukę w zabezpieczeniach Instagrama i gromadził dosłownie wszystkie posty z danych lokalizacji. Okazało się też, że firma zapisywała Story milionów użytkowników platformy oraz systematycznie pobierała publiczne i prywatne informacje z milionów profili klientów Instagrama.

W taki sposób osoby odpowiedzialne za Hyp3r zgromadziły sobie pokaźną bazę danych, która może zostać wykorzystana niezbyt pozytywnym celu. Instagram odkrył naruszenie zasad i usunął wszystkie algorytmy startupu z serwisu oraz wprowadził nowe zabezpieczenia uniemożliwiające innym firmom zbieranie informacji w podobny sposób.

Źródło: 9to5mac