Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Uważajcie na cash trapping w bankomatach. Jak działa metoda przestępców?
Wtorek, 16 Lipiec 2019 15:33, Wpisany przez Maksym Słomski
cash trapping
Ostrzeżcie znajomych.

Santander Bank Polska przestrzega wszystkie osoby korzystające z bankomatów przed tak zwanym cash trappingiem. Metoda przestępców nie jest nowa, ale w ostatnim czasie została dopracowana w taki sposób, że naprawdę trudno ją wykryć.

Czym jest cash trapping? Jest to jedna z form oszustwa, która - jak sama nazwa wskazuje - powoduje uwięzienie wypłacanych z automatu banknotów w specjalnej nakładce. Nakładka ta montowana jest w bardzo subtelny sposób w miejscu szczeliny wydającej gotówkę.

Banknotów zablokowanych w szczelinie nie da się wyjąć - te pozostają niewidoczne. Ofiara po pewnym czasie odchodzi przeważnie zrezygnowana od bankomatu, myśląc, że gotówka nie została wypłacona. Wtedy do akcji wkraczają oszuści, którzy odklejają ją z urządzenia, wraz ze zmagazynowanymi pieniędzmi.

Jeśli padniecie ofiarą oszustwa tego typu, nie odchodźcie od bankomatu i od razu zgłoście telefonicznie problem operatorowi urządzenia. Numer telefonu znajduje się każdorazowo na urządzeniu.

Pamiętajcie, aby przed skorzystaniem z bankomatu upewnić się, że nie został on w żaden sposób zmodyfikowany. Zerknijcie zarówno w stronę elementu do którego wkładacie kartę (tu prym wiodą oszustwa skimmingowe), jak i wypłacającego gotówkę. Jeśli urządzenie wygląda podejrzanie lub znajdują się na nim ślady kleju - zgłoście to pod wspomnianym wcześniej numerem telefonu.Źródło: Santander Bank Polska