Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Amerykanie zażądali od Cloudflare danych właścicieli serwisu Chomikuj
Wtorek, 25 Czerwiec 2019 12:52, Wpisany przez Maksym Słomski
chomikuj cloudfare
RIAA w natarciu.

Wkoło polskiego serwisu hostingowego Chomikuj.pl od dłuższego czasu utrzymuje się aura kontrowersji. Jego właściciele mieli już wcześniej problemy z wymiarem sprawiedliwości za sprawą przechowywania na swoich serwerach pirackich tresci, które umieszczali tam właściciele "chomików". Teraz w administrację popularnego serwisu uderza amerykańskie RIAA. Sprawa jest poważna.

Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki, które zajmuje się ochroną praw autorskich, zażądało od firmy Cloudfare danych właścicieli serwisu Chomikuj.pl. Administracja popularnej strony ukrywa swoje dane osobowe, o które wystąpiła właśnie RIAA. Amerykanom zależy nie tylko na imionach i nazwiskach osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy, ale także numerach telefonów, adresach IP, a nawet informacjach o płatnościach dokonywanych przez serwis. Wszystko przez nieustanne łamanie praw autorskich twórców, których treści umieszczane są nielegalnie w obrębie serwisu.

Problem polega na tym, że nikt tak naprawdę nie wie tego, kto zarządza witryną. Nic dziwnego, że jej właściciele ukrywają tożsamość - chomikuj.pl jest piątym na świecie serwisem, jeśli chodzi o zgłoszenia naruszeń praw autorskich. Według danych Google, do dziś zgłoszono ponad 26 milionów żądań usunięcia treści z Chomikuj.pl, które naruszały prawa autorskie.

prawa chomikuj

Założycielami Chomikuj.pl są bracia Mateusz i Piotr Truszkowscy, którzy firmę sprzedali jesienią 2010 roku podmiotowi FS File Solutions Limited z Cypru. W toku postępowania sądowego przeciwko firmie z 2017 roku okazało się, że od 2016 Chomikuj.pl ma... nowego właściciela - jeszcze bardziej egzotycznego. Jest nim podobno firma Kelo Corporation z siedzibą na Belize - jednym z rajów podatkowych.

Z zainteresowaniem czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Gdyby RIAA udało się "namierzyć" właścicieli, grożą im zapewne wielomilionowe kary.

Źródło: Google, Torrentfreak