Procesory AMD odporne na najnowsze exploity

Maksym SłomskiSkomentuj
Procesory AMD odporne na najnowsze exploity
Pech nie opuszcza producentów procesorów – o ile pechem można nazwać oczywiście zaniedbania w zakresie stosowania odpowiednich zabezpieczeń. W ostatnim czasie odkryto aż cztery nowe i bardzo poważne zagrożenia – Zombieload, RIDL, Fallout i Store-to-Leak Forwarding. O ile osoby korzystające z procesorów marki Intel muszą jak najszybciej zadbać o aktualizacje swoich systemów, to właściciele procesorów od AMD mogą spać spokojnie. Zagrożenia MDS nie są dla nich żadnym zagrożeniem – wszystko to za sprawą odpowiednich zabezpieczeń na poziomie sprzętowym w chipach tego producenta. Jest to o tyle istotne, że wydajność komputerów po zastosowaniu poprawek… spada.

Serwis Phoronix wykonał serię testów na Ubuntu w wersji 19.04, które dowiodły, że załatanie luk może poważnie wpłynąć ponownie na wydajność komputerów osobistych z procesorami Intela. Dowiedziono, że konfiguracje z procesorami tego producenta, w których zażegnano potencjalne nowe zagrożenia oraz luki Meltdown i Spectre działały po zmianach nawet o 16% wolniej w zastosowaniach profesjonalnych wykorzystujących technologię hyper-threadingu. Co ciekawe, po aktualizacjach procesory AMD działały w tych samych warunkach testowych co najwyżej 3% wolniej.

Na domiar złego, Apple i Google wskazują wyłączenie technologii HT jako jedyną metodę, która zagwarantuje pełnię bezpieczeństwa systemom, na których uruchamiany jest niezaufany kod. Nie muszę chyba mówić, że wyłączenie wielowątkowej rdzeni w nowoczesnych procesorach powoduje spadek ich wydajności nawet o 50%? W przypadku procesorów AMD wyłączanie SMT (odpowiednik HT) nie jest konieczne.

Problemy nie dotyczą na szczęście „zwykłych” użytkowników. Spadek wydajności odczują stacje robocze i serwery, które pracują w oparciu o rozwiązania Intela. Phoronix zwraca uwagę, że po załataniu luk wydajność procesorów Intel Core i7-8700K w wielu zastosowaniach profesjonalnych zbliżyła się mocno do wydajności znacznie tańszego Ryzena 7 2700X.

Przypominamy, że nowowykryte błędy pozwalają egzekwować ataki na bufory procesorów oraz stosowanie ataków typu Microarchitectural Data Sampling (MDS). Za sprawą luk wykradać można dowolne dane z pamięci komputera – także hasła. Na atak narażone są wszystkie procesory Intela wyprodukowane przed 2018 rokiem.

Źródło: AMD, Phoronix, Tomshardware

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.