Poważna luka w procesorach Intela – zalecana natychmiastowa aktualizacja sterowników

Piotr MalinowskiSkomentuj
Poważna luka w procesorach Intela – zalecana natychmiastowa aktualizacja sterowników
 
Od kilkudziesięciu godzin jesteśmy wręcz bombardowani informacjami o lukach wykrytych w różnych podzespołach komputerowych oraz aplikacjach. Wczoraj przykładowo zachęcaliśmy Was do aktualizacji programu WhatsApp, a dwa dni temu przekazaliśmy niepokojące wieści odnośnie wadliwych sterowników do kart graficznych od firmy NVIDIA.

Tym razem sprawa dotyczy procesorów Intel i jeśli pomyśleliście sobie „e tam, pewnie chodzi o kilka modeli”, to niestety jesteście w błędzie. Luka została odnaleziona w większości CPU wyprodukowanych od 2011 roku – ofiarami hakerów może stać się więc ogromna rzesza użytkowników. Dobra, ale o co tak naprawdę się rozchodzi?

Mikroprocesory posiadają zdolność nazywaną fachowo „wykonywaniem spekulatywnym” pozwalającą na optymalizację wykorzystania jednostek wykonawczych, a co za tym idzie – maksymalizację wydajności. W tym wszystkim pojawiła się luka, a programiści znaleźli właśnie cztery sposoby na to jak ją skutecznie wykorzystać i uzyskać dostęp do danych konsumentów.

Naukowcy zajmujący się stroną CPU.fail (gromadzi ona informacje o każdej luce wykrytej w procesorach) opublikowali materiał, gdzie ukazują jak rozpocząć cyberataki przy użyciu złośliwego kodu JavaScript. Programiści stwierdzili przy tym, iż tego typu wtargnięcie hakera jest bardzo trudne do wykrycia przez oprogramowanie antywirusowe, lecz do tej pory nie znaleźli przypadku wykorzystania exploitu przez kogokolwiek.

Sprawa jest jednak o tyle poważna, że – jak juz wcześniej wspomniałem – obejmuje prawie wszystkie procesory Intela wyprodukowane od 2011 roku. Wyjątkami są jedynie wybrane procesory 8 oraz 9 generacji, a także Xeon Scalable drugiej generacji, które posiadają „wrodzoną” ochronę przez atakami.

Naprawa luki wymaga jednak nie tylko zaktualizowania sterowników procesora, lecz także samego systemu operacyjnego. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie uaktualnień poprzez TEN program. Po uczynieniu tego kroku należy wyszukać update używanego oprogramowania pokroju Windowsa czy macOS poprzez systemowe narzędzie.

Źródło: Engadget

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.