Sztuczna inteligencja blokuje spam na Gmailu. Liczby powalają

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Sztuczna inteligencja blokuje spam na Gmailu. Liczby powalają
{reklama-artykul}
Skuteczne blokowanie spamu to rzecz, z którą obecnie musi mierzyć się większość aplikacji oraz usług. Google postanowiło pochwalić się statystykami dotyczącymi automatyzacji związanej z wykrywaniem przykrych wiadomości mailowych w Gmailu. Okazuje się, iż dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji inżynierowie są w stanie zablokować 100 milionów niechcianych wiadomości dziennie. Wszystko to przez specjalny interfejs oraz platformę zaprojektowaną specjalnie w opisywanym wyżej celu.

Platforma używana przez Google do wyłapywania i usuwania spamu została oznaczona jako TensorFlow i wykorzystuje do działania system uczenia maszynowego opartego na kodzie open-source. Dzięki samodzielnemu analizowaniu oraz ocenie danych przez algorytmy, sztuczna inteligencja jest w stanie segregować wiadomości oraz kierować je do odpowiednich folderów. Technologia TensorFlow nie jest nowa – została ona uruchomiona po raz pierwszy już w 2015 roku.

100 milionów wiadomości dziennie: taka liczba może zrobić wrażenie. Trzeba jednak zestawić ją z liczbą aktywnych użytkowników Gmaila, którą szacuje się na około 1,5 miliarda. Śmiało można więc zauważyć, że odpowiednie algorytmy blokują jedną na mniej więcej dziesięć wiadomości. Warto jednak pamiętać, iż TensorFlow nie jest jedynym zabezpieczeniem wykorzystywanym przez amerykańską firmę do blokowania spamu oraz niechcianych wiadomości.

Sztuczna inteligencja ma radzić sobie jednak lepiej z takimi przypadkami, jak wiadomości ze świeżo utworzonych domen, e-maile oparte na obrazkach czy też spamerskie komunikaty z treścią osadzoną, która domyślnie jest ukryta.

gmailsztucznainteligencja2

W przyszłości Google ma zamiar wykorzystać sztuczną inteligencję do jeszcze lepszego filtrowania wiadomości. Firma chce sprawić, aby odpowiednie algorytmy mogły dostosować się indywidualnie do każdego użytkownika chroniąc go przed treściami, których nie chce on oglądać. Na ten moment nie mamy jednak więcej szczegółów na temat tego, jak dokładnie firma chce doprowadzić do takiej sytuacji.

Sztuczna inteligencja oprócz Gmaila działa także bardzo skutecznie w przypadku serwisu YouTube – tam algorytmy są odpowiedzialne za moderację nowych kanałów oraz skuteczne wyłapywanie treści mogących zaszkodzić użytkownikom niezależnie od ich wieku.

Źródło: Digital Trends

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.