Unia Europejska będzie płacić za znajdowanie błędów w oprogramowaniu Open Source (znowu)

Bartek SzcześniakSkomentuj
Unia Europejska będzie płacić za znajdowanie błędów w oprogramowaniu Open Source (znowu)
Błędy w różnego rodzaju programach używanych przez wiele osób mogą powodować różnego rodzaju zagrożenia. I nie mówimy tutaj o problemach z działaniem programu, przez co stracimy efekty naszej pracy (chociaż pewien reżyser utrzymuje, że przez błąd Adobe Premiere Pro stracił 250 000 dolarów), a o lukach zabezpieczeń, dzięki którym hakerzy mogą zdobyć nasze dane, albo nawet dostęp do komputera.

O ile Facebooka czy Google stać na odpowiednie pilnowanie swoich programów (a Facebook ostatnio nawet postanowił płacić za to więcej), o tyle deweloperów oprogramowania open source na licencji freeware już niekoniecznie. Jednak po wykryciu w 2014 roku przez analityków bezpieczeństwa poważnych luk w bibliotece OpenSSL, władze UE postanowiły uruchomić program Free and Open Source Software Audit (FOSSA).

W 2019 roku w ramach trzeciej edycji FOSSA, 14 projektów open source otrzymało dofinansowanie. Są to konkretnie: Filezilla, Apache Kafka, Notepad++, PuTTY, VLC Media Player, FLUX TL, KeePass, 7-zip, DSS, GNU C Library, PHP Symfony, Apache Tomcat, WSO2 i midPoint. Każdy z nich otrzyma budżet na program Bug Bounty w wysokości od 25 000 € (DSS) do nawet 90 000 € (PuTTY), a program będzie trwać od 2019 roku do nawet 2020. 

Źródło: ZDNet

Udostępnij

viriacci