Ponad 30 milionów dolarów – tyle zarobili hakerzy z 3ve na fałszywych reklamach

Bartek SzcześniakSkomentuj
Ponad 30 milionów dolarów – tyle zarobili hakerzy z 3ve na fałszywych reklamach
Niedawno pisaliśmy o tym, że Cheetah Mobile prawdopodobnie wykorzystuje swoje aplikacje do symulowania kliknięć w reklamy. Są jednak też inne sposoby na gigantyczny zarobek – grupa hakerów nazwana przez US-CERT (United States – Computer Emergency Response Team) 3ve, za pomocą złośliwego oprogramowania Kovter oraz Boaxxe przekierowywała ruch sieciowy i generowała w ten sposób zyski z reklam. Zarobili na tym ponad 30 milionów dolarów.

Hakerzy wykorzystując swoje data center w Niemczech rozsyłali wirusy za pomocą emaili oraz spreparowanych stron WWW. Następnie przejmowali kontrolę nad urządzeniami nieświadomych użytkowników i kierowali ruch sieciowy do reklam. Sprawiało to, że wyglądał on na ruch organiczny, a osoby wykupujące reklamy były przekonane, że wiele osób za ich pomocą odwiedza strony klientów. FBI udało się ujmać oszustów po przeszukaniu 89 serwerów i 31 domen. Zajęło również konta bankowe członków, a osiem osób usłyszało zarzuty.

Przestępcy masowo rozsyłali spam, którego nie wykrywały filtry poczty elektronicznej. Po otwarciu załącznika lub kliknięciu w link użytkownicy byli infekowani złośliwym oprogramowaniem. Hakerzy nakłaniali również ofiary do aktualizacji oprogramowania. W rzeczywistości na ich urządzeniach instalowany był Kovter. Następnie uruchamiała się ukryta przeglądarka, która kierowała ruch sieciowy do odpowiednich reklam – mówi Paivi Tynninen, analityk w firmie F-Secure, która wspierała FBI w ujęciu oszustów.

Może się wydawać, że oszustwa reklamowe nie są istotnym problemem. Firmy tracą jednak na tych  wyłudzeniach ogromne pieniądze, a koszty w końcu i tak ponoszą konsumenci. Botnety są bardzo odporne na próby zakłócenia ich działalności. Wystarczy, że część urządzeń jest wciąż zarażona, a wtedy botnet może się odbudować – dlatego nie można z całkowitą pewnością stwierdzić, czy działania 3ve zostały przerwane. Niezmiernie istotne jest, aby użytkownicy korzystali z rozwiązań ochronnych i na bieżąco monitorowali swoje komputery pod kątem złośliwego oprogramowania – podsumowuje Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie pobrać programy pomagające zadbać o bezpieczeństwo Waszych komputerów w naszym dziale download.

 
Źródło: F-Secure

Udostępnij

viriacci