Twórcy Telegrama będą musieli oddać klucze szyfrujące rozmowy. Dlaczego?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Twórcy Telegrama będą musieli oddać klucze szyfrujące rozmowy. Dlaczego?
Telegram to komunikator, który na przestrzeni ostatnich lat zyskał sporą liczbę nowych użytkowników oraz przede wszystkim niesamowitą popularność – sam od jakiegoś czasu korzystam z nieco na co dzień. Twórcy programu mają jednak niemały orzech do zgryzienia. Rosyjskie służby walczą zażarcie o to, aby Pavel Durov udostępnił im wszystkie istniejące klucze szyfrujące rozmowy użytkowników. Sprawa trafiła nawet do sądu.

Telegram jest lubiany przez to, że praktycznie nikt nie jest w stanie podejrzeć ani przeczytać naszych rozmów. Rosyjski rząd chciałby mieć jednak kontrolę nad tym, co piszą użytkownicy – FSB tłumaczy się chęcią zapobiegania ewentualnym atakom terrorystycznym lub innym zagrożeniom. Twórcy Telegrama odmówili już raz wydania kluczy szyfrujących i zostali ukarani grzywną. Jeśli sytuacja będzie dalej tak wyglądać, to może się okazać, że program zostanie całkowicie zablokowany na terenie Rosji.

Rząd Władimira Putina korzysta z świeżego, dwuletniego prawa, które pozwala na uzyskanie dostępu do narzędzi związanych z szyfrowaniem komunikacji. Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa, rozmowy na Telegramie „nie mogą być prywatne” – cokolwiek to znaczy.

Można stwierdzić, że sytuacja twórców Telegrama jest patowa. Albo zdecydują się oni na przekazanie kluczy i będą musieli pogodzić się z odpływem użytkowników albo też aplikacja zostanie zablokowana na terenie Rosji. W ojczystym kraju Telegrama z komunikatora korzysta prawie 10 milionów osób.

Źródło: Bloomberg

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.