Instalki.pl » Aktualności » Bezpieczeństwo » Większość „ofiar” WannaCry to komputery z Windows 7
Poniedziałek, 22 Maj 2017 08:53, Wpisany przez Wojtek Onyśków
wannacry
Windows XP praktycznie niezauważalny.

Tydzień po wielkim uderzeniu oprogramowania szyfrującego WannaCry specjaliści od zabezpieczeń postanowili policzyć szkody, jakie zostały wyrządzone. Kaspersky Lab podaje, że niemal wszystkie ataki były wymierzone w komputery działające pod kontrolą Windows 7.

Ponad 98% wszystkich zarażonych urządzeń działało pod kontrolą Siódemki. Największą grupą ofiar była edycja 64-bitowa, choć infekowane były też inne wersje.


1% infekcji stanowił także Windows 2008 R2 Server, czyli serwerowa wersja oprogramowania Microsoftu. Zaledwie 1 komputer na 1000 zarażonych był napędzany przez Windowsa XP, czyli system, który nie jest już wspierany, choć aktualizację chroniącą przed WannaCry otrzymał.

Początkowo sądzono, że Windows XP odegrał dużą rolę w rozprzestrzenianiu wirusa, właśnie z racji braku wsparcia i otrzymania łatki znacznie później od reszty. Jak jednak wynika z raportu Kaspersky Lab, miał on marginalny wpływ na mnożenie się szkodnika. Głównym powodem szybkiego rozrastania się WannaCry był niezaktualizowany Windows 7.

Źródło: Kaspersky Lab, The Verge