INSTALKI.pl - News Instalki.pl - portal technologiczny https://www.instalki.pl/aktualnosci.html Tue, 11 Aug 2020 08:49:06 +0000 pl-pl Ten Amerykanin naprawdę "zatankował" Teslę benzyną. Jednak się da https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/43282-tesla-benzyna-odluczie-generator.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/43282-tesla-benzyna-odluczie-generator.html Niespodziewany zwrot akcji.

Pamiętacie jeszcze sfrustrowanego młodego mieszkańca USA, który podjechał na stację benzynową swoją (a może pożyczoną, kto wie) Teslą i przez dłuższą chwilę chciał zatankować ją benzyną? Jakie było jego zdziwienie, kiedy po bojach z szukaniem wlewu paliwa wyciągnął smartfon i znalazł w sieci odpowiedź na swój problem. Wyglądało to, jakby naprawdę nie wiedział, że samochodów elektrycznych nie da się tak napełnić.

Tesla i benzyna, podejście drugie


Opisywany przeze mnie tydzień temu materiał z próbą tankowania Tesli na stacji benzynowej mógł być ustawiany, ale raczej wygląda jak zwykła śmieszna sytuacja z życia, którą przypadkowo uwiecznił stojący w kolejce do dystrybutora kierowca następnego samochodu. Tym razem wideo jest bardziej przewrotne i już można mieć większe obawy, że jest reżyserowane, ale pewności nie ma.


Zaczyna się niewinnie. Podróż mało uczęszczaną drogą na odludziu w USA. Kierowca widzi auto na światłach awaryjnych na poboczu i zjeżdża chcąc pomóc. Partnerka podróży mówi, że pechowy właściciel samochodu na postoju może potrzebować np. benzyny lub innej formy pomocy. - Kochanie, ale to Tesla. No cóż, młoda kobieta nie daje za wygraną. - Tak, ale to wciąż samochód, też może potrzebować benzyny.

Właściciel elektrycznej Tesli zadowolony z kanistra


I tak, wąsaty podróżny podchodzi do auta pary i zapytany o możliwość pomocy naprawdę wspomina o paliwie. Po stwierdzeniu, że przecież to Tesla, właściciel nie widzi w tym nic dziwnego i wciąż mówi o benzynie. Dodaje, że samochód jest dość nowy i jeszcze nigdy nie miał takiej sytuacji, w której nagle skończyło mu się "paliwo". Przy czym używa angielskiego określenia, które nie wyjaśnia co jest tym paliwem - czy chodzi o prąd czy faktycznie benzynę.

Tesla beznzyna
Z kanistrem do Tesli, naprawdę? / foto. ALL TV @ YouTube

Po poczęstowaniu małym kanistrem z bagażnika, autora nagrania podchodzą znów do auta z koncernu Elona Muska i dalej drąży temat wypytując o wlew. Właściciel Tesli pokazuje wtyk ładowania i ma świadomość, że to konektor na energię elektryczną, mówi nawet, że przecież każdy samochód ma jakiś akumulator. Okazuje się, że poza dziewczyną jest jeszcze jeden pasażer, a wytrącony z równowagi kierowca zwykłego auta woła swoich towarzyszy i wciąż dziwi się sytuacji.

Tak, jednak się da! "Tesla na benzynę" istnieje


Kolejne stadium rozmowy z dodatkowym udziałem innych osób nie robi wrażenia na pechowym kierowcy Tesli, który wciąż twierdzi, że benzyna mu pomoże. Finalnie pokazuje benzynowy generator prądu z bagażnika i z lekkim uśmiechem tłumaczy jak dziecku, że może to lekko dziwny system, ale przecież tak działa. Nie ma w końcu "kanistrów" z prądem. Sytuacja się rozluźnia przy śmiechach i w końcu procedura awaryjnego ładowania ma swój początek.

Stacja ładowania Bluetti AC200Z taką stacją ładowania jak Bluetti AC200 można awaryjnie podratować Teslę, ale tutaj był inny przypadek / foto. Bluetti Team @ Indiegogo

No cóż, jednak takie "kanistry" istnieją. To po prostu duże stacje ładownia, zdecydowanie większe i mocniejsze od powerbanków dla smartfonów. Całkiem pokaźny Xiaomi Mi Power Bank 3 z 30000 mAh jest przy nich niczym. Pisałem kiedyś chociażby o Bluetti AC200 o pojemności 1700 Wh (33100 mAh) czy EcoFlow R600 z największymi edycjami nawet 2304 Wh. Akumulatory tego typu są używane raczej do zasilania różnych urządzeń w miejscach, gdzie nie ma sieci elektrycznej (np. wypad na biwak na łono natury), ale są także reklamowane jako awaryjna porcja energii dla samochodu elektrycznego, kiedy jego baterie wysiądą nieco kilometrów przed stacją benzynową, to znaczy punktem ładowania.

Zobacz również: Tesla oficjalnie w Polsce! Poznaliśmy ceny samochodów elektrycznych

Alternatywnie można posiłkować się właśnie generatorem na paliwo, w końcu jest tańszy w zakupie. Czemu jednak kierowca Tesli nie miał do niego benzyny? To w połączeniu z niektórymi lekko nienaturalnymi reakcjami (a może tylko mi się takie wydają) może zwiastować reżyserowane wideo, ale nie wiemy, jak jest naprawdę. Wszystko kończą wypowiedzi, w których właściciel Tesli mówi o kilku minutach ładowania generatorem, aby był gotowy na pojechanie na stację benzynową. Pomocny kierowca znów się oburza i film nagle się ucina, ale może to tylko skrót myślowy. W końcu część tradycyjnych stacji benzynowych ma przy okazji punkty ładowania.

Źródło i foto: ALL TV @ YouTube
]]>
Jan Domański Internet Tue, 11 Aug 2020 08:16:29 +0000 images/newsy/08-2020/tesla-benzyna-01.jpg Ten Amerykanin naprawdę "zatankował" Teslę benzyną. Jednak się da /aktualnosci/internet/43282-tesla-benzyna-odluczie-generator.html
Za wolne WiFi? Przerzuć się na ax. TP-Link wprowadza router Archer AX20 https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43281-tp-link-archer-ax20-nowosc.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43281-tp-link-archer-ax20-nowosc.html Kolejny model z WiFi 6 ax.

Coraz częściej posiłkujemy się światłowodami, a w domach można już nie tak rzadko zobaczyć dyski sieciowe (jako osobne urządzenia, choć częściej w formie HDD USB wpiętego w router), a bezprzewodowych sprzętów WiFi przybywa. Przydałaby się wydajniejsza i pojemniejsza sieć. Takie możliwości w większym stopniu niż popularny standard ac, zapewnia nowsze WiFi ax zwane też WiFi 6. TP-Link właśnie wprowadza na polski rynek kolejny model routera, który obsługuje tę technologię, czyli Archer AX20.

Jeszcze szybsza sieć WiFi z TP-Link Archer AX20


TP-Link Archer AX20 może zapewnić nawet do 1,8 Gb/s w dwóch pasmach. Rozkłada się to na 574 Mb/s w 2,4 GHz i 1201 Mb/s dla 5 GHz. Oczywiście w praktyce, szczególnie przy większej liczbie sprzętów, transfery będą mniejsze, ale to zauważalnie więcej niż w porównywalnych routerach ac podobnej klasy. Naturalnie poza ax, mamy też zgodność ze starszymi standardami, więc urządzenia klienckie, które mają karty sieciowe WiFi ac lub n też będą się bez trudu komunikować, choć wolniej niż modele z ax.

TP-Link Archer AX20To nie sprzęt gamingowy, ale ma nieco drapieżny wygląd / foto. TP-Link

W tej klasie to nic dziwnego, ale dla formalności dodam, że TP-Link Archer AX20 dysponuje kształtowaniem wiązki (beamforming, który podbija moc fali mniej więcej dla miejsca przebywania podpiętego urządzenia) czy najnowszym protokołem bezpieczeństwa WPA3. Router dysponuje także opcjami Smart Connect i Airtime Fairness, które (jeśli ustawimy widoczność obu pasm jako jednej sieci) dobiorą odpowiednie połączenia dla różnych sprzętów. Tak, aby komunikowały się możliwie szybko, a starsze urządzenia nie zakłócały pracy nowocześniejszym.

Gigabitowe porty i wbudowane USB


Od strony sprzętowej, mamy 4 dookólne niewymienne anteny (producent nie podał wartości zysku sygnału), 4 gigabitowe porty LAN i 1 gigabitowy WAN, włącznik, schowany reset, wyłącznik diod powiadomień, przycisk do WPS i odcinania WiFi i od frontu 6 diod pokazujących status pracy urządzenia.

TP-Link Archer AX20Komplet gigabitowych złącz RJ-45, a nawet USB, choć tylko 2.0 / foto. TP-Link

Na tylnej ściance znalazło się nawet miejsce na port USB, niestety tylko w standardzie USB 2.0. Obsługuje takie funkcje jak Apple Time Machine, serwer FTP, serwer Mediów i zapewne też zwykły serwer plików SMB, choć ostatniej funkcji nie wypisano w specyfikacji. Wymiary routera, to 260,2 × 135,0 × 38,6 mm. Za odpowiednią pracę Archera AX20 odpowiada czterordzeniowy procesor ARM o taktowaniu 1,5 GHz.

Zobacz również: Flagowy Router Xiaomi Mi AIoT AX3600 opóźniony w Europie. Winny koronawirus

Poza zwykłym panelem dostępnym przez stronę w przeglądarce internetowej, możemy ustawiać i monitorować działanie routera dzięki dostępnej w naszej bazie aplikacji TP-Link Tether. TP-Link Archer AX20 został objęty trzyletnią gwarancją producenta, a jego cena wynosi około 550 złotych.

Zobacz również: Sprzęt AVM dostał Fritz!OS 7.20. Ponad 100 poprawek, których nie możesz przegapić

Źródło i foto: TP-Link
]]>
Jan Domański Hardware Mon, 10 Aug 2020 16:52:40 +0000 images/newsy/08-2020/tp-link-archer-ax20-01.jpg Za wolne WiFi? Przerzuć się na ax. TP-Link wprowadza router Archer AX20 /aktualnosci/hardware/43281-tp-link-archer-ax20-nowosc.html
Tą jedną rzeczą iPhone 12 może zmiażdżyć konkurencję https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43280-apple-iphone-12-procesor-a14-bionic.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43280-apple-iphone-12-procesor-a14-bionic.html
Amerykańska firma znalazła patent.

Apple jakiś czas temu oficjalnie ogłosiło, iż iPhone 12 doczeka się opóźnienia. Wszystko to związane jest z trwającą pandemią koronawirusa oraz wieloma innymi czynnikami (w tym problemami z kontrolą jakości), które wpłynęły na to, iż amerykańska firma musiała przełożyć premierę swoich flagowych urządzeń. Okazuje się jednak, że marka z Cupertino może przygotowywać coś naprawdę mocnego.

Najnowsze przecieki zdradzają więcej danych na temat procesora A14 Bionic, który trafi do nowych iPhone’ów. Wszystko wskazuje na to, że Apple po raz kolejny odskoczy konkurencji na dobre. 

Apple wie, że posiada asa w rękawie

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i w 2020 roku za produkcję procesora A14 Bionic będzie odpowiedzialna tajwańska odlewnia TSMC. Tym razem będziemy mieli do czynienia z układem, który zostanie stworzony w 5 nanometrowym procesie technologicznym. Samo to wystarczy, aby zagwarantować większą wydajność oraz energooszczędność niż w przypadku konkurencji. Jak to wszystko wygląda w kontekście liczb?

Apple A14 Bionic w porównaniu do Apple A13 Bionic znanego z iPhone’a 11 i iPhone’a 11 Pro ma być około 40 procent szybszy oraz nawet do 50 procent szybszy w przypadku zintegrowanego układu graficznego. To potężna różnica, która przełoży się na praktycznie wszystkie aspekty pracy z nowymi smartfonami amerykańskiego producenta. Co ciekawe, nowe iPhone’y mają posiadać mniejsze baterie niż modele z 2019 roku, co tylko pokazuje, jak bardzo Apple chce skupić się na optymalizacjach związanych z długim działaniem sprzętów na jednym ładowaniu baterii.


Obecny układ A13 Bionic już teraz ma przewagę nad Snapdragonem 865, który zasila topowe flagowce z Androidem, a nadchodzący układ A14 Bionic może tylko i wyłącznie powiększyć tę różnicę i sprawić, że Apple faktycznie utrzyma swoją przewagę.

Jesienna premiera nowych smartfonów z jabłkiem w logo zapowiada się więc naprawdę ekscytująco.

Źródło: PhoneArena / fot. Cristian Musolino - Unsplash
]]>
Tomasz Bielski Hardware Mon, 10 Aug 2020 16:43:22 +0000 images/newsy/07-2020/appleiphone12procesor.jpg Tą jedną rzeczą iPhone 12 może zmiażdżyć konkurencję /aktualnosci/hardware/43280-apple-iphone-12-procesor-a14-bionic.html
Po 35 latach Toshiba zniknie z rynku laptopów https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43279-toshiba-laptopy-35-lat-znikniecie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43279-toshiba-laptopy-35-lat-znikniecie.html
Co dalej stanie się z marką?

Ta informacja spadła jak grom z jasnego nieba. Po 35 latach obecności na rynku, Toshiba przestanie produkować oraz sprzedawać laptopy. Japoński gigant technologiczny ogłosił, iż wygasza produkcję swoich sprzętów, a ostatnie udziały zostają przeniesione do firmy Dynabook Inc – marki należącej do innego, japońskiego giganta Sharpa.

Dynabook Inc. zostało w pewien sposób odratowane przez Sharpa w 2018 roku. Japońska firma kupiła wspomnianą markę za 36 milionów dolarów. W ostatnich latach, Dynabook stał się firmą w pełni zależną od Sharpa i tam swoje udziały kieruje również Toshiba.

Toshiba i jej laptopy to kawał historii

Japończycy już od lat 80 ubiegłego wieku kojarzyli się z solidnym biznesem komputerowym. W 1985 roku na rynek trafił pierwszy sprzęt Toshiby, który wywołał furorę wśród użytkowników. Niestety obecnie Japończycy nie radzą sobie już tak dobrze jak kiedyś. Po pierwsze, Toshiba przestała być innowacyjna, a marka boryka się z niestabilną i przede wszystkim niską sprzedażą. W samym 2015 roku Toshiba straciła 318 milionów dolarów i postanowiła skoncentrować się bardziej na rynku biznesowym, tym samym chowając rynek konsumencki na wyższą półkę.

toshibalaptopy2
fot. Toshiba

W 2017 roku było równie słabo. Toshiba sprzedała mniej niż 1,9 miliona komputerów i sprzedała część marki firmie Sharp. W czerwcu 2020 roku Sharp skorzystał z okazji i nabył wszystkie pozostałe udziały Toshiby, co oznacza, iż między markami doszło do strategicznego przejęcia.

Obecnie nie wiadomo, co dokładnie stanie się dalej z Toshibą. Firma zapiera się, iż jej dział telewizorów będzie dalej sprawnie funkcjonował, jednak o komputerach osobistych oraz tych przeznaczonych na rynek biznesowy nie ma ani słowa.

Przykro jednak patrzeć, jak niemalże ikona rynku komputerowego zaczyna gasnąć w oczach.

Źródło: Digital Trends / fot. Wen Xiao - Unsplash
]]>
Tomasz Bielski Hardware Mon, 10 Aug 2020 16:27:53 +0000 images/newsy/07-2020/toshibalaptopy.jpg Po 35 latach Toshiba zniknie z rynku laptopów /aktualnosci/hardware/43279-toshiba-laptopy-35-lat-znikniecie.html
Xiaomi pomaga SNK. Retrokonsola NeoGeo Mini na platformie Youpin https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43278-negogeo-mini-xiaomi-youpin.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43278-negogeo-mini-xiaomi-youpin.html Odnowione NeoGeo po raz kolejny.

Która to już retrokonsola w tym roku? Mieliśmy kilka, choć głównie mowa o multiemulatorach, a nie pomniejszonych edycjach jednej konkretnej starszej maszyny. NeoGeo Mini teoretycznie nie jest całkiem nowym produktem. Pierwotnie pojawił się w 2018 roku, ale teraz SNK z pomocą platformy Xiaomi Youpin chce wyjść ma inne rynki.

NegoGeo Mini w międzynarodowej wersji na Xiaomi Youpin


O dziwo wcale nie chodzi o ekspansję na zachód z Chin, a właśnie zawojowanie Azji międzynarodową edycją konsoli. SNK zaoferuje swoim dalekowschodnim klientom możliwość nabycia poprawionej wersji NeoGeo Mini w cenie 699 juanów (około 375 złotych). W Polsce także można zdobyć retrokonsolę SNK, ale w podstawowej wersji bez dodatkowego pada (na platformie Youpin takowy będzie w zestawie). Za to w podobnej cenie za niecałe 400 złotych, choć nie jest to towar powszechy w wielu sklepach.


Urządzenie jest zamkniętą platformą. Nie można dogrywać kolejnych pozycji, ale użytkownicy dostaną na start aż 40 retro tytułów. W tym po kilka części z takich znanych serii jak Metal Slug, Fatal Fury, Samurai Showdown czy King of Fighters, więc mimo braku opcji rozbudowy biblioteki, nie ma na co narzekać.

Jak miniaturowy automat do gier arcade


Przenośny NeoGeo Mini nie jest jednak pomniejszoną edycją typowego sprzętu jak np. PlayStation czy konsole Nintendo, a dużych automatów Neo Geo MVS z samego początku lat ‘90, więc wygląda nieco podobnie jak np Powkiddy A12. Choć pod kątem zawartości i wielkości bliżej mu do domowej konsoli Neo Geo AES, która była standardowym sprzętem do prywatnego użytku na kartridże, a nie dostępnym tylko w salonach.

NeoGeo MiniAż 40 gier w tym sporo ze znanych serii / foto. SNK

Sprzęt ładujemy kablem USB-C (nie dodano zasilacza w zestawie). Dostępne są też wyjścia na 2 opcjonalne gamepady, minijack słuchawkowy i HDMI, które pozwoli na rozgrywkę w retro produkcje nawet na najnowszym wielkim telewizorze 4K. Oczywiście nie w rozdzielczości UHD, ale jeśli użytkowanie będzie przebiegać w domowym zaciszu, a nie mobilnie, to wciąż dobre posunięcie, bo obraz będzie przecież lepszy niż na niewielkim wbudowanym wyświetlaczu o przekątnej 3,5 cala.

Zobacz również: Minikonsola FunKey S: najmniejszy handheld o dużych możliwościach

Źródło i foto: SNK / gizmochina
]]>
Jan Domański Hardware Mon, 10 Aug 2020 13:29:08 +0000 images/newsy/08-2020/negogeo-mini-01.jpg Xiaomi pomaga SNK. Retrokonsola NeoGeo Mini na platformie Youpin /aktualnosci/hardware/43278-negogeo-mini-xiaomi-youpin.html
Ewolucja Menu Start - od Windows 95 po Windows 10 https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43264-ewolucja-menu-start.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43264-ewolucja-menu-start.html
Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Menu Start to element interfejsu systemu Windows, który w ostatnich miesiącach skupia wkoło siebie bardzo wiele uwagi - głównie za sprawą obietnicy rychłej zmiany jego wyglądu. Menu to po raz pierwszy zagościło w systemie Windows 95 i zmieniło na zawsze sposób, w jaki ludzie z całego świata uzyskują dostęp do zasobów swojego komputera. Jak zmieniało się na przestrzeni kolejnych lat? Rzućmy na to okiem.

Windows 95 i Windows 98


Nad pierwszą wersją menu Start Microsoft pracował jeszcze od 1992 roku. Stworzono je celem obejścia ograniczeń, które cechowały we wcześniejszych wersjach OSu Menedżer Programów. Rozwiązanie to nie pozwalało na przykład na osadzanie grup programów w innych grupach, co gigant z Redmond postrzegał jako poważną wadę.Pierwsza generacja menu Start zadebiutowała w systemach Windows 95 i Windows NT 4.0 wraz z Pulpitem. Element interfejsu umożliwiał wygodne uruchamianie programów, ale także restartowanie i wyłączanie komputera. Z czasem menu Start dało się w ograniczonym stopniu personalizować, a także dodawać do niego elementy poprzez przeciąganie i upuszczanie nań ikon.

menu start windows 95
Menu Start w Windows 95 było rozwiązaniem wygodniejszym, niż wcześniejszy Menedżer Programów. | Źródło: Reddit

Co ciekawe, pierwsze menu Start dało się włączyć jeszcze w Windowsie XP, Windows Server 2003, a nawet w późniejszych Windows Vista i Windows Server 2008.

Windows XP, Windows Vista i Windows 7


Nie wiem jak Wy, ale ja najlepiej zapamiętałem właśnie tą wersję menu Start. Swego czasu wydawała mi się bardzo ładna, szalenie przejrzysta i nowoczesna. Interfejs zyskał na kolorach i estetyce, a użytkownik systemu mógł nawet zmieniać jego motywy.

W systemie Windows XP menu Start zyskało drugą kolumnę - pierwsza dotyczyła zainstalowanych programów, a druga dawała szybki dostęp do folderów Dokumenty, Zdjęcia, Muzyka i innych kolumn specjalnych. Elementy w tym miejscu mogły być personalizowane.

menu start windows xp
Menu Start w Windows XP - ładniejsze i nowocześniejsze. W nieco tylko zmodyfikowanej wersji gościło w Windows Vista i Windows 7. | Źródło: mat. własny

W Windows Vista dokonano wyłącznie kosmetycznych zmian, skupiających się przede wszystkim na szacie graficznej. Novum było okienko wyszukiwania, umożliwiające szybkie odnajdowanie skrótów w menu Start oraz plików i folderów w obrębie systemu pod warunkiem włączenia indeksowania.

Windows vista menu start
Menu Start w Windows Vista. | Źródło: Reddit

W Windows 7 przeprowadzono kolejną tylko drobną poprawę designu znanego z Visty. Drobną zmianą było z pewnością rozciągnięcie wyszukiwania na elementy Panelu Sterowania. Było to coś przydatnego w trakcie dokonywania różnego rodzaju czynności związanych z konserwacją komputera. Przywrócenie klasycznego menu Start w Windowsie 7 nie było możliwe.

Windows 7 menu start
Menu Start w Windows 7. | Źródło: Reddit

Windows 8 - ekran Start zamiast menu Start


Doskonale pamiętam "aferę" związaną z usunięciem zarówno przycisku Start, jak i samego menu, które zastąpiono "ekranem Start". Miliony osób z całego świata zareagowało podirytowaniem na wieść o konieczności zmiany dotychczasowych nawyków. 

menu start windows 8
Znienawidzony ekran Start w Windows 8. | Źródło: mat. własny

Żadne menu w lewym dolnym rogu nie było już wyświetlane, a jego miejsce zajęło zaprojektowane ewidentnie z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem pełnoekranowe menu z potężną liczbą pstrokatych kafelek. Ten element interfejsu był jedynym powodem, dla którego postanowiłem nigdy nie korzystać z Windowsa 8. Czytelność? Zerowa! Przycisk "Start" ostatecznie przywrócono w jednej z aktualizacji, ale ekran Start pozostał niemalże niezmieniony. 

Windows 10


Menu Start triumfalnie powróciło do łask dopiero w systemie Windows 10. Jakie jest, wie doskonale każdy użytkownik tego OSu. Microsoft przywrócił dwukolumnową budowę, przy czym po prawej stronie postanowił umieścić "Live Tiles" ściągnięte żywcem z mobilnego Windows Phone. Od premiery w 2014 roku design menu Start zmienił się w stopniu znaczącym. Mało kto wiem, że menu Start z Windowsa 10 da się uruchamiać w trybie pełnoekranowym - rodem z Windowsa 8. Jak to zrobić?

menu start windows 10 preview
Początki menu Start w Windows 10 - tutaj wariant z buildu 10xxx. | Źródło: Softpedia

Aby wyświetlić menu Start na pełnym ekranie i zobaczyć wszystkie elementy w jednym widoku, wybierz przycisk Start, a następnie wybierz kolejno pozycje Ustawienia -> Personalizacja -> Start i włącz ustawienie Użyj menu Start w trybie pełnoekranowym.

screen

Mało kto wie, że rozmiar menu Start w Windows 10 da się zmniejszyć lub zwiększyć, przeciągając jego krawędzie. Spróbujcie!


Zmiana rozmiaru menu Start w Windows 10. | Źródło: Microsoft

Przypominam, że znajdujemy się w przededniu oficjalnej premiery nowego Menu Start w Windows 10. Zanim przeprojektowany interfejs zagości na Waszych komputerach za sprawą automatycznej aktualizacji, minie zapewne jeszcze trochę czasu. Jesteście niecierpliwi? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na temat tego, jak włączyć nowe menu Start w Windows 10 już teraz.


Najnowsze menu Start w Windows 10 - można je łatwo aktywować już teraz. Sprawdźcie nasz poradnik. | Źródło: mat. własny

Swoją drogą... czy naprawdę potrzebujecie Menu Start w Windows 10? Ja korzystam z niego niezmiernie rzadko. Wydaje mi się, że z roku na rok traci ono coraz bardziej na swoim znaczeniu.

Źródło: mat. własny

]]>
Maksym Słomski Software Mon, 10 Aug 2020 11:24:13 +0000 images/newsy/08-2020/historia_menu_start.jpg Ewolucja Menu Start - od Windows 95 po Windows 10 /aktualnosci/software/43264-ewolucja-menu-start.html
Xbox Series S potwierdzony. Kontroler do konsoli pojawił się w sklepie https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43277-xbox-series-s-zapowiedz.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43277-xbox-series-s-zapowiedz.html
Nowe doniesienia.

Niemalże wszystkie źródła podają, że już w sierpniu doczekamy się oficjalnej zapowiedzi konsoli Xbox Series S. Sam Microsoft ani słowem o niej jeszcze nie wspomniał, więc do tej pory istnienie urządzenia było jedynie legendą. Ostatnio jednak zaczęło pojawiać się nieco więcej nieoficjalnych doniesień na temat sprzętu.

Burza zaczęła się od zdjęcia wykonanego na imprezie syna jednego z pracowników Microsoftu. Osoba odpowiedzialna za przeciek opublikowała biały kontroler i wspomniała o „konsoli przypominającej sześcian”. Jeśli nie zmyślała, to rendery przedstawiające Xbox Series S jako zgrabną kostkę okazały się celnym strzałem.

Xbox Series S nadchodzi?


Teraz mamy do czynienia jednak z nieco wiarygodniejszym przeciekiem. Użytkownik o pseudonimie Zak S udostępnił na Twitterze zdjęcie białego pada wraz z opakowaniem. Na boku kartonu możemy wyczytać informację, że kontroler jest kompatybilny z… Xbox Series S (oraz innymi konsolami Microsoftu, Windowsem, Androidem oraz iOS).Redakcja The Verge potwierdziła sytuację i uznała oryginalność urządzenia. Mimo tego jednak warto patrzeć na wszystko z przymrużeniem oka. Mamy bowiem dosyć do czynienia z niezwykle dziwnym zbiegiem okoliczności, kiedy to „przypadkiem” coś trafia do sprzedaży przed swoją oficjalną zapowiedzią. Wiele osób sugeruje więc celowe działanie marketingowe.

Czym jednak będzie sam Xbox Series S? Tego rzecz jasna do końca nie wiemy. Plotki sugerują, że to konsola znana do tej pory pod kryptonimem „Lockhart”. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z tańszą i słabszą wersją Series X. Mówi się o 7,5 GB pamięci RAM, 4 teraflopach oraz identycznym procesorze, co w przypadku mocniejszego odpowiednika.

Zobacz również: Xbox Series S - deweloperzy pracują już podobno nad grami na tańszą konsolę


Sama prezentacja konsoli ma odbyć się w sierpniu, lecz to również nie zostało potwierdzone. Należy więc cierpliwie czekać na rozwój wydarzeń.

Źródło: Twitter, The Verge / Foto. Twitter (Zak S)
]]>
Piotr Malinowski Hardware Mon, 10 Aug 2020 10:59:00 +0000 images/newsy/08-2020/xbox_series_s1.jpg Xbox Series S potwierdzony. Kontroler do konsoli pojawił się w sklepie /aktualnosci/hardware/43277-xbox-series-s-zapowiedz.html
Jak usunąć kartę „Spotkania” z Gmaila? To bardzo proste! https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43276-gmail-spotkania-usun.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43276-gmail-spotkania-usun.html
Ekspresowy poradnik.

W zeszłym miesiącu rozpoczęto proces przekształcania Gmaila w istne centrum komunikacyjne. Na samym początku zdecydowano się na przeniesienie komunikatora Google Meet do popularnego klienta pocztowego w mobilnej wersji. Jeśli czytacie ten poradnik, to z pewnością należycie do grona osób, którym decyzja giganta niezbyt się spodobała.

Na szczęście koncern na ten moment nie zmusza nikogo do korzystania z nowej funkcji. Nowy pasek pojawiający się u dołu ekranu można w prosty sposób ukryć, a wtedy Meet trafi do bocznej wysuwanej sekcji. Google oczywiście dezaktywacji nie promuje – opcja na to pozwalająca nie jest więc tak oczywista i widoczna.

„Spotkanie” – jak się tego pozbyć?

Poniżej znajdziecie ekspresową instrukcję tego procesu przedstawioną w kilku krokach.

1. Otwórzcie Gmaila 

gmail spotkanie 1Źródło: wł.

2. Wejdźcie w rozwijane menu, przewińcie na sam dół i wybierzcie "Ustawienia"

gmail spotkanie 2Źródło: wł.

3. Kliknijcie w konto, na którym chcecie usunąć „Spotkanie”

gmail spotkanie 3
Źródło: wł.

4. W sekcji „Spotkanie” odznaczcie „Pokaż kartę Spotkanie do prowadzenia rozmów wideo”

gmail spotkanie 4
Źródło: wł.

5. Gotowe!

Wszystko zajmuje więc zaledwie kilka sekund. Warto jednak wspomnieć, że Google za pewien czas może usunąć możliwość ukrycia paska. Korzystajcie więc z niej dopóki jest taka opcja!

Źródło: wł. / Foto. Google, wł.]]>
Piotr Malinowski Software Mon, 10 Aug 2020 10:28:00 +0000 images/newsy/08-2020/gmail_spotkanie_5.jpg Jak usunąć kartę „Spotkania” z Gmaila? To bardzo proste! /aktualnosci/software/43276-gmail-spotkania-usun.html
WhatsApp z synchronizacją czatów między platformami. Nareszcie https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43275-whatsapp-synchronizacja-android-ios.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43275-whatsapp-synchronizacja-android-ios.html
O tak!

Mimo że WhatsApp jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów na rynku, to niestety we wielu aspektach trudno nazwać go przejrzystym i intuicyjnym. Jeśli nie używacie tej aplikacji, to z pewnością zdziwi Was fakt, że nie oferuje on możliwości synchronizacji pomiędzy np. systemami Android lub iOS. Na szczęście taka opcja może do usługi trafić już stosunkowo niedługo.

WhatsApp - synchronizacja danych

Ostatnio Facebook rozpoczął proces unowocześniania platformy WhatsApp. Użytkownicy w bliżej nieokreślonym terminie otrzymają chociażby usprawnienie pozwalające na korzystanie z tego samego konta (numeru telefonu) na wielu urządzeniach. Jak wynika z doniesień redakcji portalu WABetaInfo – to jeszcze nie koniec.

Opcja jednoczesnego zalogowania się na swój profil na Windowsie, Androidzie czy iOS nie oznaczała jednak, że automatycznie zostaną również pobrane wszystkie napisane i otrzymane wiadomości. Na szczęście funkcja została właśnie odkryta w wersji beta komunikatora.

whatsapp synchronizacja 1
Źródło: WABetaInfo

Na powyższym zrzucie ekranu możecie zauważyć proces transferu danych z mobilnej wersji usługi do desktopowego odpowiednika. Możemy więc liczyć na pełną synchronizację pomiędzy wszystkimi platformami. Taka opcja wydaje się być oczywistością w dzisiejszych czasach, lecz warto mieć na uwadze, że WhatsApp działa na nieco innych zasadach niż chociażby Facebook Messenger.

Zobacz również: WhatsApp - przełomowa zmiana, na którą czekają użytkownicy


Nie znamy jednak terminu, kiedy możliwość synchronizacji trafi do szerszej publiki. Należy uzbroić się więc w cierpliwość i oczekiwać odpowiednich wieści od deweloperów.
 

WhatsApp - skąd pobrać?


Komunikator WhatsApp na system Windows, macOS oraz Android pobierzesz z naszej bazy plików:


Źródło: WABetaInfo / Foto. WhatsApp
]]>
Piotr Malinowski Software Mon, 10 Aug 2020 09:54:00 +0000 images/newsy/08-2020/whatsapp_synchronizacja_2.jpg WhatsApp z synchronizacją czatów między platformami. Nareszcie /aktualnosci/software/43275-whatsapp-synchronizacja-android-ios.html
NASA wykorzystała Księżyc jako wielkie kosmiczne lustro https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/43274-ksiezyc-lustro-nasa.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/43274-ksiezyc-lustro-nasa.html
W jakim celu?

Dotychczas astronomowie wykryli naprawdę mnóstwo pozasłonecznych planet, a w przyszłości wykryją ich zapewne jeszcze więcej. Kto wie, może na niektórych z tych planet występują warunki pozwalające na istnienie życia. Ba, w części przypadków występowaniu tych warunków sprzyja rodzaj gwiazdy towarzyszący planetom czy też odległość dzieląca je od tej gwiazdy. Ale w jaki sposób naukowcy mają identyfikować te konkretne planety dysponujące atmosferami umożliwiającymi występowanie organizmów żywych? NASA przeprowadziła eksperyment, który może to ułatwić.

Kosmiczny szablon


Wspomniany eksperyment miał miejsce w nocy z 20 na 21 stycznia 2019 roku, podczas całkowitego zaćmienia Księżyca. Wówczas NASA wykorzystała jedynego naturalnego satelitę Ziemi jako gigantyczne… lustro. Księżyc był lustrem dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który w pośredni sposób, wychwytując światło, które przeszło przez ziemską atmosferę i odbiło się od Księżyca, wykrył w ziemskiej atmosferze ozon.„Wykrycie ozonu jest znaczące, ponieważ ozon jest fotochemicznym produktem ubocznym tlenu cząsteczkowego, który sam jest produktem ubocznym życia.”, powiedziała Allison Youngblood z Laboratorium Fizyki Atmosfery i Kosmosu w Boulder w Kolorado, główna autorka pracy naukowej poświęconej eksperymentowi, opublikowanej niedawno w czasopiśmie The Astronomical Journal.

Próba przeprowadzona przez NASA pokazała, jaką sygnaturę chemiczną nasza planeta miałaby dla hipotetycznych obserwatorów z innego zakątku kosmosu i jaką sygnaturę chemiczną dla nas miałyby podobne planety położone w innych gwiezdnych układach. Nie oznacza to jednak, że już teraz możemy te planety odnaleźć.

Ozon = życie?


Dotychczas z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie analizowali atmosfery głównie gazowych gigantów i tak zwanych superziem, czyli planet skalistych znacznie większe od Ziemi. To samo będzie możliwe w przypadku planet wielkości Ziemi, których atmosfery są znacznie cieńsze, trzeba będzie skonstruować większe kosmiczne teleskopy.

Co więcej, wykrycie sygnatury chemicznej wskazującej na występowanie w atmosferze ozonu wcale nie musi świadczyć o występowaniu życia. To dlatego, że ozon może powstać bez jego obecności, w reakcji azotu i tlenu poddanych działaniu światła słonecznego. By zwiększyć pewność, że na danej planecie może istnieć życie, astronomowie powinni szukać kombinacji sygnatur. Zatem, obserwacje egzoplanet powinny być prowadzone w różnych zakresach długości fal światła – dlatego, że każdą z biosygnatur łatwiej wykryć w zakresie fal dla niej specyficznym.

ksiezyc-lustro-2
Fragment powierzchni Księżyca, która stała się lustrem dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. | Źródło: M. Kornmesser (ESA/Hubble), NASA, ESA

Kto wie, być może w przyszłości NASA przeprowadzi podobne eksperymenty, by zidentyfikować też inne biosygnatury Ziemi. Wówczas będziemy jeszcze lepiej wiedzieć, czego tak właściwie poszukiwać, wypatrując na niebie egzoplanet, na których mogłoby istnieć życie.

„Jednym z głównych celów NASA jest identyfikacja planet, na których mogłoby występować życie.”, stwierdziła Youngblood. „Ale jak mielibyśmy odróżnić planetę nadającą się do zamieszkania od tej, która by się do tego nie nadawała? W jaki sposób namalowałyby je techniki pozwalające na charakteryzowanie atmosfer planet, którymi dysponują astronomowie? Dlatego ważne jest opracowywanie modeli widma Ziemi jako szablonów dla kategoryzacji atmosfer na planetach pozasłonecznych.”

Źródło: NASA

]]>
Anna Borzęcka Technika Mon, 10 Aug 2020 09:23:25 +0000 images/newsy/08-2020/ksiezyc-lustro.jpg NASA wykorzystała Księżyc jako wielkie kosmiczne lustro /aktualnosci/technika/43274-ksiezyc-lustro-nasa.html
Te gwiazdy mogą być źródłem rzadkiego składnika niezbędnego do powstania życia https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/43273-gwiazdy-fosfor-zycie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/43273-gwiazdy-fosfor-zycie.html
Astronomowie dokonali niespodziewanego odkrycia.

Fosfor to jeden ze składników, bez którego życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Niemniej, występuje on w kosmosie zaskakująco rzadko. Teraz astronomowie zidentyfikowali jednak nową klasę gwiazd – gwiazd bardzo bogatych w fosfor. Ich istnienie wskazuje, iż omawiany pierwiastek może być powszechniejszy niż sądzono. Zatem, szanse na to, że życie nie narodziło się wyłącznie na naszej planecie, też wydają się być większe.

Ziemskie organizmy żywe zbudowane są ze związków organicznych, które zawierają sześć kluczowych pierwiastków – węgiel, wodór, azot, tlen, siarkę oraz fosfor. Ostatni z nich jest ważnym składnikiem DNA i RNA, czyli cząsteczek, które tworzą kod genetyczny i genom każdego organizmu.

Fosfor – pierwiastek zagadka


Jak już wspomniałam, w przeciwieństwie do innych wymienionych pierwiastków fosfor jest w kosmosie spotykany raczej rzadko. Przed bardzo długi czas sądzono, że niemal cały fosfor, który istnieje we Wszechświecie powstał podczas wybuchów nowych klasycznych oraz supernowych. To sugerowałoby jednak, że potencjalne pozaziemskie życie byłoby jeszcze trudniejsze do odnalezienia, niż byśmy chcieli. Ba, w takim wypadku Ziemia musiała mieć bardzo dużo szczęścia, że stała się jedną z planet bogatych w fosfor. Kto wie, może wraz z całym Układem Słonecznym powstała w pobliżu supernowej.

Teraz okazuje się, że fosfor może być we Wszechświecie znacznie powszechniejszy niż sądzono. Astronomowie z IAC (Instituto de Astrofísica de Canarias) oraz Uniwersytetu w A Coruña odkryli zupełnie nową klasę gwiazd, które w swoim składzie zawierają mnóstwo fosforu.

fosfor-zrodla
Fosfor przedstawiający różne źródła fosforu we Wszechświecie. | Źródło: Gabriel Pérez Díaz, SMM (IAC)

Rezultat obszernej analizy


Gwiazdy bogate w fosfor zostały przez zespół badaczy wykryte za sprawą analizy danych zebranych w ramach przeglądu Sloan Digital Sky Survey, a dokładniej mówiąc – analizy świetnych sygnatur całego szeregu gwiazd. W ten sposób odnaleziono aż 15 takich gwiazd, identyfikując zupełnie nową klasę kosmicznych obiektów.

Nowo odkryte gwiazdy zawierają nie tylko dużo fosforu, ale również takich pierwiastków jak magnez, krzem, tlen, aluminium czy cer. Nie jest jasne, co odpowiada za ich tak charakterystyczny skład chemiczny. Badacze nie są w stanie go wyjaśnić w oparciu o to, co obecnie wiemy na temat procesów zachodzących wewnątrz gwiazd oraz ich ewolucji.

„Te wyniki pokazują nie tylko, że mamy do czynienia z nowym typem obiektów, ale również, że ich odkrycie otwiera drogę do eksploracji nowych fizycznych mechanizmów i jądrowych reakcji, które zachodzą we wnętrzach gwiazd.”, powiedział Thomas Masseron, główny autor pracy naukowej poświęconej gwiazdom bogatym w fosfor.

Jestem niezmiernie ciekawa, do jakich odkryć doprowadzą pytania, które postawiła przed astronomami identyfikacja gwiazd nowego typu. Kto wie, może z czasem zagadka dotycząca występowania fosforu we Wszechświecie zostanie rozwiązana. Trzymam kciuki.

Źródło: Nature Communications, fot. tyt. NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), the Westerlund 2 Science Team

]]>
Anna Borzęcka Nauka Mon, 10 Aug 2020 07:51:11 +0000 images/newsy/08-2020/gwiazdy-nasa.jpg Te gwiazdy mogą być źródłem rzadkiego składnika niezbędnego do powstania życia /aktualnosci/nauka/43273-gwiazdy-fosfor-zycie.html
Xiaomi już jutro zaprezentuje niezwykłe smartfony. Mi 10 Ultra i Supreme zdumiewają https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43272-xiaomi-mi-10-ultra-kamera-pod-ekranem.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43272-xiaomi-mi-10-ultra-kamera-pod-ekranem.html
Na otarcie łez po anulowaniu projektu Mi Mix Alpha.

Wiemy już na pewno, że Xiaomi Mi Mix Alpha ostatecznie nigdy nie powstanie. Smutnej wiadomości towarzyszy jednak dobra: już jutro odbędzie się premiera smartfonów z serii Xiaomi Mi 10 Ultra, które stanowiły będą prawdziwą demonstracją siły ze strony popularnego producenta z państwa środka. Wszystko to z okazji 10. rocznicy istnienia firmy.

Pierwszy smartfon na świecie z kamerą pod ekranem


O technologii pozwalającej ukryć obiektyw przedniej kamery pod ekranem smartfonu mówi się w branży technologicznej co najmniej od kilkunastu miesięcy. Wygląda na to, że to Xiaomi jako pierwsze przezwyciężyło przeciwności konstrukcyjne w stopniu na tyle satysfakcjonującym, aby owoc swoich starań sprzedawać konsumentom. Jeśli prawdą jest, że jutro zadebiutują równolegle Xiaomi Mi 10 Ultra i limitowany, kierowany wyłącznie na chiński rynek Xiaomi Mi 10 Supreme, to kamerki pod wyświetlaczem spodziewałbym się raczej w "limitce".

xiaomi mi 10 ultra 1
Smartfony Xiaomi Mi 10 Ultra i Supreme zadebiutują w wersjach z ceramiczną i przezroczystą obudową, wykonaną z tworzywa sztucznego lub szkła. | Źródło: Twitter

Do sprzedaży trafią urządzenia w wariantach z obudowami przezroczystą oraz ceramiczną. O ich wydajność dbał będzie układ Snapdragon 865+, wspierany przez 8/12 GB RAM w przypadku modelu Ultra i nawet 12/16 w przypadku modelu Supreme. Możemy liczyć na ekrany AMOLED o częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz, szybką pamięć UFS 3.1, a także baterie o pojemności 4500 mAh.


Pierwszy smartfon Xiaomi z ładowaniem 100


Wygląda na to, że to właśnie Xiaomi Mi 10 Ultra lub Xiaomi Mi 10 Supreme będą pierwszymi smartfonami Xiaomi wykorzystującymi prezentowaną jakiś czas temu technologię ładowania 100 W. Dzięki niej baterię o pojemności 4000 mAh naładować można od 0 do 100% na przestrzeni zaledwie 17 minut. Różne źródła sugerują też obecność ładowania bezprzewodowego - 42 W lub 55 W.

xiaomi mi 10 ultra 3
Domniemany wygląd i częściowa specyfikacja Xiaomi Mi 10 Ultra i Xiaomi Mi 10 Supreme. | Źródło: Twitter

Przypominam, że Xiaomi dysponuje trzecią pod względem szybkości technologią ładowania w świecie smartfonów. Wcześniej ładowanie 125 W zaprezentowało OPPO, a firma IQOO chwaliła się ładowaniem 120 W.

Źródło: Twitter, mat. własny

]]>
Maksym Słomski Hardware Mon, 10 Aug 2020 07:42:37 +0000 images/newsy/08-2020/xiaomi_mi_10_ultra_supreme.jpg Xiaomi już jutro zaprezentuje niezwykłe smartfony. Mi 10 Ultra i Supreme zdumiewają /aktualnosci/hardware/43272-xiaomi-mi-10-ultra-kamera-pod-ekranem.html
Quake II i Quake III na PC za darmo, na zawsze. Udało się https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/43271-quake-ii-i-quake-iii-za-darmo.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/43271-quake-ii-i-quake-iii-za-darmo.html
Kolejne niespodzianki.

Gdy w sobotę informowaliśmy Was o tym, że Quake I został udostępniony za darmo przez firmę Bethesda, wspominaliśmy przy okazji, że to dopiero początek atrakcji związanych z trwającym wtedy QuakeConem 2020. Amerykański wydawca gier obiecywał wtedy, że w razie zebrania w trakcie wydarzenia kwoty w wysokości ponad 10 000 dolarów na cele charytatywne, udostępni bezpłatnie także inne tytuły. Obietnicy dotrzymano.

Quake II i Quake III dla użytkowników Bethesda Launcher


Bethesda Softworks poinformowała, że w ramach zbiórek charytatywnych prowadzonych w trakcie online'owego festiwalu QuakeCon 2020 zebrano już ponad 20 000 dolarów. Oznacza to, że firma przekaże bezpłatnie w ręce graczy nie tylko obiecaną za przekroczenie kwoty 10 000 dolarów grę Quake II, ale także Quake'a III.


Aby odebrać gry Quake II i Quake III za darmo wystarczy pobrać klienta Bethesda Launcher z naszej bazy plików i zalogować się na swoje konto Bethesda.net. Tytuły zostaną przypisane do konta na zawsze na przestrzeni kilku dni. Osoby, które śledziły stream z wydarzenia QuakeCon At Home otrzymały wcześniej darmowy egzemplarz Quake'a I.Jeśli ograsz już Quake'a 1, 2 i 3, sprawdź Quake II RTX


Przypominam, że jakiś czas temu Quake II został zremasterowany przez firmę NVIDIA w wersji RTX. Trailer Quake II RTX obejrzycie poniżej. Gra w wysokich rozdzielczościach i przy najwyższych ustawieniach graficznych potrafi wycisnąć siódme poty nawet z najwydajniejszych kart graficznych pokroju GeForce RTX 2080 Ti. Serio, sprawdzałem.Źródło: Bethesda

]]>
Maksym Słomski Gry Mon, 10 Aug 2020 07:00:22 +0000 images/newsy/08-2020/quake_2_3_za_darmo.jpg Quake II i Quake III na PC za darmo, na zawsze. Udało się /aktualnosci/gry/43271-quake-ii-i-quake-iii-za-darmo.html
Microsoft nie pozwoli usunąć nowego Edge z Windowsa 10. To już przesada https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43269-micorosft-edge-nie-mozna-usunac-windows-10.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43269-micorosft-edge-nie-mozna-usunac-windows-10.html
Tak nie powinno być.

Microsoft ma pełne prawo reklamować swoją nową przeglądarkę w systemie Windows 10 i zachęcać do niej użytkowników. Obydwie usługi należą do giganta z Redmond, więc takie postępowanie jest w pełni zrozumiałe. Problem pojawia się w momencie, gdy zachęta zamienia się rozkaz.

Nie miałem nic przeciwko, gdy na moim komputerze pojawił się nowy Microsoft Edge. Ba! Nawet przetestowałem tę przeglądarkę i byłem miło zaskoczony. Nie zamierzam jednak na dłuższą metę przesiadać się z Google Chrome, więc platformę od Microsoftu po prostu usunąłem. Niezmiernie zirytował mnie więc fakt, że tak czy siak zostanę zmuszony do posiadania na swoim komputerze czegoś, czego nie chcę.

Zobacz również: Microsoft Edge nie pozwalał używać wyszukiwarki od Google

„Po co dramatyzujesz? Pewnie to jakieś plotki” – w myślach części osób być może pojawiło się to pytanie. Niestety nie, koncern opublikował oficjalne oświadczenie nazwane po prostu – „Brak możliwości odinstalowania Microsoft Edge”.

Jak możemy wyczytać na stronie pomocy:

Rozpoczynając w styczniu publiczne wdrażanie Microsoft Edge, etapowo przenieśliśmy klientów systemu Windows do nowej wersji przeglądarki. Pragniemy upewnić się, że wszyscy użytkownicy oprogramowania Windows posiadają najnowszą usługę Microsoft Edge ze względu na oferowaną przez nią wydajność, prywatność, ochronę, produktywność oraz funkcje wsparcia.

Nowa wersja Microsoft Edge daje konsumentom pełną kontrolę nad opcją importu danych zapisanych w starszej odsłonie przeglądarki. Najnowsza wersja Microsoft Edge zawarta jest w aktualizacji systemu Windows – z tego też powodu opcja jej odinstalowania lub użycia starszego wariantu Microsoft Edge nie będą dłużej dostępne.

Ostatnie zdanie jest dosyć wymowne i nie pozostawia żadnych złudzeń. Na szczęście niektórzy użytkownicy odkryli już nieoficjalny sposób na obejście decyzji Microsoftu.

Microsoft Edge - jak usunąć?


W celu usunięcia przeglądarki należy wejść do folderu, gdzie znajduje się plik "setup.exe" Microsoft Edge. U mnie jest to: C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\84.0.522.52\Installer.

microsoft edge 1 odinstalowanieŹródło: wł.

Następnie zaznaczamy wcześniej wspomniany element, klikamy w przycisk "Plik' oraz wybieramy opcję "Otwórz program Windows PowerShell", a potem "Otwórz program Windows PowerShell jako administrator".

microsoft edge 1 odinstalowanie2Źródło: wł.

W otwartym oknie wywołujemy wiersz poleceń komendą cmd. Zatwierdzamy klawiszem "Enter", a następnie wpisujemy setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall. Ponownie zatwierdzamy. Po chwili wszystkie pliki Microsoft Edge powinny zniknąć. 

microsoft edge 1 odinstalowanie5Źródło: wł.

Smuci niestety jednak sam fakt zmuszania użytkowników do instalacji Microsoft Edge.

Źródło i foto: Microsoft
]]>
Piotr Malinowski Software Sun, 09 Aug 2020 13:57:00 +0000 images/newsy/08-2020/microsoft_edge_googld_11.jpg Microsoft nie pozwoli usunąć nowego Edge z Windowsa 10. To już przesada /aktualnosci/software/43269-micorosft-edge-nie-mozna-usunac-windows-10.html
Miliard smartfonów z Androidem narażonych na wyciek danych. Winna wada procesorów https://www.instalki.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/43268-android-qualcomm-wyciek-danych.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/43268-android-qualcomm-wyciek-danych.html
Poważna sprawa.

Bezpieczeństwo danych ma w dzisiejszych czasach nieocenioną wartość. O ochronie wrażliwych informacji mówią obecnie wszystkie koncerny i zapewniają przy tym o niezwykle silnych zabezpieczeniach. Trudno jednak im wierzyć w momencie, kiedy naukowcy przekazują wieści o wykryciu 400 luk w mikroprocesorach Qualcomm Snapdragon.

Winny zamieszania jest Qualcomm


Jak możemy wyczytać w raporcie firmy Check Point:

Chipy DSP stanowią stosunkowo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala telefonom komórkowym zapewnić użytkownikom końcowym większą funkcjonalność i udostępniać innowacyjne funkcje. Wiąże się to jednak z pewnym kosztem. Te chipy są znacznie bardziej narażone na ryzyko, ponieważ są zarządzane jako „czarne skrzynki” i wprowadzają potencjalną powierzchnię na atak, i uwypuklają słabe punkty konkretnych urządzeń mobilnych.

Co to jest „chip DSP”? Nic innego jak Digital Signal Processing, czyli procesor sygnałowy obsługujący przeróżne elementy. Mowa o m.in. funkcjach multimedialnych oraz obsłudze audio i wideo. Producenci smartfonów wykorzystują go także do uruchamiania niektórych dedykowanych aplikacji.

800px-Qualcomm-Logo.svgŹródło: Qualcomm


To właśnie w obrębie tego komponentu wykryto 400 luk i błędów. Nie podano konkretnych opisów każdego z problemów. Wiemy jednak, że mogły one pozwolić hakerom na szpiegowanie użytkowników. W jaki sposób?

Konsument musiał pobrać lub uruchomić jakąkolwiek zawartość wykorzystującą chip DSP. Wtedy też cyberprzestępcy mieli możliwość wykorzystania błędu w celu m.in. ustalania lokalizacji smartfona, słuchania pobliskich dźwięków czy nawet… unieruchamiania urządzenia.

Firma Qualcomm wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie:

Jeśli chodzi o lukę w zabezpieczeniach Qualcomm Compute DSP ujawnioną przez firmę Check Point, to pracowaliśmy ciężko, aby zweryfikować problem i udostępnić producentom odpowiednie środki zaradcze. Nie mamy dowodów, że luki zostały wykorzystane przez osoby trzecie. Zachęcamy użytkowników końcowych do aktualizowania swoich urządzeń w miarę udostępniania poprawek i instalowania aplikacji wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak Sklep Play.

Zobacz również: Niebezpieczne Wi-Fi. Modemy firm Qualcomm i MediaTek z poważnymi wadami

Jak podaje Check Point - procesory od Qualcomm obecne są w około 40 procent smartfonów na całym świecie, co oznacza, iż problem mógł dotknąć około miliarda osób. Z tego co wiadomo, jeszcze żaden producent nie wydał odpowiedniej łatki na Androida. Warto więc uważać i oczekiwać na stosowny update.

Źródło: Check Point (via arsTechnica) / Foto. pixabay.com (Monoar_CGI_Artis)
]]>
Piotr Malinowski Bezpieczeństwo Sun, 09 Aug 2020 12:49:00 +0000 images/newsy/08-2020/qualcomm_procesory_wada1.jpg Miliard smartfonów z Androidem narażonych na wyciek danych. Winna wada procesorów /aktualnosci/bezpieczenstwo/43268-android-qualcomm-wyciek-danych.html
20 tanich i przydatnych gadżetów z AliExpress https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43266-tanie-gadzety-z-aliexpress.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43266-tanie-gadzety-z-aliexpress.html
Polecane produkty z Chin.

Chińskie sklepy to prawdziwy raj dla poszukiwaczy gadżetów ciekawych, praktycznych i przede wszystkim tanich. Jak co tydzień serwujemy kolejną odsłonę zestawienia, w którym analizujemy ofertę platformy sprzedażowej AliExpress. Zgodnie z oczekiwaniami wielu z Was pod lupę staraliśmy się wziąć niemal wyłącznie tanie gadżety. Na dzisiejszej liście jest jedynie jedna pozycja w cenie powyżej 100 złotych.

1. Pompka zasilana z gniazdka samochodowego 12 V


1

Pompka zasilana z gniazdka zapalniczki 12 V pomoże napompować dętki w rowerach zabranych samochodem w wakacyjną podróż lub uzupełnić w sposób automatyczny ciśnienie w oponach w aucie. Cena? Niższa od wielu tradycyjnych pompek.

Cena: ok. 33 złotych

2. Silikonowe rękawice do sprzątania z czyścikami


2

Praktyczne rękawice przydatne w trakcie mycia naczyń lub innych prac domowych, na przykład sprzątania.

Cena: ok. 4 złote

3. Dyfuzor zapachów samochodowych Baseus


3

Choinki zapachowe do samochodów mają przeważnie mdłe zapachy. Dyfuzory to zupełnie inna liga. Spraw sobie dobrej jakości rozpylacz zapachów marki Baseus, a każda podróż stanie się znacznie przyjemniejsza.

Cena: ok. 65 złotych

4. Nie plączący się wąż ogrodowy
Masz dość wiecznie plączących się węży ogrodowych? Wypróbuj możliwości takiego "magicznego", którego niemalże nie da się poplątać.

Cena: od ok. 27 złotych

5. Praktyczne koszyczki na gąbki do zlewu


5

Gdzie trzymać gąbki do zmywania naczyń? Jedni trzymają je na zlewie (co nie jest dość praktyczne, gdy te są nasiąknięte wodą i płynem lub w wypadku braku ociekacza), inni pod zlewem. Dzięki tym praktycznym uchwytom "zmywaczki" będą tam gdzie ich miejsce - wewnątrz zlewu, odseparowane od naczyń.

Cena: ok. 3 złotych

6. EDC na klucze


6

Nowoczesny, praktyczny i wygodny pojemniczek na klucze.

Cena: ok. 8 złotych

7. Elastyczne sznurówki, których nie trzeba wiązać


7

Samowiążące się sznurówki? Jeszcze nie czas. Sznurówki, których nie trzeba wiązać? To już prędzej! Zestaw kosztuje zaledwie 4 złote, a kupujący są nimi zachwyceni.

Cena: ok. 4 złote

8. Wentylatorek na USB


8

Wentylatorek zasilany poprzez gniazdo USB - idealny na upalne dni, których w tym roku będzie jeszcze sporo.

Cena: ok. 7 złotych

9. Krótkofalówki Xiaomi Mijia 1S


9

Krótkofalówki to świetna zabawka dla dzieci, ale także doskonały zestaw do komunikacji w przypadku wypadu samochodowego na dwa lub więcej aut.

Cena: ok. 145 złotych

10. Dobble - popularna gra imprezowa w wielu odmianach


10

Gra dla dzieci i dorosłych. Na AliExpress kupić można wiele różnych wersji tematycznych Dobble. Warto - to doskonała rozrywka na imprezy.

Cena: ok. 10 złotych

11. Płyty bazowe dla LEGO za bezcen


11

Płyty bazowe dla klocków LEGO? Cóż w nich niezwykłego - zapytacie. Odpowiadam: cena. Są one śmiesznie tanie w porównaniu do oryginalnych płyt produkowanych przez duńską firmę.

Cena: od ok. 5 złotych

12. Olbrzymia podkładka na biurko - różne wzory


12

Podkładka pod myszkę, klawiaturę, monitor, kubek i co tylko zechcecie. Rozmiar wynosi aż 900 x 400 milimetrów. Kilka nadruków do wyboru.

Cena: ok. 44 złotych

13. Pudełko pozytywka - różne motywy dźwiękowe


13

Pozytywka na korbkę, odtwarzająca motywy znane ze znanych filmów, gier i seriali. Spory wybór różnych modeli.

Cena: ok. 6 złotych

14. Samoprzylepne rolety - różne rozmiary


14

Nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na rolety? Spraw sobie rolety samoprzylepne. Kosztują grosze, a doskonale spełniają swoje zadanie.

Cena: ok. 13 złotych

15. Kolorowe ultralekkie nakrętki na wentyle


15

Rower szosowy musi prezentować się nienagannie. Dodaj mu nieco uroku sprawiając sobie takie oto ultralekkie nakrętki na wentyle.

Cena: ok. 5 złotych za komplet

16. Uniwersalny miernik poziomu naładowania baterii


16

Uniwersalny tester do baterii. Działa z bateriami AAA, AA, 9V i kilkoma innymi.

Cena: ok. 7 złotych

17. Miniaturowy dron (także w wersji z kamerą)


17

Jeden z najtańszych dronów godnych polecenia. Dostarczany wraz z kontrolerem w obrębie którego mieści się w całości po złożeniu. Fajna zabawka dla osób w każdym wieku.

Cena: ok. 62 złotych

18. Rozdzielacz na ładowanie i jack 3.5 mm dla iPhone'ów


18

Gadżet, który powinien posiadać każdy posiadacz smartfonu iPhone wyposażonego w złącze Lightning. Umożliwia jednoczesne ładowanie urządzenia i słuchanie muzyki za pośrednictwem słuchawek przewodowych.

Cena: ok. 5 złotych

19. Pendrive z końcówkami USB-A i USB-C do smartfonów


19

Nośnik danych, który podepniecie zarówno pod komputery, jak i smartfony wyposażone w USB-C z technologią OtG (lub z odpowiednim adapterem).

Cena: od ok. 9 złotych

20. Odbiornik Bluetooth 5.0 aptX LL do samochodu z jack 3.5 mm


20

Jeden z najlepszych odbiorników Bluetooth do samochodu, wspierający kodek aptX. W przeciwieństwie do transmiterów FM przesyła dźwięk poprzez złącze AUX.

Cena: ok. 60 złotych
 
Jeśli chcecie poznać inne ciekawe gadżety, które naszym zdaniem warto zamówić z Chin, koniecznie rzućcie okiem na wcześniejsze publikacje:

1. 10 przydatnych gadżetów z Chin do 20 złotych
2. 30 ciekawych gadżetów z Chin do 10 złotych
3.
Chińskie cuda. 55 ciekawych gadżetów z AliExpress do 5 złotych
4. 20 tanich gadżetów z Chin do samochodu
5. 15 praktycznych i tanich gadżetów z Chin do komputera

6. 20 użytecznych i tanich gadżetów z Chin dla biegaczy
7. 25 praktycznych gadżetów z AliExpress dla graczy

8. 25 tanich gadżetów z AliExpress dla majsterkowiczów
9. 30 perełek z AliExpress - oto gadżety, które Cię zaskoczą!

10. 26 gadżetów z AliExpress do twojego smartfonu za mniej niż 20 złotych
11. 27 przydatnych i tanich gadżetów Xiaomi z AliExpress
12. 32 ciekawe gadżety z AliExpress za mniej niż 15 zł
13. 35 fajnych gadżetów z AliExpress za mniej niż 25 zł
14. 50 zaskakująco ciekawych gadżetów z AliExpress do 5 złotych
15. 20 praktycznych gadżetów z AliExpress za mniej niż 10 zł
16. 15 przydatnych gadżetów Xiaomi z AliExpress, o których nie miałeś pojęcia
17. 30 świetnych akcesoriów do komputerów i konsol z AliExpress
18. 38 użytecznych gadżetów z AliExpress do 30 złotych
19.
45 naprawdę przydatnych gadżetów z AliExpress do 50 złotych
20. 32 świetne gadżety z AliExpress do 70 złotych
21. 40 przydatnych gadżetów z AliExpress do 80 zł
22. 35 śmiesznie tanich gadżetów z AliExpress
23. 30 interesujących gadżetów z AliExpress do 40 złotych
24. 35 świetnych gadżetów z AliExpress za 1 dolara lub mniej
25.
17 praktycznych gadżetów z AliExpress do 15 złotych
26. 23 przydatne gadżety z AliExpress do 23 zł
27. 33 ciekawe gadżety z AliExpress do 33 złotych
28. 25 gadżetów z AliExpress do 60 złotych
29. 30 tanich gadżetów z AliExpress dla majsterkowicza
30. 32 tanie i przydatne akcesoria do smartfona z AliExpress
31. 18 zaskakujących i tanich gadżetów z AliExpress


]]>
Maksym Słomski Hardware Sun, 09 Aug 2020 11:06:39 +0000 images/newsy/05-2020/TOP_taniocha/gadzety_z_chin.jpg 20 tanich i przydatnych gadżetów z AliExpress /aktualnosci/hardware/43266-tanie-gadzety-z-aliexpress.html
BSOD w Windows 10. Intel opracował rozwiązanie problemów https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43265-windows-10-bsod-intel-sterowniki.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43265-windows-10-bsod-intel-sterowniki.html
Zapomnij o niebieskich ekranach śmierci.

Niebieski ekran śmierci to coś, co w systemie Windows 10 uświadczyć można było do tej pory niezwykle rzadko. Niestety, w ostatnim czasie użytkownicy systemu Microsoftu z całego świata zaczęli donosić o problemach i cyklicznie pojawiających się BSOD-ach, uniemożliwiających komfortową zabawę i pracę. Okazuje się, że winowajcą wcale nie była któraś z najnowszych aktualizacji OSu rozwijanego przez giganta z Redmond.

BSOD w Windows 10 - wina leży po stronie sterowników


Problematyczne okazały się sterowniki firmy Intel przeznaczone dla modułów Wi-Fi oraz Bluetooth stosowanych w komputerach osobistych. Te nie wykazywały chęci poprawnej współpracy z aktualizacją Windows 10 May 2020 Update, w związku z czym musiały zostać zaktualizowane. Intel na swoim serwerze łatki udostępnił już 4 sierpnia, ale dopiero teraz dostarczane są one powoli szerokiemu gronu odbiorców.

Przedstawiciele Intela donoszą, że to sterownik Wi-Fi odpowiadał za lwią część sytuacji, w których osoby korzystające z Windowsa 10 widziały słynny "niebieski ekran śmierci". Aktualizacja sterowników Bluetooth zostały wydane niejako "przy okazji" i "na wszelki wypadek". Mimo to zawierają one dość ważne usprawnienia z zakresu wydajności i bezpieczeństwa.

Sterowniki Intel Wi-Fi


Nowe sterowniki Wi-Fi zostały wydane w trzech wersjach, przeznaczonych dla różnych układów:

  • 19.51.30.1 dla układów Intel 7265, 3165 i 3168
  • 20.70.18.2 dla układów Intel 8265 i 8260
  • 21.110.1.1 dla układów Intel AX201, AX200, 9560, 9260, 9462 i 9461

Istnieje duża szansa na to, że nowa wersja sterowników nie została jeszcze udostępniona na Wasz komputer za pośrednictwem Windows Update. Jeśli nie macie zamiaru czekać na automatyczną aktualizację, przejdźcie do sekcji Windows Update i kliknijcie na przycisk "Sprawdź aktualizacje". To również nie musi stanowić gwarancji sukcesu.

Najlepszą metodą na pobranie najnowszych sterowników jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji Intel Driver & Support Assistant, którą pobrać możecie za pośrednictwem naszej bazy plików. Ta automatycznie wyszuka nowe sterowniki, pobierze je i zainstaluje.


intel driver
Aplikacja Intel Driver & Support Assistant sama rozpozna konfigurację Twojego komputera i zaproponuje dla niego najnowsze sterowniki firmy Intel. | Źródło: mat. własne

Źródło: Intel

]]>
Maksym Słomski Software Sun, 09 Aug 2020 09:21:00 +0000 images/newsy/08-2020/windows_10_bsod_intel.jpg BSOD w Windows 10. Intel opracował rozwiązanie problemów /aktualnosci/software/43265-windows-10-bsod-intel-sterowniki.html
Apple niczym troll patentowy. Firma walczy z małym startupem https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43262-apple-prepear.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/43262-apple-prepear.html
Dziwne praktyki korporacji.

Trolling patentowy to określenie stosowane celem opisania praktyk podmiotów wykorzystujących niedoskonałości przepisów prawa patentowego i własności intelektualnej, podejmowanych celem uzyskania określonych korzyści - przeważnie finansowych. Mianem tej formy trollingu internauci opisują działanie firmy Apple, która rozpoczęła właśnie batalię sądową z firmą Prepear.

Apple vs Prepear, czyli wojna na logo


Prepear to aplikacja umożliwiająca tworzenie list zakupowych zawierających produkty spożywcze oraz pozwalająca przy okazji na planowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Dzięki niej użytkownicy systemów Android i iOS z całego świata mogą poznawać również nowe przepisy kulinarne. Prawnikom Apple nie spodobało się logo firmy Prepear przedstawiające zieloną gruszkę. Według nich jest łudząco podobne do charakterystycznej grafiki Apple z jabłkiem w roli głównej i działa na szkodę znanej marki.

"Apple sprzeciwiło się zgłoszeniu znaku towarowego dla naszej firmy Prepear, żądając zmiany naszego logo w kształcie gruszki, używanego do reprezentowania naszej marki w odniesieniu do zarządzania przepisami i planowania posiłków", czytamy w oświadczeniu firmy na Instagramie.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Dear Instagram Friends- I NEED YOUR HELP! I know there are a lot of heavy things going on in the world right now, and this is nothing in comparison, but I need your help in a situation that is affecting me, my family, and my coworkers. Please help! Many of you know that I started a business called Prepear almost 5 years ago. It is an app that you can store all your recipes in one place, plan your meals, make grocery lists, and get your groceries delivered all in one place. Recently @apple yes, The trillion dollar Apple, has decided to oppose and go after our small business’ trademark saying our pear logo is too close to their apple logo and supposedly hurts their brand? This is a big blow to us at Prepear. To fight this it will cost tens of thousands of dollars. The CRAZY thing is that Apple has done this to dozens of other other small business fruit logo companies, and many have chosen to abandon their logo, or close doors. While the rest of the world is going out of their way to help small businesses during this pandemic, Apple has chosen to go after our small business. I’m not trying to get anyone to stop using or buying Apple products. I feel a moral obligation to take a stand against Apple's aggressive legal action against small businesses and fight for the right to keep our logo. We are defending ourselves against Apple not only to keep our logo, but to send a message to big tech companies that bullying small businesses has consequences. HOW YOU CAN HELP: 1 Sign the petition (link in my bio or in my stories) 2 Share that same link on Facebook, Instagram, Twitter, etc. http://chng.it/QPd2mRYW #savethepearfromapple

Post udostępniony przez Healthy Kids Recipes•Routines (@superhealthykids) Sie 7, 2020 o 12:56 PDT


W serwisie Change.org firma Prepear stworzyła petycję, w której zachęca internautów do okazywania jej wsparcia. Na tę chwilę podpisał ją blisko 13 000 osób. Prepear w ten sposób chce nakłonić giganta z Cupertino do wycofania swoich zarzutów i umożliwienia rejestracji znaku towarowego.

"Przed zaatakowaniem nas Apple sprzeciwiło się dziesiątkom innych zgłoszeń znaków towarowych złożonych przez małe firmy z logo związanymi z owocami. Wiele z tych znaków graficznych zostało zmienionych lub porzuconych. Większość małych firm nie może sobie pozwolić na wydanie dziesiątek tysięcy dolarów na koszty walki w sądzie z Apple", głosi komunikat.

Apple strzela z armaty do wróbla


Prepear to firma zatrudniająca pięć osób, która z oczywistych powodów nie może pozwolić sobie na poniesienie wysokich kosztów procesowych - z tego właśnie powodu jest z góry skazana na porażkę. Jej przedstawiciele podają, że bycie celem ataku ze strony działu prawnego tak dużej korporacji jest bardzo przykrym doświadczeniem.

Dotychczas prawnicy Apple skutecznie nakazywali zmianę logo m.in. jednej z norweskich partii politycznych oraz pewnej trasie rowerowej w Niemczech.

Czy widzicie jakiekolwiek podobieństwo pomiędzy znakami graficznymi obu firm? Czy uważacie, że Apple podjęło słuszne kroki?

Źródło: iPhoneCanada

]]>
Maksym Słomski Hardware Sun, 09 Aug 2020 08:51:21 +0000 images/newsy/08-2020/iphone_pear.jpg Apple niczym troll patentowy. Firma walczy z małym startupem /aktualnosci/hardware/43262-apple-prepear.html
Nowe Ubuntu Kylin jest przepiękne. Działa wydajniej nawet o 46% https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43263-ubuntu-kylin-pobierz.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/43263-ubuntu-kylin-pobierz.html
Jeden z najładniejszych Linuxów z 418 poprawkami.

Za co kochamy Linuxa? Powodów jest cała masa. Dla niektórych najmocniejszy argument stanowi fakt, że jest to oprogramowanie darmowe. Inni cenią sobie to, że soft tworzony jest na zasadach open source i każdy może go modyfikować oraz uzyskać wgląd w jego kod. Bezapelacyjną zaletą systemu jest też kolosalny wybór przeróżnych jego dystrybucji. W morzu różnych propozycji nietrudno jest znaleźć coś ciekawego. Znacie już Ubuntu Kylin? Powinniście!

Ubuntu Kylin z nową aktualizacją


Osoby odpowiedzialne za rozwój Ubuntu Kylin ogłosiły premierę jego najnowszego wydania. Największą ze zmian w wersji 20.04.1 jest znacząco usprawnione środowisko graficzne UKUI 3.0 (Ubuntu Kylin User Interface), które prezentuje się, co tu dużo mówić, prześlicznie. To co widzicie przypomina Wam nieco ulepszonego, ładniejszego Windowsa 7? Nic dziwnego, też dostrzegam bardzo mocną inspirację!

ubuntu kylin pobierz
Interfejs systemu Ubuntu Kylin 20.04.1. | Źródło: Ubuntu Kylin

GUI to fork MATE, będącego forkiem GNOME2. Na pierwszy rzut oka tego nie widać, czyż nie?

Ubuntu Kylin 20.04.1 zawiera łącznie aż 418 różnego rodzaju aktualizacji oraz mniejszych i większych usprawnień w stosunku do wersji 20.04. Twórcy informują o ważnych poprawkach z zakresu bezpieczeństwa, usuniętych bugach, lepszej stabilności działania, zoptymalizowanym wsparciu dla 4K, a także wydajności 3D wyższej o 46%. To musi robić wrażenie.Mocno akcentuje się zmiany w animacja, adaptywnej transparentności UI menu startowego, poprawkach na pasku zadań oraz dodaniu wielu przydatnych skrótów klawiszowych. Nowa wersja Ubuntu Kylin dystrybuowana jest wraz z najnowszymi wersjami aplikacji WPS Office i VSCode.

Ubuntu Kylin 20.04.1 już w naszej bazie plików


Jeśli chcecie poznać bliżej Ubuntu Kylin 20.04.1, wystarczy przejść do odpowiedniego działu w naszej bazie oprogramowania. Znajdziecie w niej zarówno Ubuntu Kylin 20.04.1 LTS dla komputerów osobistych, jak i wariant stworzony z myślą o mikrokomputerach Raspberry Pi.

Uwaga: system Ubuntu Kylin nie jest dostępny w języku polskim, natomiast obsługa wersji angielskiej nie powinna stanowić dla Was problemu.


Zobacz również: Linuxa Ubuntu można zepsuć jednym klawiszem - zobacz sam

Źródło: Ubuntu Kylin

]]>
Maksym Słomski Software Sun, 09 Aug 2020 08:09:34 +0000 images/newsy/08-2020/ubuntu_kylin.jpg Nowe Ubuntu Kylin jest przepiękne. Działa wydajniej nawet o 46% /aktualnosci/software/43263-ubuntu-kylin-pobierz.html
Świetne wyścigi Formuły 1 za darmo. F1 2018 na Steam w Humble Bundle https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/43260-f1-2018-za-darmo-steam-humble-bundle.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/43260-f1-2018-za-darmo-steam-humble-bundle.html Bezpłatne F1 2018 od Codemasters.

Codemasters i Humble Bundle wiele razy nawiązywali współpracę w temacie rozdawania za darmo wyścigowych gier studia w formie kluczy na Steam. Bywały też przypadki bezpośrednich promocji z bezpłatnymi kopiami na platformie Valve. Teraz mamy szansę, na zgarnięcie wyścigów Formuły 1 z 2018 roku, czyli F1 2018. Oczywiście jako klucz na Steam.

Szybkie bolidy F1 w wersji Codemasters


Od wielu lat brytyjski twórca i wydawca gier Codemasters jest w posiadaniu licencji na produkcje powiązane z zawodami F1. W nazwach poszczególnych części nie ma zbyt wielkiej finezji i od razu możemy dowiedzieć się, w którym roku miała premierę dana pozycja. Rozdawany właśnie przez Humble Bundle F1 2018 wyszedł w sierpniu tytułowego roku na PC, PS4 i Xbox One.


Jako że mamy produkt licencyjny, dostępne są w nim bolidy, zespoły i trasy znane z sezonu 2018. Jeśli lubicie nieco starsze klasyczne maszyny, te także znalazły się w F1 2018. Możemy wcielić się w kierowcę i pokierować naszą karierą, albo po prostu ścigać się samemu bądź z komputerem na dowolnym torze w wybranym przez nas samochodzie, jeśli wolimy luźną rozgrywkę. Nie zabrakło też trybu multiplayer.

Jak odebrać za darmo F1 2018 na Steam?


Aby zdobyć Formułę 1 od Codemasters, należy zalogować się na swoje konto Humble Bundle i wejść na adres karty produktu F1 2018 w Humble Store. Później wystarczy nacisnąć przycisk "Get the game" i jeśli subskrybujemy newsletter Humble Bundle, powinniśmy dostać swój klucz gry na Steam.

F1 2018 od CodemastersBolidy mają nad głową kierowcy zabezpieczenie "HOLO", które było nowością właśnie w sezonie 2018 / foto. Humble Bundle

Akcja trwa jeszcze nieco ponad 2 dni i 4 godziny, więc dostępna jest do poniedziałku 10 sierpnia o godzinie 22:00. Jest to więc krótsza promocja niż te realizowane przez Epic Games (obecnie Wilmot's Warehouse i 3 out of 10), ale znacznie dłuższa niż ostatnia szansa na bezpłatnego Wiedźmina na GOG. Przy okazji należy pamiętać, aby w miarę szybko powiązać klucz z kontem Steam, bo Humble Bundle zaznacza, że ten będzie ważny tylko do 17 sierpnia (oczywiście po aktywacji F1 2018 zostanie z nami już na zawsze na Steam). Zapewne to sposób na użytkowników, którzy chcieliby zdobyć wiele kluczy i masowo sprzedawać je z dużym zyskiem czekając z wystawieniem ofert na czas po promocji i spóźnialskich graczy.

Zobacz również: The Alto Collection i Total War Saga: Troy wkrótce za darmo na premierę w Epic Games Store

Źródło i foto: Humble Bundle
]]>
Jan Domański Gry Sat, 08 Aug 2020 15:56:57 +0000 images/newsy/08-2020/f1-2018-01.jpg Świetne wyścigi Formuły 1 za darmo. F1 2018 na Steam w Humble Bundle /aktualnosci/gry/43260-f1-2018-za-darmo-steam-humble-bundle.html