INSTALKI.pl - News Instalki.pl - portal technologiczny https://www.instalki.pl/aktualnosci.html Tue, 18 May 2021 09:58:33 +0000 pl-pl Microsoft Teams od teraz z wersją dla użytkowników domowych https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47856-microsoft-teams-dla-uzytkownikow-domowych.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47856-microsoft-teams-dla-uzytkownikow-domowych.html
To już usługa nie tylko dla firm i organizacji.

Microsoft Teams już nie jest programem przeznaczonym wyłącznie dla firm, organizacji i celów edukacyjnych. Stał się on bowiem właśnie także komunikatorem domowym. Gigant z Redmond zachęca, by od teraz wykorzystywać go do kontaktowania się z rodziną i znajomymi, by po prostu z nimi porozmawiać czy tworzyć wspólne plany.

Microsoft Teams dla każdego


Microsoft Teams do użytku osobistego już od dłuższego czasu był testowany w ramach publicznych beta testów, a teraz jest oficjalnie dostępny dla użytkowników z całego świata, w swojej pełnej krasie. Co istotne, nie stanowi od oddzielnej aplikacji. Zamiast tego jest on specjalnie wydzieloną „przestrzenią” w mobilnej, desktopowej oraz webowej wersji programu.

Co potrafi Teams do użytku domowego? Całkiem sporo. Z jego pomocą można organizować spotkania wideo z rodziną i znajomymi. W tej chwili takie spotkanie może trwać 24 godziny nawet jeśli bierze w nim udział maksymalna liczba 300 uczestników. Co istotne, Teams pozwala zapraszać do udziału w rozmowach nawet te osoby, które nie używają aplikacji.Tryb Razem i nie tylko


Teams do użytku osobistego umożliwia użytkownikom spotykanie się w wirtualnych przestrzeniach, takich jak kawiarnia czy salon – z pomocą trybu Razem. Poza tym, usługa pozwala również na planowanie spotkań i aktywności poza aplikacją z poziomu czatu grupowego. Z poziomu czatu można też tworzyć ankiety czy przydzielać innym osobom zadania.

Tryb Razem w Microsoft Teams do użytku osobistego. | Źródło: Microsoft

Wielu osobom zapewne spodoba się fakt, że na urządzeniach z systemami iOS i Android podczas spotkań swoje emocje i odczucia można wyrażać za pomocą memów, emoji, pików GIF i animacji na czacie. Te są bowiem wbudowane w aplikację.

Microsoft Teams do użytku osobistego – jak zacząć korzystać?


Jeżeli chcesz korzystać z usługi Microsoft Teams do użytku osobistego, wystarczy, że utworzysz konto Microsoft (chyba że już je posiadasz) i z jego pomocą zalogujesz się do aplikacji mobilnej, desktopowej lub webowej wersji platformy. Jeśli posiadasz konto służbowe lub edukacyjne, z pomocą którego korzystasz z Teams, możesz dodać do aplikacji konto prywatne. Następnie między tymi kontami będziesz mógł przełączać się w dowolnym momencie, z pomocą interfejsu aplikacji.


Przełączanie się między kontem służbowym a prywatnym w Microsoft Teams. | Źródło: Microsoft

Pamiętaj, że aplikację Microsoft Teams możesz pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Microsoft, fot. tyt. Microsoft

]]>
Anna Borzęcka Software Tue, 18 May 2021 09:24:02 +0000 images/newsy/05-2021/teams-osobiste.jpg Microsoft Teams od teraz z wersją dla użytkowników domowych /aktualnosci/software/47856-microsoft-teams-dla-uzytkownikow-domowych.html
Nowy wygląd Windows 10. Wyciek zdradza kluczowe informacje https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47854-nowy-wyglad-windows-10.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47854-nowy-wyglad-windows-10.html
Windows 10 wypięknieje.

Jeszcze w tym roku wszyscy będziemy świadkami wielkiej rewolucji interfejsu w systemie Windows 10. Wraz z planowaną na przełom października i listopada aktualizacją Sun Valley nastąpią zmiany w zakresie w zasadzie wszystkich najważniejszych elementów UI. Do Windows 10 trafią nowe ikony, zadebiutuje zmodyfikowane Centrum Akcji, rogi okienek zostaną zaokrąglone, a listy z opcjami będą w estetyczny sposób "lewitowały". Najnowszy wyciek przedstawia to, czego można spodziewać się po Windows 10 21H1.

Interfejs Windows 10 po aktualizacji Sun Valley


Niedawno donosiliśmy, że Windows 10X został anulowany (prawdopodobnie), a niektóre prezentowane w nim pomysły na design interfejsu użytkownika zostaną wykorzystane w aktualizacji 21H1. Wygląda na to, że Microsoft rozpoczął już teraz testowanie niektórych funkcji UI z Windows 10X dla Centrum Akcji w Windows 10 w wersjach preview. Zrzuty ekranu z wersji zapoznawczej pokazują, że interfejs Centrum Akcji nadal prezentuje się znajomo, jednakże wprowadzono w nim kilka ulepszeń znanych, kojarzonych wcześniej wyłącznie z Windows 10X.

Windows 10 sun valley UI 1
Nowe Centrum Akcji w Windows 10. | Źródło: Windows Latest

Novum jest na przykład nowy "chwytak" (ikona do wysuwania i chowania szybkich akcji), który został po raz pierwszy wprowadzony w systemie Windows 10X. Na urządzeniach z ekranami dotykowymi użytkownicy będą mogli przesuwać palcem od dolnej krawędzi ku górze ekranu, aby otworzyć szybkie ustawienia Centrum akcji, jak pokazano na poniższym GIF-ie. Analogiczna sytuacja miała miejsce w Windows 10X.


Źródło: Windows Latest

To, co widzicie powyżej nie jest jeszcze dostępne powszechnie dla członków programu Windows Insider. Modyfikacje ukryte są za eksperymentalnymi flagami. Na sposób ich aktywacji wpadły osoby ze znajomością zaawansowanej obsługi debugowania w Visual Studio, którzy przyjrzeli się flagom dla WindowsShellExperienceHost.exe.

Inną nowością dostępną po aktywowaniu flag w nowych buildach są lewitujące listy (już z zaokrąglonymi rogami). Zostaną one prawdopodobnie wdrożone także w obrębie Centrum Akcji.

Windows 10 sun valley UI 2
Jest jakby nowocześniej, prawda? | Źródło: Windows Latest

Wcześniej w swoim poście na blogu dla programistów firma Microsoft przypadkowo opublikowała zrzut ekranu okna dialogowego jednej z aplikacji systemu Windows z zaokrąglonymi narożnikami.

microsoft
Źródło: Microsoft

Teraz pozostaje nam czekać na konferencję Build 2021, na której z pewnością zostanie zaprezentowana garść spośród wszystkich usprawnień.

Źródło: Windows Latest

]]>
Maksym Słomski Software Tue, 18 May 2021 09:20:01 +0000 images/newsy/05-2021/windows_10_sun_valley_ui.jpg Nowy wygląd Windows 10. Wyciek zdradza kluczowe informacje /aktualnosci/software/47854-nowy-wyglad-windows-10.html
Windows 10 ma mechanizm chroniący przed ransomware. Trzeba go włączyć ręcznie https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47855-windows-10-ochrona-przed-ransomware.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47855-windows-10-ochrona-przed-ransomware.html
Warto to zrobić.

Windows Defender uznawany jest regularnie za jeden z najskuteczniejszych programów antywirusowych, który w pojedynkę jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom systemu Windows 10. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, patrząc na wyniki różnych rankingów, nie stanowi on rozwiązania idealnego - a przynajmniej przy domyślnych ustawieniach. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że dostarczany wraz z OS-em Microsoftu antywirus oferuje ochronę przed ransomware, czyli metodą przestępców wymuszających okup w zamian za pliki, w posiadanie których udało im się wejść. Z jakiegoś powodu trzeba ją aktywować ręcznie.

Ochrona przed ransomware w Windows 10 - jak włączyć?


Czy wiedziałeś, że istnieje dodatkowa opcjonalna warstwa Defendera, która pomaga chronić Twoje zdjęcia, filmy, dokumenty robocze i inne pliki w przypadku ataku ransomware? Ochronę tego rodzaju musisz aktywować ręcznie, a ja zaraz powiem Ci jak to zrobić. Nazwa stosownej opcji wcale nie jest oczywista.

Zobacz także: Jaki program antywirusowy? 10 najlepszych darmowych pozycji [Ranking 2021]

Jak włączyć ochronę przed ransomware w Windows Defender?


1. Kliknij na pasek wyszukiwania (lupka obok Menu Start) i wpisz "Kontrolowany dostęp do folderu". Wybierz wyszukaną opcję.

kontrolowany dostep do folderu
Źródło: mat. własny

2. Alternatywnie, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na Menu Start, wybrać "Ustawienia" -> "Aktualizacja i zabezpieczenia" -> "Zabezpieczenia Windows" -> "Ochrona przed wirusami i zagrożeniami", a następnie przewinąć suwakiem widok w dół i wybrać opcję "Zarządzaj ochroną przed oprogramowaniem wymuszającym okup".

3. Przesuń suwak do pozycji "Włączone" i potwierdź czynność w osobnym okienku.

Teraz pozostaje Ci kliknąć w "Chronione foldery" i wybrać miejsca na dyskach, w których przechowujesz najcenniejsze pliki. Foldery systemu Windows są chronione domyślnie. W razie potrzeby istnieje również opcja (poniżej) umożliwiająca przyznanie określonym aplikacjom uprawnień dostępu do chronionych folderów.

ransomware windows 10 ochrona
Włącz opcję Kontrolowany dostęp do folderu - Twoje dane będą lepiej chronione. | Źródło: mat. własny

Chroń swoje pliki przed zagrożeniami, takimi jak oprogramowanie wymuszające okup - to bardzo ważne. Nie chciałbyś chyba stracić swoich haseł przechowywanych w plikach, umożliwić cyberprzestępcom dostępu do zdjęć "tylko dla wybranych oczu" lub... stracić kopii swojego portfela kryptowalutowego?

Ransomware to zagrożenie przybierające na sile


Tylko w zeszłym roku miało miejsce ponad 300 milionów ataków ransomware. Nie wszyscy z powodzeniem wyłudzili pieniądze od ofiar, ale według Coveware, usługi usuwania oprogramowania ransomware, średnia płatność za oprogramowanie ransomware wzrosła do ponad 220 000 USD (ok. 816 000 złotych!) w czwartym kwartale ubiegłego roku.

Źródło: mat. własny

]]>
Maksym Słomski Software Tue, 18 May 2021 08:11:17 +0000 images/newsy/05-2021/ochrona_przed_ransomware_windows_10.jpg Windows 10 ma mechanizm chroniący przed ransomware. Trzeba go włączyć ręcznie /aktualnosci/software/47855-windows-10-ochrona-przed-ransomware.html
Epic Games znów tajemniczy. The Lion’s Song za darmo, za tydzień niespodzianka https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/47853-epic-games-the-lions-song-za-darmo-galaxium-steam.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/47853-epic-games-the-lions-song-za-darmo-galaxium-steam.html Także bezpłatnie Galaxium na Steam.

Kolejna okazja na zgarnięcie zupełnie za darmo normalnie płatnej gry na platformie Epic Games Store. Ale nie tylko, także można dopisać coś mniejszego do swojego konta na Steam. Jednak skupimy się na platformie twórców Unreala i Fortnitea oraz promocji z The Lion’s Song.

Inspirujące historie w Austrii z początków XX wieku


Już od początku czuć specyficzny klimat produkcji. Oprawa jak to ma często miejsce w grach niezależnych, jest w stylistyce retro, ale bardzo charakterystycznej. To nie wszechobecny typowy wielobarwny pixelart, ale wyprany z większości kolorów. Możemy natknąć się na odcienie brązu i brudnej żółci oraz szarości. To nadaje skojarzenia ze starymi pożółkłymi fotografiami i ma sens, biorąc pod uwagę akcję osadzoną na początku XX wieku w Austrii. Ta przyjemna gra przygodowa skupia się na losach różnych postaci, zależnie od konkretnego epizodu. Niestety nie przygotowano polskiej wersji językowej.


Jak można przeczytać w karcie produktu na Epic Games - "Każda postać ma wyjątkowy umysł, a gra wciąga graczy w osobiste historie walki o kreatywność, relacje z ludźmi i inspirację: utalentowana kompozytorka cierpi na brak weny przed ogromnie ważnym koncertem, obiecujący malarz uczy się, pokonując własne problemy, a genialna matematyczka próbuje zaznaczyć swoją obecność w męskim świecie. Wybory graczy decydują o tym, czy bohaterowie odniosą sukces, na który pracują."

Jak odebrać bezpłatnie The Lion’s Song na Epic Games Store?


Tak jak zawsze, aby na zawsze dopisać promocyjne gry do naszego konta w Epic Gemes Store, wchodzimy na główną witrynę platformy. Logujemy się na nasze konto i przewijamy widok do dołu, aż znajdziemy sekcję z bezpłatnymi produkcjami w promocji. Klikamy na interesujący nas tytuł (tym razem The Lion’s Songs) i po przejściu na jego kartę produktu wybieramy przycisk podpisany jako "Pobierz". Po kilku dodatkowych zatwierdzeniach, gra pojawi się już na stałe na naszym profilu Epica, tak samo jak przy kupnie, ale oczywiście bez konieczności wydawania ani grosza. Ewentualnie można ją odnaleźć w dziale sklepu launchera Epic Games (pobierz z naszej bazy).

Epic Games Store tajemnicza graKolejna darmowa gra na Epic Games Store jest niespodzianką / Foto: Epic Games Store

Czas na odebranie The Lion’s Songs macie do najbliższego czwartku 20 maja o godzinie 17:00. Po tej chwili promocja zmieni się. Niestety nie wiadomo na jaką kolejną grę. Przez większość czasu Epic zapowiadał swoje darmowe produkcje z wyprzedzeniem, ale firma znów zaczęła używać mechanizmu niespodzianki i kolejnym tytułem, będzie po prostu "Tajemnicza gra". Może to sugerować coś większego, ale też równie dobrze czystą tajemniczość, aby zachęcić ludzi do bardziej regularnego śledzenia akcji.

Galaxium niczym nowocześniejsze Space Invaders - za darmo na Steam


Poza Epic Games Store, mamy też promocję na innej dobrze znanej platformie. Nie jest to jednak duża produkcja, a bardzo mała gra. Nawet mniejsza od The Lion’s Song, chociaż i wcześniej omawiana gra jest niewielkim niezależnym projektem. To stworzona przez duet Dario Carnelutti oraz Tony Munoz kosmiczna klasyczna strzelanka Galaxium. Najprościej można ją opisać jako nowoczesne rozwinięcie kultowego Space Invaders. Mamy dodatkowe ruchy, różne rodzaje przeciwników o odmiennych właściwościach, power-upy… Ale w zasadzie podstawą są krążące nad nami i czasem strzelające kosmiczne pojazdy, które musimy zestrzelić.


Aby odebrać Galaxium, należy wejść na dedykowaną kartę produktu na Steam (w tym miejscu), zalogować się i dopisać jednym ruchem grę do naszego konta. Ewentualnie podobnie jak w przypadku Epica, można ją odszukać w dziale sklepu lauchera platformy. Naturalnie mowa o programie Steam (pobierz z naszej bazy). Niestety w tym wypadku mamy o wiele mniej czasu. Promocja kończy się już dziś w poniedziałek 17 maja o godzinie 17:00.

Zobacz również: W Epic Game Store mogło dojść do ogromnego wycieku danych użytkowników

Źródło i foto: Epic Games Store / Steam
]]>
Jan Domański Gry Mon, 17 May 2021 12:51:22 +0000 images/newsy/05-2021/the-lions-song-epic-games-01.jpg Epic Games znów tajemniczy. The Lion’s Song za darmo, za tydzień niespodzianka /aktualnosci/gry/47853-epic-games-the-lions-song-za-darmo-galaxium-steam.html
Odkrywaj trendy z AliExpress – 10 ciekawych sprzętów na każdą okazję https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47851-aliexpress-odkrywaj-trendy.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47851-aliexpress-odkrywaj-trendy.html
Sklep przygotował atrakcyjne oferty.

AliExpress ruszył z kolejną edycją akcji promocyjnej Odkrywaj trendy. Sklep zebrał w jednym miejscu najlepsze oferty. Znajdziemy tu promocje na praktycznie wszystko: odzież, zabawki, urządzenia do pielęgnacji skóry, smartfony, power banki, ładowarki, odkurzacze i wiele innych. Przyjrzeliśmy się ofercie i wybraliśmy dla Was co ciekawsze promocje.

Zanim zaczniemy, warto wspomnieć o dwóch kodach zniżkowych, które można wykorzystać by jeszcze bardziej obniżyć cenę sprzętu. Oto one:
 • PLODKRYWAJ - $3 zniżki przy zakupach na minimum $28
 • INSTALKIMAJ - $6 rabatu przy zamówieniach na co najmniej $55

 

1. Pulsoksymetr BOXYM


Urządzenie firmy BOXYM z kolorowym wyświetlaczem OLED. Pulsoksymetr dostarcza nam informacji na temat nasycenia krwi tlenem (SpO2 %), tętna (PR bpm) oraz indeksu perfuzji (PI %). Banalnie prosty w obsłudze – włączamy go jednym przyciskiem, a sprzęt sam się wyłączy po 8 sekundach. Zasilany dwoma bateriami AAA, które zapewniają 6 godzin ciągłego użytkowania.

BOXYM

Zestaw pulsoksymetr BOXYM + etui kupimy za 35,93 zł ($10.43). Wysyłka z Polski.

2. Termometr Elera


Termometr dla dzieci firmy Elera. Jest to urządzenie bezkontaktowe i dzięki czujnikowi podczerwieni niemieckiej produkcji, jest ono w stanie odczytać temperaturę ciała w przeciągu jednej sekundy. Wyposażony w wyświetlacz, który zmienia kolor w zależności od temperatury. Przy normalnym wyniku wyświetlacz jest zielony, przy stanie podgorączkowym zmienia on kolor na pomarańczowy, a przy gorączce - czerwony.

Elera

Urządzenie może podawać temperaturę zarówno w stopniach Celsjusza jak i Fahrenheita. Posiada tryb cichy, gdy chcemy zmierzyć temperaturę śpiącego dziecka. Pomiar możemy wykonać zbliżając termometr do czoła lub ucha dziecka. Urządzenie może być także użyte do zmierzenia temperatury osobie dorosłej, po włączeniu odpowiedniego trybu.

Termometr Elera kupimy za 60,38 zł ($15.55) korzystając z kodu ELERA5

Wysyłka z magazynu w Polsce.

3. Pistolet do masażu BOOSTER M2


Urządzenie korzysta z technologi Smart-Hit, by inteligentnie zmienić intensywność masażu (od 900 do 3200 RPM) w zależności od siły docisku pistoletu do ciała. BOOSTER M2 cechuje się dużą głębokością masażu - 80 mm, co pozwala mu łatwiej dotrzeć do dużych grup mięśniowych. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz, który umożliwia przełączanie się między trybami masażu. W zestawie znajdziemy 6 różnych głowic masujących, które pozwolą nam lepiej dostosować masaż do naszych potrzeb. Urządzenie jest relatywnie ciche, dzięki zastosowaniu potrójnej redukcji szumów.

BOOSTER M2

Bateria o pojemności 2500 mAh zapewnia od 3 do 5 godzin masażu na jednym ładowaniu. Urządzenie podładujemy za pomocą kabla USB-C. Na rękojeści znajdziemy wyświetlacz, który pokazuje procent naładowania urządzenia.

Pistolet do masażu BOOSTER M2 do kupienia za ok. 211 zł ($56,50) korzystając z promocji sklepu. Wysyłka z Polski.

4. Zestaw do pielęgnacji skóry twarzy CkeyIN


W skład zestawu wchodzi ultradźwiękowy skruber skóry, urządzenie do usuwania zaskórników oraz nawilżacz do twarzy. Skruber usuwa bród ze skóry twarzy za pomocą wibracji. Posiada trzy tryby pracy między którymi przełączamy się za pomocą jednego przycisku - oczyszczanie, nawilżanie oraz lifting.

CkeyIN

Drugi przyrząd służy do usuwania zaskórników. 3 tryby ssania i 5 końcówek pozwala dostosować urządzenie do naszych potrzeb. Nadaje się do usuwania zaskórników, tłuszczu, pryszczy oraz zmarszczek. Ostatnie urządzenie w zestawie to nawilżacz do twarzy. Rozpylacz możemy zabrać wszędzie ze sobą dzięki jego niewielkiej wadze (56g) i rozmiarom (30x100x300 mm). Wyposażony w zbiorniczek o pojemności 15 ml, urządzenie rozpyla wodę z prędkością 1.25 - 1.45 ml/min.

Zestaw do pielęgnacji twarzy firmy CkeyIN kupimy za ok. 74 zł ($19.91) korzystając z kodu CKEYIN2162

5. ILIFE V7s Plus


ILIFE V7S Plus jest w stanie usunąć nawet większe zanieczyszczenia dzięki sile ssania na poziomie 400 Pa. Co ciekawe, zbiornik na wodę zintegrowany jest z 60 ml pojemnikiem na kurz, dzięki czemu maszynka może jednocześnie odkurzać i mopować. Dzięki wykorzystaniu technologii i-Dropping mopowanie na mokro jest zoptymalizowane tak, by zmniejszyć zużycie wody.

ILIFE V7s Plus

V7S Plus można kontrolować zdalnie za pomocą pilota dołączonego do zestawu. Możemy mu nakazać pracować w jednym z czterech trybów: sprzątanie automatyczne, punktowe, krawędziowe oraz ustawić harmonogram, który określa godziny praca robota. ILIFE V7s Plus może pracować do 120 minut na jednym ładowaniu. Robot automatycznie wróci do stacji dokującej, gdy wykryje niski poziom baterii.

Robot sprzątający ILIFE V7s Plus kupimy w AliExpress za 556,47 zł ($143.66). Wysyłka z Polski.

6. Odkurzacz ILIFE H50


ILIFE H50 dysponuje mocą ssania na poziomie 10000 Pa. Dzięki wymiennym końcówkom, możemy dostosować odkurzacz do naszych potrzeb. ILIFE H50 nadaje się do sprzątania nie tylko podłóg, ale także wykładziny, dywanów, tapicerki, sofy, itd. Skrętna szczotka pozwala dostać się nawet do trudno dostępnych miejsc, a zamontowane na niej światełka LED ułatwiają sprzątanie w ciemnych zakamarkach domu, itp. Odkurzacz może pracować przez 40 minut na jednym ładowaniu i dysponuje pojemnikiem na kurz o pojemności 1,2 litra.

ILIFE H50

Odkurzacz ILIFE H50 kupimy za 298,32 zł ($76.99). Wysyłka z Polski.

7. Plecak Kaka 7216


Plecak o stylowym designie inspirowanym autami sportowymi. Wykonany z materiału odpornego na wodę i zadrapania. O to, by nikt nieuprawniony nie dobrał się do naszych rzeczy pod naszą nieuwagę dba zamek TSA. Plecak 15,6 cala o wymiarach 32x16x47 cm i pojemności 35 litrów. Waży 1,25 kg.

Kaka 7216

Plecak Kaka 7216 kupimy za 151,93 zł ($39.09).

8. Hub USB-C Baseus 8 w 1


Hub USB-C 8 w 1 z portami: HDMI (4k@30Hz) x1, USB3.0 x3, RJ45 x1, SD x1, TF x1, PD 100W x1. Urządzenie typu plug-and-play, zgodne z systemami Google Chrome OS, AppleOS, Windows 10/8/7/Vista i innymi.

Baseus 8 w 1

Hubs USB-C Baseus kupimy za 120,06 zł ($30.99).

9. Ładowarka UGREEN CD137 20W PD


Ładowarka wspierająca kilka technologii szybkiego ładowania - PD3.0, QC 4.0/3.0/2.0 oraz BC 1.2. Producent podaje, że UGREEN CD137 ładuje urządzenia 3 razy szybciej niż standardowa ładowarka 5 W. Urządzenie jest w stanie naładować iPhone'a 12 do 60% w 30 minut, a Huawei 30 Pro naładuje do pełna w ok. 2 godziny. CD137 współpracuje z szeroką gamą sprzętów, zaczynając od telefonów marek takich Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei, LG, a kończąc na iPadach i nawet Nintendo Switch.

UGREEN CD137

UGREEN CD137 kupimy za 45,72 zł ($11.78). Wysyłka z Polski.

10. Ładowarka UGREEN 100W GaN


Ładowarka GaN z trzema portami USB-C I jednym USB-A. Porty USB-C 1 i 2 obsługują ładowanie 100 W, natomiast USB-C 3 i USB-A oferują 22.5W. Ładowarka pozwala na ładowanie 4 urządzeń jednocześnie. Jak podaje producent, wystarczą tylko 2 godziny by w pełni naładować MacBook Pro. Urządzenie jest kompatybilne z szeroką gamą urządzeń, od smartfonów po tablety, aż na Nintendo Switch kończąc.

UGREEN 100W GaN

Ładowarka wspiera większość popularnych standardów ładowania – PD3.0, PD2.0, PPS, QC4+, QC3.0, QC2.0, FCP, SCP, AFC, APPLE 2.4 oraz BC1.2

Ładowarkę UGREEN 100W GaN kupimy od 26 maja za ok. 149 zł ($39.99).

Na koniec zapraszamy jeszcze do zapoznania się z ofertami na stronach Dostawa w 3-7 dni oraz Nowości.

Partnerem artykułu jest AliExpress

]]>
Dawid Jagodziński Hardware Mon, 17 May 2021 12:35:00 +0000 images/newsy/04-2021/aliexpress_zakupy.jpg Odkrywaj trendy z AliExpress – 10 ciekawych sprzętów na każdą okazję /aktualnosci/hardware/47851-aliexpress-odkrywaj-trendy.html
Microsoft Teams z ważną zmianą. Irytująca cecha aplikacji zniknie https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47847-microsoft-teams-aktualizacja.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47847-microsoft-teams-aktualizacja.html
Dobre wieści.

Ostatnie kilkanaście miesięcy to dobry czas dla użytkowników wszystkich popularnych platform komunikacji internetowej. Producenci oprogramowania umożliwiającego prowadzenie wideokonferencji zgodnie aktualizowali swoje narzędzia, mocno dopracowując rzeczone produkty. Mam na myśli przede wszystkim programy Zoom i Microsoft Teams, które dziś są odmienione nie do poznania. Drugi z nich otrzyma wkrótce kolejną, niezwykle pożądaną poprawkę.

Aktualizacja Microsoft Teams


Prowadzenie wideorozmów w usłudze Microsoft Teams wreszcie stanie się mniej irytujące dzięki nowej aktualizacji, której wdrożenie jest planowane w najbliższym czasie przez firmę. Przedstawiciele giganta z Redmond ujawnili, że organizatorzy spotkań będą wkrótce mogli wyłączać i włączać wideo od określonych uczestników, a także wyłączać źródła wideo wszystkich uczestników połączenia na raz. Zarówno gospodarze, jak i uczestnicy rozmów powinni być dzięki temu lepiej skupieni na prowadzonej rozmowie.

"Z radością ogłaszamy, że wkrótce udostępnimy możliwość wyłączenia wszystkich wideo dla wszystkich uczestników oraz możliwość wyłączenia wideo dla poszczególnych uczestników spotkań" - napisano w poście na forum.

Czytaj również: 18 trików w Microsoft Teams, które ułatwią pracę i naukę zdalnąNowa funkcja będzie dostępna zarówno dla użytkowników systemów Windows, jak i macOS oraz dla użytkowników mobilnych systemów iOS i Android. Aktualizacja powinna rozpocząć się pod koniec maja 2021 roku.

Microsoft ujawnił niedawno, że Teams wkrótce zacznie automatycznie nagrywać wszystkie spotkania, z towarzyszącym temu ostrzeżeniem, wyświetlanym uczestnikom konwersacji na początku połączenia. Nagranie będzie dostępne do pobrania i odsłuchania po zakończeniu połączenia.

Microsoft Teams - pobierz w dostępnych wariantach


Program Microsoft Teams pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem. Aplikacja jest dostępna w wersjach na systemy Windows, macOS, Android i iOS.


Źródło: Microsoft

]]>
Maksym Słomski Software Mon, 17 May 2021 12:04:09 +0000 images/newsy/05-2021/microsoft_teams.jpg Microsoft Teams z ważną zmianą. Irytująca cecha aplikacji zniknie /aktualnosci/software/47847-microsoft-teams-aktualizacja.html
Promocja na Androida! Paczka gier i aplikacji do pobrania zupełnie za darmo https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47852-promocja-na-androida-paczka-gier-i-aplikacji-do-pobrania-zupelnie-za-darmo.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47852-promocja-na-androida-paczka-gier-i-aplikacji-do-pobrania-zupelnie-za-darmo.html
Promocje ograniczone czasowo.

Przygotowaliśmy kolejne zestawienie promocji z Google Play.

Na szczególną uwagę zasługuje gra logiczna zatytułowana Mars Power Industries. Ponadto, polecamy kilka innych, ciekawych gier - Save the Earth Climate Strike, Master of Rogues - The Seven Artifacts oraz Defense Zone 3 Ultra HD.

Jak zwykle przypominamy, że promocje są ograniczone czasowo. Warto się zatem pospieszyć z przypisywaniem aplikacji do swojego konta Google.

Darmowe gry:
 1. Candy Joy: Jelly Bear (9,99 zł)
 2. Mars Power Industries (8,99 zł)
 3. Flappy Floor (1,79 zł)
 4. Flyre (1,79 zł)
 5. Save the Earth Climate Strike (4,29 zł)
 6. Fire Free Fall Pro (13,99 zł)
 7. Retro Mini Game Arena Online (4,59 zł)
 8. Master of Rogues - The Seven Artifacts (roguelike) (4,39 zł)
 9. Jewels Classic Pro 2019 (4,99 zł)
 10. Monster Killer Pro - Assassin, Archer Hero Shooter (5,49 zł)
 11. Defense Zone 3 Ultra HD (11,99 zł)
 12. SweetFly: Offline Idle Merge Game (4,59 zł)
 13. Infinity Dungeon 2 - Offline Defence RPG (4,59 zł)
 14. WeaponWar: Offline Idle Merge Game (4,59 zł)
 15. Beach Drive - summer mood racing game (1,79 zł)
 16. Theme Solitaire Tripeaks Tri Tower PV (16,99 zł)
 17. Mystic Guardian PV: Old School Action RPG (16,99 zł)
 18. Traffic Jam Car Puzzle Legend Match 3 Puzzle Game (18,99 zł)
 19. Epic Heroes War: Shadow Lord Stickman - Premium (1,79 zł)

Darmowe aplikacje:
 1. Password Manager (3,79 zł)
 2. Auto Qr & Barcode Scanner Pro (54,59 zł)
 3. Science For Kids (9,39 zł)
 4. Memorize: Learn Vietnamese Words with Flashcards (23,99 zł)
 5. QR / Barcode Scanner PRO (10,99 zł)

Darmowe paczki tapet i ikon:
 1. Hexanet White - Icon Pack (4,59 zł)
 2. Retron-UI Icon Pack (4,69 zł)
 3. Ripped Icon Pack (10,99 zł)
]]>
Tomasz Bielski Software Mon, 17 May 2021 11:17:00 +0000 images/newsy/05-2021/darmowe_aplikacje_android_186.jpg Promocja na Androida! Paczka gier i aplikacji do pobrania zupełnie za darmo /aktualnosci/software/47852-promocja-na-androida-paczka-gier-i-aplikacji-do-pobrania-zupelnie-za-darmo.html
Notatnik w Windows 10 zacznie wyświetlać irytujące powiadomienia https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47845-notatnik-windows-10-powiadomienia.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47845-notatnik-windows-10-powiadomienia.html
No nie.

Notatnik w Windows 10 przechodzi rewolucję, która dla większości użytkowników tego programu jawi się jako niewiele znacząca zmiana. Microsoft już od dłuższego czasu zachęca do usunięcia z systemu Notatnika i zastąpienia go wersją ze sklepu Microsoft Store. Najpierw firma z Redmond uczyniła Notatnik opcjonalnym składnikiem Windows 10, a przy okazji aktualizacji Sun Valley usunie go na rzecz unowocześnionego wydania. Wydania nagabującego konsumentów zupełnie zbytecznymi komunikatami.

Powiadomienia w Notatniku


W Windows 10 21H2 Notatnik stanie się oddzielną aplikacją, którą można będzie aktualizować za pośrednictwem Microsoft Store. Firma chwali się, że począwszy od Windows 10 Build 21337 Notatnik otrzymywać ma częstsze aktualizacje niż poprzez Windows Update. Brzmi dobrze? Cóż, oprócz trzech funkcji dodanych w jednej z ostatnich poprawek próżno jest szukać w apce jakichkolwiek odczuwalnych z perspektywy użytkownika zmian. Aplikacja pobierana ze sklepu z programami Microsoftu ma za to jedną zasadniczą wadę: powiadomienia.

Firma Microsoft po cichu zaktualizowała swój edytor tekstu o nowe okno alertu, które przypomni użytkownikom, gdy jego nowa wersja będzie dostępna w sklepie. Jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu (z wersji Preview Windows 10), alert umożliwia użytkownikom uruchomienie nowszej wersji Notatnika po zaktualizowaniu go za pośrednictwem platformy.

notatnik powiadomienia
Powiadomienie o aktualizacji w Notatniku. | Źródło: Windows Latest

Aktualizacje najwyraźniej będą wymagać od użytkowników ponownego uruchomienia instancji Notatnika, gdyż Ci zostaną poproszeni o zapisanie swojej pracy. Naprawdę nie da się tego przeprowadzać w tle, bez ingerowania w czyjąś pracę?

Nowy Notatnik w Windows 10 21H2


Notatnik w omawianej tu wersji jest obecnie dostępny w buildach preview Windows 10 i zostanie wydany na całym świecie w ramach październikowej aktualizacji Windows 10 21H2 "Sun Valley". Jest możliwym, że przy tej okazji producent wprowadzi również inne klasyczne aplikacje do Microsoft Store.

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz przetestować najnowszą wersję Notatnika już teraz, powinieneś uprzednio dołączyć do programu Windows Insider.

Źródło: Windows Insider

]]>
Maksym Słomski Software Mon, 17 May 2021 11:15:37 +0000 images/newsy/05-2021/windows_10_notatnik.jpg Notatnik w Windows 10 zacznie wyświetlać irytujące powiadomienia /aktualnosci/software/47845-notatnik-windows-10-powiadomienia.html
Były porucznik US Navy: widziałem UFO wiele razy https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47849-us-navy-porucznik-widzialem-ufo-wiele-razy.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47849-us-navy-porucznik-widzialem-ufo-wiele-razy.html
Nowe informacje przed raportem Pentagonu.

Jeden z emerytowanych poruczników amerykańskiej marynarki wojennej US Navy stwierdził w wywiadzie, iż widział UFO wielokrotnie. Ryan Graves opisał niektóre z doświadczeń jego i jego kolegów z momentów, w których pilotowali oni myśliwce F/A-18 i mieli styczność z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi.

To nie pierwsze tego typu rewelacje, które pojawiły się w ostatnich miesiącach.

Pentagon przygotowuje raport o UFO

Graves zdradził, iż podczas służby na wspomnianym samolocie, on i jego koledzy widywali UFO prawie codziennie w okolicach południowego wschodu od amerykańskiej Virgina Beach. Sytuacja miała mieć miejsce w latach od 2015 do 2017 roku. Wojsko określiło widziane przez pilotów statki jako niezidentyfikowane zjawiska lotnicze.

W programie „60 Minutes” w amerykańskiej telewizji, Graves powiedział prowadzącemu, iż martwi się, że same obiekty mogły być taktycznymi odrzutowcami innych państw, jednak to mało prawdopodobne. Były porucznik US Navy wyraził zaniepokojenie potencjalną obserwacją Amerykanów przez niezidentyfikowane obiekty latające. Jednocześnie Graves dodał, iż opisywane zjawiska mogą być samolotami szpiegowskimi z Rosji lub Chin, a sama technologia wykorzystywana do ich działania miałaby być „niezwykle zaawansowana”.

Pozostaje więc zadać pytanie: czy opisywane statki powietrzne są super-zaawansowanymi jednostkami czy też mamy faktycznie do czynienia z obiektami obcego pochodzenia?

ufousnavy2
fot. eberhard grossgasteiger - Unsplash

W 2020 roku w USA odnotowano gwałtowny wzrost obserwacji UFO. Sami nowojorczycy mieli zgłosić ponad 300 takich przypadków. Pisaliśmy dla Was także o ujawieniu dokumentów, według których amerykańscy piloci stykali się kilkukrotnie ze zjawiskami potencjalnie przypominającymi zachowanie UFO.

Na ten moment będziemy chyba musieli jednak poczekać do czerwca aż specjalna grupa zadaniowa przedstawi amerykańskiemu Kongresowi swoje ustalenia dotyczące istnienia UFO. Wtedy też Pentagon ma opublikować raport, który rzuci nieco więcej światła na całą sprawę.

Obecnie więc niezidentyfikowane obiekty latające muszą dalej pozostać ciekawostką i swoistą tajemnicą.

Źródło: CBS / fot. Albert Antony - Unsplash
]]>
Aleksander Piskorz Internet Mon, 17 May 2021 10:51:02 +0000 images/newsy/05-2021/ufousnavy.jpg Były porucznik US Navy: widziałem UFO wiele razy /aktualnosci/internet/47849-us-navy-porucznik-widzialem-ufo-wiele-razy.html
Jedną z powszechnych ziemskich cząsteczek po raz pierwszy wykryto w atmosferze egzoplanety https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/47850-ultragoracy-jowisz-wasp-33b.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/47850-ultragoracy-jowisz-wasp-33b.html
Istotne osiągnięcie.

Rodniki hydroksylowe (OH•) to cząsteczki powszechnie występujące na Ziemi. Czy te są równie powszechne na innych planetach? Póki co tego nie ustalono. Niemniej, po raz pierwszy astronomom udało się je wykryć w atmosferze planety spoza Układu Słonecznego. Ta planeta to tak zwany ultragorący Jowisz, WASP-33b.

Jowisz z piekła rodem


WASP-33b to dziwna egozplaneta. Ta zlokalizowana jest 400 lat świetlnych stąd i orbituje wokół swojej gwiazdy bliżej niż Merkury wokół Słońca. W związku z tym dystansem temperatury na powierzchni atmosfery WASP-33b przekraczają 2500 stopni Celsjusza. W tej temperaturze topnieje zdecydowana większość metali.

Za sprawą swojej temperatury WASP-33b jest jednak świetnym przedmiotem badań. Dlaczego? Ano dlatego, że przy takich temperaturach związki chemiczne występujące w atmosferze emitują charakterystyczne promieniowanie, które jest dla tych związków niczym odciski palców. Gdy egzoplaneta krąży wokół swojej gwiazdy, promieniowane emitowane przez jej chemikalia okresowo doświadcza przesunięcia ku czerwieni (długość jego fali rośnie) i ku fioletowi (długość jego fali spada). To pozwala astronomom na wykrycie ich promieniowania na tle promieniowania gwiazdy macierzystej planety.

wasp-33b
Egzoplaneta WASP-33b na tle swojej macierzystej gwiazdy. Wizja artysty. | Źródło: Astrobiology Center/Queen’s University Belfast

Wykorzystując wspomniane zjawisko, badacze z Centrum Astrobiologii stanowiącego część uczelni Queen’s University Belfast sięgnęli po teleskop Subaru, by wykryć sygnatury przeróżnych substancji chemicznych w atmosferze WASP-33b. W rezultacie wykryto między innymi rodniki hydroksylowe – neutralną i silnie reaktywną formę jonów wodorotlenkowych, posiadającą niesparowany elektron.

„To pierwszy bezpośredni dowód na obecność OH w atmosferze planety spoza Układu Słonecznego. Jak zatem widać, astronomowie mogą nie tylko wykrywać tę cząsteczkę w atmosferach planet, ale także zacząć rozumieć szczegółową chemię planetarnej populacji.”, powiedział doktor Stevanus Nugroho, jeden z uczonych.

Charakterystyczne cząsteczki


Na ziemi rodniki hydroksylowe powstają, gdy para wodna wchodzi w reakcje z tlenem. NA WASP-33b te pojawiają się zapewne, gdy intensywne ciepło, którego źródłem jest macierzysta gwiazda planety, dosłownie rozrywa parę wodną.„W naszych danych dostrzegamy jedynie niepewny i słaby sygnał wskazujący na obecność pary wodnej, który może potwierdzać pogląd, że woda jest w tym ekstremalnym środowisku niszczona, powodując powstawanie rodników hydroksylowych.”, wyjaśnił doktor Ernst de Mooij, kolejny z badaczy.

Badanie atmosfer planet pozasłonecznych jest nie bez znaczenia. Prowadząc takie badania, nie dość, że poszerzamy naszą wiedzę o egzoplanetach, a także rozwijamy technologię, która jest w ich ramach wykorzystywania. W efekcie być może kiedyś będziemy w stanie niebywale dokładnie analizować charakterystykę odległych planet, w szczególności tych podobnych do Ziemi.

Źródło: TCD, fot. tyt. NASA/Ames/JPL-Caltech

]]>
Anna Borzęcka Nauka Mon, 17 May 2021 10:09:46 +0000 images/newsy/05-2021/goracy-jowisz.jpg Jedną z powszechnych ziemskich cząsteczek po raz pierwszy wykryto w atmosferze egzoplanety /aktualnosci/nauka/47850-ultragoracy-jowisz-wasp-33b.html
Samsung pokazał nowe, składane wyświetlacze. To przyszłość smartfonów https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47848-samsung-skladane-wyswietlacze-nowej-generacji.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47848-samsung-skladane-wyswietlacze-nowej-generacji.html
Zobaczcie sami.

Samsung Display, jednostka odpowiedzialna za projektowanie technologii wyświetlaczy u koreańskiego giganta zrobiła nam małą niespodziankę. Tym razem możemy bowiem zobaczyć, jak według Samsunga wygląda przyszłość składanych ekranów. Same technologie dają nam również wgląd w to, co dokładnie może przygotowywać firma w kontekście swoich kolejnych produktów.

Zobaczcie sami.

Nowa generacja składanych wyświetlaczy Samsunga

Nowe, składane panele zostały pokazane w ramach wystawy Display Week 2021 – całość wydarzenia odbyła się wirtualnie, tak więc na realne zdjęcia trzeba będzie jeszcze poczekać. Samsung ma jednak w zanadrzu naprawdę kilka ekscytujących rzeczy.

Pierwszą z nich jest składany wyświetlacz OLED S-Foldable. Konstrukcja może stanowić część lub całość składanego urządzenia. Po dwukrotnym złożeniu, sprzęt może być wykorzystywany jako zwykły smartfon. Kiedy będziemy potrzebowali większej przekątnej ekranu, OLED S-Foldable zaoferuje maksymalny rozmiar na poziomie 7,2 cala.

samsungskladanywyswietlacz2
fot. Samsung

Samsung ujawnił także prototyp swojego nowego wyświetlacza, na którego temat plotki pojawiały się wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Konkretniej chodzi tutaj o przesuwany OLED, który można rozciągać w poziomie, bez obawy o jego uszkodzenie.

Nowe technologie zaprezentowane przez Koreańczyków na Display Week 2021 wskazują też, iż w przygotowaniu może być w pełni składany tablet. Za wyświetlanie obrazu miałby w tym przypadku odpowiadać aż 17-calowy (!) składany ekran w formacie 4:3.

Na sam koniec firma zostawiła sobie mniej ekscytującą, ale równie ważną nowość. Chodzi tutaj oczywiście o technologię UDC, czyli po prostu kamerkę do selfie umieszczoną bezpośrednio pod wyświetlaczem. Celem producenta jest wyeliminowanie wycięcia na aparat, które pozwoli użytkownikom wygodnie korzystać z całej powierzchni ekranu.

samsungskladanywyswietlacz3
fot. Samsung

Nie wiadomo jeszcze, w których dokładnie sprzętach Samsung będzie chciał skorzystać ze swoich nowych ekranów.

Jest bardzo prawdopodobne, że na ten temat dowiemy się nieco więcej w nadchodzących tygodniach oraz miesiącach.

Źródło: Engadget / fot. Samsung
]]>
Aleksander Piskorz Hardware Mon, 17 May 2021 10:07:37 +0000 images/newsy/05-2021/samsungskladanywyswietlacz.jpg Samsung pokazał nowe, składane wyświetlacze. To przyszłość smartfonów /aktualnosci/hardware/47848-samsung-skladane-wyswietlacze-nowej-generacji.html
Problemy z dźwiękiem w Windows 10. Winna nowa aktualizacja https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47846-problemy-z-windows-10-majowa-aktualizacja.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47846-problemy-z-windows-10-majowa-aktualizacja.html
Uwaga.

Złe wieści dla osób wciąż przesiadujących na Windows 10 w wersjach 2004 i 20H2, które nie zainstalowały wciąż najnowszej aktualizacji Windows 10 21H1. W niecały tydzień po udostępnieniu zbiorczych poprawek w ramach majowego Patch Tuesday okazuje się, że oprócz łatek bezpieczeństwa i drobnych usprawnień aktualizacja przyniosła również problemy. Można rzec: jak co miesiąc. Dotyczą one na szczęście wąskiej grupy użytkowników.

Windows 10 KB5003173 wywołuje usterki


Wygląda na to, że aktualizacja KB5003173 jest realnym problemem dla niektórych użytkowników. Microsoft właśnie potwierdził, że ta zbiorcza aktualizacja może powodować błędy z dźwiękiem Dolby Digital. Lektura komentarzy rozżalonych internautów dowodzi, że zainstalowanie łatki na niektórych urządzeniach z systemem Windows 10 może powodować emisję niepożądanych dźwięków o wysokiej częstotliwości. Gigant z Redmond informuje, iż zjawisko objawia się wyłącznie w trybie stereo.

"Po zainstalowaniu tej aktualizacji dźwięk Dolby Digital 5.1 może być odtwarzany z wysokim zaszumieniem lub piszczeniem w niektórych aplikacjach, podczas korzystania z niektórych urządzeń audio i ustawień systemu Windows 10" - czytamy w oficjalnym stanowisku Microsoftu.

Jak naprawić dźwięk w Windows 10?


Podczas gdy Microsoft przekazał, pracuje już nad wdrożeniem stosownej poprawki, istnieją dwa rozwiązania dla niecierpliwych. Przede wszystkim, doraźnie pomóc może zmiana aplikacji lub przeglądarki internetowej, w której odtwarzane są niepożądane dźwięki. Alternatywnie, można włączyć ustawienia dźwięku przestrzennego, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę głośności w obszarze powiadomień, wybierając opcję "Dźwięk przestrzenny (wyłączone)" i wybierając dowolną z dostępnych opcji.

Prawdopodobnie stosowna aktualizacja usuwająca problemy z audio zostanie wydana dopiero w czerwcu.

Źródło: Microsoft

]]>
Maksym Słomski Software Mon, 17 May 2021 09:15:58 +0000 images/newsy/05-2021/windows_10_problem_audio.jpg Problemy z dźwiękiem w Windows 10. Winna nowa aktualizacja /aktualnosci/software/47846-problemy-z-windows-10-majowa-aktualizacja.html
Ta mgławica to jeden z najpiękniejszych obiektów we Wszechświecie https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/47844-mglawica-naszyjnik-zdjecia.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/47844-mglawica-naszyjnik-zdjecia.html
Wyjątkowy widok.

Kosmos potrafi naprawdę zachwycać swoim pięknem. Nie brakuje w nim obiektów zapierających dech w piersiach – gwiazd, planet, galaktyk, mgławic i nie tylko. Piękno to szczególnie widać na zdjęciach wykonywanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który zaszczyca świat swoimi fotografiami od ponad 30 lat. Zdjęcia te nigdy nie ujrzałyby jednak światła dziennego, gdyby nie naukowcy, którzy nieustannie przetwarzają dane zbierane przez teleskop.

Co ciekawe, najnowsze techniki przetwarzania pozwalają badaczom jeszcze lepiej ukazać obiekty sfotografowane także lata temu, z pomocą tych samych maszyn. Jednym z takich obiektów, któremu za ich sprawą dziś możemy przyjrzeć się dokładniej, jest tak zwana Mgławica Naszyjnik (PN G054.2-03.4).

Kosmiczny klejnot


Mgławica Naszyjnik to gęsta mgławica planetarna znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzały, jakieś 15 tysięcy lat świetlnych z dala od Ziemi. Jak widać na poniższej fotografii, wygląda ona dość charakterystycznie. Dlaczego?

mglawica-1
Najnowsze zdjęcie przedstawiające Mgławicę Naszyjnik. | Źródło: ESA/Hubble & NASA, K. Noll

Zapewne w centrum mgławicy zdołałeś dostrzec pewien jasny punkt. Wygląda jak gwiazda, nieprawdaż? Właściwie to dwie gwiazdy, które krążą wokół siebie po orbicie na tyle ciasnej, że na zdjęciu nie sposób ich rozdzielić. To właśnie one odpowiadają za powstanie mgławicy.

Wynik wyjątkowego wydarzenia


Około 10 tysięcy lat temu masywniejsza gwiazda z pary napęczniała tak bardzo, że zewnętrznymi warstwami swojej atmosfery otoczyła drugą gwiazdę. Ta mimo tego wciąż krążyła po swojej orbicie, wewnątrz większej gwiazdy. Niemniej, coraz bardziej zwiększało się jej tempo rotacji. Wszystko to działo się do momentu, gdy w wyniku przyspieszonej rotacji większa gwiazda utraciła dużą część swojej atmosfery. W rezultacie powstała struktura przypominająca pierścień.

Na wspomnianym pierścieniu zawieszone są jasne, bardzo gęste skupiska gazu, które świecą niczym diamenty w naszyjniku. Właśnie dlatego omawianą mgławicę nazywa się Mgławicą Naszyjnik.

mglawica-2
Zdjęcie Mgławicy Naszyjnik wykonane przez teleskop Hubble’a w 2011 roku. | Źródło: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Wcześniej Mgławicę Naszyjnik mogliśmy podziwiać na zdjęciu opublikowanym przez NASA w 2011 roku. Cóż, dzisiejsza technologia faktycznie pozwoliła uzyskać znacznie lepszy obraz tego obiektu. Ciekawe zatem, na co pozwoli technologia w przyszłości.

Źródło: NASA, fot. tyt. ESA/Hubble & NASA, K. Noll

]]>
Anna Borzęcka Nauka Mon, 17 May 2021 08:32:51 +0000 images/newsy/05-2021/mglawica-tyt.jpg Ta mgławica to jeden z najpiękniejszych obiektów we Wszechświecie /aktualnosci/nauka/47844-mglawica-naszyjnik-zdjecia.html
Na Netflixa trafiło dziś ponad 40 produkcji https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/47842-netflix-40-produkcji-maj-2021.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/47842-netflix-40-produkcji-maj-2021.html
Jest co oglądać.

Biblioteka platform streamingowych zmienia się praktycznie codziennie. Każdego dnia dodawane oraz usuwane są niektóre pozycje. Jako konsumenci rzecz jasna nie mamy wpływu na te roszady i możemy jedynie obserwować zmieniającą się ofertę np. Netflixa.

Netflix z ogromną aktualizacją biblioteki


Rzadko mamy jednak do czynienia, żeby konkretna usługa wzbogaciła się o danego dnia o aż kilkadziesiąt produkcji. Jak się jednak okazuje, Na Netflixie pojawiło się dziś ponad 40 tytułów, z których część to kultowe filmy aż wołające o powtórne obejrzenie.

Mowa tu między innymi o drugiej części „Terminatora” czy „Ucieczce z Nowego Jorku”. Dodatkowo do biblioteki powracają niektóre z niedawno usuniętych pozycji. Tu warto wspomnieć o „Bękartach wojny”, „Gladiatorze” czy „ Szczękach”. Oczywiście pełną listę premier znajdziecie poniżej – wraz z datą produkcji.

Lista dzisiejszych premier:

 • Boyhood - 2014
 • Czarna błyskawica - 2009
 • Dom - 2015
 • Ex Machina - 2015
 • Lot 93 - 2006
 • Martwa cisza - 2007
 • Miłość bez końca - 2014
 • Nad morzem - 2015
 • Nieśmiertelny - 1986
 • Pingwiny z Madagaskaru - 2014
 • Pięćdziesiąt twarzy Greya - 2015
 • R.I.P.D. Agenci z zaświatów - 2013
 • Tajemnica Brokeback Mountain - 2005
 • Terminator 2: Dzień sądu - 1991
 • The Doors - 1991
 • Tłumaczka - 2005
 • Ucieczka z Nowego Jorku - 1981
 • 40 dni i 40 nocy - 2002
 • 8 Mila -2002
 • American Pie: Wesele - 2003
 • Bękarty wojny - 2009
 • Chłopaczki z sąsiedztwa - 1996
 • Diabeł - 2010
 • Doomsday - 2008
 • Dosięgnąć kosmosu - 1999
 • Droga do El Dorado - 2000
 • Gladiator - 2000
 • Johnny English: Reaktywacja - 2011
 • Kochanice króla - 2008
 • Królestwo - 2007
 • Na pewno, być może - 2008
 • Niania i wielkie bum - 2010
 • Niepamięć - 2013
 • Noc Oczyszczenia: Anarchia - 2014
 • Notting Hill - 1999
 • Pitch Perfect - 2012
 • Raj dla par - 2009
 • Safe House - 2012
 • Szczęki - 1975
 • Sąsiedzi - 2014
 • To skomplikowane - 2009
 • Wakacje Jasia Fasoli - 2007
 • Wanted – Ścigani - 2008

W komentarzach możecie dać znać, z obecności których produkcji cieszycie się najbardziej.

Źródło: Upflix / Foto. Netflix
]]>
Piotr Malinowski Rozrywka Sun, 16 May 2021 17:50:00 +0000 images/newsy/05-2021/netflix_maj_2021_produkcje_nowosc.jpg Na Netflixa trafiło dziś ponad 40 produkcji /aktualnosci/rozrywka/47842-netflix-40-produkcji-maj-2021.html
20 bestsellerów z AliExpress do 25 złotych https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47837-aliexpress-do-25-zlotych.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47837-aliexpress-do-25-zlotych.html
Gadżety na lato i nie tylko.

Co kupić na AliExpress? Proponujemy lekturę naszego sześćdziesiątego pierwszego zestawienia dotyczącego zakupów na najpopularniejszej chińskiej platformie sprzedażowej, w którym wyszukiwaliśmy dla Was niedrogie gadżety w cenie do ok. 25 złotych. Na poniższej liście znajdziecie oczywiście wiele znacznie tańszych przedmiotów. Wspólnym mianownikiem wszystkich jest ich aspekt praktyczny. Popraw sobie humor drobnymi zakupami.

1. Kabel USB-C od Baseus - ładowanie do 100 W


1

Porządnego okablowania nigdy za wiele. Lepiej mieć dodatkowy przewód USB-C pod ręką, na wypadek awarii tego oryginalnego. Kabelek tego typu może zostać wykorzystany także w samochodzie - do obsługi Android Auto lub podpięcia smartfona pod ładowarkę samochodową. Proponuje solidny przewód w oplocie marki Baseus, wspierający szybkie ładowanie z mocą nawet 100 W.

Cena: od ok. 7 złotych

2. Chłonny ręcznik z mikrofibry do wycierania - różne rozmiary


2

Lato to wspaniały czas dla miłośników detailingu. Osoby często myjące swój samochód powinny zaopatrzyć się w porządny i duży ręcznik do osuszania. Wystarczy przykładać go do wody na lakierze, aby ten szybką ją wchłonął. Pamiętaj, nie powinieneś trzeć ręcznikiem po powierzchni lakieru.

Cena: od ok. 7 złotych

3. Świetny uchwyt samochody, szeroki zakres regulacji


3

Ten rodzaj uchwytu samochodowego na smartfon jest chyba najbardziej praktyczny. Nie tylko można go przyczepić zarówno do szyby, jak i deski rozdzielczej, ale też regulować w bardzo szerokim zakresie - nawet przybliżać i oddalać na wysięgniku. To konstrukcja podobna do dużo droższego iOttie Easy One Touch 5.

Cena: ok. 15 złotych

4. Plecak Xiaomi Mi - 10 kolorów


4

A może potrzebujesz plecaka na różnorakie wypady wakacyjne, do pracy lub szkoły? Zerknij na ofertę kolorowych plecaków Xiaomi o pojemności 10 litrów. Są bajecznie tanie. Jakość wykonania jest oceniana pozytywnie.

Cena: ok. 25 złotych

5. Podświetlane wentylatory komputerowe


5

Wentylatory RGB w polskich sklepach są bardzo drogie, na AliExpress... niekoniecznie. W tej ofercie znajdziesz szeroki wybór podświetlanych wentylatorów, które poprawią wygląd wnętrza obudowy z oknem. Uwaga: ze względu na specyfikę pracy są to raczej wentylatory do montażu na obudowie, a nie na przykład chłodzeniu procesora.

Cena: ok. 20 złotych

6. Ładowarka samochodowa Baseus z szybkim ładowaniem - różne rodzaje


6

Nie masz jeszcze szybkiej ładowarki samochodowej? Zmień to, wydając zaledwie 15 złotych. Baseus ma w swojej ofercie ładowarkę, będącą w stanie uzupełniać stan baterii w smartfonach i tabletach z mocą 30 watów. Do wyboru kilka różnych modeli.

Cena: ok. 15 złotych

7. Selfie stick z tripodem i pilotem Bluetooth do smartfonu


7

Każdemu z Was życzymy mnóstwa wakacyjnych wypadów, z których przywieziecie wiele pięknych wspomnień. Pewne chwile warto uwieczniać za pomocą swojego smartfona - czasem zadanie to ułatwia selfie stick, innym razem statyw, a jeszcze innym - samowyzwalacz. Ten gadżet łączy wszystkie te funkcje i jest naprawdę niedrogi.

Cena: ok. 25 złotych

8. Przyrząd do wygodnego krojenia arbuza


8

Niemal każdy lubi arbuzy. Z tego też powodu wiele osób polubi ten oto przyrząd ułatwiający ich krojenie. Dzięki niemu nie zmarnujecie pysznego soku i nie ubrudzicie rąk.

Cena: ok. 6 złotych

9. Mini radio FM z funkcją głośnika i gniazdem kart


9

Oto gadżet, który łączy w sobie funkcje kompaktowego głośniczka z gniazdami USB i karty micro SD oraz niewielkiego radia FM. Zrobicie z niego użytek w domu, ale także w plenerze - sprzęt zasilany jest akumulatorem o pojemności 600 mAh.

Cena: ok. 25 złotych

10. Wyciskacze pasty do zębów


10

Nie marnuj pieniędzy, wyrzucając tubki z resztkami pasty do zębów. Zamiast tego spraw sobie jedno z akcesoriów do skutecznego i wygodnego jej wyciskania. Kosztują grosze.

Cena: od ok. 1 złotówki

11. Bungee dla kabla myszki


11

Wkurza Cię zahaczający o różne przedmioty na biurku przewód myszki? A może jest tak sztywny, że czasem masz ochotę go uciąć? Problem rozwiązuje bungee, unoszące irytujący przewód do góry.

Cena: ok. 20 złotych

12. Wtyczka z funkcją kontroli przez aplikację


12

Warto śledzić zużycie prądu na bieżąco - dzięki temu da się uniknąć przykrej niespodzianki na etapie opłacania rachunków. Pomoże w tym inteligentną wtyczkę, współpracującą z wszystkimi popularnymi asystentami głosowymi i systemami smart home. To kosztuje jedyne 25 złotych i umożliwia między innymi zdalne wyłączanie podłączonych przez nie sprzętów.

Cena: ok. 25 złotych

13. Siatka bagażnika do samochodu, uniwersalna


13

Masz dość przedmiotów przemieszczających się bezwładnie po bagażniku Twojego samochodu w trakcie jazdy? Remedium na to zmartwienie jest siatka bagażowa, montowana do haczyków w aucie. Na tej aukcji kupisz uniwersalne siatki bagażowe o rozmiarach 70 x 70 cm lub 100 x 100 cm.

Cena: ok. 23 złotych

14. Kultowa zabawka spadochroniarz


14

Spraw frajdę swojemu dziecku lub przypomnij sobie lata 90' XX wieku. Zabawkowi spadochroniarze robili wtedy furorę. Gadżet kosztuje 5 złotych i z pewnością zajmie najmłodsze pociechy na kilka chwil lub dłużej.

Cena: ok. 5 złotych

15. Odbiornik Bluetooth na USB od Baseus


15

W Twoim komputerze brakuje modułu Bluetooth, umożliwiającego parowanie bezprzewodowych myszek, klawiatur i słuchawek? Żaden kłopot. Adapter Bluetooth od Baseusa kosztuje tylko 19 złotych.

Cena: ok. 19 złotych

16. Siatka samochodowa, organizer na rzep


16

Kieszonek w bagażniku samochodowym nigdy za wiele. Dzięki tej oto siatce na rzep utrzymasz w ryzach przedmioty takie jak gaśnica, trójkąt, czy tez kosmetyki samochodowe.

Cena: ok. 17 złotych

17. Opaski zaciskowe do kabli, na rzep - 50 sztuk


17

Jeśli czytacie uważnie nasze coniedzielne wpisy o gadżetach z Chin, wiecie zapewne, że często podrzucamy różnego rodzaju akcesoria poprawiające schludność i estetykę stanowiska komputerowego i okablowania mieszkania. Jednym z najlepszych gadżetów pozwalających uporządkować splątane kable są opaski zaciskowe. Tu 50 sztuk kupisz w cenie 9 złotych.

Cena: ok. 9 złotych

18. Mata magnetyczna do majsterkowania Xiaomi


18

Dużo majsterkujesz? Znasz zapewne problem ginących w trakcie tej czynności śrubek. Mając matę magnetyczną Xiaomi nie zgubisz żadnej śrubki.

Cena: ok. 11 złotych

19. Urządzenie do czyszczenia łańcucha rowerowego


19

Jak dokładnie umyć łańcuch rowerowy? Metod jest kilka, ale mało jest tak przyjemnych i bezobsługowych jak mycie za pomocą tego oto urządzenia. Dbanie o napęd ma potrójną korzyść. Czysty napęd pracuje ciszej, wolniej się zużywa, a jego użytkownik może wkładać nieco mniejszy wysiłek w pedałowanie.

Cena: ok. 12 złotych

20. Praktyczna lampa LED wodoodporna, idealna do garażu


25b

Lampy warsztatowe to fenomenalny gadżet dla każdego, kto spędza sporo czasu w garażu. Jasny i dobrze rozproszony strumień światła ułatwia wykonywanie całej masy prac serwisowych. Proponowana lampka LED przyda się także podczas górskich wędrówek i w wielu innych sytuacjach.

Cena: ok. 11 złotych
 
Jeśli poszukujesz ciekawych innych gadżetów, które naszym zdaniem warto zamówić z Chin, obserwuj naszą grupę China Deal - Elektronika (okazje, kupony, zniżki) na Facebooku i koniecznie rzuć okiem na poniższe publikacje:

1. 10 przydatnych gadżetów z Chin do 20 złotych
2. 30 ciekawych gadżetów z Chin do 10 złotych
3.
Chińskie cuda. 55 ciekawych gadżetów z AliExpress do 5 złotych
4. 20 tanich gadżetów z Chin do samochodu
5. 15 praktycznych i tanich gadżetów z Chin do komputera

6. 20 użytecznych i tanich gadżetów z Chin dla biegaczy
7. 25 praktycznych gadżetów z AliExpress dla graczy

8. 25 tanich gadżetów z AliExpress dla majsterkowiczów
9. 30 perełek z AliExpress - oto gadżety, które Cię zaskoczą!

10. 26 gadżetów z AliExpress do twojego smartfonu za mniej niż 20 złotych
11. 27 przydatnych i tanich gadżetów Xiaomi z AliExpress
12. 32 ciekawe gadżety z AliExpress za mniej niż 15 zł
13. 35 fajnych gadżetów z AliExpress za mniej niż 25 zł
14. 50 zaskakująco ciekawych gadżetów z AliExpress do 5 złotych
15. 20 praktycznych gadżetów z AliExpress za mniej niż 10 zł
16. 15 przydatnych gadżetów Xiaomi z AliExpress, o których nie miałeś pojęcia
17. 30 świetnych akcesoriów do komputerów i konsol z AliExpress
18. 38 użytecznych gadżetów z AliExpress do 30 złotych
19.
45 naprawdę przydatnych gadżetów z AliExpress do 50 złotych
20. 32 świetne gadżety z AliExpress do 70 złotych
21. 40 przydatnych gadżetów z AliExpress do 80 zł
22. 35 śmiesznie tanich gadżetów z AliExpress
23. 30 interesujących gadżetów z AliExpress do 40 złotych
24. 35 świetnych gadżetów z AliExpress za 1 dolara lub mniej
25.
17 praktycznych gadżetów z AliExpress do 15 złotych
26. 23 przydatne gadżety z AliExpress do 23 zł
27. 33 ciekawe gadżety z AliExpress do 33 złotych
28. 25 gadżetów z AliExpress do 60 złotych
29. 30 tanich gadżetów z AliExpress dla majsterkowicza
30. 32 tanie i przydatne akcesoria do smartfona z AliExpress
31. 18 zaskakujących i tanich gadżetów z AliExpress
32.
20 tanich i przydatnych gadżetów z AliExpress
33. 30 niedrogich i przydatnych gadżetów z AliExpress
34.
22 gadżety z AliExpress w zaskakująco niskich cenach
35. 25 niewiarygodnie tanich gadżetów z AliExpress
36. 26 gadżetów z AliExpress za mniej niż 10 złotych

37. 15 perełek z AliExpress. Tanie gadżety na każdą kieszeń
38. 20 perełek z AliExpress. Tanie gadżety, które warto mieć
39. 20 gadżetów do samochodu z AliExpress dla każdego kierowcy
40. Słuchawki bezprzewodowe z AliExpress. 15 najlepszych tanich modeli
41. 20 perełek z AliExpress za 10 złotych lub mniej
42. 20 śmiesznie tanich gadżetów z AliExpress, które mogą się przydać
43. 17 absurdalnie tanich gadżetów z AliExpress
44.
15 tanich i praktycznych gadżetów z AliExpress
45. 20 niedrogich i praktycznych gadżetów z AliExpress
46. 20 niedrogich gadżetów dla majsterkowicza z AliExpress
47. 15 tanich gadżetów motoryzacyjnych z AliExpress dla każdego kierowcy
48. 15 użytecznych i niedrogich gadżetów z AliExpress
49. 10 przydatnych gadżetów z AliExpress za mniej niż 10 zł
50. 15 gadżetów z AliExpress za mniej niż 15 złotych
51. 15 przydatnych gadżetów dla domu z AliExpress

52. 50 tanich gadżetów z AliExpress. Przydadzą się każdemu
53. 20 bestsellerowych gadżetów z AliExpress z darmową wysyłką
54.
20 tanich gadżetów z AliExpress dla graczy
55. 10 przydatnych gadżetów z AliExpress za mniej niż 10 zł
]]>
Maksym Słomski Hardware Sun, 16 May 2021 14:41:46 +0000 images/newsy/05-2021/aliexpress_do_25_zlotych.jpg 20 bestsellerów z AliExpress do 25 złotych /aktualnosci/hardware/47837-aliexpress-do-25-zlotych.html
Odkrywaj trendy i nowości na AliExpress. Dostawa do Polski w 3-7 dni https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47836-nowosci-na-aliexpress-szybka-dostawa.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47836-nowosci-na-aliexpress-szybka-dostawa.html
Masa nowości.

Popularność, jaką cieszą się nasze artykuły o gadżetach z AliExpress to dla nas najlepszy dowód na to, że uwielbiacie robić zakupy w Chinach. W związku z tym właśnie chcielibyśmy Wam podpowiedzieć, jak wyszukiwać wymarzone produkty jeszcze skuteczniej. Na AliExpress stworzono specjalne podstrony z nowymi, przecenionymi produktami, popularnymi trendami zakupowymi i bestsellerami oraz towarami wysyłanymi do Polski w ciągu zaledwie 3-7 dni. Wszystko to dla wygody konsumentów.

Odkrywaj nowe trendy zakupowe - gadżety na lato


Specjalna podstrona "Odkrywaj trendy - letni niezbędnik" na AliExpress pozwala zaznajomić się z produktami, które najchętniej kupują internauci. Nadciąga lato, więc nic dziwnego, że ochoczo kupowane są gadżety wiążące się nierozłącznie z tą właśnie porą roku. Oświetlenie rowerowe, latarki, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, czy nawet torby bagażowe. W jednym miejscu zebrano setki przecenionych produktów, wśród których każdy z Was powinien znaleźć coś dla siebie.

aliexpress trendy
Źródło: zrzut ekranu z AliExpress

Nowości na AliExpress


Na AliExpress sprzedawane są miliony produktów, a każdego dnia do oferty obecnych tam sklepów i sprzedawców trafiają nowe, interesujące gadżety. Wyszukiwanie nowości na AliExpress byłoby skomplikowanym zadaniem, gdyby nie strona Nowości, umożliwiająca odkrywanie premierowych, godnych uwagi przedmiotów, sprzedawanych w obniżonych cenach. Oferta jest tu niezwykle zróżnicowana i z czasem dostosowuje się do preferencji internautów. Przeglądasz elektronikę na AliExpress? Szukasz zabawek dla dzieci? Algorytm to wykryje i częściej będzie wyświetlał takie rzeczy.

aliexpress nowosci
Źródło: zrzut ekranu z AliExpress

Produkty z wysyłką w 3-7 dni do Polski


Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu kupujących na AliExpress pierwsze skrzypce gra szybka dostawa. Wiedzą o tym doskonale także przedstawiciele omawianego tu serwisu, którzy specjalnie dla niecierpliwych utworzyli kategorię produktów z błyskawiczną wysyłką. Dostawa w 3-7 dni z AliExpress? Proszę bardzo. Produkty prezentowane w tym miejscu wysyłane są bezpośrednio z Europy, co daje gwarancję uniknięcia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Produktów jest cała masa i... wszystkie są przecenione, a jakże.

aliexpress szybka dostawa
Źródło: zrzut ekranu z AliExpress

PS jeszcze dziś w naszym serwisie przeczytacie nowe zestawienie, w którym zaprezentujemy 20 bestsellerów z AliExpress z darmową dostawą.

Źródło: mat. własny

]]>
Maksym Słomski Hardware Sun, 16 May 2021 11:42:27 +0000 images/newsy/05-2021/aliexpress_promo.jpg Odkrywaj trendy i nowości na AliExpress. Dostawa do Polski w 3-7 dni /aktualnosci/hardware/47836-nowosci-na-aliexpress-szybka-dostawa.html
Cola i Mentosy w oleju zachowują się przedziwnie (wideo) https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47840-cola-i-mentosy-w-oleju.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47840-cola-i-mentosy-w-oleju.html
Hipnotyzujący widok.

Cola i Mentosy... Pamiętacie jeszcze, gdy na YouTube nastąpił prawdziwy wysyp filmików, obrazujących to, co stanie się po wrzuceniu Mentosa do Coca-Coli? Podpowiadam: powstanie efektowny gejzer. Popularny eksperyment nie jest wcale nowy - po raz pierwszy zastosowano go w programie Marek’s Kid Scientists w 1999 roku, ale popularność zyskał dopiero za sprawą Steve’a Splanglera. Zobaczcie, co się stanie, gdy charakterystyczna reakcja zajdzie w środowisku olejowym.

Cola, Mentosy i olej


Na profilu Unilad w serwisie społecznościowym Facebook zaprezentowane nagranie, ukazujące reakcję zachodzącą pomiędzy Coca-Colą i Mentosami, gdy te zostaną zanurzone w oleju. W połączeniu z podkładem dźwiękowym materiał wideo jest doprawdy... hipnotyzujący.Dlaczego Cola i Mentosy reagują ze sobą tak gwałtownie?


Wielu z Was zastanawiało się na pewno, dlaczego połączenie Mentosów i Coli stanowi tak "wybuchową" mieszankę. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, a przebieg zdarzeń stanowi efekt reakcji fizycznych i chemicznych.

Chropowata powierzchnia Mentosów sprawia, że gromadzi się na nich gaz. Kwas ortofosforowy znajdujący się w składzie Coli zwiększa rozpuszczalność cukierka, przez co jego powierzchnia robi się bardziej chropowata, absorbując przez to jeszcze więcej dwutlenku węgla. Wodorowęglan sodu z Mentosów reaguje z owym kwasem, uwalniając jeszcze więcej CO2. Mentos opadając na dno butelki zbiera tak dużo CO2, że gaz wypycha ciecz z butelki, celem zachowania ciśnienia w mieszaninie. Tak powstaje charakterystyczny "gejzer". Uwodnieniu gazu zapobiega cukier znajdujący się w Coli. Jak sami wiecie, jest go bardzo dużo...Źródło: Unilad, Klub Naukowca

]]>
Maksym Słomski Internet Sun, 16 May 2021 10:21:54 +0000 images/newsy/05-2021/cola_mentos_olej.jpg Cola i Mentosy w oleju zachowują się przedziwnie (wideo) /aktualnosci/internet/47840-cola-i-mentosy-w-oleju.html
Studenci pół roku jedli za darmo w KFC dzięki aplikacji. Trafią do więzienia https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47838-kfc-kupony-za-darmo.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/47838-kfc-kupony-za-darmo.html
Cwaniactwo nie popłaca..

Osoby stołujące się w fast foodach wiedzą, że opłaca się instalować aplikacje poszczególnych sieci restauracji. W ten sposób można wykorzystywać liczne kupony i promocje, jedząc dzięki temu jeszcze taniej. Co byście zrobili w sytuacji, gdybyście w takiej apce odkryli lukę, pozwalającą kupować wszystkie produkty... za darmo? Jeśli zgłosilibyście ten fakt szefostwu, prawdopodobnie wyszlibyście na tym lepiej, niż 23-latek z Chin oraz jego znajomi, którzy obrali zupełnie odmienną drogę.

Wykorzystali lukę w aplikacji, pójdą do więzienia


23-letni student z chińskiej prowincji Jiangsu odkrył w 2018 roku błąd w aplikacji mobilnej sieci KFC. Dzięki komunikatorowi WeChat i wzmiankowanemu programowi, mógł zamawiać dowolną ilość jedzenia bez konieczności opłacania zamówień. Niektórzy internauci uśmiechną się i nazwą go sprytnym. W świetle prawa jest zwykłym oszustem. Winnymi oszustwa uznano także czwórkę jego znajomych.

 
kfc
Interfejs aplikacji KFC Polska na system Android. | Źródło: KFC

Grupa studentów z prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach została skazana na kary do dwóch i pół roku więzienia za oszustwo po tym, jak wykorzystali lukę w aplikacji mobilnej KFC, aby uzyskać darmowe posiłki i zarobić. Praktyki te wygenerowały ponad 200 000 juanów (ok. 116 000 złotych) strat dla firmy. Od kwietnia 2018 roku Xu nie tylko zamawiał dla siebie darmowe posiłki, ale także sprzedawał je i kupony innym, aby na tym zarobić. W międzyczasie nauczył czterech znajomych uczniów, jak zdobyć darmowe pożywienie.

Sąd Ludowy Okręgu Xuhui w Szanghaju orzekł, że Xu należy się wyrok dwóch i pół roku więzienia oraz 6000 juanów (ok. 3500 złotych) za przestępstwa oszustwa i nauczania metod przestępczych, podczas gdy pozostali czterej oskarżeni z tymi samymi zarzutami zostali skazani na kary więzienia od 15 miesięcy do dwóch lat i grzywny w wysokości od 1000 do 4000 juanów (580 - 2300 złotych).

Przestępstwo czy spryt?


Sprawa wywołuje gorącą dyskusję w sieci, podczas której wielu internautów zastanawia się, w jaki sposób wykorzystywanie błędów systemu łamie prawo. Otóż łamie - wykorzystywanie błędów cenowych w polskim prawie może stanowić przestępstwo. Przestępstwo oszustwa w typie podstawowym "nagradzane" jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Źródło: Global Times

]]>
Maksym Słomski Software Sun, 16 May 2021 09:12:20 +0000 images/newsy/05-2021/aplikacja_kfc_kupony.jpg Studenci pół roku jedli za darmo w KFC dzięki aplikacji. Trafią do więzienia /aktualnosci/software/47838-kfc-kupony-za-darmo.html
Polacy nie ufają influencerom i YouTuberom. Badanie jasno to pokazuje https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47841-influencer-youtuber-brak-zaufanie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/47841-influencer-youtuber-brak-zaufanie.html
Cóż…

Wymienić możemy mnóstwo skutków powszechności i rozwoju internetu – jednym z nich jest niewątpliwie zjawisko powstawania zupełnie nowych zawodów. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić, iż na nagrywaniu filmów i wrzucaniu postów na social media będzie można zarobić miliony złotych. Wysokie przychody to jednak wyłącznie jedna strona medalu. Drugą jest zaufanie społeczne, które w stosunku do „internetowych” profesji jest skrajnie niskie.

YouTuber niemalże na równi z politykiem


Firma SW Research zdecydowała się na przygotowanie specjalnego rankingu ukazującego „najbardziej poważane zawody przez Polaków”. Pod uwagę wzięto głosy 1046 dorosłych rodaków. Jak się okazuje, rozbieżność pomiędzy konkretnymi profesjami bywa ogromna, lecz niezbyt zaskakująca.

Mieszkańcy naszego kraju największym szacunkiem darzą strażaków (83,1%), ratowników medycznych (81,1%), pielęgniarki (73,8%) oraz lekarzy (70,3%). W tym przypadku raczej trudno o zdziwienie – zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, gdzie często zaznacza się heroiczność osób pracujących w systemie ochrony zdrowia.

Jeśli jednak spojrzymy na drugi koniec rankingu, to zauważymy nieco odmienne zawody. Najgorzej ocenieni zostali działacze partii politycznej (15,4%), YouTuberzy (15,6%), influencerzy (17,1%), posłowie na sejm (18,0%), radni gminni (21,3%), ministrowie (22,5%) oraz księża (24,3%). Okazuje się więc, iż popularność np. twórców internetowych niekoniecznie przekłada się na to, jak postrzegani są w oczach odbiorców.

zawody prestiz 1Źródło: SW Research (via Wirtualne Media)

Jak twierdzi dyrektor generalny SW Research:

W naszym badaniu dodaliśmy również nowe „profesje” tj. Youtubera i Influencera. Ich wpływ na nowoczesny marketing jest coraz bardziej znaczący, ale ma się to odwrotnie proporcjonalnie do uznania ich pracy w oczach społeczeństwa. Milionowe zasięgi i aktywność fanów lub klikalność nie gwarantują szacunku.

Oczywiście należy patrzeć na to z przymrużeniem oka. „YouTuber” oraz „influencer” to pojęcia dosyć szerokie i równie dobrze pod nimi kryją się osoby publikujące materiały zawierające teorie spiskowe, jak i takie wstawiające filmy wymagające kilku miesięcy prac i researchu. Myślę więc, że w głównej mierze chodzi tu o swego rodzaju uprzedzenia i negatywne skojarzenia z samymi nazwami profesji, a nie konkretnymi osobami je wykonującymi.

Kto wie – może za kilka lat YouTuberzy będą nieco bardziej szanowani w oczach opinii publicznej. Trudno na ten moment to stwierdzić.

Źródło: SW Research (via Wirtualne Media) / Foto. pixabay.com (lukasbieri)
]]>
Piotr Malinowski Internet Sun, 16 May 2021 09:02:00 +0000 images/newsy/05-2021/ytber_zaufanie_12.jpg Polacy nie ufają influencerom i YouTuberom. Badanie jasno to pokazuje /aktualnosci/internet/47841-influencer-youtuber-brak-zaufanie.html
Galaxy A52 5G - nie spodziewałem się tak wszechstronnego smartfonu w tej cenie https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47790-galaxy-a52-5g-opinie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/47790-galaxy-a52-5g-opinie.html
Miłe zaskoczenie.

Dobry aparat, solidna i wodoszczelna obudowa, łączność 5G, jasny i ostry ekran Super AMOLED - brzmi jak opis flagowca, prawda? Tymczasem wszystkie te cechy znajdziemy w nowych smartfonach Samsung ze średniej półki, jak Galaxy A52 5G.

Przez ostatnie tygodnie aktywnie korzystałem z Galaxy A52 5G i muszę przyznać, że smartfon ten zaimponował mi przede wszystkich wszechstronnością. Samsung udowodnił, że innowacje implementowanie głównie we flagowcach, mogą być dostępne dla wszystkich.

Samsung Galaxy A52 5G 2
Zdjęcie: Instalki.pl

Prosty design ma wiele zalet


Nowe urządzenia serii Galaxy A cechuje odświeżony, prosty, lecz charakterystyczny design o zaokrąglonych brzegach i minimalistycznej obudowie aparatu. Dzięki temu smartfon Galaxy A52 5G nie tylko świetnie leży w dłoni, ale jest również lekki, więc nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia go w kieszeni.

Samsung Galaxy A52 5G 3
Zdjęcie: Instalki.pl

Testując wiele flagowych smartfonów przywykłem do ciężkich i opasłych konstrukcji, które zazwyczaj nie są zbyt wygodne. Owszem, szklane wykończenie może się podobać, ale sprawia, że urządzenie podatne jest na zarysowania i uszkodzenie.

Samsung Galaxy A52 5G 4
Zdjęcie: Instalki.pl

Biorąc Galaxy A52 5G do ręki od razu poczułem ulgę - smartfon jest lekki, a matowe wykończenie tylnego panelu poprawia chwyt. Mało tego, producent zastosował płynne połączenie obudowy z modułem fotograficznym więc aparat nie odstaje mocno od obudowy, jest odpowiednio chroniony, a do tego wokół niego nie zbierają się zabrudzenia. Świetnie!

Solidność konstrukcji potwierdza certyfikat IP67 oznaczający wodoodporność na głębokości do 1 m przez nawet 30 minut. To zdecydowany wyróżnik na tle konkurencji, bowiem większość smartfonów ze średniej półki nie oferuje wodoszczelnej obudowy.

Wyświetlacz to klasa sama w sobie


Decydując się na zakup nowego smartfonu warto zwrócić uwagę na parametry wyświetlacza. Również tutaj Samsung nie zawodzi oferując jeden z najlepszych paneli w swojej klasie.

Samsung Galaxy A52 5G 5
Zdjęcie: Instalki.pl

Galaxy A52 5G wyposażono w wyświetlacz Infinity-O FHD+ Super AMOLED 6,5” (1080 x 2400). Kluczowym aspektem jest częstotliwość odświeżania na flagowym poziomie 120 Hz. W praktyce oznacza to, że treści na ekranie są niesamowicie płynne, a urządzenie doskonale sprawdzi się również w dynamicznych grach mobilnych, gdzie czas reakcji ma ogromne znaczenie.

Jasność panelu jest wystarczająca, aby treści były dobrze widoczne również w ostrym świetle dziennym. W codziennym użytkowaniu doceniłem rozwiązania związania związane z ochroną wzroku - urządzenie automatycznie dostosowuje temperaturę barwową prezentowanych treści na podstawie schematu użytkowania smartfonu w celu ograniczenia zmęczenia wzroku.

Samsung Galaxy A52 5G 6
Zdjęcie: Instalki.pl

Wydajność, która nie zawodzi


Smartfon ze średniej półki nie musi oznaczać kompromisów związanych z wydajnością. Na pokładzie Galaxy A52 5G znajdziemy 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 750G doskonale radzący sobie z codziennymi zadaniami jak przeglądanie mediów społecznościowych, edycja wideo, korzystanie z aplikacji czy wymagających gier mobilnych. Na dane użytkownika przewidziano 128 GB, ale pamięć możemy rozszerzyć nawet do 1TB za pomocą karty pamięci.

Samsung Galaxy A52 5G 7
Zdjęcie: Instalki.pl

Warto też zauważyć, że smartfon oferuje kompletne zaplecze telekomunikacyjne. Sprzęt wspiera sieć 5G, a jej dostępność w Polsce stale rośnie. Do dyspozycji otrzymujemy również moduł NFC do płatności zbliżeniowych, szybkie Wi-Fi (2,4 G + 5 GHz) i Bluetooth 5.0.

Samsung Galaxy A52 5G 8
Zdjęcie: Instalki.pl

Oglądanie filmów jest naprawdę komfortowe za sprawą opisanego wcześniej ekranu Super AMOLED i głośników stereo dostrojonych przez AKG. Warto też pamiętać o wsparciu dla dźwięku przestrzennego z technologią Dolby Atmos. A co ze złączem słuchawkowym zapytacie? Obecne. To ogromna zaleta, bowiem w zdecydowanie droższych smartfonach go nie znajdziecie.

Wiele smartfonów pomimo świetnych funkcji potrafi rozczarować czasem pracy na baterii. Na szczęście do tego grona nie można zaliczyć Galaxy A52 5G. Producent zaimplementował baterię o pojemności 4500 mAh wspierającą szybkie ładowanie 25 W.

W praktyce przy bardzo umiarkowanym użytkowaniu smartfon może wytrzymać nawet 2 dni na jednym ładowaniu i jest to świetny wynik zważywszy na wielkość ekranu.

Samsung Galaxy A52 5G 9
Zdjęcie: Instalki.pl

Wszechstronny aparat


Galaxy A52 5G pozwala z łatwością rejestrować ostre i wyraziste zdjęcia i wideo, a to za sprawą wszechstronnego poczwórnego aparatu, w tym głównego o rozdzielczości 64 MP. Podobnie jak we flagowcach, urządzenie wyposażono w OIS (optyczna stabilizacja obrazu), która zapewnia stabilność podczas filmowania i fotografowania, jednocześnie rozjaśniając ciemniejsze ujęcia.

Samsung Galaxy A52 5G 10
Zdjęcie: Instalki.pl

Do gustu przypadły mi unikalne funkcje aparatu, np. “Przechwyć kadr” pozwalająca natychmiast zmienić ciekawe ujęcia z filmu 4K w obrazy w jakości aż 8 MP.

Warto wypróbować też Optymalizator scenerii, który działa w oparciu o AI i umożliwia rejestrowanie ujęć przy optymalnych ustawieniach, i szeroki wybór spośród 30 kategorii, takich jak „jedzenie”, „krajobraz” czy „zwierzęta”.

20210429 140918 mini
obiektyw szerokokątny

20210429 140932 mini
zoom 2x

20210429 141205 mini
20210429 141232 mini
20210429 142325 mini
20210429 143416 mini
20210429 143831 mini
20210501 142122 mini

Zaskakująco dobry sprzęt


Z roku na rok smartfony z serii Galaxy A stają się coraz lepsze. Co istotne, Samsung implementuje funkcje znane z flagowców jednocześnie nie rezygnując z lubianych i wygodnych dodatków, jak złącze słuchawkowe czy możliwość rozbudowy pamięci.

Samsung Galaxy A52 5G 11
Zdjęcie: Instalki.pl

Galaxy A52 5G, podobnie jak model A72 czy A52, to idealna propozycja dla osób szukających kompletnie wyposażonego smartfonu w rozsądnej cenie. Prosty i przyciągający design, wodoszczelna obudowa, modne kolory, piękny ekran, wszechstronny aparat czy mocna bateria - to tylko niektóre zalety omawianego modelu.

Warto też pamiętać, że Samsung stara się zapewnić użytkownikom Galaxy najbardziej aktualny mobilny system operacyjny. Dla modeli A52, A52 5G i A72 aktualizacje oprogramowania będą dostępne trzykrotnie, a regularne aktualizacje bezpieczeństwa – przez co najmniej cztery lata.

Partnerem artykułu jest firma Samsung

]]>
Mateusz Ponikowski Hardware Sat, 15 May 2021 17:39:26 +0000 images/newsy/05-2021/Galaxy_A52_5G/Samsung_Galaxy_A52_5G_1.jpg Galaxy A52 5G - nie spodziewałem się tak wszechstronnego smartfonu w tej cenie /aktualnosci/hardware/47790-galaxy-a52-5g-opinie.html