INSTALKI.pl - News Instalki.pl - portal technologiczny https://www.instalki.pl/aktualnosci.html Sat, 29 Feb 2020 02:18:27 +0000 pl-pl Kontroler do PlayStation 5 będzie można ładować bezprzewodowo? Wskazuje na to najnowszy patent https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40305-playstation-5-dualshock-5-bezprzewodowe-ladowanie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40305-playstation-5-dualshock-5-bezprzewodowe-ladowanie.html
Byłoby świetnie!

Nowa generacja konsol coraz bliżej. Podczas gdy Microsoft publikuje specyfikację techniczną Xboksa Series X, Sony milczy. Jedynym ratunkiem jest społeczność graczy, która co pewien czas wpada na trop interesujących wskazówek dotyczących tego, co może oferować PlayStation 5. Nie inaczej jest i w tytułowym przypadku.

W sieci znaleziono bowiem wniosek patentowy sugerujący, że Sony rozmyśla nad wprowadzeniem możliwości bezprzewodowego ładowania kontrolera DualShock 5. Patent nosi nazwę: „adapter ładowania bezprzewodowego, który można podłączyć do kontrolera i może być indukcyjnie sprzężony z bazą ładującym, aby bezprzewodowo naładować baterię w kontrolerze” (ugh…).

Nie mówimy więc tu raczej o funkcji wbudowanej bezpośrednio w DualShock 5, ale specjalnej – zapewnie płatnej – nakładce. Sony może w ten sposób nieco obniżyć cenę bazową kontrolera poprzez wydanie zaraz po premierze oddzielnego akcesorium umożliwiającego ładowanie bezprzewodowe.

dualshock 5 1

Warto jednak pamiętać, że mówimy wyłącznie o wniosku patentowym. Opisane w nim funkcjonalności nie muszą znaleźć się w finalnej wersji produktu – trzeba mieć to na uwadze. Tak czy inaczej, implementacja przedstawionego powyżej rozwiązania z pewnością spodobałaby się części graczy.

Teraz pozostaje czekać jedynie na jakiekolwiek oficjalne informacje od Sony odnośnie PlayStation 5. Tych ostatnio jest bardzo niewiele.

Źródło: Tech Radar
]]>
Piotr Malinowski Hardware Fri, 28 Feb 2020 18:42:00 +0000 images/newsy/02-2020/dualshock_5_ladowanie_12.jpg Kontroler do PlayStation 5 będzie można ładować bezprzewodowo? Wskazuje na to najnowszy patent /aktualnosci/hardware/40305-playstation-5-dualshock-5-bezprzewodowe-ladowanie.html
YouTube rzadko kiedy przywraca zgłoszone filmy. Udostępniono ciekawe dane https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40304-youtube-zgloszenia-filmow-raport.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40304-youtube-zgloszenia-filmow-raport.html
Zawodzi algorytm?

System odwołań to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów na platformie YouTube. Jak wynika z udostępnionych właśnie danych, tylko niewielka część nadesłanych apelacji rozpatrywana jest pozytywnie. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele usługi po raz pierwszy w historii postanowili podzielić się tego typu informacjami ze społecznością.

Najnowszy raport sugeruje, że pomiędzy październikiem a grudniem 2019 roku usunięto z YouTube ponad 5 milionów filmów. Tylko w 109 tys. przypadków nadesłano odwołanie od decyzji. Na platformę – wskutek pozytywnie rozpatrzonych wniosków – powróciło zaledwie 23 tys. materiałów. Co ciekawe, za 60 procent zlikwidowanych treści odpowiada sztuczna inteligencja bez jakiegokolwiek udziału człowieka.

Jak twierdzi rzecznik YouTube:

„Nasz zespół koncentruje się obecnie na dokładnym i konsekwentnym egzekwowaniu panujących zasad poprzez m.in. zapewnienie użytkownikom możliwości łatwego odwołania się od naszych decyzji.”

Ponad 50 procent usuniętych filmów zostało zaszufladkowanych jako spam lub fałszywe informacje (do widzenia, panie Jerzy Zięba). Z kolei 15 procent zniknęło z obawy o bezpieczeństwo dzieci, a 13 procent z powodu nagości. Zaledwie 33 000 przypadków dotyczyło cyberprzemocy i nękania.

Nie dziwi fakt, że YouTube chce w 2020 roku jeszcze bardziej skupić się na zwiększeniu skuteczności algorytmów. Tylko co na to twórcy?

Źródło: The Verge
]]>
Piotr Malinowski Internet Fri, 28 Feb 2020 18:35:00 +0000 images/newsy/02-2020/youtube_odwolania_1.jpg YouTube rzadko kiedy przywraca zgłoszone filmy. Udostępniono ciekawe dane /aktualnosci/internet/40304-youtube-zgloszenia-filmow-raport.html
Amazon usunął ponad milion fałszywych produktów "leczących koronawirusa" https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40303-amazon-leczenie-koronawirusa-fake.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40303-amazon-leczenie-koronawirusa-fake.html
Istna plaga.

Obecność koronawirusa (SARS-CoV-2) stwierdzono już w większości europejskich państw. Dynamiczny rozwój epidemii powoduje, że część osób podejmuje próbę spieniężenia paniki panującej wśród społeczeństwa. Z samego Amazona usunięto dziś ponad milion produktów, które miały leczyć chorobę COVID-19.

Amazon niecały tydzień temu opublikował specjalne oświadczenie, gdzie poprosił sprzedawców, by ci nie podnosili cen masek na twarz. Oczywiście wiele osób zbagatelizowało ostrzeżenie przedsiębiorstwa – poskutkowało to likwidacją dziesiątek tysięcy ofert. Warto zaznaczyć, iż takie działanie może być niezgodne z prawem.

W większości stanów USA zakazane jest znaczące podnoszenie cen produktów, które mogą przydać się w nagłych wypadkach. Mowa tu chociażby o wodzie czy zaopatrzeniu medycznym. Weźmy na warsztat TEN zestaw stu masek "ochronnych". Teraz kosztuje 67 dolarów – na początku lutego można było go nabyć u tego samego sprzedawcy za… niecałe 10 dolarów.

Rzecznik Amazona twierdzi, że nie ma przyzwolenia na takie praktyki. Trudno też o zgodę na sprzedaż produktów będących „cudownym lekarstwem” na COVID-19. Takich na Amazonie można było jeszcze do dzisiejszego poranka znaleźć na pęczki. Fałszywe oferty są sukcesywnie usuwane.

Źródło: The Verge
]]>
Piotr Malinowski Internet Fri, 28 Feb 2020 18:29:00 +0000 images/newsy/02-2020/amazon_koronawirus_.jpg Amazon usunął ponad milion fałszywych produktów "leczących koronawirusa" /aktualnosci/internet/40303-amazon-leczenie-koronawirusa-fake.html
Koronawirus odstrasza Polaków od AliExpress https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40302-koronawirus-odstrasza-polakow-od-aliexpress.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40302-koronawirus-odstrasza-polakow-od-aliexpress.html
Jest źle, a może być gorzej.

Od dłuższego już czas mówi się, że paczki i towary wysyłane z Chin do Polski nie przenoszą koronawirusa. Pomimo licznych komunikatów wydawanych w tej sprawie Polacy wolą dmuchać na zimne i masowo rezygnują z zakupów w Państwie Środka. Okazuje się, że na przestrzeni tylko jednego miesiąca dzienna liczba zamówień składanych przez Polaków na AliExpress spadła o blisko 20%!

Dane przytacza gazeta Business Insider, który powołuje się na dane udostępnione przez firmę Gemius. Przykład aplikacji mobilnej AliExpress pokazuje, że o ile jeszcze w styczniu korzystało z niej 3,6 miliona Polaków, to w lutym wynik ten spadł do poziomu przekraczającego tylko nieznacznie liczbę 3 milionów osób. Spadek ruchu notuje także przeglądarkowa wersja serwisu.

O zmniejszony ruch można by podejrzewać ferie zimowe, które odbywały się na przestrzeni lutego w szkołach w całej Polsce. Biuro prasowe Poczty Polskiej informuje jednak o spadku liczby przesyłek przekazywanych z Chin do Polski: "Zauważamy zmniejszenie liczby przesyłek z Chin, jednak jesteśmy na etapie dokładnego szacowania skali tego trendu", czytamy.

Przedstawiciele serwisu AliExpress podawali wielokrotnie, że ryzyko zarażenia się koronawirusem w przypadku kontaktu z paczkami i towarami ze sklepu nie istnieje. Wcześniej Poczta Polska zawiesiła wysyłkę paczek z Polski do Chin.

Z czasem problemy z koronawirusem w Chinach odbiją się także na polskich sprzedawcach, spośród których wielu sprowadza swoje towary właśnie z Państwa Środka.

Źródło: Business Insider


]]>
Maksym Słomski Internet Fri, 28 Feb 2020 14:35:20 +0000 images/newsy/02-2020/aliexpress_zakupy_koronawirus.jpg Koronawirus odstrasza Polaków od AliExpress /aktualnosci/internet/40302-koronawirus-odstrasza-polakow-od-aliexpress.html
Google podsumowuje, jak wyrażamy emocje z pomocą popkulturowych GIFów https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40296-google-podsumowuje-jak-wyrazamy-emocje-z-pomoca-popkulturowych-gifow.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40296-google-podsumowuje-jak-wyrazamy-emocje-z-pomoca-popkulturowych-gifow.html
Po takie GIFy sięgamy, gdy chcemy okazać złość, smutek czy radość.

Raczej trudno jest wyrazić wszystkie swoje emocje w sieci tylko z pomocą słów. Dlatego, wypowiadając się na przeróżnych czatach, w komentarzach w serwisach społecznościowych czy na forach, tak chętnie sięgamy nie tylko po emotikony, ale również GIFy. Często GIFy te są GIFami związanymi z popkulturą, i jak pokazują statystyki zebrane przez Google, okazuje się, że pewne emocje lubimy wyrażać szczególnie mocno z pomocą GIFów, których bohaterami są konkretne osoby lub postaci.

Google przygotowało swoje statystyki w oparciu o dane pochodzące z należącej do firmy od 2018 roku wyszukiwarki GIFów – Tenor. Ta dostępna jest nie tylko w postaci strony internetowej, ale także jako element wbudowany w wiele aplikacji mobilnych. No więc, jakie rodzaje emocji, uczuć i reakcji użytkownicy wyszukiwarki wiązali z poszczególnymi celebrytami i popkulturowymi postaciami, szukając z jej pomocą GIFów?

Google przedstawiło wspomniane dane z pomocą kilku wizualizacji. Pierwsza i druga obrazują procentowy udział całego szeregu wyrażeń związanych z emocjami i akcjami używanego w wyszukiwarce w odniesieniu do konkretnej osoby lub postaci. Na przykład, wyszukiwania zawierające słowo „tears”, dotyczące Erica Cartmana z serialu South Park, stanowiły 24,9% wszystkich wyszukiwań skupiających się na tej postaci.Wystarczy wybrać z rozwijanej listy inną osobę, aby sprawdzić, jak statystyki prezentują się w odniesieniu do niej. Dzięki temu zobaczycie, że najczęściej szukamy GIFów, na których Michael Scott z The Office się śmieje, albo, na których Chris Pratt pokazuje środkowy palec.Inna wizualizacja Google demonstruje, wyszukiwania dotyczące jakich postaci miały największy udział wyszukiwaniach związanych z danymi emocjami. Na przykład, wyszukiwania zawierające wyrażenia Happy miały największy udział w wyszukiwaniach o Marilyn Monroe, bo aż 70-procentowy.Google stworzyło nawet niecodzienne wykresy, na których możemy sprawdzić, jaki w odniesieniu do poszczególnych celebrytów i postaci fikcyjnych był współczynnik wyszukiwań zawierających słowo „cry” do wyszukiwań zawierających słowo „laugh” oraz współczynnik wyszukiwań zawierających słowo „sad” do wyszukiwań zawierających słowo „happy”. Jak widać, w zasadzie równie często szukamy wesołego, co smutnego Spongeboba.

Trzeba przyznać, że tam, gdzie nie wiemy co powiedzieć, GIFy sprawdzają się doskonale. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak dalej z nich korzystać.

Źródło: Google]]>
Anna Borzęcka Internet Fri, 28 Feb 2020 13:49:32 +0000 images/newsy/02-2020/michael-scott.jpg Google podsumowuje, jak wyrażamy emocje z pomocą popkulturowych GIFów /aktualnosci/internet/40296-google-podsumowuje-jak-wyrazamy-emocje-z-pomoca-popkulturowych-gifow.html
Czy iPad może być komputerem? Apple twierdzi, że tak https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40289-apple-ipad-klawiatura-gladzik.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40289-apple-ipad-klawiatura-gladzik.html
Firma pracuje nad nowym akcesorium.

Jak zdradza serwis The Information, Apple czyni kolejne kroki ku temu, aby przekonać nas, że tablet z serii iPad może być pełnoprawnym komputerem. Wraz z premierą nowego sprzętu producent z jabłkiem w logo chce bowiem zaprezentować akcesorium jakiego jeszcze nie ma w swoim portfolio. Konkretniej chodzi tutaj o dołączaną klawiaturę z trackballem, który w skuteczny sposób będzie w stanie zastąpić mysz. Akcesorium ma zostać pokazane wraz z nową generacją iPada Pro – najpewniej już w marcu tego roku.

Dodanie akcesorium w postaci klawiatury z zintegrowanym trackballem jawnym przykładem na to, jak dużo nadziei amerykański producent pokłada w swoich tabletach. Już wcześniej Apple promowało iPady jako pełną alternatywę dla komputera – firma stworzyła nawet osobne oprogramowanie iPadOS, które będzie rozwijane tak, aby zapewnić nam maksymalną produktywność. To także oddzielenie systemu od iOS przeznaczonego na iPhone’y i stworzenie zupełnie nowej gałęzi produktowej w Cupertino.

Oprogramowanie iPadOS na tablety producenta już teraz wspiera bezprzewodowe myszy. Wszystko dzięki wykorzystaniu technologii AssistiveTouch – po jej włączeniu na ekranie pojawi się wskaźnik, który nie jest małą, czarną strzałką, a raczej półprzeźroczystym kółkiem z kropką znajdującą się pośrodku.

ipadkomputer2
Klawiatura Brydge Pro+

Na spotkaniu z akcjonariuszami, Creg Federighi powiedział, iż Apple będzie pracowało nad rozwojem podobnych funkcji, które już niedługo mogą trafić na same iPady oraz do oprogramowanie iPadOS. Bardzo możliwe, że po testach amerykańska firma spotkała się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi wykorzystania dodatkowej klawiatury oraz myszy w kontekście pracy z samym urządzeniem.

Wielu recenzentów oraz dziennikarzy dalej uważa, że iPad nie jest w stanie zastąpić komputera. Co innego twierdzą jednak przeciętni użytkownicy, którzy coraz częściej zostawiają swoje laptopy w domu.

I komu tu teraz wierzyć?

Źródło: TheInformation
]]>
Tomasz Bielski Hardware Fri, 28 Feb 2020 13:08:55 +0000 images/newsy/02-2020/ipadkomputer.jpg Czy iPad może być komputerem? Apple twierdzi, że tak /aktualnosci/hardware/40289-apple-ipad-klawiatura-gladzik.html
Słuchawki Tronsmart Onyx Neo z aptX dostępne za 92 zł (dostawa z Polski) https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40301-tronsmart-onyx-neo-promocja.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40301-tronsmart-onyx-neo-promocja.html Tronsmart Onyx Neo 2
Kolejna okazja aby nabyć słuchawki bezprzewodowe.

Całkiem niedawno na łamach naszego portalu pojawiła się recenzja bezprzewodowych słuchawek Tronsmart Onyx Neo, które uchodzą za jedne z najlepszych w cenie do 100 zł. Producent specjalnie dla naszych Czytelników przygotował unikalny kod rabatowy, dzięki któremu omawiany zestaw można kupić za mniej niż 92 zł.

Tronsmart Onyx Neo - słuchawki z aptX


Słuchawki Tronsmart Onyx Neo wyposażono w moduł Qualcomm QCC3020 zapewniający obsługę aptX, AAC i SBC. W tym modelu producent zaimplementował mocniejsze 6mm przetworniki aby dostarczyć lepsze brzmienie basu. Czas pracy na jednym ładowaniu wynosi nawet 7 godzin (50% głośności), a etui o pojemności 350 mAh można wydłużyć działanie słuchawek do 24 godzin.

Standard IPX5 zapewnia ochronę przed potem, zachlapaniem i deszczem. Zestaw wspiera obsługę asystentów głosowych, posiada dotykowe przyciski, a ładowanie etui odbywa się za pomocą nowoczesnego portu USB-C. Nasze testy wykazały, że słuchawki są bardzo wygodne, a to zasługa lekkiej konstrukcji. Nie można narzekać też na ich brzmienie czy łączność. Szczegóły znajdziecie w naszej recenzji.

Tronsmart Onyx Neo 3

Słuchawki Tronsmart Onyx Neo dostępne są na AliExpress w cenie 91,97 zł. Aby uzyskać zniżkę, podczas finalizacji zamówienia podaj kod zniżkowy: NEO2USD

2020-02-28 135434
Kod promocyjny obniża cenę o 8 zł

Oferta obowiązuje do 1 marca. Co ważne, oficjalny sklep Tronsmart wystała towar bezpośrednio z magazynu w Polsce więc czas dostawy powinien wynieść zaledwie 3-5 dni, a nie 3 tygodnie jak to ma miejsce w przypadku urządzeń wysyłanych bezpośrednio z Chin.

Tronsmart Onyx Neo 1

Nie chcesz przegapić kolejnych promocji? Dołącz do naszej grupy na Facebooku gdzie na bieżąco wrzucamy kupony i promocje na produkty z Chin.

]]>
Tomasz Bielski Hardware Fri, 28 Feb 2020 12:55:03 +0000 images/newsy/02-2020/tronsmart-onyx-neo-opinia/Tronsmart_Onyx_Neo_2.jpg Słuchawki Tronsmart Onyx Neo z aptX dostępne za 92 zł (dostawa z Polski) /aktualnosci/hardware/40301-tronsmart-onyx-neo-promocja.html
Naukowcy połączyli naturalne i sztuczne neurony poprzez internet https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/40288-neurony-polaczenie-internet.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/40288-neurony-polaczenie-internet.html
Wspólnym wysiłkiem.

Elon Musk od dawna zapewnia, iż w najbliższej przyszłości ludziom uda się stworzyć w pełni funkcjonujący interfejs mózg-komputer. Naukowcy z Wielkiej Brytani, Szwajcarii, Niemiec oraz Włoch pracowali nad projektem, który pozwolił na połączenie sztucznych neuronów wraz z tymi naturalnymi. Wszystko to za pośrednictwem sieci internetowej, która pozwala biologicznym i „krzemowym” neuronom komunikować się między sobą. Warto pamiętać, iż obecnie mamy do czynienia z bardzo wczesnym etapem całego projektu.

Eksperyment naukowców objął hodowlę neuronów dla szczurów, które zostały wykorzystane do przesyłania sygnału. Dane zostały przesłane za pośrednictwem internetu pomiędzy Włochami a szwajcarskim Zurychem. Rezultatem eksperymentu była prosta demonstracja wskazująca, iż sztuczne oraz biologiczne neurony można komunikować ze sobą dwukierunkowo, w czasie rzeczywistym.

Stefano Vassanelli, naukowiec na wydziale nauk biomedycznych poinformował, iż po raz pierwszy naukowcom udało się wykazać, iż sztuczne neurony umieszczone na czipie da się bezpośrednio połączyć z tymi, które są tworzone w naturalny, biologiczny sposób.

neuronypolaczenie2

W dłuższej perspektywie naukowcy chcą wykorzystać sztuczne sieci neuronowe do przywrócenia prawidłowego działania uszkodzonych części mózgu – czy to w wyniku choroby czy też po urazach. Największym celem jest zniwelowanie choroby Parkinsona czy też występującej często epilepsji. PO osadzeniu w specjalnym implancie, neurony będą działać jako swoista proteza, która będzie adaptowała się do naturalnych warunków pracy mózgu.

Zespół naukowców pracuje obecnie nad finansowanym przez Unię Europejską projektem, w którym technologia połączenia neuronów jest prezentowana na żywym zwierzęciu.

Więcej na temat samego projektu możecie przeczytać w artykule, który został opublikowany w czasopiśmie Scientific Reports.

Przyszłość zapowiada się bardzo interesująco. Oczywiście warto pamiętać, że minie jeszcze długo czasu zanim zobaczymy tego typu rozwiązania w zastosowaniu u ludzi.

Źródło: DT
]]>
Tomasz Bielski Nauka Fri, 28 Feb 2020 12:26:23 +0000 images/newsy/02-2020/neuronypolaczenie.jpg Naukowcy połączyli naturalne i sztuczne neurony poprzez internet /aktualnosci/nauka/40288-neurony-polaczenie-internet.html
Astronomowie odkryli pozostałości najpotężniejszej eksplozji we Wszechświecie https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/40295-astronomowie-odkryli-pozostalosci-najpotezniejszej-eksplozji-we-wszechswiecie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/nauka/40295-astronomowie-odkryli-pozostalosci-najpotezniejszej-eksplozji-we-wszechswiecie.html
Trudno uwierzyć, że takie zdarzenie miało miejsce.

Wszechświat to bardzo burzliwe miejsce. Nieustannie zachodzą w nim poważne zmiany – planety, gwiazdy, a nawet galaktyki zderzają się ze sobą, czarne dziury pochłaniają przeróżne obiekty, które napotykają na swojej drodze, nowe gwiazdy się rodzą, zaś te starsze ewoluują, stając się błękitnymi lub czarnymi karłami, gwiazdami neutronowymi, czarnymi dziurami czy całkowicie się rozrywając. Rzecz jasna, wiele z nich po drodze wybucha jako supernowy. Nierzadko zjawiska te są niezwykle widowiskowe, jednak rekordowo widowiskowa musiała być eksplozja, której pozostałości zauważyli astronomowie.

Dowody na to, że wspomniana eksplozja miała miejsce odnaleziono z pomocą kilku obserwatoriów – należącego do ESA satelity XMM-Newton, Teleskopu kosmicznego Chandra NASA, Murchison Widefield Array w Australii oraz Giant Metrewave Radio Telescope w Indiach. Dane zebrane przez ich instrumenty potwierdzają, że w zlokalizowanej w gwiazdozbiorze Wężownika supergromadzie galaktyk o tej samej nazwie, około 390 milionów lat świetlnych z dala od Ziemi, zlokalizowany jest gigantyczny kosmiczny „krater” powstały podczas wybuchu o intergalaktycznej skali.

Wybuch o niewyobrażalnej skali


Eksplozja, która miała miejsce we wspomnianej supergromadzie, musiała być tak gigantyczna, że początkowo badacze nie potrafili uwierzyć w to, iż do niej doszło. Historia odkrycia sięga 2016 roku. Wówczas, badając, jak plazma w centrum gromady ochładza się, uczeni zauważyli osobliwy wklęsły kształt na wykonanym w zakresie promieniowania rentgenowskiego zdjęciu gromady. Wtedy przyszło im na myśl, że kształt ten może być krawędzią „krateru” pozostawionego przez wybuch, ale jednak porzucili ów ideę, przyjmując mniej ekscytujące założenia.

Potencjalna gigantyczna eksplozja szybko przyciągnęła uwagę innego zespołu astronomów, któremu przewodziła Simona Giacintucci z Laboratorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Zespół ten przekopał się przez dane radiowe z przeróżnych obserwatoriów, szukając dowodów na to, iż w supergromadzie Wężownika miała miejsce właśnie eksplozja. Dowody te znaleziono wśród danych zebranych przez satelitę XMM-Newton, Murchison Widefield Array w Australii czy Giant Metrewave Radio Telescope w Indiach.

eksplozja-2

Dane pokazują, iż osobliwy kształt zauważony w supergromadzie jest krawędzią obszaru wypełnionego przez gaz emitujący fale radiowe. Obszar ten jest olbrzymią bańką, powstałą w wyniku niewyobrażalnie dużego wybuchu energii. Naukowcy widzieli tego typu bańki (jednak nie tak wielkie) wcześniej, ale zwykle znajdowały się one wewnątrz gromad galaktyk. Ta zaś „wgryza się” w gromadę.

Jak podejrzewają naukowcy, eksplozja, w wyniku której powstała bańka, musiała być pięć razy większa niż poprzednia największa eksplozja, której pozostałości zauważono. Energia fal radiowych przez nią emitowanych sugeruje natomiast, że wybuch miał miejsce bardzo, bardzo dawno temu, setki milionów lat temu.

„Pod pewnymi względami ten wybuch przypominał to, w jaki sposób erupcja Mount St. Helens w 1980 roku rozerwała szczyt wulkanu.”, powiedziała Giacintucci. „Kluczowa różnica polega na tym, że w kraterze, który powstał, gdy eksplozja uderzyła w gorący gaz gromady, można by zmieścić 15 Dróg Mlecznych ustawionych w szeregu.”

Co mogło pozostawić po sobie taki kosmiczny "krater"?


Najprawdopodobniej do eksplozji doszło, gdy supermasywna czarna dziura (zlokalizowana w centrum bańki) przyciągała do siebie gaz i pył z galaktyki, w której się znajdowała. Większość tej materii mogła jednak do czarnej dziury nie wpaść i zamiast tego została wystrzelona na zewnątrz w postaci potężnych dżetów. W rezultacie supermasywna czarna dziura została pozbawiona paliwa do wzrostu i produkcji nowszych dżetów.

Mnóstwo pytań bez odpowiedzi


Astronomowie mają jeszcze wiele pytań względem eksplozji. Badacze zastanawiają się chociażby, czy wybuch miał wpływ na ewolucję plazmy w centrum supergromady, a także, dlaczego doprowadził do powstania tylko jednej bańki. Zwykle w wyniku takich zdarzeń powstają bowiem dwie, symetryczne bańki. Być może tajemnice te uda się rozwiązać dzięki kolejnym obserwacjom.

Źródło: NASA


]]>
Anna Borzęcka Nauka Fri, 28 Feb 2020 12:06:17 +0000 images/newsy/02-2020/eksplozja-1.jpg Astronomowie odkryli pozostałości najpotężniejszej eksplozji we Wszechświecie /aktualnosci/nauka/40295-astronomowie-odkryli-pozostalosci-najpotezniejszej-eksplozji-we-wszechswiecie.html
Tego kierowcy Tesli nie zabił Autopilot. Zabiła go głupota https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/40298-tego-kierowcy-tesli-nie-zabil-autopilot-zabila-go-glupota.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/40298-tego-kierowcy-tesli-nie-zabil-autopilot-zabila-go-glupota.html
Autopilot nie zastępuje myślenia.

Na przestrzeni lat w samochodach marki Tesla działo się tyle kuriozalnych rzeczy, że trudno oprzeć się przekonaniu, że największą ich wadą jest to, że przyciągają głupców. Mieliśmy już choćby przypadki filmu porno kręconego w Tesli jadącej w trybie Autopilota, czy też przykład oszukiwania systemu autonomicznej jazdy - wymagającego trzymania rąk na kierownicy - za pomocą pomarańczy. Najświeższe informacje napływają do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie do tej pory uważany za winnego śmiertelnego wypadku sprzed 2 lat Autopilot został częściowo oczyszczony z zarzutów.

Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) od dwóch lat analizowała sprawę wypadku, w którym za kierownicą Tesli zginął jeden z pracowników Apple. Samochód Tesla Model S z dużą prędkością uderzył w betonową barierę i stanął w ogniu. Siła uderzenia była tak duża, że spowodowała oderwanie się przodu nadwozia od reszty pojazdu, co doprowadziło do kolizji dwóch innych samochodów na drodze. 38-letni kierujący Teslą Model S Walter Huang zginął w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Inni poszkodowani w wyniku wypadku przeżyli.

W toku postępowania ustalono, że Tesla z jakiegoś powodu wjechała na przestrzeń wyłączoną z ruchu i uderzyła w betonowy separator oddzielający drogę US 101 od jednego ze zjazdów. Śledztwo wykazało, że winnym nieszczęścia jest kierowca, który w momencie kolizji wpatrzony był w ekran swojego smartfonu, na którym grał w grę mobilną, bowiem system Tesli nie jest zaprojektowany w taki sposób, aby unikać tego określonego rodzaju niebezpieczeństw. Gdyby Walter Huang zachowywał się zgodnie z zaleceniami producenta samochodów najpewniej dzisiaj by żył.

Tesla smiertelny wypadek 2
Miejsce wypadku. Tesla wjechała w przestrzeń wyłączoną z ruchu (Gore area) i uderzyła w barierę. | Źródło: BBC

To nie niedoskonałość Tesli. To lekkomyślność kierowców


Autopilot nie jest doskonały i nie jest to pierwszy przypadek, w którym samochód wjeżdża w przestrzeń wyłączoną z ruchu. Funkcja autonomicznej jazdy może usypiać czujność wielu kierowców i prowadzić do ich spowolnionej reakcji, jednak zupełny brak zainteresowania ze strony kierującego pojazdem to proszenie się o kłopoty. Amerykanie z NTSB zarzucili przy okazji Tesli, że wciąż robi zbyt mało aby skutecznie weryfikować zaangażowanie ze strony kierowców. Ci wciąż przesadnie wierzą w skuteczność autonomii Autopilota, który jest reklamowany jako system WSPOMAGAJĄCY kierowcę, a nie zastępujący go.

NTSB zasugerowało, że producenci smartfonów powinni rozważyć wprowadzenie systemu blokady większości funkcji urządzeń - z wykluczeniem awaryjnych - w sytuacji, kiedy jego użytkownik przebywa za kierownicą pojazdu. Przedstawiciele Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu nie wskazali jednocześnie jak miałby działać taki system.

Niestety, nic nie wskazuje na to, aby ktokolwiek stworzył kiedykolwiek system odporny na ludzką głupotę.

Źródło: NTSB, zdj. tytułowe: Reuters


]]>
Maksym Słomski Technika Fri, 28 Feb 2020 11:07:19 +0000 images/newsy/02-2020/Tesla_smiertelny_wypadek_1.jpg Tego kierowcy Tesli nie zabił Autopilot. Zabiła go głupota /aktualnosci/technika/40298-tego-kierowcy-tesli-nie-zabil-autopilot-zabila-go-glupota.html
Technologia zawiodła. Zwierzęta głodowały po awarii inteligentnych podajników karmy https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40300-technologia-zawiodla-zwierzeta-glodowaly-po-awarii-inteligentnych-podajnikow-karmy.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40300-technologia-zawiodla-zwierzeta-glodowaly-po-awarii-inteligentnych-podajnikow-karmy.html
Kolejne problemy z "inteligentnym" sprzętem.

Zautomatyzowane podajniki karmy dla zwierząt to w teorii świetny wynalazek. Właściciel może zostawić pupila na wiele godzin, a nawet dni w domu zapewniając mu jednocześnie stały dostęp do świeżej karmy i wody. Problemy urządzeń Petnet pokazują jednak, że powinniśmy podchodzić do takich wynalazków z dozą ostrożności.

Właściciele urządzenia przeznaczonego do wydawania karmy dla zwierząt domowych twierdzą, że ich zwierzęta głodowały podczas tygodniowej awarii systemu. Użytkownicy raportują, że podajniki Petnet 2. generacji zacinają i nie wydają posiłków.

Petnet SmartFeeder 2nd generation
Petnet SmartFeeder (2. generacji)

Po fali krytyki, firma przyznała na Twitterze, że pracuje nad rozwiązaniem problemu, a awaria została usunięta 22 lutego. Producent jednocześnie zalecił ponowne uruchomienie urządzeń SmartFeeders, a w przypadku problemów, zalecana jest ponowna konfiguracja połączenia z siecią Wi-Fi.

Jak widać, sprzęt decydujący o karmieniu domowych zwierząt wymaga niezawodnego działania - w przeciwnym razie może dojść do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji.

Coraz częściej wyposażamy nasze domy w urządzenia smart, które teoretycznie powinny ułatwiać życie. Zawodność technologii może jednak sprawić, że nasz kot będzie głodował, a hakerzy podejrzą co robimy wprost z kamery inteligentnego odkurzacza. Co za czasy!

]]>
Mateusz Ponikowski Hardware Fri, 28 Feb 2020 10:44:03 +0000 images/newsy/02-2020/2020-02-28_113756.jpg Technologia zawiodła. Zwierzęta głodowały po awarii inteligentnych podajników karmy /aktualnosci/hardware/40300-technologia-zawiodla-zwierzeta-glodowaly-po-awarii-inteligentnych-podajnikow-karmy.html
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Tauron https://www.instalki.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/40293-uwaga-oszusci-podszywaja-sie-pod-tauron.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo/40293-uwaga-oszusci-podszywaja-sie-pod-tauron.html
Bądźcie ostrożni.

Trwa zmasowany atak wymierzony w osoby korzystające z usług znanego dostawcy energii, firmy Tauron. Podmiot ten ostrzega przed cyberprzestępcami wysyłającymi wiadomości z wezwaniami do zapłaty. Dostałeś SMSa od Tauron z prośbą o jakąś dopłatę? To najpewniej oszustwo.

SMS o wyłączeniu zasilania od Tauron? Nie daj się nabrać!


Przestępcy działają podobnie jak w przypadku ostatnio nagłaśnianego przez nas oszustwa dotyczącego rzekomego długu skarbowego. Tauron podaje, że w treści SMSów widnieją ostrzeżenia o konieczności dopłaty niewielkiej sumy pieniędzy, pod rygorem odłączenia zasilania. W wiadomościach znajdują się linki prowadzące do fałszywych stron z płatnościami. Niestety, wielu Polaków wciąż nabiera się na tę metodę, pomimo że oszustów łatwo jest zdemaskować.

Kliknąłem w szkodliwy link i dokonałem płatności. Co robić?


Przede wszystkim zmienić w trybie pilnym hasło dostępowe do bankowości internetowej, włączyć weryfikację dwuskładnikową (dodatkowe potwierdzenie zlecanych przelewów przez telefon lub e-mail) lub zablokować kartę, za pomocą której dokonywano "płatności". Szkodliwe linki prowadzą zawsze do spreparowanych, fałszywych stron usługodawców takich jak PayU. Wpisanie tam danych do bankowości internetowej skutkuje przekazaniem ich cyberprzestępcom.

Tauron w swoim komunikacie informuje ponadto:

"Jeżeli kliknąłeś i podałeś dane logowania do banku, poinformuj o tym bank i zmień hasło logując się na zaufaną stronę banku. Jeśli masz wątpliwości, czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa, prosimy o kontakt z infolinią: 32 606-0-606, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-20:00. Prosimy zachować ostrożność, dziękujemy!"


]]>
Maksym Słomski Bezpieczeństwo Fri, 28 Feb 2020 10:26:30 +0000 images/newsy/02-2020/tauron.jpg Uwaga! Oszuści podszywają się pod Tauron /aktualnosci/bezpieczenstwo/40293-uwaga-oszusci-podszywaja-sie-pod-tauron.html
Huawei zainwestuje 200 milionów euro w nową fabrykę 5G we Francji https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40297-huawei-fabryka-5g-francja.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40297-huawei-fabryka-5g-francja.html
Fabryka obsłuży rynek europejski.

Huawei ogłosił, że zamierza zainwestować ponad 200 milionów euro w zakup gruntów i utworzenie nowej fabryki infrastruktury sieciowej we Francji.

Chiński gigant sprzętu telekomunikacyjnego poinformował, że nowy zakład zapewni 500 miejsc pracy i stworzy produkty o wartości 1 miliarda euro rocznie. Fabryka ma specjalizować się w sprzęcie 4G i 5G, który trafi głównie na rynek europejski.

Według Huawei, Francja ma dojrzałą infrastrukturę przemysłową i dobrze wykształconą grupę pracowników, a jej położenie geograficzne jest idealne. Zakład produkcyjny ma poprawić terminowość i niezawodność dostaw sprzętu Huawei do europejskich klientów.

Huawei 5G
Foto. Huawei

Huawei ma nadzieję budować infrastrukturę 5G w wielu europejskich krajach. Wojna handlowa z USA i sankcje mogą pokrzyżować te plany, jednak niektóre rządy nie skreślają chińskiego giganta.

Wielka Brytania zdecydowała się wykluczyć Huawei z budowy rdzenia sieci 5G, jednak firma będzie dopuszczona w ograniczonym zakresie. „Dostawcy wysokiego ryzyka” będą mogli być zaangażowani w budowę części sieci, jednak ich udział to maksymalnie 35%.

Źródło: ZDNet
]]>
Mateusz Ponikowski Hardware Fri, 28 Feb 2020 10:21:00 +0000 images/newsy/02-2020/2020-02-28_110520.jpg Huawei zainwestuje 200 milionów euro w nową fabrykę 5G we Francji /aktualnosci/hardware/40297-huawei-fabryka-5g-francja.html
Najlepsze aplikacje, które pomogą Ci walczyć z uzależnieniem od... smartfona https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/40179-aplikacje-uzaleznienie-smartfon.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/40179-aplikacje-uzaleznienie-smartfon.html
Korzystasz ze smartfona przez cały dzień?

Przeglądanie internetu, odpisywanie na maile, wstawianie zdjęć do serwisu społecznościowego, słuchanie muzyki czy relaks przy ulubionej grze - smartfony zawładnęły naszym czasem. Z jednej strony ułatwiają nam życie i nie sposób się bez nich obejść w dzisiejszym świecie. Na przeciwnym biegunie mamy nieustanne powiadomienia utrudniające skupienie w pracy, utrudnione zasypianie spowodowane zbyt długą ekspozycją na niebieskie światło, a nawet zaniedbywanie relacji z innymi ludźmi. Uzależnienie od smartfona to coraz większy problem. Jak sobie z nim radzić?

Okazuje się, że wystarczy skorzystać z odpowiednich… aplikacji. W Google Play możemy znaleźć sporo tytułów, które pomogą ograniczyć korzystanie ze smartfona. Pozwolą zidentyfikować nasze nawyki, zablokować wskazane aplikacje podczas pracy oraz zmotywować do zdrowszego stylu życia. Poniżej znajdziecie zestawienie najciekawszych aplikacji do walki ze smartfonowym uzależnieniem.

Statystyki na temat korzystania ze smartfona (App Usage)

Cena: 0 zł / Zawiera reklamy / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 4,59 zł - 92,99 zł za element / Android: 4.1 i nowsze

App Usage

W przypadku każdego uzależnienia pierwszym krokiem w celu poprawy sytuacji jest zidentyfikowanie i przyznanie się do problemu. Nie inaczej jest ze smartfonem - warto poznać swoje nawyki i sprawdzić, ile czasu spędzamy przed ekranem naszego gadżetu.

Właśnie do tego celu stworzona została aplikacja App Usage. Prezentuje szczegółowe statystyki na temat czasu, który przeznaczamy na korzystanie z aplikacji, odblokowywanie telefonu itp. Dodatkowym atutem jest funkcja powiadamiania o zbyt długim korzystaniu ze smartfona.

App Usage


Czy korzystam ze smartfona więcej niż inni? (AntiSocial)

Cena: 0 zł / Android: 5.0 i nowsze

AntiSocial

Suche statystyki nie zawsze dadzą nam pełen obraz sytuacji. Warto znaleźć punkt odniesienia. W ten sposób od razu będziemy wiedzieć, czy korzystamy ze smartfona więcej niż inni i czy powinniśmy wprowadzić pewne ograniczenia.

Pomoże w tym aplikacja AntiSocial. Poza szczegółowymi informacjami na temat czasu, jaki poświęcamy konkretnym aplikacjom, wyświetla również statystyki dotyczące innych użytkowników. Porównania prezentowane są na czytelnych wykresach.Zablokuj wybrane aplikacje i strony (AppBlock)

Cena: 0 zł / Zawiera reklamy / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 8,19 zł - 21,99 zł za element / Android: 4.4 i nowsze

AppBlock

Nie ma co się oszukiwać - samo stwierdzenie, że zbyt dużo czasu poświęcamy na przykład na przeglądanie Facebooka nie jest wystarczające do zmiany sytuacji. Zamiast wystawiać naszą motywację na nierówny pojedynek, możemy po prostu zablokować sobie dostęp do aplikacji w określonych porach.

Tak w skrócie można opisać ideę stojącą za narzędziem AppBlock. Konkretne aplikacje i strony internetowe możemy blokować według pory dnia lub lokalizacji (np. w pracy).Grywalizacja pomoże w odłożeniu smartfona na bok (Forest)

Cena: 0 zł / Zawiera reklamy / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 4,28 zł - 94,99 zł za element/ Android: 4.4 i nowsze

Forest

Uzależnienie od ciągłego zerkania na ekran smartfona ma różne formy. Niektórym bardzo utrudnia to na przykład skupienie podczas pracy czy nauki.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po aplikację Forest. Opiera się ona na tzw. grywalizacji i obiecuje zwiększenie produktywności podczas czynności wymagających uwagi. W jaki sposób? Ustalamy czas i uruchamiamy zegar. W tym czasie rośnie wirtualne drzewo. Każde uruchomienie innej aplikacji spowoduje, że drzewo uschnie. Prosta, ale zaskakująco skuteczna metoda.

Forest


Realny świat zamiast smartfona (Social Fever)

Cena: 0 zł / Android: 4.0 i nowsze

Social Fever

Paradoksem w przypadku smartfonów jest to, że z jednej strony ułatwiają nam komunikację, z drugiej zaś zamykają naszą uwagę na kilku calach ekranu i utrudniają prawdziwe relacje z drugim człowiekiem.

W przełamaniu tego schematu pomaga aplikacja Social Fever. Oferuje historię naszej aktywności i narzędzia do ograniczania korzystania z aplikacji. Dodatkowym atutem jest możliwość ustalenia i monitorowania „zadań" w realnym świecie jak spacer czy spotkanie ze znajomymi.

Social Fever


By smartfon przestał być smart… (LessPhone)

Cena: 0 zł / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 9,19 zł za element / Android: 4.1 i nowsze

LessPhone

Jedną z głównych przyczyn, dla których tak często korzystamy z naszych smartfonów jest ich funkcjonalność. Coraz wydajniejsze urządzenia pozwalają na pracę, zabawę i komunikację niemal bez ograniczeń.

Jeśli nasze uzależnienie od smartfona jest poważne, warto sięgnąć po nieco bardziej radykalne rozwiązanie. Mowa o launcherze LessPhone, który oferuje minimalistyczny interfejs i dostęp tylko do kilku podstawowych funkcji i aplikacji.

LessPhone


Koniec z rozpraszaniem (Siempo)

Cena: 0 zł / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 4,09 zł - 1 599,99 zł za element / Android: 4.1 i nowsze

Siempo

Kolejny launcher wart uwagi to Siempo. Twórcy skupili się przede wszystkim na walce z rozpraszającymi powiadomieniami i zbyt dużym natłokiem informacji. Siempo ma zapewnić bardziej spokojne korzystanie ze smartfona na naszych warunkach.Zestaw aplikacji od Google (A Digital Wellbeing Experiment)

Cena: 0 zł / Android: 8.0 i nowsze

Activity_Bubbles

W walkę z uzależnieniem od smartfona włączył się również gigant wyszukiwarek. W ramach projektu Digital Wellbeing Experiment Google oferuje kilka aplikacji, które mają zadbać o tzw. cyfrową równowagę.

Jedną z ciekawszych jest Activity Bubbles. To interaktywna tapeta, która za pomocą baniek ilustruje czas, który spędzamy ze smartfonem w ciągu dnia.

Activity_Bubbles


Cyfrowa równowaga z Androidem

Cena: 0 zł

Cyfrowa równowaga

Temat uzależnienia od smartfona stał się na tyle istotny, że obecnie narzędzia kontrolne są oferowane w ramach samego systemu Android (od wersji 9). Możemy dzięki nim szybko zorientować się w statystykach na temat korzystania z poszczególnych aplikacji oraz zastosować reguły ograniczające i ułatwiające zachowanie tzw. cyfrowej równowagi.

Cyfrowa równowaga


Przeglądarka internetowa, serwis społecznościowy, a może ulubiona gra? Napiszcie w komentarzach, które aplikacje zabierają wam najwięcej czasu.
]]>
Przemysław Kreft Software Fri, 28 Feb 2020 08:56:34 +0000 images/newsy/02-2020/2020-02-28_095620.jpg Najlepsze aplikacje, które pomogą Ci walczyć z uzależnieniem od... smartfona /aktualnosci/software/40179-aplikacje-uzaleznienie-smartfon.html
CEO Reddita w ostrych słowach o TikToku: "spyware, pasożyt" https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/40292-ceo-reddita-w-ostrych-slowach-o-tiktoku-spyware-pasozyt.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/40292-ceo-reddita-w-ostrych-slowach-o-tiktoku-spyware-pasozyt.html
To prawda?

TikTok w trymiga stał się jedną z najchętniej używanych aplikacji na świecie. Stworzone w Chinach narzędzie, z którego korzystają głównie osoby w wieku 13-17 lat, nie raz już budziło kontrowersje za sprawą publikowanych tam materiałów w kontekście niebezpieczeństw związanych z prywatnością. Teraz oliwy do ognia dolał CEO Reddita, który w trakcie konferencji Social 2030 nie przebierał w słowach w odniesieniu do popularnej apki.

Jednym z uczestników panelu dyskusyjnego był Steve Huffman, CEO znanego serwisu agregującego informacje z całego świata. Zapytany o opinię na temat innowacji w kontekście TikToka, niespodziewanie wypalił przed wieloma inwestorami z Doliny Krzemowej:

"Może będę żałować tego co powiem, ale nie mogę nawet zniżyć się do poziomu takiego rozumowania (jak właściciele TikToka - red.). Uważam tę aplikację za szalenie pasożytniczą... ciągle nasłuchuje działań użytkownika, a stosowana w niej technologia wyciągania prywatnych danych jest naprawdę przerażająca. Nie mógłbym zmusić się do zainstalowania takiej aplikacji na swoim telefonie", powiedział Huffman. "Mówię każdej znanej mi osobie: nie instaluj tej aplikacji", dodał.

Przytoczone wyżej słowa to prywatna opinia, ale kwestie związane z bezpieczeństwem danych na TikToku podnoszone są regularnie. W zeszłym roku Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych ukarała firmę karą w wysokości 5,7 miliona dolarów za nielegalne gromadzenie danych dzieci. Od wtedy właśnie TikTok znajduje się pod lupą amerykańskiego National Security, który to organ bada czy narzędzie nie zagraża interesom tego kraju.

Odpowiedź TikToka na zarzuty Hoffmana była krótka: "To bezpodstawne oskarżenia rzucone w naszą stronę bez cienia dowodów".

Źródło: TechCrunch


]]>
Maksym Słomski Rozrywka Fri, 28 Feb 2020 08:34:13 +0000 images/newsy/02-2020/tiktok.jpg CEO Reddita w ostrych słowach o TikToku: "spyware, pasożyt" /aktualnosci/rozrywka/40292-ceo-reddita-w-ostrych-slowach-o-tiktoku-spyware-pasozyt.html
Facebook odwołuje konferencję dla programistów F8 z powodu obaw związanych z koronawirusem https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40294-facebook-anuluje-f8-2020.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/40294-facebook-anuluje-f8-2020.html
Kolejna impreza odwołana.

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa wpływa również na branżę technologiczną. Po odwołaniu największej w roku konferencji branży mobilnej MWC w Barcelonie anulowane są kolejne wydarzenia.

Facebook poinformował, że coroczna konferencja F8, kierowana głownie do programistów, nie odbędzie się w dotychczasowej formie, z powodu obaw związanych z koronawirusem. Impreza miała odbyć się w dniach 5-6 maja 2020 r. w kalifornijskim mieście San Jose.

Przedstawiciele największej na świecie platformy społecznościowej tłumaczą, że F8 to niezwykle ważne wydarzenie, ale zdrowie i bezpieczeństwo partnerów, programistów i pracowników firmy traktowane są priorytetowo.

Zamiast globalnego wydarzenia F8, Facebook planuje mniejsze, lokalne eventy, planowane są też transmisje strumieniowe na żywo.

Facebook jednocześnie podkreśla, że zachowa swoje zaangażowanie w mieście San Jose, gdzie gościło F8 w poprzednich latach. Firma co roku przekazuje część dochodów ze sprzedaży biletów F8 organizacji działającej na rzecz dywersyfikacji branży technologicznej. W tym roku Facebook podwoi kwotę darowizny w wysokości 500 000 USD.

Źródło: Facebook
]]>
Mateusz Ponikowski Internet Fri, 28 Feb 2020 08:27:51 +0000 images/newsy/02-2020/2020-02-28_094217.jpg Facebook odwołuje konferencję dla programistów F8 z powodu obaw związanych z koronawirusem /aktualnosci/internet/40294-facebook-anuluje-f8-2020.html
Timex wprowadza smartwatch z GPS oferujący 25-dniowy czas pracy na baterii https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40291-timex-ironman-r300-gps.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/40291-timex-ironman-r300-gps.html
Sprzęt wspomagający treningi.

Timex, firma produkująca zegarki, które wielu z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa, wypuściła na rynek swój pierwszy smartwatch - Timex Ironman R300 GPS.

Firma oferowała już wcześniej urządzenia fitness z inteligentnymi funkcjami, jednak omawiany model jest pierwszym tak zaawansowanym urządzeniem marki. Według producenta, urządzenie oferuje aż 25 dni pracy na baterii. Przy włączonym GPS bateria powinna wytrzymać do 20 godzin. Sprzęt jest też wodoodporny do 30 metrów.

2020-02-28 090904

Timex chwali się, że dedykowana aplikacja oferuje "treningi z elitarnymi sportowcami i trenerami", a sam zegarek wyposażono w ciągłe optyczne monitorowanie tętna i inne funkcje oferując szereg wskaźników wydajności, które pomogą użytkownikowi dostosować treningi i osiągnąć cele biegowe.

Timex Ironman R300 GPS wyceniono na 120 dolarów. W podobnej cenie możemy kupić zegarki Amazfit, które również oferują długi czas pracy na baterii i zaawansowane funkcje sportowe.

]]>
Mateusz Ponikowski Hardware Fri, 28 Feb 2020 08:09:39 +0000 images/newsy/02-2020/2020-02-28_090916.jpg Timex wprowadza smartwatch z GPS oferujący 25-dniowy czas pracy na baterii /aktualnosci/hardware/40291-timex-ironman-r300-gps.html
Uwielbiasz LEGO? Zobacz niesamowite konstrukcje z klocków, które totalnie zaskakują https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/40290-lego-najlepsze-konstrukcje-top.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/40290-lego-najlepsze-konstrukcje-top.html
Budowanie bez ograniczeń.

Niemal każdy miał w dłoniach klocki Lego. Od wielu lat kreują wyobraźnię i zapewniają długie godziny wspaniałej rozrywki. Te wyjątkowe zabawki łączą pokolenia. Dzieci świetnie się bawią, a starsi z nostalgią wspominają beztroską młodość albo... nadal budują prawdziwe cuda.

Dziś prezentujemy niesamowite konstrukcje z klocków Lego, które stanowią owoc prawdziwej pasji.

Centrum Kosmiczne Kennedy’ego na Florydzie

Autorką tych nad wyraz ciekawych budowli jest Lia Chan, która przygodę z Lego zaczynała w wieku 5 lat. Zainteresowanie klockami i eksploracją kosmosu pozwoliło jej odtworzyć amerykański port kosmiczny. Zobaczymy tu popularne statki, a także budynki, które idealnie nawiązują do tych, jakie znajdują się na wyposażeniu NASA. Cały projekt trwał 2500 godzin i pochłonął 75 000 klocków.Replika Volvo XC 70

Auto zostało zaprojektowane w skali rzeczywistej. Niemal w całości (z wyjątkiem opon) składa się z klocków. Warto podkreślić, że budowla osiągnęła podobną wagę, co prawdziwy samochód. Chociaż nie można się nim przejechać, z pewnością warto go podziwiać. Autorami tego dzieła są pracownicy Legolandu w Kalifornii, którzy zużyli ponad 200 000 elementów. Dzieło powstawało przez 2 miesiące.Funkcjonalny dom

Pomysłodawcą tego projektu jest James May, którego fani motoryzacji mogą kojarzyć z programu Top Gear. Do budowli zatrudniono aż 1000 osób i zużyto 3 miliony klocków. May chciał sprzedać dzieło do Legolandu, jednak koszta przeniesienia budynku okazały się zbyt wysokie dla włodarzy parku. Dom został, wystawiony na sprzedaż, lecz nikt nie był zainteresowany ofertą, pomimo imponującego designu zarówno zewnątrz, jak i w środku budynku. Ostatecznie został rozebrany.Postać Mario

Youtuber o ksywie QuicKNick tak bardzo polubił postać Mario, że postanowił odtworzyć ją z klocków Lego. Efekt naprawdę robi wrażenie. Projekt powstawał przez 72 godziny i zużyto przy nim 25 000 klocków. Blisko 10 miesięcy temu autor dodał w komentarzu pod niniejszym filmem, że postać ma 99 żyć i dobrze się trzyma. Mamy nadzieję, że w tej materii nic się nie zmieniło.Alianz Arena z Legolandu w Gunzburg

Coś dla fanów piłki nożnej, a szczególnie kibiców Bayernu Monachium i Roberta Lewandowskiego. Replika stadionu prezentuje się fenomenalnie. Do budowy, która trwała 4209 godzin zużyto aż 1,5 tony klocków! Twórcy położyli ogromny nacisk na detale. Zarówno boisko, jak i wszystkie elementy stadionu zostały zaprojektowane z ogromną precyzją. Na trybunach znajduje się 30 000 ludzików.Statek X-Wing z Gwiezdnych Wojen

Czas na naprawdę potężną budowlę, która pochłonęła 5 milionów klocków i 17 000 godzin pracy. Wszystko po to, aby zachwycić fanów uniwersum Star Wars. Statek X-Wing, który zbudowano w Czechach ma 3 metry wysokości i waży...21 ton! Aż chciałoby się usiąść ze sterami i odlecieć w kosmos.Funkcjonalny Bugatti Chiron

To coś więcej niż budowla. Każdy entuzjasta szybkich aut kojarzy markę Bugatti. Projektanci z czeskiego oddziału Lego postanowili odtworzyć popularnego Chirona w skali 1:1. Mało tego, wyposażyli go w silnik, dzięki czemu auto rozpędza się do 20 km/h. Wszystkie detale zostały idealnie odwzorowane. Samochód również w środku prezentuje się rewelacyjnie. Na projekt składa się ponad milion klocków, a twórcy poświęcili 13 000 godzin. Było warto! Więcej szczegółów poznacie tutaj.Klocki Lego nadal cieszą się olbrzymią popularnością. Dziesiątki dostępnych na rynku modeli przeróżnych budowli to dla największych fanów wciąż za mało. Postanawiają realizować własne projekty, a największe z nich potrafią zachwycić każdego. A Wy nadal uwielbiacie Lego? Jakie były wasze ulubione zestawy?

]]>
Jan Kasprzak Technika Fri, 28 Feb 2020 07:40:51 +0000 images/newsy/08-2018/2020-02-28_085044.jpg Uwielbiasz LEGO? Zobacz niesamowite konstrukcje z klocków, które totalnie zaskakują /aktualnosci/technika/40290-lego-najlepsze-konstrukcje-top.html
Zapadła decyzja. Intel Extreme Masters bez udziału publiczności! https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/40287-zapadla-decyzja-intel-extreme-masters-bez-udzialu-publicznosci.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/40287-zapadla-decyzja-intel-extreme-masters-bez-udzialu-publicznosci.html
Wielki cios dla tysięcy osób.

Stało się! Intel Extreme Masters 2020 w Katowicach odbędzie się bez udziału publiczności ze względu na obawy związane z koronawirusem! Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że publiczność ma zakaz wstępu na weekendowy event. W praktyce oznacza to zapewne także to, że towarzyszące imprezie targi IEM Expo nie odbędą się.


Aż trudno uwierzyć, że taka decyzja zapadła zaledwie na kilkanaście godzin przed startem imprezy. Tysiące osób zdążyły opłacić miejsca noclegowe i bilety na event, a niektóre z nich dotarły już nawet do Katowic. W kiepskiej sytuacji znajdą się nie tylko miłośnicy gier z całej Polski, ale także reszty świata.

Do odwołania wydarzenia odniósł się już w krótkim oświadczeniu organizator. Cytujemy je w całości poniżej:

"O 19:45 otrzymaliśmy informację od Wojewody Śląskiego, że zgoda na wydarzenie masowe, jakim jest Intel Extreme Masters została wycofana. Dotychczas mieliśmy zgodę na przeprowadzenie wydarzenia, która kilka razy była potwierdzana w ciągu ostatnich dni. Ostatni raz ważność decyzji potwierdzono kilka godzin temu. Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek, wydał decyzję o wycofaniu zgody na przeprowadzenie imprezy masowej przez ESL w Katowicach. W związku z nią, Intel Extreme Masters Katowice 2020 odbędzie się bez udziału publiczności.

ESL respektuje i rozumie decyzję Wojewody oraz powody jej wydania i obecnie pracuje nad dotarciem do posiadaczy biletów, gości i mediów. Bilety będą w pełni zrefundowane. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności i będzie transmitowany w Internecie i w telewizji."

Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie. Będzie relacjonować Wam na bieżąco dalszy przebieg wydarzeń.


]]>
Maksym Słomski Rozrywka Thu, 27 Feb 2020 19:04:12 +0000 images/newsy/02-2020/IEM_2020_odwolany_2.jpg Zapadła decyzja. Intel Extreme Masters bez udziału publiczności! /aktualnosci/rozrywka/40287-zapadla-decyzja-intel-extreme-masters-bez-udzialu-publicznosci.html
Spotify - mobilna aplikacja na Androida przejdzie metamorfozę https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/40285-spotify-android-nowy-wyglad.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/40285-spotify-android-nowy-wyglad.html
Idzie nowe.

Mobilna aplikacja Spotify doczeka się zmian w interfejsie. Rozmieszczenie niektórych ikon ma być bardziej intuicyjne, a całość przejrzystsza i nowocześniejsza. Co ciekawe, część użytkowników systemu iOS może już cieszyć się odświeżoną wersją usługi. Osoby korzystające z Androida jeszcze trochę poczekają.

Czego możemy spodziewać się po „odnowionym” Spotify? Deweloperzy wyszczególniają tylko kilka nowości. Przede wszystkim przycisk „Odtwarzanie losowe” zostanie naniesiony – w postaci mniejszej ikony - na ten odpowiadający za zwykłe uruchamianie muzyki / podcastu. Dodany zostanie także specjalny pasek akcji, gdzie znajdzie się opcja m.in. polubienia utworu lub pobrania go.

ezgif-7-212c76bea932Źródło: Spotify

bar-1100x354
Źródło: Spotify

Na blogu Spotify możemy wyczytać następującą informację:

„Wszystkie akcje (polub, pobierz) dla użytkowników Premium są zgrupowane w środkowej części ekranu. Ponadto funkcja pobierania ma nową ikonę – tę samą, której do tej pory używaliśmy do podcastów. Co więcej, nowy wiersz akcji zawiera wszystko, co możesz chcieć robić jedną ręką. Wrażenia płynące z jego użytkowania są znacznie bardziej intuicyjne”.

Mobilna aplikacja wzbogaci się także o nowy wygląd list z utworami. Każda piosenka lub podcast zaopatrzona zostanie grafiką, liczbą odtworzeń i jeszcze bardziej szczegółowymi danymi. Spotify twierdzi, że zabieg ten ułatwi nawigację w usłudze i znajdowanie żądanych treści.

ezgif-7-aef23a1dab5fŹródło: Spotify

Nie wiadomo, kiedy aktualizacja pojawi się u użytkowników Androida. Spotify podaje jedynie, że nastąpi to „wkrótce”. Pierwszy w kolejce jest system iOS.

Źródło: Spotify
]]>
Piotr Malinowski Software Thu, 27 Feb 2020 17:42:00 +0000 images/newsy/02-2020/spotify_nowe_1.jpg Spotify - mobilna aplikacja na Androida przejdzie metamorfozę /aktualnosci/software/40285-spotify-android-nowy-wyglad.html