INSTALKI.pl - News Instalki.pl - portal technologiczny https://www.instalki.pl/aktualnosci.html Sun, 17 Oct 2021 09:05:47 +0000 pl-pl Ukryty pokój w Cyberpunk 2077 zawiera dziwne rzeczy https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50309-ukryty-pokoj-w-cyberpunk-2077-lokalizacja-zawartosc.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50309-ukryty-pokoj-w-cyberpunk-2077-lokalizacja-zawartosc.html
Kolejny z sekretów ujawniony.

W niemal każdej z gier komputerowych tworzone są tajemnicze lokacje, wyłączone z użytku dla graczy. Powstają z przeróżnych powodów. Czasem pełnią funkcję swoistych "magazynów" dla modeli, które powinny pojawić się w określonym momencie zabawy, czasem związane są z wycinkami fabuły, które ostatecznie nie trafiły do gry. Nie inaczej jest z grą Cyberpunk 2077, wciąż skrywającą całą masę sekretów. Jeden z nich odkrył użytkownik Reddita o pseudonimie pablo397.

Ukryte pomieszczenie w Cyberpunk 2077


Pablo397 eksplorował świat gry polskiego studia CD Projekt RED w poszukiwaniu sekretów. Na jeden z nich natrafił w miejscu, gdzie takowych się spodziewał w najmniejszym stopniu. Mowa o barze Lizzie, w którym znajdują się pewne zamknięte drzwi - nie da się ich otworzyć. Jak się jednak okazuje... wcale nie trzeba.

Pablo397 po prostu przeszedł przez zamknięte drzwi, by ku swemu zaskoczeniu zobaczyć w pełni oteksturowany i wymodelowany (to rzadkość w niedostępnych lokalizacjach) pokój z łóżkiem oraz kilkoma przedmiotami do podniesienia. Na łóżku leżał pracownik seksualny związany z prologiem (q000) dla ścieżki korporacyjnej. Deweloperzy przy okazji aktualizacji z jakichś powodów wycinając fragment misji nie wyczyścili lokalizacji, a zablokowali do niej dostęp. Teoretycznie.Ukryte pokoje w Cyberpunk 2077 są odnajdowane dość regularnie. Wystarczy przeszukać pod tym kątem YouTube.

A Wy znaleźliście coś ciekawego w Cyberpunk 2077, oczywiście coś poza śmiesznymi błędami?... ;)

Źródło: Reddit

]]>
Maksym Słomski Gry Sun, 17 Oct 2021 08:25:07 +0000 images/newsy/10-2021/cyberpunk_2077_ukryty_pokoj.jpg Ukryty pokój w Cyberpunk 2077 zawiera dziwne rzeczy /aktualnosci/gry/50309-ukryty-pokoj-w-cyberpunk-2077-lokalizacja-zawartosc.html
Minecraft z ogromną aktualizacją w 2022 roku. Gra trafi także do Game Passa https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50307-minecraft-the-wild-update-2022.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50307-minecraft-the-wild-update-2022.html
Żaby i błoto w Minecrafcie.

Minecraft otrzyma w przyszłym roku aktualizację The Wild, która wprowadzi między innymi bagna, blok błota, żaby oraz łodzie ze skarbami. Przy okazji zapowiedziano również wprowadzenie kultowej produkcji do oferty Game Pass. To jednak nie wszystko.

Minecraft: The Wild Update z premierą w 2022 roku


Wczoraj (16.10) mieliśmy do czynienia z wirtualnym wydarzeniem Minecraft Live 2021, czyli dorocznym świętem fanów tej kultowej gry. Nie da się ukryć, że deweloperzy z firmy Mojang stanęli na wysokości zadania – przedstawili oni bowiem dosyć ambitne plany jeśli chodzi o rozwój marki Minecraft.

Przede wszystkim ogłoszono The Wild Update, czyli kolejną ogromną aktualizację podstawowej wersji gry. Zadebiutuje ona w 2022 roku i doda przede wszystkim bagna wraz z rosnącymi na nich namorzynami. Na terenie tego biomu występować będą również żaby (oraz kijanki) – zwierzęta, na które społeczność Minecrafta czekała z niecierpliwością. Nie zabraknie także specjalnych łodzi wypełnionych skarbami.

 
 
 
Co ciekawe, pojawi się również blok błota. Gracze będą mogli stworzyć go m.in. poprzez wylanie wody na blok ziemi, czyli generalnie tak, jak w rzeczywistości. Jeśli błoto postoi nieco na słońcu, to zamieni się w glinę. Nie da się więc ukryć, że ten element będzie znakomitym dodatkiem do różnych budowli i szeroko pojętej kreatywności użytkowników.

 
Warto również wspomnieć o Deep Dark, czyli terenie, który pierwotnie miał zostać dodany w aktualizacji Caves and Cliffs. Jak jednak wynika z najnowszego ogłoszenia deweloperów, pojawi się on w The Wild Update wraz z kilkoma dodatkowymi blokami i przedmiotami.

minecraft the wild update 3 Źródło: Mojang

Nie zapomniano rzecz jasna jednak o nadchodzącej drugiej części Caves and Cliffs, która pojawi się jeszcze w tym roku. Usprawniony zostanie m.in. system generowania jaskiń oraz gór – miejsca te staną się jeszcze bardziej złożone. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

minecraft the wild update 4Źródło: Mojang

Jeśli nie posiadacie oryginalnej kopii Minecrafta i raczej nie zamierzacie zmieniać tego stanu rzeczy, to mamy dla Was świetną wiadomość. Microsoft już 2 listopada 2021 wprowadzi obydwie wersje produkcji (Java Edition oraz Bedrock Edition) do oferty usługi Game Pass na PC. Tym samym abonament od giganta stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

 
Ulepszeniu ulegnie również produkcja Minecraft Dungeons. Wprowadzone zostaną sezonowe przygody, z których każda potrwa miesiąc. Pierwsza pojawi się już w grudniu i wraz z nią zadebiutują nowe lokacje, świeży tryb gry czy przedmioty. Osobiście nie sądziłem, że deweloperzy będą chcieli rozwijać ten tytuł po debiucie dwóch samodzielnych dodatków. To oczywiście świetna wiadomość.

 
Społeczność Minecraft otrzyma także zupełnie nowe narzędzia pozwalające na tworzenie własnych przedmiotów, zwierząt, potworów i późniejsze umieszczanie ich w grze. Na razie jednak całość znajduje się w fazie testowej, lecz wkrótce mają zostać zapowiedziane nieco bardziej szczegółowe informacje na temat tych innowacji.

minecraft the wild update 5Źródło: Mojang

Zakończył się również konkurs społeczności polegający na wybraniu stworzenia, które ostatecznie trafi do Minecrafta. Wygrał Allay, czyli uroczy latający „potwór”. Jego specjalnymi zdolnościami będzie zabieranie rzeczy od gracza i przynoszenie mu większej ilości tego samego. Dodatkowo lubi on muzykę, więc jeśli będzie ona odtwarzana, to Allay zacznie upuszczać losowe przedmioty.


Nie da się ukryć, że gracze Minecrafta nie mają na razie na co narzekać. Microsoft zdaje sobie sprawę z potęgi tej produkcji i raczej nie pozwoli, by marka zaczęła upadać.

Źródło i foto: Mojang
]]>
Piotr Malinowski Gry Sun, 17 Oct 2021 08:23:00 +0000 images/newsy/10-2021/minecraft_the_wild_update_1.jpg Minecraft z ogromną aktualizacją w 2022 roku. Gra trafi także do Game Passa /aktualnosci/gry/50307-minecraft-the-wild-update-2022.html
Windows 11 jednak z aktualizacjami na niewspieranych komputerach https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50308-windows-11-z-aktualizacjami-na-niewspieranych-komputerach.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50308-windows-11-z-aktualizacjami-na-niewspieranych-komputerach.html
Niespodzianka.

Microsoft straszył, obiecywał, a skończyło się podobnie jak w przypadku wcześniejszych podobnych deklaracji. Windows 11 na niewspieranych komputerach wbrew zapowiedziom otrzymał aktualizację w cyklu Patch Tuesday. Jest to rzecz o tyle zaskakująca, że oprogramowanie instalowane na komputerach niespełniających minimalnych wymagań Windows 11 miało nie dostawać absolutnie żadnych poprawek.

Windows 11 i aktualizacje na niewspieranych komputerach


Wygląda na to, że firmie Microsoft zależy przede wszystkim na liczbie użytkowników Windows 11, co dla nikogo nie powinno być wielkim zaskoczeniem. OS miał być aktualizowany wyłącznie na sprzęcie spełniającym jego minimalne wymagania, co z kolei powinno zniechęcić do podejmowania decyzji o czystej instalacji użytkowników początkujących. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Osoby, które zainstalowały Windows 11 na czysto z obrazu ISO na niewspieranych oficjalnie konfiguracjach, otrzymały poprawki wydane w ramach Patch Tuesday. Wszystko wskazuje więc na to, że Microsoft umywa ręce wyłącznie od kwestii jakości i stabilności działania systemu na tych urządzeniach, ale wciąż dbał będzie o bezpieczeństwo osób, które zainstalują soft. Szlachetnie.

W sekcji pomocy technicznej na stronie firmy z Redmond widnieje komunikat:

"Instalowanie systemu Windows 11 na urządzeniu, które nie spełnia minimalne wymagania systemowe Windows 11 nie jest zalecane. Jeśli wybierzesz instalację systemu Windows 11 na niekwalifikowalnym sprzęcie, powinieneś mieć pewność, że wystąpią problemy ze zgodnością (...) Urządzenia, które nie spełniają tych wymagań systemowych nie będą już gwarantowane do otrzymywania aktualizacji, w tym między innymi aktualizacji zabezpieczeń."

Widać zatem, że gwarancji aktualizacji nie będzie, co nie znaczy jednak, że te nie będą się pojawiać. Korporacja nie chce najwyraźniej, aby Windows 11 kojarzył się z dzieleniem ludzi na lepszych i gorszych i tym bardziej nie chce, aby część osób użytkowała potencjalnie niebezpieczny soft. Z oczywistych względów Microsoft nie jest w stanie zagwarantować dobrej jakości i stabilności działania OS-u. Wcześniej komunikowano, że nieobsługiwane komputery mogą wyświetlać nawet o 52% więcej niebieskich ekranów niż te, które spełniają wymagania.

Czytaj także: Jak zainstalować Windows 11 za darmo?

Microsoft mógł zablokować możliwość instalacji, ale tego nie zrobił


Zablokowanie możliwości aktualizacji lub instalacji Windows 11 na niewspieranych komputerach było czymś naprawdę prostym. Udostępnianie OS-u wyłącznie na pewien wycinek PC-tów byłoby jednak błędem i Microsoft musiał mieć świadomość, że na bezpłatną aktualizację skusi się cała masa użytkowników. Gdyby Windows 11 faktycznie miał otrzymywać wszystkie poprawki na wszystkich komputerach, a ostatnia łatka nie była jakimś wyjątkiem, to byłoby to chyba najlepsze wyjście z sytuacji tak dla firmy, jak i konsumentów.Źródło: mat. własny

]]>
Maksym Słomski Software Sun, 17 Oct 2021 08:14:15 +0000 images/newsy/10-2021/windows_11_aktualizacje.jpg Windows 11 jednak z aktualizacjami na niewspieranych komputerach /aktualnosci/software/50308-windows-11-z-aktualizacjami-na-niewspieranych-komputerach.html
Huawei Nova 9 - cena i specyfikacja w Europie https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50305-huawei-nova-9-cena-i-specyfikacji-w-europie.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50305-huawei-nova-9-cena-i-specyfikacji-w-europie.html 2021-10-16 235803
Wyciek informacji przed premierą.

Huawei pomimo problemów z amerykańskimi sankcjami i braku dostępu do usług Google nadal inwestuje w rynek mobilny. Już 21 października chiński producent zorganizuje specjalne wydarzenie, podczas którego zaprezentowane zostaną smartfony z serii Nova 9 na rynek europejski. Do sieci wyciekły właśnie informacje na temat ceny i specyfikacji.

Specyfikacja Huawei Nova 9 4G


Problemy z dostępem do komponentów i amerykańskich technologii najprawdopodobniej sprawiły, że nowy smartfon nie będzie wspierał sieci 5G. Na froncie Huawei Nova 9 znajdziemy 6,57-calowy panel OLED 120 Hz z zakrzywionymi krawędziami, a za wydajność ma odpowiadać procesor Qualcomm Snapdragon 778G 4G. Użytkownicy otrzymają do dyspozycji 8 GB RAM + 128 GB ROM bez możliwości rozbudowy za pomocą karty pamięci MicroSD. Producent nie zapomniał o szybkim ładowaniu - według przecieków otrzymamy baterię 4300 mAh, która obsługuje szybkie ładowanie 66 W.

2021-10-16 235857

Wiele osób wybiera smartfony Huawei ze względu na możliwości fotograficzne, a Nova 9 nie powinna zawieść miłośników mobilnego fotografowania. Za zdjęcia odpowiada główny aparat 50 MP wspomagany przez obiektyw szerokokątny 8 MP, sensor do makro 2 MP i Bokeh (2 MP). Na froncie znajdziemy 32-megapikselowy aparat do selfie i wideorozmów.

2021-10-17 000048

Huawei Nova 9 4G charakteryzuje się smukłą konstrukcją - urządzenie waży 175 gramów i ma 7,77 mm grubości. Z pewnością czynnik ten sprawi, że smartfon będzie poręczny. Nie zabrakło oczywiście najważniejszych modułów łączności jak dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth 5.2 czy NFC. Całość ma napędzać oprogramowanie HarmonyOS z nakładką EMUI 12.0.

Nova 9 8/128GB ma kosztować w Europie 499 euro czyli niecałe 2300 zl. 

Źródło: Twitter
]]>
Mateusz Ponikowski Hardware Sat, 16 Oct 2021 21:42:59 +0000 images/newsy/10-2021/2021-10-16_235803.jpg Huawei Nova 9 - cena i specyfikacja w Europie /aktualnosci/hardware/50305-huawei-nova-9-cena-i-specyfikacji-w-europie.html
Niższe nawet o 2000 zł ceny na biznesowe, domowe i mocne laptopy MSI kilku serii https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50303-msi-laptopy-promocja-rtx-gtx-intel-i7-i5.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50303-msi-laptopy-promocja-rtx-gtx-intel-i7-i5.html Wygraj vouchery do sieci Starbucks i Bytom.

Najnowsza promocja pod hasłem "Wyższy poziom wydajności" pozwala na zakup laptopów MSI z serii Modern, Prestige, Summit i Creator. Dodatkowo każdy ma szansę na wygranie kubków termicznych oraz voucherów do sieci kawiarni Starbucks i sklepów z elegancką męską odzieżą marki Bytom. Akcja trwa do 14 listopada 2021 roku i pozwala zaoszczędzić nawet 2 tysiące złotych (zależnie od konkretnego wybranego modelu laptopa).

MSI Modern i MSI Prestige komputerami do wygodnej codziennej pracy


Serie Modern i Prestige będące laptopami do codziennego użytku oferują procesory Intel Core i5 oraz i7 10 generacji lub AMD Ryzen 5 4500U. Wspierają je wbudowane karty graficzne Intela lub AMD, a część modeli posiada też układy Nvidia Geforce MX350 lub nawet Nvidia GeForce GTX 1650. Wszystkie mają też szybkie nośniki SSD 512 GB i 8 GB lub 16 GB RAM.

Promocja na laptopy MSI - nawet 2000 zł taniej
Nowoczeny laptop z serii MSI Modern/ Foto: MSI

Zależnie od konkretnego modelu, komputery mają matryce full HD o przekątnych 14 lub 15 cali, 60 Hz odświeżania i dość dobrym pokryciu przestrzeni barw NTSC, mogą się też pochwalić podświetlanymi klawiaturami o skoku guzików 1,5 mm. Większość z nich ma też zainstalowany fabrycznie system operacyjny Microsoft Windows 10 Home (część nie ma systemu).

Biznesowe laptopy premium MSI Summit


Bardziej prestiżowa seria Summit dedykowana biznesowym zastosowaniom zwiera laptopy o przekątnej 13 cali (i to konwertowalne, czyli z przekręcanym ekranem o 360 stopni i rysikiem), 14 cali i 15 cali. Wszystkie matryce IPS mają rozdzielczość full HD i dotykowe ekrany. Są też większe pojemności szybkich nośników SSD NVMe, dokładnie 1 TB.

Promocja na laptopy MSI - nawet 2000 zł taniej
Elegancka i funkcjonalna linia MSI Summit - idealna dla biznesu / Foto: MSI

Podobnie ma się sprawa pamięci RAM, wyłącznie 16 GB. MSI zaopatrzyło je w systemy Microsoft Windows 10 Pro i procesory Intel Core i7-1185G7 z wydajnymi jak na zintegrowane rozwiązanie kartami graficznymi Intel Iris Xe. Dodatkowo dwa z proponowanych w promocji laptopów mogą pochwalić się dołożoną wydajniejszą od wbudowanej kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1650 Ti.

Najwyższa wydajność dla twórców i graczy w serii MSI Creator


Najwyższej w kwestii wydajności stoją komputery przenośne MSI Creator o ekranach IPS 15,6 cala i rozdzielczości full HD. Część z nich ma nawet dotykowe matryce. Wszystkie mają na pokładzie system Microsoft Windows 10 Pro i 16 GB lub 32 GB RAM. W kwestii przestrzeni na dane, w każdym komputerze znajdziemy SSD NVMe o pojemności od 512 GB do 2 TB.

Promocja na laptopy MSI - nawet 2000 zł taniej
Laptopy MSI Creator zapewniają topową moc - nie tylko do pracy kreatywnej / Foto: MSI

MSI zachwala je jako komputery dla twórców, ale połączenie procesorów Intel Core i7-10750H lub i7-10870H wraz z kartami graficznymi Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, Nvidia GeForce RTX 3060, RTX 3070, a nawet RTX 3080, znakomicie sprawdzi się wśród graczy. Tak mocne konfiguracje pozwolą na swobodną pracę kreatywną z wysokimi obciążeniami czy granie w zaawansowane tytuły z efektami śledzenia promieni, a także wspomaganie DLSS (poza modelem z GTX 1660 Ti).

Zaoszczędź nawet do 2000 złotych i zdobądź szansę na wygranie kuponów do sieci Starbucks i Bytom


Wszystkie laptopy można z powodzeniem zaktualizować do systemu Windows 11 Home lub Windows 11 Pro. Konkretne specyfikacje sprawdzicie na dedykowanej stronie promocji w tym miejscu, gdzie także zapoznacie się ze sklepami mającymi dane modele laptopów MSI w promocji czy wszystkimi warunkami akcji włącznie z kwestiami nagród za proste zadania.

Promocja na laptopy MSI - nawet 2000 zł taniej
Wykonaj proste zadania konkursowe i zdobądź szansę na otrzymanie nagród / Foto: MSI

Pamiętajcie, że promocja "Wyższy poziom wydajności" będzie trwać jeszcze ze do 14 listopada tego roku. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na zakup laptopów MSI, możecie też wciąż udział w drugiej części akcji, czyli spróbować sięgnąć po nagrody w postaci voucherów Starbucks, Bytom i kubków termicznych.

Zobacz również: ADATA XPG z rekordowym OC pamięci DDR5. Tak mocne przetaktowanie robi wrażenie

Źródło i foto: MSI
]]>
Jan Domański Hardware Sat, 16 Oct 2021 14:04:06 +0000 images/newsy/10-2021/msi-laptopy-2000zl-promocja-01.jpg Niższe nawet o 2000 zł ceny na biznesowe, domowe i mocne laptopy MSI kilku serii /aktualnosci/hardware/50303-msi-laptopy-promocja-rtx-gtx-intel-i7-i5.html
DOOM został uruchomiony na Twitterze. Społeczność fanów wciąż zaskakuje https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50302-doom-bot-twitter.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50302-doom-bot-twitter.html
Można i tak.

Społeczność graczy DOOM-a stworzyła specjalnego bota, który umożliwia uruchomienie kultowej produkcji prosto na Twitterze. Oczywiście nie mówimy tu o pełnoprawnym tytule, lecz raczej ciekawostce. Mimo wszystko warto zainteresować się tym przedsięwzięciem – jak ono w ogóle działa?

Granie w DOOM-a na Twitterze? Czemu nie


Od dłuższego czasu w sieci krąży hasztag #willitrundoom. Oznaczane są nim projekty dowodzące, że grę DOOM można uruchomić praktycznie na wszystkim. Zresztą – nie trzeba daleko szukać. Produkcja włączona została już chociażby na lodówkach, testach ciążowych, ziemniakach czy ekranach gamingowych klawiatur. Teraz do tego grona doszedł… Twitter.

Georgi Gerganov zdecydował się na stworzenie bota o nazwie Tweet2Doom. Podstawowe interakcje pokroju ruchu czy strzelania obsługiwane są przez podstawowy język skryptowy. Wszystko odbywa się pomocą komend wpisywanych przez użytkowników. Grę można rozpocząć poprzez opublikowanie specjalnego postu. Potem pozostaje kwestia nauczenia się komend i przyzwyczajenia się do specyficznego sposobu działania DOOM-a.

 
Mamy tu bowiem do czynienia z generowaniem 10-sekundowego materiału wideo skonstruowanego na podstawie wcześniej wpisanych komend. Jeśli uda się Wam ukończyć poziom, to twórca opublikuje dedykowany wpis będący odpowiednikiem wirtualnego osiągnięcia. Nie da się jednak ukryć, że jego zdobycie jest niezwykle trudne i może być dosyć irytujące.

 
Kilku osobom jednak się to już udało, co możecie zobaczyć na powyżej załączonych filmikach. Teraz jedynie pozostaje oczekiwać na kolejne kreatywny pomysły fanów DOOM-a. Pojawienie się ich to raczej tylko kwestia czasu.

Źródło: Twitter 
]]>
Piotr Malinowski Gry Sat, 16 Oct 2021 12:08:00 +0000 images/newsy/10-2021/twitter_doom_1.jpg DOOM został uruchomiony na Twitterze. Społeczność fanów wciąż zaskakuje /aktualnosci/gry/50302-doom-bot-twitter.html
Nie masz osoby towarzyszącej na wesele? Tinder pomoże Ci ją znaleźć https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50301-tinder-plus-one-nowosc.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50301-tinder-plus-one-nowosc.html
Specyficzna nowość.

Tinder wprowadziło nową funkcję, która pozwala zaznaczyć użytkownikom, że szukają oni towarzysza na wesele. Jest to odpowiedź na liczne prośby osób dotychczas umieszczających tę informację w opisie profilu bądź zainteresowaniach. Dodatkowo platforma wspomoże takie przedsięwzięcia finansowo – no, przynajmniej część z nich.

Tinder rusza z funkcją Plus One

 
„Plus One” to popularne określenie na osobę towarzyszącą na spotkaniach, głównie weselach. Wielu ludzi ogłasza poszukiwania takiej „drugiej połówki” za pośrednictwem mediów społecznościowych. Najlepszym przykładem jest chociażby Tinder, gdzie niektórzy zakładają konto wyłącznie w tym celu. Deweloperzy chcą im pomóc. Tak przynajmniej wynika z implementacji ciekawej nowości.

tinder parnet 2Źródło: Tinder 

Mowa oczywiście o opcji podkreślenia, że szuka się właśnie „plus one”. Będzie to można zrobić z poziomu sekcji „eksploruj”, gdzie znajdzie się nowy przycisk. Wtedy też inne osoby zobaczą, iż dany użytkownik poszukuje swego rodzaju towarzysza na określone wydarzenie. Kyle Miller, wice-dyrektor ds. innowacji produktów w Tinder, wypowiada się o funkcji w następujący sposób:

Wiemy, że wielu z naszych członków szuka Plus One na swój kolejny ślub i jesteśmy podekscytowani, że możemy dać im możliwość zrobienia tego właśnie na Tinderze. Jesteśmy zachwyceni, że możemy współpracować z WeddingWire, aby pomóc naszym członkom naprawdę cieszyć się tym epickim sezonem ślubnym. W końcu to właśnie Tinder jest marką, która sprawia, że coraz więcej par przechodzi z aplikacji do ołtarza - tylko w zeszłym roku byliśmy odpowiedzialni za ponad 25% wszystkich nowożeńców, którzy poznali się online.

Jeśli chodzi o WeddingWire, to jest to amerykańska firma specjalizująca się w organizowaniu wesel. Jak się okazuje, pierwsze 100 osób, które dołączą do programu Plus One otrzymają 460 dolarów na pokrycie kosztów związanych z podrożą, prezentami czy zakwaterowaniem na umówione wesele. Oczywiście funkcja oraz wspomniany fundusz będą na razie dostępne wyłącznie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo czy Tinder zdecyduje się na rozszerzenie zasięgu nowości.

Źródło i foto: Tinder 
]]>
Piotr Malinowski Software Sat, 16 Oct 2021 09:50:00 +0000 images/newsy/10-2021/tinder_partner_1.jpg Nie masz osoby towarzyszącej na wesele? Tinder pomoże Ci ją znaleźć /aktualnosci/software/50301-tinder-plus-one-nowosc.html
Steam zakazuje gier opartych o blockchain i NFT https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50300-steam-blockchain-nft-blokada.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50300-steam-blockchain-nft-blokada.html
Stanowcza decyzja.

Valve zaktualizowało listę „Czego nie powinieneś publikować na Steam” o nowy zapis. Zabrania on umieszczania gier, które w jakikolwiek sposób stworzone są w oparciu o technologię blockchain. Nie mogą pojawiać się tam także produkty pozwalające na wymianę kryptowalut oraz NFT. Dlaczego zdecydowano się na taką decyzję?

Steam bez gier opartych o blockchain


Nie da się ukryć, że kryptowaluty, NFT i blockchain to niezwykle intrygujące zagadnienia, które mogą być jednak wykorzystane w dosyć niekorzystny sposób. Wszystko wskazuje na to, iż Valve nowym zapisem w regulaminie chce nieco uniknąć kontrowersji związanych z tymi kwestiami. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej wprowadzonej zasadzie.

Jeszcze nie tak dawno oficjalna lista zasad dotycząca tego, czego nie należy publikować na Steam liczyła sobie 12 pozycji. Zmianę odkrył programista Space Pirate, który właśnie pracuje nad grą opartą na NFT. Po wejściu na stronę dokumentacji Steamworks świeżość widać nawet po samym braku tłumaczenia zasady na język polski – wszystkie inne są dostępne w naszym języku.

steam gry nft 1Źródło: Valve 

Dodany punkt regulaminu głosi: Na platformie Steam nie należy publikować aplikacji zbudowanych w oparciu o technologię blockchain oraz zezwalającą na wymianę kryptowalut i NFT. Wiele osób sądzi, że istnieją dwa główne powody podjęcia takiej decyzji przez Valve. Jedną z nich jest brak zezwolenia na obecność przedmiotów o rzeczywistej wartości. Dodatkowo firma chce uniknąć kontrowersji związanych z pojawianiem się tego typu produkcji. Mowa tu chociażby o zaistniałych w przeszłości przypadkach kradzieży itd.

 
Dosyć ciekawe jest jednak podejście Epic Games. Sama firma oficjalnie twierdzi, że nie jest zainteresowana NFT, lecz z kolei jest otwarta na pomysł wydawania gier wykorzystujących NFT oraz kryptowaluty. Niewykluczone więc, iż w przyszłości doczekamy się tego typu produkcji w EGS.

Źródło: Twitter, The Verge / Foto. Valve 
]]>
Piotr Malinowski Gry Sat, 16 Oct 2021 09:20:00 +0000 images/newsy/10-2021/steam_gry_nft_2.jpg Steam zakazuje gier opartych o blockchain i NFT /aktualnosci/gry/50300-steam-blockchain-nft-blokada.html
Masz taki telefon? 1 listopada stracisz dostęp do WhatsApp https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50294-stracisz-dostep-do-whatsapp.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50294-stracisz-dostep-do-whatsapp.html 2021-10-15 205512
Lepiej się przygotować.

Użytkownicy starszych smartfonów z systemem Android i iOS muszą przygotować się na spore niedogodności. Szalenie popularny komunikator WhatsApp należący do Facebooka przestanie działać 1 listopada na wielu urządzeniach. Kogo dokładnie dotyczy problem?

WhatsApp to komunikator służący nie tylko do wysyłania wiadomości tekstowych, narzędzie wspiera rozmowy głosowe oraz wideo. Z tego powodu stał się domyślną aplikacją do kontaktów ze znajomymi i rodziną dla milionów użytkowników na całym świecie.

Ciągły rozwój oprogramowania sprawił, że komunikator wkrótce przestanie działać na starych wersjach Androida 4.0.3 oraz w systemie Apple iOS 9 i starszych. Datę zakończenia wsparcia wyznaczono na 1 listopada 2021 roku.

2021-10-15 205414

Aby nadal korzystać z aplikacji WhatsApp na swoim smartfonie należy posiadać urządzenie z systemem Android 4.1 JellyBean lub nowszym. W przypadku Apple OS musi być nowszy od iOS'a 9.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich debiutował w 2011 roku, z kolei iOS 9 pochodzi z 2015 roku. Sprawa dotyczy zatem naprawdę starych smartfonów.

Wybrane smartfony, na których przestanie działać WhatsApp:

 • Galaxy Trend Lite
 • Galaxy Trend II
 • Galaxy SII
 • Galaxy S3 mini
 • Galaxy Xcover 2
 • Galaxy Core
 • Galaxy Ace 2
 • Lucid 2
 • Optimus F7
 • Optimus F5
 • Optimus L3 II Dual
 • Optimus F5
 • Optimus L5
 • Best L5 II
 • Optimus L5 Dual
 • Best L3 II
 • Optimus L7
 • Optimus L7 II Dual
 • Best L7 II
 • Optimus F6, Enact
 • Optimus L4 II Dual
 • Optimus F3
 • Best L4 II
 • Best L2 II
 • Optimus Nitro HD
 • Optimus 4X HD
 • Optimus F3Q
 • ZTE V956
 • Grand X Quad V987
 • Grand Memo
 • Xperia Miro
 • Xperia Neo L
 • Xperia Arc S
 • Alcatel
 • Ascend G740
 • Ascend Mate
 • Ascend D Quad XL
 • Ascend D1 Quad XL
 • Ascend P1 S
 • Ascend D2
 • Archos 53 Platinum
 • HTC Desire 500
 • Caterpillar Cat B15
 • Wiko Cink Five
 • Wiko Darknight
 • Lenovo A820
 • UMi X2
 • Run F1
 • THL W8
 • iPhone SE
 • iPhone 6S
 • iPhone 6S Plus


Źródło: WhatsApp
]]>
Mateusz Ponikowski Software Sat, 16 Oct 2021 08:43:47 +0000 images/newsy/08-2021/2021-10-15_205512.jpg Masz taki telefon? 1 listopada stracisz dostęp do WhatsApp /aktualnosci/software/50294-stracisz-dostep-do-whatsapp.html
Czy ktoś jeszcze pamięta o Microsoft Lumia? Ach, te kafelki! https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50297-microsoft-lumia-ach-te-kafelki.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50297-microsoft-lumia-ach-te-kafelki.html 2021-10-15 222320
Powspominajmy...

W 2014 roku Microsoft postanowił wydać pierwszy telefon z serii Microsoft Lumia. Ja miałem przyjemność stać się posiadaczem modelu 640 XL w wersji LTE. W sporej mierze, to właśnie jej będzie poświęcony ten artykuł. Na dobry początek zapomniałem o PIN-ie, jednak udało mi się zrestartować telefon do ustawień fabrycznych, co pozwoliło na przygotowanie wpisu.

Nokia Lumia, kilka słów historii


Nokia Lumia miała swój początek w 2011 roku. Dopiero rok później jeden z modeli Nokia Lumia 800 (kosztowała 2249 zł) trafił na polskie półki.

W 2014 roku Microsoft wykupił część działalności i powstała Microsoft Lumia. Jeżeli byłeś posiadaczem któregoś z modeli, a nie kojarzysz, z której był generacji, to pozwól, że Ci je przedstawię.

W historię trzeciej generacji wchodziły telefony z serii Microsoft Lumia: 535, 435, 532 i 430. Kolejna to modele 640 i 640 XL. A ostatnim pokoleniem była: 950, 950 XL, 550 i 650.

2021-10-15 222351
Microsoft Lumia 640 LTE

Wygląd i praktyczny użytek


Telefon jak na tamte czasy był sporych rozmiarów, sam ekran 5,7” cala sprawiał wrażenie ogromnego, jednak ramki wokół ekranu pozostawiały wiele do życzenia.

Gniazdo ładowania zostało umieszczone standardowo od dołu, zaś słuchawkowe na górnej części obudowy. Przy takiej wielkości i podpięciu naszego muzycznego sprzętu było ogromne ryzyko uszkodzenia kabla przez zahaczenie go dłonią, przedmiotem czy przy tak prostej czynności jak schylanie. Wielokrotnie i przypadkowo odpiąłem w ten sposób słuchawki. Włożenie go odwrotnie do kieszeni było opcją alternatywną, ale niekoniecznie najlepszą.

W przypadku tego telefonu nigdy nie narzekałem na problem z jakością obrazu i dźwięku, a warto wspomnieć o tym, że głośnik został umieszczony tuż obok aparatu tylnego.

Dostanie się do baterii, karty SIM i microSD zajmowało dosłownie kilkadziesiąt sekund. Tylna obudowa była na tyle wygodna, że niektórzy posiadali kilka wariantów kolorystycznych i zmieniali ją w zależności od potrzeby.

2021-10-15 221332
SIM i Micro SD oraz bateria Microsoft Lumia 640XL LTE

Układ kafelkowy – zgroza, czy udogodnienie?


Wychodzę z założenia, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. I tak właśnie było w tym przypadku. Kafelki miały to do siebie, że były wyjątkowo czytelne i szybko można było namierzyć swoją aplikację. Dobrze dobrana wielkość poszczególnych z nich pozwalała zobaczyć powiadomienia z interesujących nas aplikacji. Tak naprawdę samo włączenie ekranu dawało nam wystarczającą ilość informacji. Przeciągając palcem w lewo, wysuwało się podręczne menu, które miało ustawione programy w kolejności alfabetycznej.

Kolejnym z plusów było ustawienie ulubionego zdjęcia jako tła na ekranie głównym. Twórcy rozwiązali to według mnie wręcz idealnie. Kafelki są przezroczyste, odpowiednie ustawienia skutkowały naprawdę dobrym i czytelnym efektem. Można je było umieszczać swobodnie. Jeżeli była potrzeba sporej luki na środku ekranu, to proszę bardzo. Aplikacje w razie potrzeby łączono w foldery, a po kliknięciu wszystkie programy w nim umieszczone wysuwały się w dół w celu powiększenia i wyboru potrzebnej.

2021-10-15 221530
Zrzut ekranu „tło na ekranie głównym Lumia 640 XL” i „pasek boczny ktos pamieta o lumi”

Microsoft i własny Store


Moja pamięć w tym aspekcie sięga jedynie negatywnych wspomnień. Zdecydowana większość aplikacji po prostu nie istniała, aktualizacje bywały często opóźnione.

O ile same programy Microsoftu (Word, Powerpoint, Excel itd.) są na Androidzie i iOS'ie, tak na Lumi miały one większy sens. Ekosystem połączenia z kontem Microsoftu powodował, że pliki z telefonu wędrowały automatycznie i bezproblemowo w chmurę, czyli na sam dysk OneDrive.

Posiadacze serii tych telefonów nie mieli zbyt wielu gier, oczywiście poza bardziej znanymi. Zapewne ten aspekt nie przeszkadzał starszym posiadaczom. Jeden z członków mojej rodziny równolegle ze mną używał również telefonu z tej serii, jednak odrobinę starszy model i chwalił go do samego końca.

Microsoft Lumia 535 10
Microsoft Lumia 535

Postanowiłem ponownie przyjrzeć się grom i jedna z trzech działała na tyle płynnie, że pozwoliła mi na chwilę swobodnej rozgrywki. Netflix pobrał się bez problemu, a nawet włączyłem film. Większość jednak się nie zainstalowała albo mocno przycinała. To akurat może wynikać z zakończonego wsparcia, choć fakt działających programów po tylu latach robi wrażenie.

Wielkim minusem był brak aplikacji od Google. Nastolatek w wieku gimnazjalnym sporo czasu przesiadywał na YouTube i niestety za każdym razem musiał odpalać przeglądarkę, by móc cokolwiek zrobić. Obecnie byłoby to dla mnie jeszcze bardziej trudniejsze. Pocztę Gmail otwieram kilka razy dziennie, a podczas jazdy samochodem używam mapy Google.

Tak jak w przypadku Androida, konto Google było dobrym wyborem na iPhone - iCloud, tak i Microsoft zalecał stworzenie konta na Outlooku.

2021-10-15 222524

Stracone szanse i potencjał


Sam potencjał istniał na poziomie systemu. Przyszło mi na myśl, że Microsoft miał szansę stworzyć taką synergię niczym Apple czy Huawei po odcięciu go od usług Google. Właściwie czemu nie? Własne telefony, zegarki, laptopy i inne sprzęty, które mogłyby się łączyć zdalnie i mieć wspólny core.

W okresie 2008 roku Nokia miała około 40% udziałów na rynku mobilnym, co było prawdziwym sukcesem i szansą na dalsze powodzenie, jednak z roku na rok szło coraz gorzej. Choć fakt – sama Lumia przyszła znacznie później, tak patrząc po cyfrach, użytkownicy mieli zaufanie, a firma była rozpoznawalna na rynku.

Wspomniałem o sklepie, w tym momencie warto odnotować, że istniały już dwa silne systemy, które miały wpływ na rynek. Jest to temat na zupełnie inny artykuł, jednak licencja na Adnroida swego czasu była darmowa, zaś Microsoft zaczął od drugiej strony, czyli od formy płatnej. Możliwe, że los Microsoft Lumia mógłby potoczyć się inaczej.

Microsoft Lumia 535 8
Microsoft Lumia 535

Dlaczego zmieniłem telefon?


Po usłyszeniu złych wieści i prawdopodobnym zakończeniu wsparcia postanowiłem rozglądać się za nowym telefonem. Niestety, ale teraz dopiero zdaję sobie sprawę, że głównym czynnikiem, który wpłynął na porażkę Nokia Lumia (a kolejno Microsoft Lumia), były złe decyzje producenta i silna konkurencja.

Mimo wszystko po dobrych 4 latach od ostatniego spotkania mam wrażenie, że sam telefon nie odczuł zmiany wieku i tym samym niczym nie zaskoczył. Prosty w obsłudze i czytelny interfejs był naprawdę mocną stroną.

]]>
Michał Zacharski Hardware Sat, 16 Oct 2021 08:42:03 +0000 images/newsy/08-2021/2021-10-15_222320.jpg Czy ktoś jeszcze pamięta o Microsoft Lumia? Ach, te kafelki! /aktualnosci/hardware/50297-microsoft-lumia-ach-te-kafelki.html
Robotyczny pies z karabinem snajperskim eliminuje cele z 1 kilometra https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/50288-pies-robot-z-karabinem-snajperskim-vision-60-spur.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/technika/50288-pies-robot-z-karabinem-snajperskim-vision-60-spur.html
Sprzęt na nowoczesne pole bitwy.

Stało się nieuniknione. Skynet istnieje naprawdę. No dobra, nie istnieje, ale mamy tu do czynienia z robotem rodem z Terminatora - zaprezentowany właśnie światu robotyczny pies jest czymś nad wyraz niepokojącym. Nie chodzi tu o wesołego pieska pokroju Sony Aibo, a śmiercionośną bestię z karabinem snajperskim na plecach. Jego efektywny zasięg rażenia wynosi kilometr.

Pies snajper od Ghost Robotics


Zdjęcie udostępnione na Twitterze przez producenta robotów wojskowych Ghost Robotics pokazuje przerażające urządzenie Vision-60 w całej jego dystopijnej glorii i chwale. Spowija go wciąż mgiełka tajemnicy, ale według Sword International, producenta broni, maszyna przyczepiona do robota nosi nazwę SPUR lub Special Purpose Unmanned Rifle.


"[SPUR] został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby oferować możliwość precyzyjnego prowadzenia ognia z platform bezzałogowych, takich jak czworonożny Ghost Robotics Vision-60", czytamy na stronie internetowej Sword. "Dzięki swoim czujnikom SPUR może działać w wielu warunkach, zarówno w dzień, jak i w nocy".


Czworonożny robot dźwiga karabin wykorzystujący 6,5-milimetrowe naboje Creedmoor, czyli amunicję karabinową opracowaną z myślą o prowadzeniu ognia z dużej odległości.


Nie wiemy, na jaki poziomie autonomii operuje robot, ani też czy został zaprojektowany wyłącznie do zdalnej obsługi. Nie wiemy też, dla kogo powstała maszyna. Wiemy natomiast, że zapewne nie stworzono jej tylko po to, by producent mógł się nią pochwalić w mediach społecznościowych.Pewnym jest, że Ghost Robotics współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych w zakresie tworzenia robotów dla NASA. Te mają być wykorzystane... w pierwszych kosmicznych placówkach militarnych.

Źródło: Ghost Robotics

]]>
Maksym Słomski Technika Sat, 16 Oct 2021 08:40:15 +0000 images/newsy/10-2021/vision-60_pies_snajper.jpg Robotyczny pies z karabinem snajperskim eliminuje cele z 1 kilometra /aktualnosci/technika/50288-pies-robot-z-karabinem-snajperskim-vision-60-spur.html
GTA: The Trilogy - The Definitive Edition także na Steam! Poznaliśmy wymagania sprzętowe https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50299-gta-the-trilogy-the-definitive-edition-steam-wymagania-sprzetowe.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/gry/50299-gta-the-trilogy-the-definitive-edition-steam-wymagania-sprzetowe.html
Pozytywne wieści.

W sieci ukazał się szereg nowych doniesień na temat GTA: The Trilogy – The Definitive Edition. Mowa tu między innymi o domniemanych wymaganiach sprzętowych, wersji zestawu na platformę Steam oraz polskiej wersji językowej wszystkich trzech gier. Przyjrzyjmy się więc temu wszystkiemu nieco bliżej.

Remastery GTA pojawią się również na Steamie


Ponad tydzień minął od zapowiedzi GTA: The Trilogy – The Definitive Edition. Od tamtej pory Rockstar Games nieco zamilkł na temat projektu, lecz tego samego nie można powiedzieć o społeczności. Graczom udało odnaleźć się mnóstwo intrygujących szczegółów dotyczących remasterów GTA III, GTA: Vice City oraz GTA: San Andreas.

Zacznijmy może od wersji pakietu na platformę Steam. Jej ewentualny brak wywołał niemałe kontrowersje – Rockstar w oficjalnym ogłoszeniu wymienił bowiem wyłącznie swój launcher. Fani obawiali się więc, że zostaną pozbawieni możliwości zagrania na PC za pośrednictwem innej usługi. Jak się jednak okazuje, w Rockstar Games Launcher odkryto elementy identyfikujące (gta3unreal, gtavcunreal oraz gtasaunreal) wszystkie trzy produkcje w bazie cyfrowego sklepu Valve.

gta the trilogy the definitive edition steam 2Źródło: GTAForums

Nie umieszczano by raczej tego bez żadnego powodu. Wszystko więc wskazuje na to, że odświeżone wersje kultowych gier trafią na Steama. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim produkcje mogą pojawić się tam z pewnym opóźnieniem – tak przynajmniej było w przypadku Red Dead Redemption 2, które na początku zadebiutowało wyłącznie w Epic Games Store oraz Rockstar Games Launcher.

Nawet jednak gdy nowe tytuły Rockstara trafiają na Steama czy EGS, to i tak niezbędne jest zalogowanie się do konta Rockstar Social Club. Siłą rzeczy więc przejdziecie przez launcher deweloperów – czy tego chcecie, czy nie. Wiele osób jednak preferuje posiadać produkcje bezpośrednio na Steamie, więc ta nowina niewątpliwie napawa optymizmem. Pozostaje teraz czekać na oficjalne potwierdzenie doniesień przez producenta. Warto przy okazji pamiętać, że od kilku dni klasyczne wersje GTA III, GTA: Vice City oraz GTA: San Andreas nie są już na Steamie dostępne.

Wyciekły również domniemane wymagania sprzętowe GTA: The Trilogy – The Definitive Edition na PC. Wiele osób mogą one zaskoczyć, gdyż do uruchomienia remasterów potrzebny będzie przyzwoity komputer. Nie ma jednak co się dziwić – odświeżone wersje gier powstają bowiem na silniku Unreal Engine 4. Oczywiście nie wiadomo czy mamy do czynienia z prawdziwymi danymi, więc należy podchodzić do nich jak do długoterminowej prognozy pogody.

 
Na deser warto poinformować, że gracze odnaleźli wszystkie osiągnięcia przetłumaczone na szereg obsługiwanych języków – w tym także polski. Każda produkcja zaoferuje ponad 40 osiągnięć do zdobycia, część z nich nawiązywać będzie do chociażby odkryć społeczności czy nietypowych sposobów przechodzenia konkretnych misji. Jednym z wyzwań jest chociażby wydanie 6969 dolarów na ubrania, fryzury i tatuaże. Nie zabrakło oczywiście osiągnięcia „Znowu to samo” polegającego na rozpoczęcie nowej gry San Andreas po zdobyciu 100% postępu w innej zapisanej rozgrywce.

gta the trilogy the definitive edition steam 310 pierwszych osiągnięć z GTA: San Andreas | Źródło: GTAForums

GTA: Vice City nie byłoby sobą, gdyby nie można było zdobyć osiągnięcia „Latająca szatkownica”, gdzie należy zabić wszystkich wrogów podczas słynnej misji „Dewastator” polegającej na umieszczaniu bomb zdalnie sterowanym śmigłowcem. Mam nadzieję, że Rockstar nieco poprawi sterowanie tym pojazdem…

Część fanów sądzi nawet, iż już dzisiaj (16.10) doczekamy się pierwszego zwiastuna GTA: The Trilogy – The Definitive Edition. Cóż – wszystko jest możliwe.

Źródło: GTAForums, Twitter (@GTANet) / Foto. Rockstar Games 
]]>
Piotr Malinowski Gry Sat, 16 Oct 2021 08:38:00 +0000 images/newsy/10-2021/gta_the_trilogy_the_definitive_edition_steam_1.png GTA: The Trilogy - The Definitive Edition także na Steam! Poznaliśmy wymagania sprzętowe /aktualnosci/gry/50299-gta-the-trilogy-the-definitive-edition-steam-wymagania-sprzetowe.html
5 aplikacji na Androida, których nie możesz przegapić [Aplikacje tygodnia #257] https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50293-aplikacje-tygodnia-257.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50293-aplikacje-tygodnia-257.html
Zapraszamy na kolejną część naszej serii zestawień nowych i ciekawych gier i aplikacji dla Androida.

W tym tygodniu prezentujemy łatwy w obsłudze syntezator mowy, aplikację wspomagającą produktywność, a także niewielkie narzędzie do testowania mikrofonu w smartfonie. Mobilni gracze będą mogli zmierzyć się z trójwymiarowym tytułem logicznym oraz minimalistyczną grą strategiczną.

Speechify

Cena: 0 zł / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 669,99 zł za element / Android: 6.0 i nowsze

Speechify

Łatwy w obsłudze syntezator mowy. Odczyta na głos dowolny tekst: ebooka, artykuł ze strony internetowej, dokument PDF itd. Możemy dzięki temu zapoznawać się z ulubionymi treściami bez konieczności patrzenia na ekran smartfona. Do naszej dyspozycji są różne głosy stworzone przy udziale algorytmów sztucznej inteligencji (AI) w kilku językach.

Podstawowa wersja aplikacji dostępna jest za darmo. Odblokowanie wszystkich funkcji wymaga wykupienia subskrypcji.

Speechify


Mind Leak

Cena: 0 zł / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 13,99 zł-41,99 zł za element / Android: 6.0 i nowsze

Mind Leak

Oryginalna aplikacja wspomagająca produktywność. Pozwala ograniczyć czas spędzony na przeglądaniu wybranych aplikacji (np. media społecznościowe) - jeżeli będziemy korzystać ze smartfona zbyt długo, wyświetlone zostanie nasze zdjęcie (lub jeden z wyszukanych w internecie obrazków GIF). Ma to być swego rodzaju cyfrowe sumienie, które zmusi nas do oderwania się od ekranu. Reguły dotyczące wybranych aplikacji możemy dostosować do swoich preferencji.

Mind Leak

Mind Leak - Pobierz

MicTest

Cena: 0 zł / Android: 4.4 i nowsze

MicTest

Niewielkie narzędzie do testowania mikrofonów w smartfonie. Możemy dzięki niemu szybko sprawdzić, które źródło dźwięku (mikrofon wewnętrzny, słuchawki bluetooth itp.) zapewni nam najlepszą jakość - na przykład podczas wideokonferencji. Wystarczy wybrać mikrofon i nagrać krótki fragment. Aplikacja zapisuje historię nagrań i umożliwia ich wygodne porównanie.

MicTest możemy wykorzystać również jako podręczny dyktafon.Doors: Paradox

Cena: 0 zł / Zawiera reklamy / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 13,99 zł-24,99 zł za element / Android: 6.0 i nowsze

Doors: Paradox

Trójwymiarowa gra logiczna w starannie wykonanej oprawie graficznej. Na każdym poziomie naszym zadaniem jest otwarcie drzwi - w tym celu konieczne jest odnalezienie przydatnych przedmiotów i rozwiązanie zagadek w odpowiedniej kolejności. Charakter gry przypadnie do gustu miłośnikom zabawy w tzw. escape roomach.

Pierwszych kilka poziomów dostępnych jest za darmo. Odblokowanie całej zawartości wymaga wykupienia pełnej wersji gry.Robot Colony 2

Cena: 0 zł / Umożliwia zakupy w aplikacji / Produkty w aplikacji: 13,99 zł za element / Android: 6.0 i nowsze

Robot Colony 2

Minimalistyczna gra strategiczna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Naszym zadaniem jest zarządzanie kolonią robotów i obrona bazy przed nadchodzącymi falami owadami. Autonomiczne roboty, w zależności od rodzaju, produkują energię, wydobywają kruszec i atakują wrogów. Musimy zatem dbać o nieustanny rozwój bazy i ulepszenia jednostek.

Jeżeli wykupimy pełną wersję gry, zyskamy możliwość przyspieszania czasu i pozbędziemy się reklam.

Robot Colony 2


To już wszystkie nasze cotygodniowe propozycje. Jeżeli znasz nowości, o których powinniśmy napisać - koniecznie daj znać w komentarzu!

Sprawdź również: 5 nowych aplikacji na Androida, koniecznie je sprawdź! [Aplikacje tygodnia #256]

]]>
Przemysław Kreft Software Sat, 16 Oct 2021 08:19:00 +0000 images/TOP10/app-shots/Aplikacje_Tygodnia_257.jpg 5 aplikacji na Androida, których nie możesz przegapić [Aplikacje tygodnia #257] /aktualnosci/software/50293-aplikacje-tygodnia-257.html
Tilla - wiesz, ile wydajesz na subskrypcje? (recenzja) https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50292-tilla-recenzja.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50292-tilla-recenzja.html
Aplikacja, która uporządkuje comiesięczne wydatki.

Filmy, muzyka, oprogramowanie - nie da się ukryć, że różnego rodzaju subskrypcje stanowią coraz większą część naszych miesięcznych wydatków. Nietrudno się w tym pogubić.

Tilla to niewielka aplikacja, dzięki której uporządkujemy temat cyklicznych opłat za różnego rodzaju usługi. Wystarczy dodać wszystkie aktywne subskrypcje, a zyskamy czytelny obraz sytuacji i podsumowanie ponoszonych kosztów.

Tilla – aplikacja do zarządzania subskrypcjami

Cena: 0 zł / Android: 5.0 i nowsze

TillaWiększość popularnych serwisów streamingowych czy usług chmurowych jest już wstępnie skonfigurowana - wystarczy wybrać je z listy i uzupełnić informacje o kosztach i okresie rozliczeniowym. Możemy również określić, czy chcemy otrzymać przypomnienie o płatności (może się przydać również, gdy chcemy pilnować darmowych okresów próbnych). Po uzupełnieniu listy na górze widzimy łączną kwotę w wybranym zakresie (tygodniowo, miesięcznie, rocznie). Nie zabrakło oczywiście opcji dodawania subskrypcji samodzielnie. Minimalistyczny interfejs działa sprawnie i może się podobać.

Tilla
Darmowa wersja ogranicza liczbę subskrypcji do pięciu. Nie pozwala również na wykonywanie kopii zapasowych. Zdjęcie limitów kosztuje niecałe 12 złotych. To dość uczciwy układ, ale - przynajmniej na razie - aplikacji brakuje kilku funkcji, jak grupowanie i filtrowanie według kategorii i możliwość generowania wykresów.

Tilla to przydatne narzędzie, które warto wypróbować. Pozwoli zapanować nad comiesięcznymi wydatkami i przypomnieć sobie o konieczności wyłączenia subskrypcji, z których już dawno nie korzystamy. Z zakupem pełnej wersji poczekałbym na kilka aktualizacji.


Czytaj również: Motorola Edge 20 Pro. Recenzja flagowego smartfonu z genialnym teleobiektywem
<br
]]>
Przemysław Kreft Software Sat, 16 Oct 2021 07:33:00 +0000 images/newsy/10-2021/Tilla22.jpg Tilla - wiesz, ile wydajesz na subskrypcje? (recenzja) /aktualnosci/software/50292-tilla-recenzja.html
Flagowce z Dimensity 2000 zamiast Snapdragona 898? Qualcomm w opałach https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50298-flagowce-z-dimensity-2000-zamiast-snapdragon.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50298-flagowce-z-dimensity-2000-zamiast-snapdragon.html
Przyszły rok może być trudny dla Qualcomma.

Kryzys w branży półprzewodników wcale nie sprawił, że producenci procesorów osiedli na laurach, a wręcz przeciwnie - konkurencja na rynku układów mobilnych jest coraz większa. MediaTek rządzi jeśli chodzi o urządzenia tańsze, a Qualcomm, jeśli chodzi o flagowce. Do tego, niedawno do gry włączyło się Google ze swoim chipem Tensor, który zadebiutuje w serii Pixel 6, a poważną ofensywę planuje także Samsung, z układami Exynos.

Kumulacja nowości jest planowana na końcówkę tego roku i początek przyszłego. Wówczas, zadebiutuje Snapdragon 898, procesor Samsunga i MediaTeka, z czego ten ostatni, przez swoją dostępność i zaawansowanie technologiczne może okazać się prawdziwą solą w oku dla Qualcomma.

Flagowce z Dimensity 2000 zamiast Snapdragona 898?
Źródło: MediaTek

Tym razem Snapdragon może nie być najszybszy


Poza samym faktem, że Qualcomm będzie miał dużą konkurencję, istotne jest też to, że w końcu walka będzie wyrównana. Wszystkie wymienione wyżej firmy mają bowiem użyć podobnej technologii i w dużej mierze tych samych rozwiązań.

Topowy procesor Dimensity 2000 od MediaTeka będzie korzystał z architektury ARMv9 i zostanie wyprodukowany w 4-nanometrowym procesie technologicznym. Ma to być układ składający się z ośmiu rdzeni - głównego Cortex-X2 3 GHz, trzech słabszych Cortex-A710 i czterech Cortex-A510, o najmniejszej wydajności, ale największej energooszczędności. Zaawansowane możliwości graficzne ma zapewnić GPU Mali-G710 MC10. Dla porównania, Snap 898 ma mieć tę samą architekturę i litografię, a także rdzenie i ich układ, a główną różnicę będzie stanowił układ graficzny Adreno 730. Osiągi procesorów mogą być więc bardzo zbliżone.

Według Digital Chat Station, MediaTek już udostępnił niektórym producentom sprzętu testowe jednostki chipsetów, więc może okazać się, że pierwsze flagowce, jakie zobaczymy z nową generacją układów, będą miały pod obudową właśnie układ Dimensity 2000.

Źródło: Gizchina / fot. tyt. MediaTek

]]>
Antoni Zaborski Hardware Sat, 16 Oct 2021 07:26:00 +0000 images/newsy/10-2021/mediatek_zdjecie_tytulowe.jpg Flagowce z Dimensity 2000 zamiast Snapdragona 898? Qualcomm w opałach /aktualnosci/hardware/50298-flagowce-z-dimensity-2000-zamiast-snapdragon.html
Uwaga na fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50296-falszywe-aplikacje-do-kryptowalut-na-ios.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/50296-falszywe-aplikacje-do-kryptowalut-na-ios.html Fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS
Oszuści celują w użytkowników iPhone’ów.

Badacze zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy systemów Apple iOS.

Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych takich jak Tinder, Grindr czy Facebook Dating, nakłaniają do zainstalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Przestępcy stosujący ten mechanizm wyłudzili już co najmniej 1,39 mln dolarów.

App Store nie taki bezpieczny...


Badacze Sophos informują, że cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile na portalach randkowych (Tinder, Bumble, Facebook Dating i Grindr) i nawiązują kontakt z ofiarą. W kolejnym kroku nakłaniają ją do zainstalowania fałszywej aplikacji Binance do handlu kryptowalutami. Po zainwestowaniu w niej niewielkiej kwoty pozwalają użytkownikowi wypłacić pieniądze z zyskiem. Następnie zachęcają do wyłożenia większych środków. Kiedy ofiara nabiera podejrzeń lub chce odzyskać pieniądze, zostaje zablokowana. Przestępcy zarabiają na tym procederze miliony dolarów. Specjaliści wyśledzili adres portfela bitcoin, na który oszukane osoby wysłały już ponad 1,39 mln dolarów. Prawdopodobnie takich adresów jest więcej.

2021-10-15 213219

Kradzież pieniędzy i danych osobowych


Oszuści do rozpowszechniania fałszywych aplikacji wykorzystują system dla programistów Enterprise Signature, który umożliwia testowanie aplikacji na iOS zanim zostaną zatwierdzone przez Apple. Dzięki temu przestępcy mogą rozsyłać do użytkowników iPhone'ów fałszywe programy bez recenzji App Store. W ten sposób zyskują też zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Potencjalnie mogą więc zbierać dane osobowe, dodawać lub usuwać konta, instalować aplikacje i zarządzać nimi.

Enterprise Signature był już wcześniej używany przez przestępców. Apple podjęło działania aby ukrócić proceder. Za rozsyłanie aplikacji do konsumentów tą drogą cofnięto nawet certyfikaty Google’a i Facebooka (potem zostały przywrócone). Nie uniemożliwiło to jednak omijania kontroli App Store.

– Już na początku roku Interpol ostrzegał przed rosnącą skalą oszustw dokonywanych przez aplikacje randkowe i media społecznościowe. Teraz celem są głównie użytkownicy iPhone’ów. Chociaż platforma iOS jest ogólnie uważana za bezpieczną, nawet aplikacje w App Store mogą stanowić zagrożenie. Pełno jest tam na przykład „darmowych” programów typu fleeceware, które po kilku dniach obciążają użytkowników kilkutysięcznymi subskrypcjami. Oszustwo wykorzystujące fałszywe aplikacje do kryptowalut omija kontrole bezpieczeństwa App Store. Użytkownicy systemu iOS powinni więc mieć się na baczności – wskazuje Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos.

Źródło: Sophos
]]>
Mateusz Ponikowski Software Fri, 15 Oct 2021 19:24:36 +0000 images/newsy/08-2021/2021-10-15_213120.jpg Uwaga na fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS /aktualnosci/software/50296-falszywe-aplikacje-do-kryptowalut-na-ios.html
Internet w roamingu UE ma być szybszy. Poznaliśmy kształt nowych przepisów https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/50295-predkosci-internetu-roaming.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/internet/50295-predkosci-internetu-roaming.html 2021-10-15 211701
Lepiej się przygotować.

Europosłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęli wczoraj (14.10) ostateczny kształt rozporządzenia roamingowego.

Najważniejsze zmiany obejmują przedłużenie zapisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat i obniżenie opłat hurtowych pomiędzy operatorami. Co ważne, zapowiedziano zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy międzynarodowe w UE. Co więcej, kształt nowych przepisów dot. roamingu w UE obejmuje zapewnienie w roamingu takiej samej szybkości internetu jak w usługach krajowych.

„Oprócz przedłużenia przepisów o darmowym roamingu o kolejne 10 lat, z którego korzysta ponad 170 mln obywateli w UE, stawiamy nacisk aby użytkownik wiedział z jakiej prędkości internetu będzie korzystać w roamingu oraz zapewnieniu skutecznych mechanizmów skargi w sytuacji, kiedy operatorzy nie wywiążą się z umów.” - komentuje Róża Thun, która uczestniczyła w pracach nad zmianami rozporządzenia jako sprawozdawczyni Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Europosłowie proponują, aby operatorzy, co do zasady byli zobowiązani do dostarczenia identycznej jakości usług w roamingu, jak w kraju. Jeśli z powodów technicznych operatorzy nie będą mogli tego zapewnić, będą musieli dostarczyć konsumentom najlepszą dostępną jakość, a BEREC (urząd dbający o stosowanie unijnych przepisów w zakresie rynku telekomunikacyjnego) opracuje wytyczne dot. reklamacji w przypadkach niespełnienia tego wymogu.

2021-10-15 212119

Istotne zmiany czekają także rynek hurtowych opłat roamingowych za przesył danych. Wg harmonogramu obniżek proponowanego przez Komisję Europejską stawki mają spaść z obecnych 3 EUR/GB do 1,5 EUR/GB w 2025 roku. Propozycje europarlamentarzystów idą o wiele dalej i szybciej bo proponują redukcję do 1 EUR/GB juz od 1 lipca przyszłego roku i spadek do 0,5 EUR/GB w 2025 roku.

Jeszcze jesienią ws. rozporządzenia roamingowego rozpoczną się negocjacje (tzw. trilog) pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej (w której zasiadają przedstawiciele państw członkowskich UE) oraz Komisją Europejską.

Źródło: Biuro Prasowe Europosłanki Róży Thun / foto. Canva Pro
]]>
Mateusz Ponikowski Internet Fri, 15 Oct 2021 19:10:28 +0000 images/newsy/08-2021/2021-10-15_211701.jpg Internet w roamingu UE ma być szybszy. Poznaliśmy kształt nowych przepisów /aktualnosci/internet/50295-predkosci-internetu-roaming.html
iPhone'y w Polsce potaniały w ostatnich latach. Pomimo ogólnych podwyżek https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50289-apple-iphone-ceny-14-lat.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50289-apple-iphone-ceny-14-lat.html
Ciekawe statystyki.

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a w 2007 roku, jego cena wzrosła o ponad 80 procent w wielu regionach świata. Informacje tego typu wynikają z nowego badania, które zostało przeprowadzone przez firmę Self. Sama cena to jednak nie jedyna statystyka jaka została wzięta pod uwagę.

W badaniu znajdziemy także inne smaczki.

Ceny iPhone’a rosną rok do roku

Ceny nowych iPhone’ów rosną każdego roku i trudno temu zaprzeczyć - nawet jeśli podwyżki są minimalne. Przez ostatnie 14 lat, średnia cena iPhone’a w wielu regionach świata wzrosła o ponad 80 procent względem modelu 3. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę również wiele czynników ekonomicznych, w tym inflację, która przecież zmieniała się na przestrzeni lat. Patrząc jednak na wszystkie dane wychodzi na to, że średnio iPhone podrożał w ciągu ostatniej dekady o ponad 400 dolarów na sztuce.

To w przeliczeniu (na dzień dzisiejszy) około 1570 złotych.

iphoneceny2
fot. Isaac Martin - Unsplash

Na uwagę zasługują także większe koszty związane z samą produkcją oraz bardziej zaawansowaną technologią pakowaną do nowych iPhone’ów. Mimo to, dane nie kłamią - Apple skutecznie podniosło ceny swoich smartfonów o około 26 proc. we wszystkich krajach, które borykają się z większą niż przeciętna inflacją.

W ramach wspomnianego badania firma Self stworzyła ciekawą, interaktywną mapę, która dokładnie pokazuje, jak zmieniały się ceny iPhone’a na przestrzeni lat w ponad 30 krajach na całym świecie. Według tej mapy, Zjednoczone Emiraty Arabskie były świadkami największego wzrostu cen iPhone’a. Najnowszy model w momencie premiery kosztował ponad dwa razy więcej niż wersje prezentowane dekadę temu.

Co ciekawe… w Polsce iPhone po uwzględnieniu wszystkich czynników jest o 20 proc. tańszy względem pierwszego z modeli, który pojawił się po 2007 roku. Wszystko to za sprawą większej siły nabywczej, którą zyskaliśmy przez ostatnie 14 lat. 

Spodziewaliście się takiego zwrotu akcji na koniec? Zakładam, że niemalże na pewno nie.

Źródło: Self / fot. Martin Sanchez - Unsplash
]]>
Aleksander Piskorz Hardware Fri, 15 Oct 2021 15:07:19 +0000 images/newsy/10-2021/iphoneceny.jpg iPhone'y w Polsce potaniały w ostatnich latach. Pomimo ogólnych podwyżek /aktualnosci/hardware/50289-apple-iphone-ceny-14-lat.html
Mini lodówka Xbox Series X oficjalnie w Polsce. Cena i data sprzedaży https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50291-mini-lodowka-xbox-series-x-w-polsce-cena-gdzie-kupic.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/hardware/50291-mini-lodowka-xbox-series-x-w-polsce-cena-gdzie-kupic.html
Ciekawy gadżet.

Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich miłośników konsol Xbox, którzy chcieliby wzbogacić swoją kolekcję o zapowiadaną jakiś czas temu mini lodówkę Xbox Series X. Microsoft nie tylko potwierdził, że będzie ona sprzedawana w Polsce, ale podał przy tym datę rozpoczęcia przedsprzedaży oraz jej cenę.

Lodówka Xbox Series X w Polsce


Mini lodówka przypominająca konsolę Xbox Series X trafi do sprzedaży już 19 października tego roku. W sklepach gadżet zagości w grudniu. Lodówka Microsoftu stworzona przy współpracy z firmą Ukonic sprzedawana będzie w cenie 99 euro (ok. 450 złotych) za pośrednictwem platformy Amazon.pl oraz w sklepach Game Stop EU, Micromania i Toynk. Niestety, nie podano jej oficjalnej polskiej ceny, ale na pewno nie będzie mocno odbiegała od "europejskiej".

xbox series x mini lodówka 2

Mini lodówka ma pomieścić 12 puszek o pojemności 500 ml każda. Wewnątrz czarnej konstrukcji umieszczono LED-y podświetlające wnętrze na zielony kolor. Co ważne, na drzwiach znalazło się miejsce na dwie dodatkowe półeczki.

xbox series x mini lodówka 3

Interesującą cechą lodówki jest to, że po podpięciu jej do prądu może ona ładować urządzenia mobilne poprzez znajdujące się z przodu złącze USB.Kupicie?

Źródło: Xbox Polska

]]>
Maksym Słomski Hardware Fri, 15 Oct 2021 14:41:37 +0000 images/newsy/10-2021/xbox_series_x_mini_lodówka.jpg Mini lodówka Xbox Series X oficjalnie w Polsce. Cena i data sprzedaży /aktualnosci/hardware/50291-mini-lodowka-xbox-series-x-w-polsce-cena-gdzie-kupic.html
Świnia z Minecrafta zbudowana przez YouTubera. Rozpędza się do 30 km/h https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/50290-minecraft-swinia-w-rzeczywistosci.html https://www.instalki.pl/aktualnosci/rozrywka/50290-minecraft-swinia-w-rzeczywistosci.html

Kreatywny projekt.


YouTuber prowadzący kanał o nazwie Electo zdecydował się skonstruowanie pojazdu wyglądającego jak świnia z gry Minecraft. Całość wykonana została z drewna oraz zasilona kilkunastoma bateriami. Dodatkowo część elementów influencer wydrukował przy pomocy drukarki 3D. Jak prezentuje się ten projekt?

YouTuber zbudował świnię z Minecrafta, która... działa!


Społeczność graczy Minecraft jest niezwykle kreatywna i raczej z tym stwierdzeniem trudno nawet dyskutować. Dosyć często możemy usłyszeć przecież o ogromnych przedsięwzięciach zrealizowanych w kultowym już sześciennym świecie. Sprawa ma się jednak nieco inaczej, gdy ludzie próbują przenieść grę do rzeczywistości.

Na taki krok zdecydował się Thomas, mężczyzna prowadzący kanał Electo na portalu YouTube. Znany on jest z tworzenia dziwacznych i kreatywnych projektów. Na jego profilu znajdziemy chociażby… działającego Impostora z gry Among Us czy wybuchającego Creepera z Minecrafta. Teraz zabrał się za kolejne ciekawe przedsięwzięcie.

Mowa o pojeździe w kształcie świni z Minecrafta, która podąża za wędką z marchewką (wykrywa ją czujnik ruchu na podczerwień). YouTuber stworzył ją przede wszystkim z drewna, baterii oraz szeregu elementów wydrukowanych na drukarce 3D. Największy problem stanowiły kółka umożliwiające bezpieczne skręcanie. Tak naprawdę większość kwestii mechanicznych udało się zrealizować dopiero po kilku próbach. W końcu jednak wyszło.


Testy prędkości wykazały, że świnia rozpędza się do maksymalnie 32 km/h. Jest to niewątpliwie zaskakująco wysoki wynik, lecz wszystko wskazuje na to, że nie zostanie nigdy pobity. Czujnik ruchu okazał się wadliwy i podczas testów pojazd skręcił w złą stronę, co spowodowało rozbicie o krawężnik. Thomas nie planuje naprawiać świni.

Mimo to warto jednak zaznajomić się z filmem prezentującym proces budowy projektu, jak i innymi materiałami na kanale Electo. Część z nich to naprawdę kreatywne przedsięwzięcia, których warto nie przegapić.

Źródło i foto: YouTube
]]>
Piotr Malinowski Rozrywka Fri, 15 Oct 2021 14:41:00 +0000 images/newsy/10-2021/minecraft_swinia_irl_1.jpg Świnia z Minecrafta zbudowana przez YouTubera. Rozpędza się do 30 km/h /aktualnosci/rozrywka/50290-minecraft-swinia-w-rzeczywistosci.html