Recenzja Ashampoo Burning Studio 11

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Recenzja Ashampoo Burning Studio 11
Pomimo zmieniającej się rzeczywistości aplikacje do nagrywania danych wciąż powstają i mają się dobrze. Premiera Ashampoo Burning Studio 11 to doskonała okazja aby sprawdzić jakie możliwości dają nam dzisiejsze aplikacje do wypalania płyt.

Ashampoo Burning Studio 11 to kompleksowy pakiet narzędzi do nagrywania danych – od plików i folderów po wideo w wybranym formacie. Oprogramowanie zawiera 9 podstawowych sekcji, które odpowiedzialne są na różne operacje na płytach CD/DVD oraz Blu-ray.

Ashampoo Burning Studio - Okno główne

Ashampoo Burning Studio – Okno główne

Pierwsza z nich umożliwia klasyczne nagrywanie dowolnych danych (pliki i foldery) na nośnik. Dodatkowo istnieje możliwość uaktualnienia istniejącego dysku oraz utworzenia nośnika z funkcją autostartu. Warto wspomnieć, że pliki mogą być dodawane za pomocą metody przeciągnij i upuść. Najnowsza wersja oznaczona numerem 11 została dodatkowo wzbogacona o tryb kompaktowy do nagrywania nośników szybko i bez konieczności dopasowywania ustawień. Drugą z nowości jest możliwość dodawania plików z zewnętrznych urządzeń oraz serwisów online, jak Facebook, Dropbox, smartfony czy aparaty cyfrowe.
Ashampoo Burning Studio 11 - Tryb kompaktowy

Ashampoo Burning Studio 11 – Tryb kompaktowy

Kolejna sekcja odpowiedzialna jest za wypalanie kopii bezpieczeństwa lub przywracanie plików i katalogów. Tworzenie kopii bezpieczeństwa polega na wskazanie folderów lub całych dysków, które zostaną nagrane na wiele nośników (w zależności od ilości danych). Pogram daje możliwość umieszczenia backupu również na pamięci zewnętrznej (np. pendrive). Co ważne, dane mogą być skompresowane lub zaszyfrowane. W tym samym miejscu można przywrócić kopię bezpieczeństwa plików z nagranego już nośnika. Po wybraniu danych do zarchiwizowania i umieszczeniu nośnika w napędzie, program poinformuje nas ile płyt będziemy potrzebować (z podziałem na CD/DVD oraz Blu-ray).

Trzecia sekcja udostępnia nam narzędzia związane z wypalaniem muzyki. Za pomocą specjalnego kreatora możemy utworzyć płytę Audio CD, nośnik MP3 do odtwarzania na odtwarzaczach DVD czy zgrać dane do formatu MP3 z istniejącej płyty. Ripper działa sprawnie i bez problemu zapisze naszą ulubioną muzykę na dysku. Warto wspomnieć, że obok formatu MP3 dostępne są również WMA oraz WAV. W najnowszej wersji Ashampoo Burning Studio 11 producent wprowadził nagrywanie playlist (formaty: m3u, xspf, wpl, VLC Media Player, Windows Media Player), drukowanie i eksportowanie listy ścieżek jako plik tekstowy, możliwość zachowania tagów podczas konwersji czy dodawanie plików z napędów zewnętrznych i serwisów online, jak Dropbox, Flickr czy smartphone.

Najbardziej rozbudowane funkcje oferuje sekcja Nagraj film. Zaawansowany moduł pozwala tworzyć nośniki wideo z różnych zasobów i formatów, np. Blu-ray Disc z przygotowanego folderu lub SVCD lub DVD. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na wsparcie dla procesorów wielordzeniowych dla szybszego kodowania/renderowania wideo. Znajdziemy tutaj wiele przydanych funkcji: tworzenie i nagrywanie Blu-ray HD oraz nośników Full HD wideo (16:9, PAL oraz NTSC), zaznaczanie ścieżek Audio na podstawie języka systemu oraz języka profilu użytkownika, wypalanie VideoCD (VCD) i Super Video CD (SVCD), itd.

Ashampoo Burning Studio 11 - Nagraj filmy

Ashampoo Burning Studio 11 – Menu nagrywania filmów

Naszą uwagę przykuło narzędzie Authoring filmów i pokaz slajdów”. Pozwala ono łatwo tworzyć DVD lub Blu-ray Disc z własnym menu i dostosowanym wyglądem bez potrzeby używania dodatkowych programów czy funkcji. Po uruchomieniu narzędzia należy wskazać format wyjściowy (DVD, Blu-ray HD lub Blu-ray Full HD), system TV oraz format obrazu. Na kolejnych ekranach możemy dodać wideo lub zdjęcia do pokazu slajdów. Co ważne, narzędzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a wszystko odbywa się w oparciu o przyjazny interfejs. Dodatkowo możemy wykorzystać jeden z gotowych motywów. Z pewnością rozwiązania dostępny w tej sekcji programu są jego bardzo mocną stroną bowiem nie każdy program do nagrywania płyt oferuje tak zaawansowane możliwości.

Ashampoo Burning Studio 11 - Authoring filmów

Ashampoo Burning Studio 11 – Authoring filmów

Wśród funkcji Ashampoo Burning Studio nie zabrakło oczywiście narzędzi do kopiowania nośników CD, DVD i Blu-ray Disc oraz kasowania płyt RW do ponownego ich użycia. Za pomocą programu możemy również tworzyć obrazy nośników oraz wypalać formaty iSO, CUE/BIN czy Ashampoo ASHDISC. W wersji 11 wprowadzono dodatkowo narzędzie do przeglądania i wyświetlania zawartości obrazów dysków.

Ostatnim modułem, który warto umówić jest Edytor etykiet – w pełni wyposażony edytor drukujący bezpośrednio etykiety na nośniki (również płyty do nadruku) i opakowania. Program posiada kilka dodatkowych szablonów do użycia. Umożliwia projektowanie etykiet i drukowanie ich lub wypalanie przy użyciu LightScribe.

Podsumowując, Ashampoo Burning Studio 11 to kompletny pakiet, który powinien spełnić nawet wygórowane oczekiwania. Zawiera wszystkie podstawowe narzędzia do operacji na nośnikach oraz oferuje świetne dodatkowe rozwiązania takie jak authoring filmów, pokaz slajdów czy edytor etykiet. Program jest godny polecenia, podczas testów nie wystąpiły żadne większe problemy z funkcjonowaniem poszczególnych modułów. Niewątpliwą zaletą oprogramowania Ashampoo jest cena – za licencję przyjdzie nam zapłacić niespełna 65 zł. To zdecydowanie mniej niż za rozwiązania konkurencji. Na koniec przypomnę, że Ashampoo Burning Studio 11 odstępne jest w polskiej wersji językowej. Użytkownicy chcący wypróbować oprogramowanie mogą skorzystać z bezpłatnej wersji testowej.

Wybór Redakcji Instalki.pl
Program otrzymał wyróżnienie „Wybór Redakcji”. Rekomendacja stanowi gwarancję oprogramowania wysokiej jakości, która została doceniona przez ekspertów.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.