Test pakietu Norton 360 5.0

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Test pakietu Norton 360 5.0
Jeszcze kilka lat temu instalacja oprogramowania antywirusowego wiązała się ze znacznym obciążeniem zasobów komputera – na szczęście w większości przypadków sytuacja ta odeszła w niepamięć. Za sprawą mocniejszych i wydajniejszych jednostek oraz bardziej zaawansowanego oprogramowania możemy cieszyć się pełną ochroną danych przy zachowaniu szybkości systemu. Dowodem na to jest Norton 360, którego praca jest niemal niezauważalna.

Instalacja
Niezależnie od tego jaką wersję wybierzecie (elektroniczną lub pudełkową), instalacja odbędzie się bezproblemowo. Ogranicza się ona do kilku kroków, które nie powinny nikomu przysporzyć problemów. Instalacja z nośnika CD zajmie maksymalnie kilka minut, a dodatkowo nie trzeba będzie ponownie uruchamiać systemu (chyba, że na komputerze zainstalowano inny produkt antywirusowy). Sam instalator nie daje użytkownikowi zbyt wielu możliwości w zakresie konfiguracji – można jedynie zmienić miejsce docelowe instalacji oraz przystąpić do Norton Community Watch (dobrowolny program dla klientów umożliwiający wymianę informacji na temat zagrożeń internetowych).

Norton 360 Ekran startowy
Norton 360 5.0 – Ekran startowy instalatora

Norton 360 Instalacja
Norton 360 5.0 – Ekran opcji instalacji

Pierwsze wrażenia
Interfejs najnowszej, piątej edycji Norton 360 jest kontynuacją rozwiązań znanych z poprzednich odsłon pakietu. Okno główne programu monituje stan systemu oraz przedstawia cztery najważniejsze aspekty bezpieczeństwa systemu. Dodatkowo otrzymujemy ogólnoświatową mapę z aktywnością cyberprzestępców w poszczególnych miastach w ciągu poprzednich 24 godzin. Ciekawy gadżet chociaż jego przydatność jest wątpliwa. Ekran główny wyposażony został dodatkowo w stan subskrypcji, statystyki programu Norton Online Family oraz narzędzie do sprawdzania witryn (Norton Safe Web).

Norton 360 Okno Główne
Norton 360 5.0 – Okno główne

Pierwsza zakładka „Zabezpieczenia komputera” informuje o stanie aktualizacji definicji wirusów oraz umożliwia dostęp do skanowania, zarządzania zaporą i narzędzia Norton Insight. Druga odpowiada za szczegóły ochrony tożsamości oraz konfigurację sejfu tożsamości. Kolejna umożliwia zarządzanie kopiami zapasowymi, a ostatnia umożliwia dostęp do narzędzi optymalizacyjnych.

Poszczególne funkcje pakietu rozsiane są po rożnych elementach menu więc początkowo można odnieść wrażenie chaosu. Jednak interfejs jest na tyle prosty, że nawet mniej zaawansowani użytkownicy szybko przystosują swój wzrok i pamięć do rozwiązań Symanteca.

Skaner
Skaner wbudowany w aplikację oferuje skanowanie szybkie, pełne skanowanie systemu oraz skanowanie niestandardowe. Użytkownicy pakietu otrzymują również dostęp do skanowania reputacji programów zainstalowanych w systemie oraz tablicy użytkownika w serwisie Facebook. Skanowanie wirusów i programów typu sypware odbywa się przy pomocy technologii Norton Insight, która zapewnia ochronę bez obniżania wydajności dzięki identyfikowaniu zaufanych plików niewymagających ponownego skanowania. Trzeba przyznać, że rozwiązanie to sprawdza się, a samo skanowanie jest zdecydowanie krótsze. Oczywiście w razie potrzeby można zawsze przeskanować cały komputer bez wykluczeń.

Norton 360_Skanowania
Norton 360 5.0 – Wybór skanowania

Zapora
Norton 360 wyposażony został w inteligentną zaporę, która blokuje ataki hakerskie i inny nieautoryzowany ruch, zarazem zezwalając na autoryzowany ruch. Producent przewidział spore możliwości konfiguracji. Wśród dostępnych opcji dostajemy możliwość konfiguracji nietypowych portów, funkcję całkowitego resetu zapory (bardzo przydatna) czy możliwość zablokowania całego ruchu sieciowego. Dodatkowo możemy zarządzać regułami programów i autoryzować ich dostęp do Internetu. Warto wspomnieć również o regułach ruchu czy funkcjach związanych z ochroną przeglądarki. Trzeba przyznać, że zapora została przygotowana bardzo solidnie i niczego jej nie brakuje. Z jednej strony nie wymaga zbędnej konfiguracji od niezaawansowanych użytkowników, z drugiej oferuje spore możliwości konfiguracji dla ekspertów.

Norton 360 Zapora
Norton 360 5.0 – Zapora

Ochrona tożsamości
Moduł ochrony tożsamości znany jest z poprzednich odsłon Nortona 360. W jego skład wchodzi przede wszystkim sejf tożsamości, który oferuje bezpieczne przechowywanie danych do logowania, danych osobistych czy numerów kart kredytowych. Funkcja Sejf tożsamości umożliwia utworzenie profilu lokalnego dla każdego konta użytkownika systemu Windows i zapisanie danych sejfu tożsamości w profilu lokalnym. Zapisane dane i wszelkie konfigurowane ustawienia sejfu tożsamości są specyficzne dla danego profilu lokalnego. Nie można uzyskać dostępu do danych zapisanych na jednym koncie użytkownika systemu Windows z innego konta użytkownika systemu Windows. W ten sposób funkcja Sejf tożsamości chroni poufne dane użytkownika przed nieprawidłowym użyciem. Dane sejfu tożsamości można zapisać w profilu utworzonym na koncie użytkownika systemu Windows oraz na dysku zewnętrznym. Profil utworzony na dysku zewnętrznym jest zwany profilem przenośnym. Danych sejfu tożsamości zapisanych przy użyciu profili przenośnych można wygodnie używać na każdym komputerze, na którym zainstalowany jest program Norton 360. Dzięki temu można używać poufnych danych na innym komputerze z programem przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Niestety to co cieszy nie jest dostępne dla każdego – sejf tożsamości obsługiwany jest przez wtyczkę Norton Toolbar, która nie wspiera najnowszych przeglądarek. Problemów mogą spodziewać się użytkownicy Chrome 11, Firefox 4 czy IE9. * producent zaktualizował wtyczkę, która wspiera teraz Firefox 4 i Internet Explorer 9. Pozostaje mieć nadzieję, że producent wkrótce zaktualizuje wtyczkę.

Norton 360 Ochrona tożsamości
Norton 360 5.0 – Ochrona tożsamości

Norton 360 Profil sejfu tożsamości
Norton 360 5.0 – Profil sejfu tożsamości

Kopia zapasowa
Konfiguracja kopii zapasowej oparta jest na schemacie „Co, Gdzie, Kiedy”. Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to ustalenie folderów i plików, które mają być uwzględnione w kopii. Możemy wskazać konkretne foldery, wykluczyć zbędne lokalizacje, a nawet użyć filtra typów plików. Następnie należy określić gdzie będą przechowywane dane – do dyspozycji jest przestrzeń online. Producent oprogramowania daje nam 4GB przestrzeni dyskowej z możliwością zakupu dodatkowej powierzchni (5GB = 99zł, 10GB = 179,99zł, itd.). Oczywiście backup może być przechowywany również na dysku zewnętrznym czy innej partycji. Na koniec wystarczy skonfigurować haromonogram wykonywania kopii zapasowej i gotowe! Jeżeli włączymy do kopii sporą ilość danych to pierwszy zrzut może potrwać nawet kilkadziesiąt minut. Warto uzbroić się w cierpliwość ponieważ proces ten może skutecznie zamulić system operacyjny. Na koniec warto dodać, że mechanizm kopii zapasowych pozwala przywracać pliki i tworzyć zestawy profili.

Norton 360 Zarządzanie zestawami kopii zapasowej
Norton 360 5.0 – Zarządzanie zestawami kopii zapasowej

Norton 360 Szczegóły kopii zapasowej
Norton 360 5.0 – Szczegóły kopii zapasowej

Optymalizacja komputera
Norton 360 różni się od innych produktów z rodziny Symanteca obecnością modułu odpowiedzialnego za optymalizację komputera. Składa się on z pięciu przydatnych narzędzi: Optymalizacja dysku (defragmentacja), Czyszczenie plików (plików tymczasowych systemu Windows, plików tymczasowych programu Internet Explorer oraz historii programu Internet Explorer), Czyszczenie rejestru (usuwanie zbędnych wpisów z rejestru systemu Windows), Raport diagnostyczny (tworzy raport diagnostyczny, dotyczący problemów występujących na komputerze) i Menadżer uruchamiania (zarządzanie programami z grupy Autostart). Wszystkie elementy działają bez zarzutu jednak niektóre z nich mogłyby być bardziej rozbudowane. Szkoda, że moduł „Czyszczenie plików” ogranicza się jedynie do plików systemowych i Internet Explorera – konkurencyjne i darmowe rozwiązania oferują kompleksowe czyszczenie również innych przeglądarek. Z kolei bardzo ciekawie prezentuje się opcja opóźnionego startu wybranych procesów w menadżerze uruchamiania.

Norton 360 Optymalizacja komputera
Norton 360 5.0 – Optymalizacja komputera

Antyspam
Ochrona przed spamem jaką oferuje nam Norton 360 nie wykracza poza utarte schematy. Moduł oferuje wykluczenia książki adresowej, listę dozwolonych i zablokowanych nadawców. Podstawowym zadaniem antyspamu jest skanowanie poczty przychodzącej – niestety producent nie postarał się o integrację z innymi aplikacjami niż Outlook i Outlook Express.

Kontrola rodzicielska
Podobnie jak w innych produktach marki Norton za kontrolę rodzicielską odpowiada osobna aplikacja Norton Online Family. Wielu specjalistów twierdzi, że jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Dostęp do Internetu na komputerach z których korzystają dzieci może być filtrowany na podstawie reguł. Dotyczą one witryn internetowych, treści multimedialnych, wyszukiwania, komunikatorów czy prób podawania prywatnych danych w sieci. Podczas konfiguracji Norton Online Family rodzic może wskazać wiek dziecka oraz przypisać profil do danego komputera. Na tej podstawie będą filtrowane treści z Internetu. Usługa działa w chmurze co oznacza, że dziecko korzystające z komputera w domu może w razie potrzeby wysłać wiadomość do rodzica z prośbą o dostęp do konkretnej witryny, która została zablokowana przez filtr. Reasumując, moduł został przygotowany bardzo profesjonalnie przy zachowaniu prostoty użytkowania.

Wydajność
Pracując z Nortonem 360 w wersji 5.0 nie trudno jest zauważyć, że twórcy pakietu dużą wagę przywiązali do generowania wszelkiego rodzaju raportów i zestawień. Wśród funkcji pakietu znajdziemy zakładkę „Wydajność” w której znajdziemy statystyki dotyczące systemu. W specjalnej tabelce zamieszczono miesięczne zestawienie historii pobierania, instalacji, wykrytych zagrożeń i alertów na komputerze. Druga z tabelek przedstawia historię wykorzystania procesora i pamięci przez wszystkie procesy w wybranym okresie czasu. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, które procesy odpowiedzialne są za nadmierne wykorzystanie zasobów.

Norton 360 Wydajność
Norton 360 5.0 – Wydajność

Podsumowanie
W tekście skupiono się na podstawowych właściwościach produktu, w rzeczywistości posiada on znacznie więcej funkcji, które jednak przydatne będą wyłączeni zaawansowanym użytkownikom. Norton 360 w wersji 5.0 posiada kilka niewielkich wad ale pozytywne cechy zdecydowanie przeważają. Oprogramowanie z powodzeniem znajdzie zastosowanie w każdym domu lub niewielkiej firmie. Koszt zakupu rocznej licencji wynosi blisko 250zł i jest stosunkowo wysoki jednak należy pamiętać, że oprogramowanie można zainstalować nawet na trzech komputerach. Tym samym zakup pakietu będzie opłacalny jeżeli posiadamy w domu więcej niż jeden komputer. Podsumowując, najnowszy Norton 360 jest przystosowany do obecnych czasów i stanowi jedno z najlepszych rozwiązań w swojej klasie.

Zalety pakietu:

bardzo duża ilość dostępnych funkcji

prosty i intuicyjny interfejs

niskie obciążenie zasobów systemowych

licencja na 3 stanowiska

rozbudowana dokumentacja

narzędzie Norton Bootable Recovery Tool

Wady pakietu:

wtyczka Norton Toolbar niekompatybilna z Google Chrome

ograniczona funkcjonalność modułu „Czyszczenie plików”

ograniczona kompatybilność modułu Antyspam

Minimalne wymagania systemowe

  • Windows XP SP2 (32-bit), Windows Vista, Windows 7 (wersje 32- i 64-bitowe)
  • Procesor 300 MHz lub szybszy
  • 256 MB pamięci RAM, zalecane 512 MB
  • 300 MB wolnego miejsca na dysku twardym
  • Internet Explorer 6.0 lub Mozilla Firefox 3.0 albo ich nowsze wersje
  • Połączenie z Internetem

Pobierz bezpłatną wersję próbną Norton 360 5.0

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.