Recenzja Ad-Aware Free Antivirus+ 11

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Recenzja Ad-Aware Free Antivirus+ 11
Na początku warto wspomnieć, że Ad-Aware Free Antivirus+ 11 to darmowa odmiana pakietu bezpieczeństwa od Lavasoft. Producent posiada w swojej ofercie również bardziej rozbudowane edycje (Ad-Aware Personal Security, Ad-Aware Pro Security i Ad-Aware Total Security). Testowany produkt oferuje podstawową ochronę w czasie rzeczywistym. Wszystkie pakiety działają na silniku antywirusowym Bitdefender, podobnie jak omawiany niedawno Ashampoo Anti-Virus 2014.

Instalacja

Proces instalacji pakietu jest długi i wymaga ponownego uruchomienia systemu. W przeciwieństwie do większości programów antywirusowych, użytkownik może wybrać czy instalowane oprogramowanie ma być drugą linią ochrony czy będzie pełniło rolę podstawowego programu zabezpieczającego. Po uruchomieniu instalatora uwagę przykuwa polski interfejs, duży plus dla producenta, który potraktował nasz rynek poważnie.

instalacja
Na kolejnym etapie możemy zdecydować czy funkcja ochrony sieci ma być aktywna. Producent instaluje pasek narzędzi, który współpracuje z Internet Explorer, Firefox i Chrome. W domyśle ma on chronić przed złośliwymi witrynami w sieci oraz blokować niebezpieczne wyniki wyszukiwania. Niestety razem z toolbarem instalowana jest strona Lavasoft SecureSearch pojawiająca się na nowej karcie przeglądarki. Odradzamy instalację tego dodatku, przysparza więcej szkód niż pożytku. Podczas testów napotkaliśmy na problemy z dostępem do niektórych stron, dodatkowo podmieniona strona startowa nie każdemu przypadnie do gustu. Aby uniknąć nieprzyjemności wystarczy na tym etapie wybrać przycisk „Pomiń”.

toolbar
Po zakończeniu instalacji niezbędny jest restart komputera.

instalacja zakonczona

Interfejs

Wygląd Ad-Aware Free Antivirus+ 11 może się podobać. Producent zrezygnował z niepotrzebnych wodotrysków dzięki czemu interfejs jest lekki, czytelny i intuicyjny. W głównym oknie programu znajdziemy podsumowanie ochrony, szczegóły na temat sygnatur i ostatnich aktualizacji, a także przyciski umożliwiające aktywację najważniejszych komponentów ochrony.

okno glowne
Niestety tutaj spotyka nas rozczarowanie bowiem edycja Free nie daje dostępu do żadnych funkcji poza aktywną ochroną w czasie rzeczywistym i trybem gracza. Aby skorzystać z ochrony poczty czy sieci trzeba zakupić komercyjny pakiet.


Opcje skanowania

Najważniejszym elementem każdego antywirusa jest skaner. Nie mogło go zabraknąć w Ad-Aware Free Antivirus+ 11. Możliwości skanowania podzielone zostały na trzy kategorie. Szybkie skanowanie przeprowadza analizę tylko kluczowych elementów systemu takich jak procesy czy pliki systemowe. Pełne skanowanie sprawdza wszystkie pliki znajdujące się na dyskach twardych komputera. Skanowanie niestandardowe pozwala zdefiniować foldery oraz typy plików objętych skanowaniem.

skanuj
Dodatkowo w zakładce Skanuj Komputer znajdziemy dostęp do listy raportów, plików w kwarantannie czy ustawień plików definicji. Z tego miejsca można zarządzać wyjątkami czyli lokalizacjami, które mają być wykluczone podczas skanowania. Warto wspomnieć, że program posiada funkcję automatycznego skanowania, a harmonogram tej czynności można ustawić w odpowiedniej sekcji.

auto skanowanie

Tryb gracza

W oknie głównym programu znajdziemy przycisk aktywujący Tryb gracza. Po włączeniu tej funkcji wszystkie powiadomienia programu będą niewidoczne aby nie przeszkadzać podczas rozgrywki w trybie pełnoekranowym. Możliwość wyłączenia powiadomień podczas gry ma prawie każdy pakiet bezpieczeństwa więc obecność tej funkcji w Ad-Aware Free Antivirus+ nie dziwi.

Wydajność

Podstawowym zadaniem darmowego antywirusa jest ochrona w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że program skanuje pliki lokalne podczas ich zapisywania i odczytywania. Nasze testy wykazała, że podczas wykonywania tych czynności pakiet Ad-Aware nie obciąża nadmiernie zasobów.

Pierwsze pobranie definicji wirusów może okazać się uciążliwe. Paczka, która dostępna była zaraz po instalacji ważyła ponad 170MB. Kolejne aktualizacje uzupełniają bazę więc ich rozmiar nie powinien być już tak duży. Aktualizacja samego programu działa sprawnie. W momencie pojawienia się nowej wersji pakietu pliki pobierane są automatycznie, a użytkownik musi jedynie zatwierdzić proces instalacji.

aktualizacja

Podsumowanie

Antywirus od Lavasoft spełnia swoją rolę i z powodzeniem może posłużyć jako podstawowe narzędzie zabezpieczające. Program nie został przeładowany niepotrzebnymi funkcjami, a jedynym niedopracowanym komponentem jest Ochrona sieci. Pozostałe elementy programu działają bez zarzutu. Cieszy kompatybilność z Windows 8.1 na którym testowaliśmy omawiane oprogramowanie. Do minusów należy zaliczyć długi czas instalacji pakietu. Osoby obawiające się niskiej skuteczności wykrywania zagrożeń powinien uspokoić fakt, że Ad-Aware Free Antivirus+ wyposażony został w wielokrotnie nagradzany silnik Bitdefender.

Przypominamy, że Ad-Aware Free Antivirus+ jest całkowicie bezpłatny, a najnowsza wersja dostępna jest do pobrania z działu Antywirusy.

Minimalne wymagania systemowe:

  • Processor: 800 MHz lub szybszy
  • 1 GB RAM
  • Dysk twardy: 1,8 GB
  • System: Windows 8 (32 & 64 bit), Windows 7 (SP1) (32 & 64 bit), Vista (SP2) (32 & 64 bit), XP SP3 (32 bit), XP SP2 (64 bit)

Zalety Wady
Prosty i intuicyjny interfejs Długa instalacja
Ochrona w czasie rzeczywistym Niedopracowana ochrona sieci
Trzy typy skanowania
Tryb gracza
Nie obciąża zasobów
Polski interfejs

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.