Hykker Gaming Master FX – test gamingowego zestawu z Biedronki

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Hykker Gaming Master FX – test gamingowego zestawu z Biedronki
Do sieci sklepów Biedronka trafił zestaw dla graczy, w skład którego wchodzi klawiatura multimedialna i efektownie wyglądająca myszka. Sprzęt został wyceniony na 59,90 zł. Czy warto się nim zainteresować? Sprawdzamy

Klawiatura KM-03 Specyfikacja
Interfejs USB
Przyciski 104 + 10 multimedialnych
Przewód 160 cm w oplocie
Podświetlenie 3 kolory + brak
Waga 502 g
Wymiary 470 x 153 x 22 mm

Mysz MK-02 Specyfikacja
Interfejs USB
Sensor Optyczny
Rozdzielczość Regulowana 800-1200-1600-2400 DPI
Ilość przycisków 6
Podświetlenie Wielokolorowe
Wymiary 128 x 74 x 42 mm
Waga 125 g

Klawiatura

{reklama-artykul}Na samym początku zajmiemy się klawiaturą, która już od pierwszych minut nie nastraja pozytywnie. W oczy rzuca się przede wszystkim tandetne wykonanie i plastik o wątpliwej jakości. Praktycznie na każdym klawiszu widoczne są niewycięte pozostałości z odlewu. Spacja posiadała dodatkowo wyczuwalne odkształcenie na górnej powierzchni, choć zapewne jest to defekt naszego egzemplarza testowego.

Podstawa klawiatury została utrzymana w kolorze szarym, natomiast przyciski są czarne. Na żółto (dostępne są też inne warianty kolorystyczne) wyróżnione zostały klawisze multimedialne, WSAD oraz strzałki kierunkowe. Pod względem wyglądu sprzęt prezentuje się schludnie, jednak nie sposób nie zauważyć wspomnianej już kiepskiej jakości wykonania.

Hykker Gaming Master FX 8
Z racji, iż sprzęt jest reklamowany jako urządzenie dla graczy, nie mogło zabraknąć podświetlenia. To możemy zmienić za pomocą dedykowanego klawisza. Do wyboru jest kolor czerwony, niebieski oraz fioletowy. Muszę przyznać, że podświetlenie, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie przyciski, prezentuje się całkiem nieźle. Niestety nie można dostosować jego natężenia.

Producent zaimplementował też dziesięć klawiszy multimedialnych, zlokalizowanych po lewej i prawej stronie. Zostały one wykonane z materiału przypominającego w dotyku gumę. Niestety także tutaj nie ustrzeżono się błędów. Symbole na przyciskach zlewają się z tłem i trudno je dostrzec, przez co nie do końca wiadomo, do czego dany klawisz służy. Należy się tego nauczyć na pamięć.

Hykker Gaming Master FX

Funkcje multimedialne należą do podstawowych. Prawy panel służy w całości do kontrolowania odtwarzacza, włącznie z regulacją głośności. Z lewej strony znajdziemy szybkie skróty do przeglądarki, kalkulatora czy ekranu Mój komputer. Warto dodać, że w systemie Windows 10 wszystkie klawisze działały bezproblemowo.

Ponarzekać należy również na brak jakiejkolwiek przyczepności klawiatury. Pod spodem nie zastosowano ani grama gumy. Zamiast tego postawiono na plastikowe elementy i nóżki, które mocno ślizgają się po blacie.

Hykker Gaming Master FX 7

Z tego też względu korzystanie z klawiatury nie należy do najprzyjemniejszych. Samo pisanie nie sprawia problemów, jednak ciągle przesuwająca się po biurku obudowa potrafi irytować.

Niestety producent nie zaimplementował tu funkcji typowo gamingowych. Zabrakło dedykowanego oprogramowania i obsługi podstawowych makr. Można to jednak wybaczyć, zważając na stosunkowo niską cenę zestawu.


Myszka

Dołączona do zestawu myszka sprawia nieco lepsze wrażenie. Także i tutaj nie ustrzeżono się tandetnego wykonania, ale i tak jego jakość plasuje się przynajmniej o poziom wyżej od klawiatury.

Gryzoń oferuje dość zadziorny design. Dwa główne przyciski wystają nieco poza bryłę i są ostro zakończone. Wygląda to całkiem efektownie. Całość została utrzymana w czarnej barwie, jednak na powierzchni dostrzegalne są swego rodzaju błyskawice, które emanują kolorowym podświetleniem. Niestety tego ostatniego nie można w żaden sposób modyfikować.

Hykker Gaming Master FX 6

Gryzoń oferuje sześć przycisków. Oprócz dwóch głównych, dostępne są jeszcze dwa dodatkowe, obsługiwane za pomocą kciuka. Domyślnie służą one jako „wstecz” oraz „dalej”. Klikalne jest także kółko myszki oraz przycisk umiejscowiony nieco poniżej rolki (patrząc z góry). Ten ostatni służy do zmiany wartości DPI.

{reklama-artykul} Myszka jest wyprofilowana dla osób praworęcznych, o czym świadczy specjalne, ogumowane miejsce na kciuk. Gryzoń jest średnich wymiarów. Nie miałem problemu z w miarę szybkim przyzwyczajeniem się do jego kształtu.

Niestety także i tu w oczy rzuca się wspomniane już kiepskie wykonanie niektórych elementów. Widoczne są plastikowe pozostałości po produkcji na przyciskach głównych, a znajdujące się pod spodem ślizgacze są do tego stopnia nierówne, że zrezygnowałem z używania materiałowej podkładki ze względu na ciągłe haczenie wystających elementów. Na czystym blacie myszka radziła sobie znacznie lepiej.

Jak już wspomniałem, rozdzielczość pracy można dostosować w locie za pomocą dedykowanego przycisku. Gracz ma do wyboru cztery predefiniowane wartości od 800 do 2400 DPI. Do podstawowych zastosowań to w zupełności wystarcza, jednak nie ma mowy o precyzyjnym ustaleniu rozdzielczości.

Hykker Gaming Master FX 3

Także tu zabrakło dedykowanego oprogramowania. O jakichkolwiek funkcjach gamingowych, poza podświetleniem i zadziornym wyglądem, możemy zatem zapomnieć.

Mimo wszystko myszkę użytkowało mi się przyjemnie. Jeżeli nie oczekujemy ogromnej precyzji, gryzoń z powodzeniem spełni nasze wymagania. Na uwadze należy oczywiście mieć cenę zestawu.

Podsumowanie

Hykker Gaming Master FX to zestaw nierówny. Z jednej strony mamy do czynienia z naprawdę przeciętną (żeby nie powiedzieć tandetną) klawiaturą, z drugiej natomiast z całkiem udaną myszką. Ta co prawda nie oferuje zaawansowanych funkcji, ale korzysta się z niej przyjemnie.

Należy mieć na uwadze, że jakość wykonania całego zestawu stoi na niskim (klawiatura) bądź przeciętnym (myszka) poziomie, a o funkcjach typowych dla akcesoriów gamingowych należy zapomnieć. Na pocieszenie pozostaje ładne podświetlenie i klawisze multimedialne klawiatury.

Czy zatem warto zainteresować się Gaming Master FX? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeżeli poszukujemy naprawdę prostego sprzętu za niewielkie pieniądze, zestaw spełni nasze wymagania. Jeżeli natomiast chcemy czegoś więcej, lepiej skłonić się w stronię innego, droższego rozwiązania.

Hykker Gaming Master FX

Zalety Wady
Regulowane DPI myszki Tandetne wykonanie
Podświetlenie klawiatury Brak oprogramowania
Niska cena Brak konfiguracji makr
  Klawiatura ślizga się po blacie

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.