TP-Link Archer C1200: test routera, który sprawdzi się w małym biurze

Mateusz PonikowskiSkomentuj
TP-Link Archer C1200: test routera, który sprawdzi się w małym biurze

Podstawowym narzędziem do zarządzania portalem internetowym jest oczywiście łącze internetowe. Do komfortowej pracy potrzebujemy nie tylko łącza o dużej przepustowości, ale i wydajnego routera, który poradzi sobie z obsługą kilku komputerów czy smartfonów pracujących w sieci. Właśnie pod tym kątem sprawdziliśmy router marki TP-Link, a konkretnie model Archer C1200.

Na początek przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej.

Archer C1200 Specyfikacja
Technologia Wi-Fi IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11n/g/b 2.4GHz
Częstotliwość pracy 5GHz i 2,4GHz
Porty 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s
1 port WAN 10/100/1000Mb/s
1 port USB 2.0
Porty USB 1 port USB 2.0
Bezpieczeństwo Szyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA / WPA2, WPA-PSK/ WPA2-PSK
Wymiary (S x G x W) 243 x 160,6 x 32,5mm
Zasilanie 12VDC / 1.0A
Zawartość opakowania Archer C1200
Zasilacz
Kabel Ethernet
Instrukcja szybkiej instalacji

Wygląd i konstrukcja

TP-Link Archer C1200 to całkiem nieźle wyposażony, dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy. Znajdziemy w nim 3 anteny zewnętrzne, cztery gigabitowe porty Ethernet, a także port USB, umożliwiający przechowywanie i udostępnianie plików. Warto również zauważyć, że router obsługuje połączenia bezprzewodowe w szybkim standardzie 802.11ac (w paśmie 5GHz).

Urządzenie ma klasyczny wygląd, a obudowę wykonano z czarnego, połyskującego plastiku. Router ustawimy na płaskiej powierzchni biurka, są też specjalne otwory pozwalające na umieszczenie urządzenia na ścianie w pozycji pionowej.

TP-Link Archer C1200 2

Przedni panel zajmują podświetlone na zielono diody, sygnalizujące stan poszczególnych usług. To oczywiście standardowe rozwiązanie, które znajdziemy na obudowach większości routerów. Wystarczy spojrzeć na urządzenie, aby sprawdzić, czy połączenie internetowe jest aktywne lub jaka sieć bezprzewodowa jest włączona. Co ciekawe, jeżeli diody komuś przeszkadzają, można je całkowicie wyłączyć w ustawieniach routera.

Wszystkie porty i przyciski umieszczono na tylnej krawędzi. Również w tym miejscu znajdują się anteny, których niestety nie da się odkręcić. Patrząc od lewej mamy do dyspozycji złącze zasilania, przycisk On/Off, przycisk reset, port USB 2.0, port WAN, cztery gigabitowe porty Ethernet i wyłącznik sieci bezprzewodowej.

TP-Link Archer C1200 4

Nie można mieć zastrzeżeń do rozmieszczenia portów czy przycisków – wszystko jest na swoim miejscu. Podobnie jest z jakością wykonania sprzętu. Obudowa jest solidna, a plastik przyjemny dla oka.

Instalacja i konfiguracja

Pierwsze uruchomienie Archera C1200 może niektórym użytkownikom sprawić kłopot, bowiem załączona skrócona instrukcja instalacji jest w języku angielskim. Na szczęście obrazkowe przedstawienie poszczególnych etapów powinno ułatwić sprawę.

Zdecydowanie lepiej jest, gdy uruchomimy konfigurację w przeglądarce internetowej. Interfejs jest w języku polskim, a poszczególne funkcje zostały czytelnie rozmieszczone i opisane.

Archer C1200 panel

Panel zarządzania routerem

Strona główna panelu administracyjnego pokazuje nam status połączenia z internetem, sieci Wi-Fi, a także ilość urządzeń aktualnie podłączonych do sieci. Dużo ciekawiej robi się, gdy wejdziemy w ustawienia zaawansowane, gdzie sprawdzimy między innymi użycie zasobów routera, dokładne parametry połączenia z internetem czy sieci LAN.

W ustawieniach sieci znajdziemy mnóstwo funkcji, które przydadzą się raczej sporadycznie, a uwagę zwrócą na nie tylko zaawansowani użytkownicy. Archer C1200 obsługuje usługę Dynamic Domain Name System (DDNS), przekierowanie portów, Port Triggering, QoS czy serwer VPN.

Z rzeczy, które przydadzą się na co dzień, z pewnością warto wymienić sieć dla gości, która pracuje w paśmie 2.4 GHz. Włączając ją nie musimy martwić się o podawanie hasła do domowego Wi-Fi osobom, które nas odwiedzą i potrzebują dostępu do sieci.

Jest też prosta kontrola rodzicielska, pozwalająca na ograniczenie dostępu do internetu o określonych porach dla wskazanych urządzeń.

siec gosc

Sieć dla gości

Nie można pominąć funkcji związanych z udostępnianiem multimediów. Router wyposażono w port USB 2.0 (szkoda, że nie szybszy) obsługujący dyski zewnętrzne. Oznacza to, że do portu można podpiąć pamięć wypełnioną filmami czy zdjęciami, a będą one dostępne dla wszystkich urządzeń w sieci.

Wydajność i zasięg

{reklama-artykul}W biurze o powierzchni około 80 m2, w którym znajduje się kilka mniejszych pomieszczeń, zasięg sieci bezprzewodowej był zadowalający. W żadnym miejscu nie było problemów z dostępem do sieci w paśmie 2.4 GHz i 5 GHz. Należy również pochwalić kulturę pracy Archer C1200. Podczas kilkutygodniowego testu praktycznie nie zdarzyło się, aby występowały problemy z połączeniem. Pod tym względem router sprawuje się wzorowo.

Korzystając ze smartfona Nokia 3, w miejscu oddalonym od routera o około 7 metrów (przez 2 ściany), siła sygnału dla sieci 5 GHz była na poziomie 53%, a dla 2.4 GHz wyniosła aż 82%. Przy takich wartościach łączność działa bez zastrzeżeń, a w innych miejscach zasięg jest jeszcze lepszy.

3 zewnętrze anteny gwarantują wystarczającą moc, aby pokryć zasięgiem mały dom czy duże mieszkanie bez posiłkowania się dodatkowymi wzmacniaczami sygnału.

Archer C1200 Zasięg Wi-Fi

Zasięg Wi-Fi

Multimedia

Router jest całkiem dobrze wyposażony, jeżeli chodzi o udostępnianie multimediów, chociaż w oczy kłuje port USB pracujący w standardzie 2.0. Mimo to, urządzenie bardzo dobrze radzi sobie ze strumieniowaniem multimediów w jakości Full HD.

Do routera podłączyliśmy pamięć USB z filmami. Wszystkie urządzenia pracujące w sieci nie miały żadnego problemu z dostępem do serwera multimediów. Można zatem śmiało polecić model Archer C1200 użytkownikom, którzy chcą przesyłać materiały wideo w sieci domowej.

Co ciekawe, router oferuje również serwer FTP, który dostępny jest również z zewnątrz (poza siecią domową). Aby zlokalizować adres serwera, trzeba przejść do ustawień Zaawansowanych i odwiedzić zakładkę Ustawienia USB – Dostęp. Domyślnie FTP jest aktywny, więc osoba znająca adres serwera będzie miała dostęp przez internet do wszystkich plików znajdujących się na podłączonej pamięci.

TP-Link Archer C1200 3

 

Podsumowanie

Archer C1200 to bez wątpienia bardzo udany produkt sieciowy w rozsądnej cenie. Nasze testy wykazały, że pracuje on bezproblemowo nawet gdy do sieci bezprzewodowej podłączy się wielu użytkowników. Na uznanie zasługuje również dobry zasięg, czytelny panel administracyjny, łatwa konfiguracja czy możliwość zarządzania przez aplikację mobilną. Nie bez znaczenia jest również obecność portu USB, który sprawdzi się przy udostępnianiu multimediów.

Jeżeli szukacie wydajnego routera do domu czy biura, obsługującego dwa pasma oraz łączność w standardzie 802.11ac, to TP-Link Archer C1200 będzie świetnym wyborem. W momencie publikacji testu za omawiane urządzenie trzeba zapłacić około 210 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

Sprawdź gdzie kupisz TP-Link Archer C1200 najtaniej:


Zalety Wady
Niezawodna praca Brak USB 3.0
Dobry zasięg W-Fi
Łatwa konfiguracja
Udostępnianie multimediów
Niewygórowana cena
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.