HP Omen 17 – test gamingowego notebooka z GTX-em 1070

Wojciech OnyśkówSkomentuj
HP Omen 17 – test gamingowego notebooka z GTX-em 1070
Wraz z premierą kart graficznych Nvidii z rodziny Pascal nastąpiło ożywienie na rynku gamingowych notebooków. Wśród producentów próbujących uszczknąć dla siebie jak największy kawałek tortu jest między innymi HP.

Omen 17, który trafił do naszej redakcji, to notebook mający konkurować ciekawą stylistyką i rozsądną ceną. Model z GTX-em 1070 można już bowiem zakupić za około 8 tys. złotych. Dla niektórych może to być cena zaporowa, jednak w porównaniu z innymi laptopami z tą samą kartą graficzną jest naprawdę nieźle.

Testowany przez nas egzemplarz charakteryzuje się 17-calową matrycą Full HD, procesorem Intel Core i7-6700HQ oraz wspomnianym już GTX-em 1070 z 8 GB pamięci wewnętrznej. Do tego HP zadbało o 12 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD o pojemności 512 GB.

Czy taka konfiguracja pozwala na komfortową rozgrywkę w najwyższych detalach w większości gier? Sprawdzamy.

HP Omen 17-w172nw Specyfikacja
Procesor Intel Core i7 6700HQ 2,6 GHz
Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1070 8 GB
Pamięć RAM 12 GB
Ekran 17,3 cali, IPS, Full HD (75 Hz)
Dysk 512 GB NVMe Samsung MZVLW512
Waga 3,35 kg

Wygląd i pierwsze wrażenia

HP Omen 17 to w moim prywatnym odczuciu jeden z najbardziej schludnych gamingowych notebooków. Czerwono-szary (w właściwie ciemnoszary) design jest tu świetnie wyważony, a wygląd sprawia wrażenie odpowiednio przemyślanego.

W centralnej części pokrywy znajdziemy logo marki Omen w kolorze czerwonym. Po otworzeniu naszym oczom ukazuje się natomiast pełnowymiarowa klawiatura z czerwonym obramowaniem i podświetleniem.

HP Omen 17 Recenzja 10

Ramki wokół wyświetlacza są dość standardowe. Pod ekranem znalazło się miejsce na logo HP. Testowana przez nas wersja została wyposażona w kamerkę Intel Real Sense, potrafiącą wykrywać głębię. Obecnie zastosowań dla tej technologii jest jednak niewiele, szczególnie jeżeli skupimy się wyłącznie na grach.

Jedynym wyróżnieniem w szaro-czerwonej konstrukcji są srebrne zawiasy. Są one wykonane solidnie i dobrze utrzymują ekran w wybranej przez nas pozycji. Nie powinno być z nimi problemów nawet po kilku miesiącach użytkowania.

HP Omen 17 Recenzja 6

Chwilę warto zatrzymać się przy klawiaturze. Ta ma formę wyspową. Każdy klawisz jest wyraźnie od siebie oddzielony. Ze względu na oszczędność miejsca panel numeryczny jest bezpośrednio połączony z główną częścią klawiatury. Jedynym mankamentem są niezwykle małe klawisze strzałek góra/dół. Zamiast standardowych dwóch pól zajmują one wyłącznie jedno, przez co korzysta się z nich niewygodnie.

Sporych rozmiarów touchpad został umieszczony zaraz pod klawiaturą, w niemalże centralnej części (lekko na lewo). Nie podoba mi się fakt braku wyraźnego zaznaczenia jego przycisków. Chcąc skorzystać z lewego lub prawego klawisza wystarczy nacisnąć dolną część gładzika. Brak rozgraniczenia sprawia jednak, że często wciskałem lewy zamiast prawego przycisku i na odwrót. Podczas przeglądania stron internetowych jest to mało wygodne.

HP Omen 17 Recenzja 3

Design Omena 17 należy pochwalić za stosunkowo smukłą sylwetkę. Gamingowe konstrukcje zazwyczaj są niezwykle masywne, tymczasem HP ograniczyło się do minimum, przez co sprzęt może się podobać, a jednocześnie jego waga nie łamie kręgosłupa.

Ranty notebooka są dość agresywnie ścięte, co wygląda dobrze, ale niestety nie sprawdza się w użytkowaniu. Ostre zakończenie drażni bowiem nadgarstek lewej ręki podczas trzymania palców na klawiszach WSAD.

Pomiędzy klawiaturą a ekranem umieszczona została kratka, pod którą skrywają się głośniki. Zestaw audio brzmi sensownie, choć przy bardziej wymagającej grze i tak nie znajdzie zastosowania ze względu na duży hałas generowany przez wentylatory (o czym później).

HP Omen 17 Recenzja 9

Ujścia wentylatorów odprowadzających ciepło znajdują się z tyłu oraz na lewej krawędzi, natomiast wszystkie złącza znajdziemy po bokach. Ich rozmieszczenie jest niefortunne dla osób praworęcznych. Zasilanie, HDMI, Mini DisplayPort, dwa sloty USB oraz czytnik kart SD wylądowały po prawej stronie. Jednoczesne podłączenie kilku kabli może sprawić, że na biurku zabraknie miejsca dla myszki. Z lewej strony mamy natomiast do czynienia z kolejnym USB, wyjściem audio oraz wejściem mikrofonu.

HP Omen 17 Recenzja 2


Matryca

HP Omen 17, jak sama nazwa wskazuje, oferuje 17,3-calową matrycę działającą w rozdzielczości Full HD. Jest to wartość optymalna, dzięki której zastosowany układ graficzny potrafi zaoferować wysoką wydajność w grach.

Ekran został wykonany w technologii IPS, dzięki czemu oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz rozsądne kąty widzenia. Podczas użytkowania nie miałem problemów z ustawieniem wyświetlacza pod odpowiednim kątem, by nie pojawiały się przekłamania obrazu.

HP Omen 17 Recenzja 1

Choć panele IPS charakteryzują się wyższym czasem reakcji od TN, w przypadku notebooka Lenovo nie było to odczuwalne. Urządzenie testowałem między innymi w Battlefieldzie 1, gdzie sporo dzieje się na ekranie, a mimo wszystko rozgrywka była komfortowa – nie zauważyłem m.in. smużenia.

Warto przy okazji dodać, że odświeżanie matrycy w tym przypadku wynosi 75 Hz, czyli nieco więcej, niż standardowe 60 Hz.

Parametry, wydajność, kultura pracy

HP Omen 17 to propozycja z prawie najwyższej półki. Mamy tu do czynienia z kartą graficzną GeForce GTX 1070 oraz procesorem Intel Core i7 szóstej generacji. W testowanym modelu dostępne było również 12 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD Samsunga o pojemności 512 GB.

Taka specyfikacja pozwala obecnie na bezproblemową rozgrywkę w większości gier w maksymalnych ustawieniach graficznych, przy utrzymaniu zadowalającej płynności obrazu (czyli 60 klatek na sekundę).

HP Omen 17 Recenzja 7

Notebooka przetestowaliśmy w kilku grach. W każdym tytule zastosowaliśmy maksymalne możliwe ustawienia graficzne w rozdzielczości Full HD. Pomiary wydajności trwały po kilka minut, by wyniki były jak najbardziej miarodajne.

W większości testowanych przez nas tytułów HP Omen 17 nie miał problemów z utrzymaniem 60 klatek na sekundę, a w wielu przypadkach znacząco przekraczał tę barierę. Notebook w grach radzi sobie bardzo dobrze, a spadki płynności należą do rzadkości.

W przypadku Total War: Warhammer średnia liczba klatek podczas dużej bitwy wyniosła 91. Nigdy natomiast nie spadła poniżej 73. Mass Effect: Andromeda to średnio 63 klatki na sekundę na pustynnej planecie oraz w okolicach 100 w trybie sieciowym, a Battlefield 1 aż 95 FPS-ów. Szczegółowe wyniki znajdują się w tabelce poniżej.

hp omen 17 wydajnosc w grachWydajność HP Omen 17 w wybranych grach (maksymalne ustawienia graficzne, Full HD)

Wydajność dysku SSD także nie pozostawia wiele do życzenia. W testach przeprowadzonych w programie CrystalDiskMark sekwencyjny odczyt danych odbywał się z prędkością 1538 MB/s, natomiast zapis 1313 MB/s. Takie wyniki sprawiają, że lokacje wczytują się w grach niezwykle szybko.

hp omen 17 wydajnosc dyskuWydajność dysku według CrystalDiskMark

Kwestią dyskusyjną jest natomiast kultura pracy. Tutaj niestety już tak kolorowo nie jest. Pod maksymalnym obciążeniem wentylatory działają naprawdę głośno i aby cieszyć się dźwiękiem, należy założyć słuchawki – najlepiej takie z dobrym wygłuszeniem.

Komputer włącza system chłodzenia już podczas uruchomienia przeglądarki. W takim przypadku szum jest jednak znośny. Nieprzyjemnie robi się dopiero podczas maksymalnego obciążenia.

Wentylacja nie radzi sobie jednak z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury. Pod obciążeniem poszczególne podzespoły osiągają niepokojące wartości. Po około godzinie gry w Battlefield 1 temperatura płyty głównej wynosiła aż 95 stopni Celsjusza, procesora 77, a karty graficznej 70 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, nie jest to mocno odczuwalne dla użytkownika. Obudowa nie robi się nieprzyjemnie gorąca. Ciepło można wyczuć w jej prawym i lewym górnym rogu. Pozostaje jednak pytanie, jak podzespoły działające w takiej temperaturze zniosą próbę czasu i czy np. po 1,5 roku działania pod wysokim obciążeniem nie odmówią nam posłuszeństwa? Są to pytania, na które obecnie ciężko odpowiedzieć.

Warto dodać, że HP przygotowało specjalną aplikację, która modyfikuje pracę wentylatorów w zależności od sytuacji, pilnując przy tym optymalnej temperatury. Problem jednak w tym, że w takim przypadku ograniczane jest taktowanie podzespołów, a w grze notujemy mniej lub bardziej wyraźne spadki wydajności. W Battlefield 1 rozgrywka na kilka sekund potrafiła zwolnić do nieakceptowalnego poziomu kilkunastu klatek na sekundę. Na szczęście moduł ten można wyłączyć, ale wtedy musimy się liczyć z wysoką temperaturą podzespołów.

Nieźle wypada wydajność baterii. Podczas normalnego użytkowania ogniwo wytrzymało około 5 godzin. W tym czasie skupiałem się na przeglądaniu internetu i oglądaniu seriali w serwisie Netflix. Wynik ten oczywiście nieco spada, jeżeli zechcemy pograć w wymagający tytuł. Tutaj możliwości ogniwa są już zależne od zapotrzebowania konkretnej gry na moc obliczeniową.

HP Omen 17 Recenzja 4

Podsumowanie

HP Omen 17 wyposażony w kartę graficzną GTX 1070 to bardzo ciekawa, choć niepozbawiona wad, konstrukcja. Na uwagę zasługuje przede wszystkim schludne wykonanie, przemyślany design i ogromna moc obliczeniowa, która obecnie pozwala uruchamiać wszystkie tytuły w maksymalnych ustawieniach graficznych.

Jednocześnie jest to jeden z najtańszych notebooków wyposażonych we wspomniany układ graficzny, co może być mocną kartą przetargową dla osób poszukujących sprzętu właśnie z taką grafiką.

Niestety nie ustrzeżono się błędów, które dotyczą przede wszystkim kultury pracy. Sprzęt pod maksymalnym obciążeniem jest głośny i co gorsza – podzespoły mocno się grzeją. Nieco lepiej można było też rozwiązać touchpad i rozmieszczenie portów (to uwaga dla osób praworęcznych).

Mimo wszystko jest to konstrukcja godna polecenia. Jeżeli nie obawiamy się wysokich temperatur i poszukujemy wydajnego notebooka, HP Omen 17 będzie odpowiednim wyborem. Notebook ten mocą obliczeniową z powodzeniem dorównuje klasycznym pecetom.

W momencie publikacji testu cena HP Omen 17-w172nw wynosi w polskich sklepach około 8 tys. złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych).

Zalety Wady
Wysoka wydajność w grach Niewygodny touchpad
Dobrej jakości ekran Kiepska kultura pracy
Wygląd i jakość wykonania
Szybki dysk SSD

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.