Modecom Volcano MC-GMX4 – test niedrogiej myszy dla graczy

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Modecom Volcano MC-GMX4 – test niedrogiej myszy dla graczy
Modecom Volcano MC-GMX4 to kolejna gamingowa myszka, która trafiła do naszej redakcji. Gryzoń charakteryzuje się ciekawym wyglądem i sporymi opcjami konfiguracyjnymi oferowanymi przez dedykowane oprogramowanie. Czy to wystarczy, by zainteresować graczy?

Modecom Volcano MC-GMX4 Specyfikacja
Sensor PMW3330
Częstotliwość próbkowania Do 1000 Hz
Przyspieszenie 30 G
Makra Tak
Liczba przycisków 8
Zakres rozdzielczości 1000-7200 DPI
Długość przewodu 1,8 m
Podświetlenie LED RGB
Waga 150g

Wygląd i pierwsze wrażenia

Produkt firmy Modecom charakteryzuje się interesującym wyglądem, który przywodzi na myśl futurystyczne konstrukcje. Ma na to wpływ oddzielenie poszczególnych plastikowych elementów myszki wyraźną szczeliną.

Volcano MC-GMX4 to mysz przeznaczona wyłącznie dla osób praworęcznych. Posiada dobrze wyprofilowaną podkładkę pod kciuk. Miejsce to zostało wyposażone w drobny nadruk, dzięki czemu struktura jest chropowata. Takie samo rozwiązanie zastosowano na prawym boku, na którym spoczywa palec serdeczny i ewentualnie mały. Reszta myszki charakteryzuje się gładką powierzchnią.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

{reklama-artykul} Mysz posiada dość specyficznie wyprofilowane przyciski główne. Lewy jest wyraźnie wyżej umieszczony od prawego. Dzięki temu ręka leży na myszce dość naturalnie i komfortowo. Widać to również w konstrukcji rolki, która z prawej strony wystaje znacznie bardziej, niż z lewej. Nie ma to jednak większego znaczenia podczas użytkowania.

Z gryzonia zadowolone będą osoby preferujące chwyt palm grip lub fingertip grip, ewentualnie połączenie obu, co jest zresztą dość popularne wśród graczy. W mniejszym stopniu jest to konstrukcja dla osób preferujących claw grip.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

Ciekawy wygląd czarnej myszki podkreśla atrakcyjne podświetlenie. Producent nie ograniczył się wyłącznie do podświetlenia logo znajdującego się w tylnej części gryzonia. Świeci się również kółko myszki oraz wspomniane wcześniej szczeliny oddzielające główne elementy konstrukcji. Kolor podświetlenia można dostosować z poziomu dedykowanego oprogramowania.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

W gamingowej myszce nie mogło oczywiście zabraknąć szeregu konfigurowalnych przycisków. Oprócz dwóch podstawowych mamy tu do czynienia z wciskaną rolką, dwoma przyciskami umieszczonymi pod kółkiem oraz trzema umieszczonymi z boku, pod kciukiem. Niestety jeden z nich jest dość mocno oddalony od palca i korzystanie z niego nie jest najwygodniejsze.

Producentowi należą się brawa za ciekawy design. Wyraźnie oddzielenie poszczególnych elementów dodaje mu zadziorności, a czarny kolor nieco tonuje. Do tego dochodzi dość mocne, ale wygodne wyprofilowanie kształtu.

Oprogramowanie

Prawdziwy potencjał Volcano MC-GMX4 leży w dedykowanym oprogramowaniu. Za jego pomocą możemy dostosować wiele parametrów gryzonia.

Możliwe jest na przykład skonfigurowanie działania każdego przycisku myszki. Oprócz prostych akcji można też stworzyć zaawansowane makra z poziomu specjalnego kreatora.

Jest też dostosowanie poziomu DPI. Pięć różnych stopni jest oznaczana odmiennymi kolorami, które oczywiście możemy skonfigurować. Zmiana DPI następuje skokowo, co 250-350 DPI. Nie można zatem wybrać dowolnego DPI i należy się ograniczyć do wariantów przygotowanych przez producenta.

gmx4 oprogramowanie

Modecom Volcano MC-GMX4 – oprogramowanie

Zastosowany sensor pozwala jednak na sporą swobodę. Minimalna rozdzielczość wynosi 500, maksymalna zaś 7200 DPI. Tę ostatnią można jednak programowo podwoić do 14440 DPI. Mając do przypisania pięć wartości można zatem tak dostosować parametry, by uzyskać optymalne ustawienia zarówno do przeglądania internetu, jak i intensywnej rozgrywki w sieciowej strzelance.

W gamingowej myszy nie mogło zabraknąć dostosowania oświetlenia. Kolorowe podświetlenie może działać w trybie stałym, „oddychającym” czy chociażby mrugającym. Jest też możliwość łączenia ich ze specjalnymi efektami.


Z bardziej przydatnych funkcji jest między innymi suwak odpowiedzialny za regulację szybkości odświeżania. Zakres częstotliwości wynosi w tym przypadku od 125 do 1000 Hz.

Osobny wskaźnik pozwala również dostosować czułość myszki, szybkość przewijania kółka myszki czy szybkość dwukliku.

gmx4 oprogramowanie

Modecom Volcano MC-GMX4 – oprogramowanie

Możliwości oprogramowania Volcano MC-GMX4 są zatem stosunkowo duże. Każdy dostosuje parametry gryzonia do własnych preferencji. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby stworzyć wiele profilów, przydatnych w różnych rodzajach gier lub w przypadku korzystania z myszki w kilka osób.

Użytkowanie

{reklama-artykul}Parametry techniczne myszki prezentują się nieźle, jednak czy przekłada się to na komfort użytkowania? Gryzoń przez kilka dni służył mi jako główne urządzenie wskazujące i muszę przyznać, że przeszedł test pozytywnie.

Początkowe ustawienia są dość toporne i warto zagłębić się w oprogramowanie, by dostosować je do własnych preferencji. Po kilku minutach sprzęt był gotowy do działania wedle moich zaleceń.

Przyciski są rozmieszczone dość rozsądnie i sięgnięcie do nich nawet podczas intensywnej rozgrywki nie stanowi problemu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest trzeci przycisk pod kciukiem, który jest nieco oddalony od reszty i w moim przypadku był problematyczny na tyle, że po prostu z niego nie korzystałem.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

W oprogramowaniu możemy przypisać do poszczególnych klawiszy takie funkcje, jak chociażby szybkie potrójne kliknięcie. Przydaje się ono w strzelankach, gdy chcemy posłać odliczoną serię w kierunku przeciwnika.

Jest też funkcja przycisku strzelania, którego działanie możemy odpowiednio skonfigurować, określając ilość i szybkość wystrzałów.

Nie zapomniano o funkcjach multimedialnych, w tym o obsłudze odtwarzacza multimediów. Dzięki temu gryzoń może się sprawdzać zarówno podczas rozgrywki, jak i w trakcie pracy biurowej czy przeglądania internetu.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

Nie mogę się też przyczepić do odwzorowania ruchów myszki na ekranie. Szybko musiałem jednak wyłączyć funkcję usprawniania precyzji wskaźnika, gdyż nadawała ona nienaturalnego według mnie przyspieszenia.

Klik myszki jest charakterystyczny i dość mocny. Do naciskania przycisków należy się przyzwyczaić, gdyż reagują one nawet na lekkie dotknięcie (szczególnie prawy przycisk). Początkowo wywoływało to kilka przypadkowych kliknięć, jednak po przyzwyczajeniu problem zniknął.

Podsumowanie

Modecom Volcano MC-GMX4 to rozsądna propozycja wśród tanich myszek gamingowych. Za gryzonia należy zapłacić około 129 złotych. W cenie tej otrzymujemy spore możliwości konfiguracyjne, atrakcyjny design oraz nieźle wyglądające podświetlenie. Zastosowany tu sensor dobrze sprawdza się w grach, a do każdego przycisku możemy przypisać inną funkcję lub makro.

Wszystko to sprawia, że trudno doszukać się tu wyraźnych wad. Jedną z nich jest przeciętne rozmieszczenie przycisku bocznego, aktywowanego kciukiem. Można też narzekać na oprogramowanie dostępne wyłącznie w języku angielskim. Są to jednak kwestie, na które można przymknąć oko.

VOLCANO MC-GMX4

Modecom Volcano MC-GMX4

Jeżeli zatem szukamy niedrogiego gryzonia, który ma się sprawdzić przede wszystkim w grach, ale nie ma też sprawiać problemów w pracy biurowej i przeglądaniu internetu, Volcano MC-GMX4 będzie odpowiednią propozycją.

Zalety Wady
Ciekawy design Niefortunne umieszczenie przycisku bocznego
Podświetlenie Oprogramowanie w języku angielskim
Odpowiednie wyprofilowanie
Możliwości konfiguracyjne
Duża ilość przycisków
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.