Samsung GALAXY A5 – średniak klasy premium? [TEST]

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Samsung GALAXY A5 – średniak klasy premium? [TEST]
Gdy GALAXY A5 trafił w moje ręce pomyślałem: o, w końcu coś porządnego od Samsunga! Nie ukrywam, że przyzwyczaiłem się do aluminiowej obudowy iPhone’a, a sprzęt wykonany z wszelkiej maści tworzyw ewidentnie mi nie leżał. Z GALAXY A5 jest inaczej. Według producenta, smartfon kierowany jest głównie do młodych ludzi, jednak docenią go również osoby ceniące dobre wzornictwo i jakość wykonania. Zanim napisze nieco więcej o samej konstrukcji, warto przyjrzeć się specyfikacji sprzętowej.

Specyfikacja

Parametry modelu A5 niczym nie zaskakują. Samsung postawił na rozsądek co uznaję za dobry kompromis. Przy 5-calowym wyświetlaczu zastosowano rozdzielczość HD, co pozytywnie wpływa na ilość zużywanej energii. Pozostałe parametry są raczej standardowe w tej klasie urządzenia. Na uwagę zasługuje obecność łączności LTE czy moduł NFC.

Samsung GALAXY A5 Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 410, 1,2 GHz, czterordzeniowy
Grafika: Adreno 306
Pamięć RAM 2 GB
Pamięć masowa 16 GB pamięci wewnętrznej
Karta pamięci gniazdo kart microSD (do 64 GB)
Wyświetlacz 5.0′ HD Super AMOLED
Rozdzielczość wyświetlacza 720 x 1280 px, 294 ppi
Czujniki Akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, geomagnetyczny, oświetlenia RGB, Halla
Bateria 2300 mAh
Aparat fotograficzny Główny: 13 MP z automatycznym nastawianiem ostrości i lampą błyskową LED
Z przodu: 5 MP
System operacyjny Android 4.4 (KitKat)
Transmisja danych 4G: LTE kat. 4 (150/50 Mbps)
3G: HSPA+ 42,2/5,76 Mbps
Łączność Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Bluetooth: 4.0 (BLE, ANT+), NFC, A-GPS/ GLONASS
Złącza Micro-USB, audio 3,5 mm
Typ karty SIM nanoSIM
Wymiary 139,3 x 69,7 x 6,7 mm
Waga 123 g

Konstrukcja

Bez wątpienia konstrukcja obudowy jest ogromną zaletą modelu. Kompaktowe wymiary sprawiają, że ergonomia stoi na najwyższym poziomie. Smartfon dobrze leży w dłoni, nie wyślizguje się i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych osłon, jak ma to miejsce w przypadku wielu urządzeń, które po prostu lecą z ręki. Nie bez znaczenia jest fakt, że A5 ma zaledwie 6,7 mm grubości. Obudowa jest idealnie spasowana i trudno wymusić jakieś trzaski wyginając słuchawkę.

samsung-galaxy-a5 4Obudowę GALAXY A5 w całości wykonano z aluminium

Aluminiowa ramka okalająca telefon posiada fazowane krawędzie rodem z iPhone’a 5, które niestety lubią się rysować. Na szczęście nie są one ostre, jak w przypadku niektórych budżetowych konstrukcji, więc nie trzeba bać się kontaktu z telefonem. Front A-piątki jest stonowany i elegancki. Nad wyświetlaczem widnieje logo producenta, które na szczęście nie wyróżnia się specjalnie na tle szarej faktury. Przestrzeń pod ekranem zarezerwowano dla przycisków funkcyjnych – dwa dotykowe oraz jeden fizyczny.

Na prawej krawędzi znajdziemy przycisk odpowiedzialny za wybudzanie urządzenia – umiejscowienie go z tej strony jest bardzo praktyczne. Poniżej zlokalizowano dwa niewielkie otwory, gdzie po wsunięciu specjalnej szpilki dostaniemy się do portu na kartę pamięci oraz nanoSIM. Po przeciwnej stronie umieszczono wyłącznie klawisze regulacji głośności. Z kolei na dole do dyspozycji mamy złącze Micro-USB oraz audio 3,5 mm.

samsung-galaxy-a5 6Prawa krawędź urządzenia

samsung-galaxy-a5 7Dolna krawędź: złącza Micro-USB oraz audio 3,5 mm

Charakterystycznym elementem tylnej obudowy, którą wykonano z matowego aluminium, jest wystający obiektyw aparatu. To nie pierwszy smartfon, na którego plecach znajdziemy takie rozwiązanie. Można powiedzieć, że w przypadku taki smukłych konstrukcji jest to już standard. Niektórzy krytykują wystający aparat przede wszystkim z obawy o porysowanie szkła obiektywu. W testowanym egzemplarzu nie zauważyłem żadnych rys, a sprzęt przeszedł już przez wiele rąk. Mało tego – wystający element z tyłu może być zaletą. Dzięki niemu smartfon dużo łatwiej podnieść z płaskiej, jednolitej powierzchni. Obok aparatu znajdziemy diodę doświetlającą LED oraz głośnik. Nie mogło również zabraknąć firmowego znaku Samsunga, który widnieje nieco niżej.

samsung-galaxy-a5 2Z tyłu znajduje się wystający obiektyw aparatu

Na pewno warto nadmienić, że GALAXY A5 dostępny jest w różnych kolorach. Oprócz srebrnego (Platinum Silver), który testowaliśmy, A5 można kupić w kolorze białym (Pearl White), czarnym (Midnight Black), różowym (Soft Pink), jasnoniebieskim (Light Blue) i złotym (Champagne Gold).


Wyświetlacz

Producenci wciskają nam smartfony z ogromnymi wyświetlaczami, tymczasem po kilku tygodniach z GALAXY A5 śmiało stwierdzam, że zastosowana w tym modelu wielkość jest optymalna. 5-calowy ekran pozwala na obsługę jedną ręką, a jednocześnie zapewnia odpowiednią czytelność wyświetlanych elementów.

Samsung kolejny raz postawił na technologię Super AMOLED. Zastosowana rozdzielczość 720×1280 px jest optymalna dla ekranu o takiej przekątnej, a 294 ppi zapewnia wysoką ostrość. Oczywiście niekiedy można dostrzec poszczególnie piksele czy poszarpane krawędzie, jednak w codziennym użytkowaniu nie jest to rażące. Nie można narzekać na kąty widzenia czy nasycenie kolorów – ekran zasługuje na pochwałę.

samsung-galaxy-a5 55-calowy ekran Super AMOLED pracuje w rozdzielczości 720×1280 pikseli

Żywotność baterii

Akumulator o pojemności 2300 mAh nie powala na kolana jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo smukłą konstrukcją, której grubość nie przekracza 7 mm. Z oczywistych względów producent nie miał możliwości zainstalowania akumulatora o wyższej pojemności. Na szczęście, dzięki rozsądnym i energooszczędnym podzespołom, nie stanowi to problemu.

W trybie mieszanym na sieci 3G/LTE i włączonych modułach Wi-Fi i Bluetooth telefon bez problemu wytrzymuje 1,5 dnia normalnego użytkowania. To zaskakujące, że smartfon wyposażony w baterię o stosunkowo niewielkiej pojemności daje taki komfort użytkowania. Oczywiście ocena wydajności akumulatora jest subiektywna i zależy od sposobu korzystania z urządzenia.

samsung-galaxy-a5 scr 18GALAXY A5 bez problemu wytrzymuje 1,5 dnia normalnego użytkowania

Wydajność

Samsung GALAXY A5 napędzany jest przez czterordzeniowy procesor Snapdragon 410 o częstotliwości taktowania 1,2 GHz wspomagany przez układ graficzny Adreno 306 oraz 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja nie czyni go demonem wydajności, jednak w zestawieniu z ekranem HD i systemem Android 4.4 (KitKat) całość działa bardzo płynnie i wręcz nienagannie.

Nie ma mowy o lagowaniu i wieszaniu się animacji. Obsługa interfejsu nie sprawia problemu nawet przy większym obciążeniu i wielu aplikacjach działających w tle. Smartfon radzi sobie z obsługą większości gier, nawet tych bardziej zaawansowanych. Spadek ilości klatek na sekundę będzie widoczny tylko przy najbardziej rozbudowanych produkcjach. Na szczęście producent zastosował ekran HD, co przy tej specyfikacji jest złotym środkiem i przekłada się na odpowiednią wydajność.

Oprogramowanie

GALAXY A5 działa w oparciu o Androida 4.4 (KitKat) z nakładką TouchWiz, która doskonale znają wszyscy użytkownicy smartfonów Samsunga. Sama nakładka nigdy nie zbierała dobrych opinii, a producent krytykowany był za jej powolne działanie i spowalnianie systemu. Jak się okazuje, w przypadku A5 całość została doskonale zoptymalizowana, dlatego nie można mieć zastrzeżeń do płynności interfejsu, o czym wspomniałem już omawiając aspekty związane z wydajnością.

Ekran blokady Główny ekran
Ekran blokady Główny ekran

Czy TouchWiz może się podobać? To kwestia gustu, ale stylistyka interfejsu zdecydowanie nie wpisuje się w moje upodobania. Daleko mu do minimalizmu czystego Androida czy piękna spójnego iOS’a. Może po aktualizacji do Androida 5.0 Lollipop i wprowadzeniu Material Design będzie lepiej.

System został rozbudowany o kilka autorskich funkcji Samsunga, między innymi tryb ultraoszczędzania energii (Ultra-Power Saving Mode), tryb prywatny (Private Mode) czy obsługę wielu ekranów (Multiscreen). Szczególnie ciekawie wygląda możliwość przełączenia urządzenia w tryb bardzo niskiego zużycia energii. Po włączeniu tej funkcji ekran dostępny jest wyłącznie w odcieniach szarości, transmisja danych jest wyłączona przy nieaktywnym ekranie, a użytkownik ma dostęp tylko do niezbędnych aplikacji. Dzięki temu nawet przy mocno rozładowanej baterii (poniżej 20%) można korzystać z telefonu przez 2 dni.

Ultra-Power Saving Mode Wielozadaniowość
Ultra-Power Saving Mode Wielozadaniowość

Niektórzy użytkownicy z pewnością docenią możliwość zmiany motywu. Po wyborze odpowiedniej kreacji zmienia się nie tylko tło czy dźwięki, ale również wygląd poszczególnych ikonek. Skoro A5 jest modelem kierowanym do młodych, to nie mogło zabraknąć takiego bajeru.

W testowanym urządzeniu zagościło również rozwiązanie znane z droższych Samsungów, a mianowicie Multi Window. Po uruchomieniu widoku wielozadaniowośc,i przy aplikacjach pojawia się specjalna ikonka. Po jej naciśnięciu ekran dzieli się na 2 części, co może znacznie ułatwić przenoszenie treści pomiędzy appkami. Muszę przyznać, że Multi Window ma sens na większych ekranach (np. w Samsung GALAXY Note) ale w przypadku 5-calowgo wyświetlacza nie widzę rozsądnego zastosowania.

Nie zabrakło również widoku wielozadaniowości z możliwością wyłączenia wszystkich aplikacji działających w tle jednym przyciskiem. Poza wspomnianym funkcjami, w telefonie mamy do czynienia z rozwiązaniami typowymi dla Androida. 

Multi Window Szybkie ustawienia
Menu Multi Window Szybkie ustawienia

samsung-galaxy-a5 scr 3 samsung-galaxy-a5 scr 11
Motywy Folder z aplikacjami

Aparat

Główny aparat fotograficzny CMOS 13.0 Mpix pozwala na wykonywanie przyzwoitych zdjęć, szczególnie przy dobrym oświetleniu. W menu aplikacji aparatu mamy do dyspozycji kilka gotowych trybów oraz możliwość ręcznego ustawiania ISO, balansu bieli czy wartości ekspozycji. Nie można mieć zastrzeżeń do szybkości autofokusa czy ostrości fotografowanych elementów.

samsung-galaxy-a5 scr 6 samsung-galaxy-a5 scr 7
Gotowe tryby aparatu Ustawienia ręczne aparatu

Urządzenie jest kierowane do osób młodych, nie dziwi więc fakt, że Samsung postawił na wysoką jakość przedniej kamery, której rozdzielczość wynosi 5 megapikseli. Maniacy selfie mogą robić zdjęcia nie dotykając żadnego przycisku, bowiem w systemie wbudowano technologię detekcji obrazu i rozpoznawania mowy. Na uwagę zasługuje również nowa funkcja Wide Selfie umożliwiająca tworzenie „panoramicznych” selfie, poprzez łączenie trzech zdjęć. Nic tylko pstrykać słitfocie… Niestety jakość przedniego aparatu pozostawia wiele do życzenia, a na fotografiach widać ogromne szumy.

Poniżej znajdziecie galerę zdjęć wykonanych za pomocą GALAXY A5 – aby zobaczyć obraz w pełnej rozdzielczości, kliknij w miniaturkę.

20150505 125802 mini 20150505 131130 mini
20150505 131304 mini 20150505 131544 mini
20150505 131628 mini 20150505 131716 mini
20150505 131817 mini 20150506 092246 mini

Łączność

GALAXY A5 nie może wstydzić się możliwości związanych z łącznością. Do dyspozycji mamy LTE kat. 4 (150/50 Mbps), standardowy moduł Wi-Fi, Bluetooth: 4.0 oraz NFC. Nie zabrakło również czujników takich jak akcelerometr, zbliżeniowy, geomagnetyczny, Halla i oświetlenia RGB. Smartfon nie ma problemów z łącznością A-GPS, więc bez problemu można wykorzystać go do pomiaru dystansu podczas biegania czy jazdy na rowerze.

samsung-galaxy-a5 3GALAXY A5 to bardzo udany model

Podsumowanie

Samsung GALAXY A5 to bez wątpienia bardzo udany model, który łączy w sobie świetną jakość wykonania z rozsądnymi parametrami. Urządzenie posiada mnóstwo zalet takich jak lekka i poręczna obudowa, dobry ekran, stabilny i szybki system czy możliwość rozbudowy pamięci.

Omawiany model celuje w średnią półkę cenową i… tu pojawia się problem. Zastosowany procesor oraz układ graficzny znajdziemy w wielu zdecydowanie tańszych urządzeniach. Z ceną przekraczającą grubo ponad tysiąc złoty (aktualnie w sklepach internetowych za GALAXY A5 trzeba zapłacić około 1200 zł) należy oczekiwać czegoś więcej. GALAXY A5 to model dla osób, które nie oczekują zniewalającej wydajności, a cenią jakość wykonania i dobry design.

Zalety Wady
Jakość wykonania Cena                                
Płynny interfejs
Obsługa LTE  
Możliwość rozbudowy pamięci  
Lekka i poręczna obudowa  
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.