Test dwuzakresowego routera Netis WF2780

MCSkomentuj
Test dwuzakresowego routera Netis WF2780

Parametry techniczne routera Netis WF2780

Obsługiwane standardy IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
IEEE 802.11a/n/ac 5GHz
Częstotliwości pracy Do 300 Mbps 2.4GHz
Do 867 Mbps 5GHz
Bezpieczeństwo 64/128-bit WEP
WPA-PSK/WPA2-PSK (TKIP/AES), WPA/WPA2
SSID Broadcast Enable/Disable
Filtrowanie Wireless MAC
Interfejsy 1 x 10/100/1000M Auto MDI/MDIX RJ45 WAN port
4 x 10/100/1000M Auto MDI/MDIX RJ45 LAN port
LED PWR, WPS, SYS, 2.4G, 5G, LAN1 ~4, WAN, WPS
Liczba anten 4 wielokierunkowe
WAN DHCP, Static IP, PPPoE, L2TP, PPTP, Dual Access, WISP
Wymiary 145 x 155 x 35 mm
Waga 285g

Co w opakowaniu?

Producent dostarcza router wraz z szybką instrukcją obsługi, kartą gwarancyjną oraz niezbędnym okablowaniem. Otrzymujemy zasilacz oraz kabel Ethernet. Dodatkowym akcesorium jest stojak pozwalający na postawienie routera w pozycji pionowej, co pozwoli na uzyskanie dodatkowej wolnej przestrzeni na biurku.

Wygląd i złącza

Router WF 2780 nie jest urządzeniem o zbyt dużych rozmiarach. Nie wyróżnia się ekstrawaganckim designem, poza czterema długimi antenami wielokierunkowymi. Za częstotliwość pracy 2.4 GHz odpowiadają 2 anteny, zaś pozostałe dwie działają w paśmie 5GHz. Obudowa routera wykonana jest z matowego plastiku. Front urządzenia to przede wszystkim diody sygnalizujące stan pracy, zaś z tyłu do dyspozycji oddano cztery porty LAN oraz jeden port WAN. Router posiada również zaczepy, dzięki którym można go zawiesić na ścianie.

netis wf2780Router może pracować w pozycji pionowej bądź poziomej

Ciekawym rozwiązaniem, którego nie sposób pominąć jest przycisk WPS, którego naciśnięcie powoduje błyskawiczną automatyczną konfigurację połączenia sieciowego oraz wszystkich niezbędnych zabezpieczeń. Funkcja ta jest idealna dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy i umiejętności z zakresu samodzielnej konfiguracji routera. Brakuje niestety portu USB, który by okazał się idealną opcją dla osób chcących udostępniać pliki. Wówczas wystarczyło by jedynie podłączyć dysk zewnętrzny po to, aby dane na nim zgromadzone dostępne były na pozostałych urządzeniach. Jednym słowem – szkoda.

netis wf2780Netis WF2780 w pozycji poziomej

Uruchomienie

Konfiguracja routera nie jest żadnym wyzwaniem, bowiem producent postawił na prostotę. Pierwsze połączenie bezprzewodowe zostało domyślnie zabezpieczone hasłem „password”, które można oczywiście błyskawicznie zmienić z poziomu panelu konfiguracyjnego, dostępnego również w języku polskim. Podobnie jak hasło, możemy spersonalizować swój własny SSID czy hasło administratora.

Wydajność i obsługiwane standardy

Do chwili obecnej największą popularnością cieszy się standard 802.11 w rożnych odmianach. Początkowo mieliśmy do czynienia z wersją 802.11b pracującą z prędkością do 11Mb/s, potem pojawił się 802.11g, którego obsługiwana prędkość wzrosła do 54Mb/s aż do 802.11n – 450Mb/s. Ubiegły rok przyniósł jednak nowość w postaci standardu 802.11ac, który posiada kanały na tyle szerokie, że osiągalny jest przesył danych na poziomie do 1300Mb/s. Netis WF2780 został wyposażony właśnie w obsługę standardu nowej generacji. Tak wysoki przesył danych osiągnięto dzięki możliwości pracy kilku kanałów jednocześnie. Zalety płynące z nowego standardu można odczuć zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w dużym mieszkaniu bądź domu z wieloma urządzeniami korzystającymi z sieci.

netis-wf2780 3Diody na froncie sygnalizują stan połączenia

Dwuzakresowość

Urządzenie pracuje w zakresie 2.4GHz, gdzie osiągalne są transfery na poziomie do 300Mb/s oraz 5GHz z prędkością do 867Mb/s. Zastosowanie dwóch częstotliwości pracy przyczynia się znacząco do zwiększenia stabilności połączenia. Surfowanie w sieci, odbieranie poczty, udostępnianie plików może odbywać się w częstotliwości 2.4GHz, zaś zakres 5GHz idealnie spełni swoją rolę gdy gramy online, oglądamy filmy i seriale w jakości HD czy korzystamy z telefonii VoIP. Dla każdego z zakresów można ustawić bazową oraz maksymalną prędkość transferu.

Chcąc sprawdzić potencjał dwuzakresowości routera Netis postanowiłem obejrzeć serial online (5 Ghz) przy jednoczesnym pobieraniu dużych plików (2.4 Ghz). Przebywając w pobliżu routera, nie zaobserwowałem żadnych spadków w prędkości pobierania i jakości streamu, natomiast im dalej, tym spadki coraz bardziej dawały się we znaki. Testowany Netis bardzo dobrze się sprawuje zwłaszcza podczas oglądania transmisji na żywo w jakości HD, gorzej sytuacja wygląda z Full HD, wówczas nie sposób nie zauważyć irytującego klatkowania.


Dodatkowe funkcje i cechy routera

Router Netis WF2780 może być również wykorzystywany jako AP, Repeater, AP+WDS, Multiple AP, Client czy WDS. Ta ostatnia jest szczególnie ciekawa, bowiem pozwala na przeniesienie sygnału z jednego routera na drugi, dzięki czemu możemy pokryć sygnałem duży obszar nie bacząc na grubość ścian w budynku. Użytkownicy mieszkający w średniej wielkości mieszkaniu nie będą mieli jednak powodów do narzekania na zasięg. Warto również nadmienić, że istnieje możliwość utworzenia sieci WiFi, która będzie przeznaczona specjalnie dla gości. Dane przesyłane za pomocą routera szyfrowane są przy użyciu 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK (TKIP/AES).

Panel administracyjny

Dostęp do wszystkich funkcji routera odbywa się za pośrednictwem przejrzystego panelu administracyjnego. W celu dostania się do opcji oferowanych przez firmware, wystarczy wpisać w przeglądarkę adres http://netis.cc.

n0Okno główne panelu administratora

Warto wspomnieć, że nie wymagane jest podawanie żadnego hasła w celu zalogowania się. Wstępna konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta, bowiem wystarczy określić typ połączenia z Internetem (DHCP, Statyczny adres IP, PPPoE lub inny). Kolejny krok to podanie identyfikatora SSID dla dwóch zakresów oraz hasła.

n3Dostępne opcje filtrowania adresów IP

Oprogramowanie dostarcza całkiem spory zasób opcji pozwalających na odrębną konfigurację sieci działającej w 2.4GHz oraz 5GHz. Mamy również możliwość skorzystania z filtrowania adresów MAC, IP, domen czy regulacji siły nadawania sygnału. Z poziomu zakładki Przepustowości możemy modyfikować maksymalną dozwoloną prędkość wysyłania i pobierania danych.

n2Ustawienia z zakresu przepustowości łącza

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że nie ma się czego dobrego spodziewać po chińskim urządzeniu w cenie nieprzekraczającej 200 zł. W praktyce okazuje się jednak, że otrzymujemy całkiem ciekawą propozycję za rozsądne pieniądze. Router posiada sporo interesujących funkcji, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. Mowa tu oczywiście o obsłudze dwóch pasm częstotliwości, które mogą pracować równolegle czy przycisku WPS, który, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki samoczynnie skonfiguruje za nas połączenie sieciowe.

Dużym atutem jest obsługa WDS czy standardu 802.11ac, wielokrotnie zwiększającego prędkości transferu w porównaniu do poprzednich jego wersji. Dużym plusem jest także spolszczony interfejs panelu administracyjnego. Router pracuje wystarczająco stabilnie, nie miałem powodów by narzekać na jakość obrazu nadawanego w jakości HD.

Brakuje niestety portu USB, więc próżno szukać związanych z nim funkcji udostępniania danych. Produkt ze stajni Netis powinien spełnić oczekiwania mniej wymagających użytkowników. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy nie lepiej byłoby nabyć w podobnej cenie sprzęt bardziej znanego producenta, który posiada to, czego nie ma Netis jak, np. wspomniany port USB?

Router Netis WF2780 można nabyć za około 180 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych).

netis wf2780Porty znajdują się z tyłu urządzenia

Zalety Wady
Łatwość konfiguracji Brak portu USB
Przycisk WPS Niezbyt wyszukany design
Monitoring transferu danych
Polski interfejs
Jednoczesna praca w dwóch zakresach

Udostępnij

MC