Klawiatura SPEEDLINK Parthica – dobre bo niemieckie?

m.matuszewskiSkomentuj
Klawiatura SPEEDLINK Parthica – dobre bo niemieckie?
Zaczynamy od specyfikacji technicznej:

PARAMETRY TECHNICZNE

Liczba klawiszy 121
Mechanizm klawiszy Przełączniki mechaniczne
Klawisze multimedialne Tak
Liczba klawiszy multimedialnych 10
Profil Wysoki
Podświetlenie Tak
Komunikacja Przewodowa
Długość przewodu 1,8 m
Złącze USB 2.0/USB 3.0
Obsługiwane systemy operacyjne Windows 8/7/Vista/XP
Długość 210 mm
Szerokość 495 mm
Waga 920 gram
Wbudowana pamięć Tak, 128 kb
Funkcja tworzenia profili i makr Tak

 

Speedlink Parthica - 001Tak prezentuje się pudełko Speedlink Parthica

 

 

W pudełku znajdziemy płytę ze sterownikami, krótką instrukcję i oczywiście sam sprzęt. Jego design jest naprawdę niezły choć bez żadnych fajerwerków. Klawiatura jest spora (210×495 mm), dosyć ciężka (około 920 gram) i praktycznie cała czarna (za wyjątkiem 6 przycisków umieszczonych z lewej strony, ale o nich później).

Niewątpliwym plusem jest to, że cała górna powierzchnia została wyłożona dodatkową gumową warstwą, która dobrze wygląda (jest matowa) i ogranicza ślizganie się nadgarstków. Z tym, że tyczy się osób z małymi dłońmi bo jeśli mamy większe ręce to raczej opierać będziemy je na blacie naszego biurka zamiast na podpórce. Zwyczajnie jest trochę zbyt krótka. Ogólnie jakość wykonania na plus, choć raczej klawiatura nie jest wykonana z materiałów najwyższej klasy.

Speedlink Parthica - 002Cała górna powierzchnia została wyłożona dodatkową gumową warstwą

Do naszej dyspozycji dostajemy 121 klawiszy z czego 93 są konfigurowalne (w tym 15 z możliwością dowolnego zaprogramowania). Prócz standardowych przycisków mamy również 10 guzików multimedialnych (służących np. do odpalania przeglądarki czy naszego klienta poczty e-mail), przycisk „On the fly” do szybkiego nagrywania makr, 5 klawiszy do ich zapisywania i jeden do zmiany profili.

Jak już wspominałem te ostatnie klawisze umieszczono na lewym krańcu klawiatury i trzeba się do nich przyzwyczaić. Nawet nie tyle do korzystania z nich, jak do nie wyciskania ich przez przypadek gdy chcemy trafić w lewy Shift. Chociaż możemy mieć z tym problem także z innego powodu. Otóż przycisk ten został zmniejszony żeby zmieścić obok guzik kreski pionowej (”|”) i właśnie przez to często zdarzało mi się wciskać nie to co chciałem. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić i po kilkunastu dniach obcowania z urządzeniem niemieckiej firmy nie mam już z tym problemu.

Speedlink Parthica - 003Podświetlenie nie rzuca na kolana

Trzeba przyznać, że jak na klawiaturę z wysokim skokiem to klawisze są naprawdę ciche. Dodatkowo podniesiono jeszcze przyciski WASD i klawisze strzałek oraz wyłączany przycisk Windows. Jednak powiem szczerze, że nie zauważyłem w nich zbyt dużej różnicy. Zarówno wizualnie jak i podczas korzystania ze sprzętu niespecjalnie była jakaś różnica między nimi, a pozostałymi guzikami. Do tego anti ghosting i 6-klawiszowa technika rollover i wiemy już praktycznie wszystko o SPEEDLINK Parthica. Choć pozostaje jeszcze kwestia podświetlenia.

Speedlink Parthica - 004Mamy możliwość regulacji wysokości za pomocą dwóch nóżek

Na jeden z trzech dostępnych kolorów: Midnight Blue (niebieski), Volcano Red (czerwony), Tyrian Purple (fioletowy) jarzą się zarówno klawisze jak i dodatkowe elementy widoczne na zdjęciach. Kłopot w tym, że na początku nie bardzo wiadomo w jaki sposób zmienić barwę podświetlenia. Dołączone na płycie oprogramowanie pozwala nam jedynie na zmianę natężenia światła lub jego wyłączenie. Innych opcji brak.

Dopiero po zajrzeniu do instrukcji dowiadujemy się, że kolor możemy zmienić poprzez zmianę profilu za pomocą dodatkowego przycisku. Tu niespodzianka bo profili jest pięć. Trzy w wymienionych wcześniej kolorach oraz dwa inne: Cobalt Green (zielony) i Flash Yellow (żółty). Jednak w ich przypadku barwę zmienia jedynie podświetlane logo Parthica. Klawisze i dodatkowe elementy mogą mieć jedynie kolory podstawowe. Co stanęło na przeszkodzie by całość mogła mieć jednakową barwę? Nie wiadomo. Troch jednak szkoda bo połączenie np. zielonego napisu i niebieskich przycisków wygląda dość nijako.

Speedlink Parthica - 005Midnight Blue to jeden z dostępnych kolorów podświetlenia

Z instrukcji dowiadujemy się także, że możemy zmieniać barwę za pomocą kombinacji przycisków „Fn + F1/F2/F3”. Ale w ten sposób zmienimy tylko kolor klawiszy (i dodatkowych elementów). Barwę loga Parthica zmienimy wyłącznie przełączając się między profilami. Uff… Trochę to wszystko zagmatwane i niezbyt intuicyjne.

Speedlink Parthica - 006Z lewej strony mamy dodatkowe przyciski makr i klawisz zmiany profilu

Co jeszcze? Kabel w osłonie o długości 1,8 metra i wtyczka działająca zarówno pod USB 2.0 jak i 3.0. 128kbit wbudowanej pamięci na nasze makra i profile oraz możliwość regulacji wysokości za pomocą dwóch nóżek. I to by było na tyle jeśli chodzi o samą klawiaturę. Przejdźmy teraz do oprogramowania.

Speedlink Parthica - 008Logo Parthica może mieć 5 różnych barw

Te cóż, z całą pewnością nie jest imponujące (mimo, że właśnie tak zachwalali je producenci). Wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie dość ubogiego. Wszystkie opcje mieszczą się praktycznie na jednej karcie. To tu możemy przypisać interesującą nas funkcję (np. włączania określonej aplikacji, wyciszania dźwięku, zwiększania i zmniejszania poziomu głośności czy zamykania komputera) do konkretnych przycisków. Możemy również zmienić aktualny profil, natężenie podświetlenia czy częstotliwość odświeżania USB. I… to wszystko. Trochę mało patrząc na to co oferuje konkurencja. Jednak biorąc pod uwagę cenę SPEEDLINK Parthica (a można ją kupić nawet za około 150 zł) to trzeba przyznać, że stosunek jakości do ceny jest nader korzystny.

Oprogramowanie Speedlink Parthica - 001Oprogramowanie klawiatury jest dosyć ubogie

 

Oprogramowanie Speedlink Parthica - 002Do poszczególnych klawiszy możemy przypisać konkretne funkcje

Należy jeszcze wspomnieć o funkcji GOD (Game On Detection), dzięki której nasze zapisane profile gier są automatycznie wczytywane po odpaleniu konkretnego tytułu. Nie ma więc kłopotu z przełączaniem się między nimi, ani potrzeby ponownej zmiany ustawień. Wystarczy, że zrobimy to raz, podepniemy profil pod daną grę i go zapiszemy. Wygodna i przydatna opcja.

Oprogramowanie Speedlink Parthica - 003

Oczywiście za ten pieniądze nie można spodziewać się sprzętu z najwyższej półki, ale z czystym sercem mogę stwierdzić, że produkt niemieckiej firmy to porządne urządzenie w korzystnej cenie (Porównaj ceny w sklepach internetowych). Dobra jakoś wykonania, niezły design i sporo dodatkowych przycisków, a co za tym idzie dodatkowych funkcji. Przez te kilka tygodni testów klawiatura nie sprawiała mi żadnych problemów (choć musiałem się do niej przyzwyczaić) i wszystko działało jak należy.

SPEEDLINK Parthica ma też szereg wad, np. niebyt imponujące podświetlenie czy ubogie oprogramowanie, a jakość materiałów, z których klawiatura jest wykonana mogłaby być lepsza ale to zapewne pociągnęłoby za sobą wyższą cenę urządzenia. Podsumowując jest ten sprzęt to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą kupić porządną klawiaturę do gier, za niewygórowaną cenę. Jednak najbardziej wymagającym graczom może ona nie wystarczyć.

Speedlink Parthica - 007Klawiaturę Parthica można kupić już za około 170 zł

Zalety Wady
Cena Ubogie oprogramowanie
Wygląd Zbyt krótkie podpórki na nadgarstki
Jakość wykonania Podświetlenie
Ilość klawiszy
GOD

Udostępnij

m.matuszewski