Test zestawu dla graczy Gamidas: Mysz Zeus GMS 1100 + Podkładka NYX Speed type (L)

R.PredkoSkomentuj
Test zestawu dla graczy Gamidas: Mysz Zeus GMS 1100 + Podkładka NYX Speed type (L)

Parametry techniczne

Zanim zaczniemy, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną naszego gryzonia. Poniższa tabela zawiera wszystkie kluczowe parametry, podane przez producenta.

Liczba przycisków 11
Liczba programowalnych przycisków 9
Sensor Laserowy
Rozdzielczość 500 – 8200 DPI
Żywotność 11,8 miliona kliknięć
Wbudowana pamięć 512 KB
Częstotliwość próbkowania 125/250/500/1000 Hz
Złącza USB 2.0
Długość przewodu 200 cm
Komunikacja Przewodowa
Obsługiwane systemy operacyjne Win. XP, Win. Vista, Win. 7, Win. 8
Podświetlenie Tak
Waga Modyfikowalna (ciężarki 5×4,5g)
Regulacja gabarytów Tak
Szybkość reakcji 1 ms

Walory estetyczne

Formalności mamy już za sobą, zatem przejdźmy do konkretów. Tym od czego należy zacząć jest wygląd i co by nie mówić, w tym względzie Gamdias Zeus GMS 1100 potrafi wywrzeć naprawdę duże wrażenie.

Konstrukcja myszy została bowiem przemyślana pod kątem najmniejszego nawet szczegółu, co widać już przy pierwszym z nią kontakcie. Jedenaście przycisków rozlokowanych w łatwo dostępnych miejscach to z pewnością duży ukłon w stronę graczy. Oprócz standardowych – lewego i prawego przycisku myszy oraz rolki, znajdziemy tu cztery buttony, osadzone po lewej stronie urządzenia a sięganie ich kciukiem nie przysparza żadnych niedogodności.

ZeusI10
Trzy kolejne znalazły swoje miejsce na grzebiecie – tuż nad rolką, bezproblemowo dając się obsługiwać palcem wskazującym. Ostatni zaś z buttonów, umieszczono tuż przy lewym przycisku myszy w taki jednak sposób, że niemożliwym jest przypadkowe jego wciśnięcie.

Mówiąc o Zeus GMS 1100 nie mozna pominąć faktu, że twórcy urządzenia zapewnili użytkownikom możliwość dostosowania gabarytów myszy do indywidualnych potrzeb. W praktyce objawia się to tym, że wierzchnia część Zeusa pokryta została czymś w rodzaju solidnego, plastikowego pancerza, złożonego z trzech niezależnych paneli, którego szerokość regulujemy za pomocą śrub znajdujących się na spodniej powierzchni myszy.

Tam też, oprócz sensora laserowego znajdziemy jeszcze schowek, skrywający w sobie pięć 4,5 gramowych ciężarków. Zgodnie z własnymi preferencjami możemy więc manipulować ciężarem myszy, dodając lub ujmując balastu.

ZeusI2
Wszystkie te praktyczne funkcje, zaserwowane zostały w postaci efektownego, futurystycznego design’u co zresztą widać na zdjęciach. Nie zabrakło nawet znaku pioruna, symbolizującego postać Zeusa. Symbol ten zdobi lewy przycisk myszy.

Użytkowanie

Tak więc jak widać pod względem wizualnym, Gamdias Zeus GMS 1100 godny jest swego mitologicznego przydomku. Zobaczmy teraz, czy moc którą dysponuje, również uznać można za coś nie z tego świata.

Podłączenie myszy do komputera jest banalnie proste. Wystarczy wpiąć wtyczkę do gniazda USB naszego komputera i już po chwili możemy rozpocząć użytkowanie. Dwumetrowy kabel z płóciennym oplotem, gwarantuje nam wygodne podłączenie myszy nawet do jednostki stojącej nisko na ziemi.

ZeusI4
Z chwilą gotowości do pracy, Zeus GMS 1100 przywita nas czerwoną poświatą, złowrogo zdobiącą przód urządzenia a także część jego spodniej powierzchni. Prócz tego złotawą żółcią podświetlone zostaje trójkątne logo firmy, umieszczone na grzebiecie.

To jednak nie koniec zabawy z kolorowymi światłami, gdyż jak się okazuje po lewej stronie urządzenia zamontowana została jeszcze jedna dioda, pełniąca funkcję informacji o używanym aktualnie profilu lub też wybranej rozdzielczości, w której urządzenia aktualnie działa.

Całe to piękno, wzbogacone świetlistą osnową nie świadczy jednak o boskości, na widok której my śmiertelnicy powinniśmy klękać. Nieomamiony błyskotkami rozpocząłem więc właściwe testy.


Zalety

Regulacja parametrów szerokości a także ciężaru myszy to proces łatwy i przyjemny. Dzięki bezpośredniej dostępności do śrub oraz ciężarków ukrytych w schowku, możemy szybko spersonalizować swojego Zeusa GMS 1100, otrzymując w efekcie bardzo wygodne urządzenie, które idealnie wręcz leży w dłoni.

Korzystanie z niego nawet w trakcie wielogodzinnych sesji z grami komputerowymi nie powoduje zmęczenia ani jakiegokolwiek dyskomfortu. Co więcej miałem wrażenie, że mysz firmy Gamdias stała się integralną częścią mojego ciała, pozwalając automatycznie reagować na wydarzenia rozgrywane w wirtualnym świecie.

ZeusI11
Mnogość klawiszy i możliwość szybkiej zmiany rozdzielczości w połączeniu z wygodą, były doskonałym wręcz atrybutem we wszystkich gatunkach gier, za pomocą których testowałem Zeusa GMS 1100. Hasło głoszące, że jest to mysz dla profesjonalnych graczy, nie jest w tym przypadku jedynie pustym sloganem, o czym poświadczyć mogę z pełną odpowiedzialnością. Niezaprzeczalną zaletą o której mało nie zapomniałem jest też cicha praca przycisków.

Wady

Niestety, nie wszystko wygląda tak wspaniale. Okazuje się bowiem, że chcąc skorzystać z aplikacji Hera, sterującej urządzeniami firmy Gamidas i tym samym pobawić się w programowanie gryzonia, poddani zostajemy prawdziwe mitologicznemu wyzwaniu, godnemu samego Syzyfa.

Nie chodzi tu nawet o brak nośnika z aplikacją ani oto, że aby ją zainstalować należy przeszukać stronę producenta ale o fakt, że po pobraniu i uruchomieniu Hery, w żaden sposób nie można skorzystać z możliwości software’owej personalizacji sprzętu. Trochę to dziwne, gdyż mój komputer spełnia wszystkie wymogi niezbędne do prawidłowego działania urządzenia a aplikacja zachowywała się tak, jak gdyby brakowało w niej niezbędnych opcji.

hera
Owszem z menu programu Hera, mogłem wybrać urządzenie, które posiadam, lecz zamiast dostępu do opcji, zostałem przerzucony na stronę producenta i zmuszony do czytania opisu.

Wraz z powyższym na światło dzienne wyszła kolejna skaza, która choć nie dotyczy samego urządzenia, stanowczo umniejsza jego producentom. Otóż z niewiadomych przyczyn, na pudełku, w instrukcji (która z reszta stworzona została po macoszemu) a także na stronie producenta, nie znajdziemy ani słowa w naszym rodzimym języku. Próżno więc szukać opisów w jaki sposób korzystać z makr i profilów. Nie znajdziecie również instrukcji obsługi nieszczęsnej aplikacji sterującej.

Trochę to dziwne, że producenci rozpoczynając ekspansję na rynek polski, zapomnieli o starym przysłowiu, wedle którego „Jeśli wszedłeś między wrony, musisz krakać jak i one”. Nasz rodzimy język z pewnością ułatwiłby nieco życie użytkownikom, zwłaszcza przy tak ubogiej instrukcji obsługi.

Podkładka

Jak wspomniane zostało na wstępie, wraz z myszą Zeus GMS 1100, przybyła do naszej redakcji podkładka, a raczej mata pod mysz – Gamidas NYX Speed type (L) o wymiarach 430x350x4 mm. Dzięki swej konstrukcji zapewnia ona płynne działanie myszy, redukując tym samym jakikolwiek opór, bez względu na kierunek ruchu. Taki stan rzeczy gwarantują mocno przylegające do siebie syntetyczne włókna.

Spodnia część maty pokryta została gumą, co zapobiega w praktyce ślizganiu się po powierzchni stołu. Krawędzie umocnione zostały grubym szwem. Mamy więc pewność, że nawet długotrwałe korzystanie z tego produktu, nie zakończy się jego pruciem.

ZeusI13

Podsumowanie

Gamidas Zeus GMS 1100 wraz z matą Gamidas NYX Speed type (L) to zestaw, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu graczowi. Docenią go zarówno profesjonaliści, uczestniczący w e-sportowych rozgrywkach jak i tacy, którzy gry komputerowe traktują jako zwykłe hobby. Ciekawy wygląd, funkcjonalność, wygoda użytkowania oraz możliwość ingerencji w gabaryty to zdecydowane plusy testowanej tutaj myszy.

Nie obyło się jednak bez wad, które w całości dotyczą jednak nie tyle samego urządzenia, co nieprzemyślanych działań jego twórców bo jak inaczej wytłumaczyć jednostronicową instrukcję obsługi, a także brak jakichkolwiek pierwiastków polskiego języka. W jaki sposób zrozumieć zasadę działania aplikacji sterującej urządzenia, którego sugerowana cena w naszym kraju wynosi 339 złotych?

ZeusI9
W ostatecznym rozliczeniu otrzymujemy więc produkt jak najbardziej godny polecenia. Co prawda z powodu kilku wad, nie można przypisać mu miana boskiego dzieła, jednakoż dla śmiertelnika dysponującego odpowiednią kwotą, będzie to prawdziwy rarytas.

Zalety Wady
Design i konstrukcja (zarówno mysz jak i podkładka) Brak nośnika z oprogramowaniem
11 przycisków Niekompletna instrukcja obsługi
Możliwość regulacji wagi i gabarytów Ani słowa w języku polskim
Dwumetrowy kabel z oplotem Wysoka cena
Cicha praca klawiszy
Wygoda w trakcie użytkowania
Podświetlenie
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko