D-Link DWR-921 – Test routera z LTE

Mateusz PonikowskiSkomentuj
D-Link DWR-921 – Test routera z LTE

Kilka słów wstępu

D-Link DWR-921 to router kierowany do osób które chcą korzystać i współużytkować szerokopasmową sieć komórkową LTE 4G (900/1800/2600/800 MHz) lub UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz). Założenie jest banalnie proste – kupujemy sprzęt, wkładamy do niego dowolną kartę SIM i korzystamy z Internetu za pośrednictwem bezpiecznej sieci bezprzewodowej lub jednego z czterech dostępnych portów Ethernet. Testując D-Linka przekonaliśmy się czy faktycznie korzystanie z tego typu połączenia jest nieskomplikowane.

Specyfikacja D-Link DWR-921

Interfejsy urządzenia Cztery porty sieci LAN – Ethernet 10/100
Port sieci WAN (RJ-45)
Dwie odłączane anteny LTE 4G / 3G
Szybkość przesyłania danych Maksymalnie 150 Mb/s do/od klientów sieci 802.11n
Wysyłanie do sieci LTE: maksymalnie 50 Mb/s
Pobieranie z sieci LTE: maksymalnie 100 Mb/s
Standardy 802.11n, zgodność ze standardami 802.11g/b
802.3
802.3u
Pasmo UMTS/HSDPA/HSUPA (900/2100 MHz)
LTE (900/1800/2600/800 MHz)
Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej 64/128-bitowe szyfrowanie WEP (Wired Equivalent Privacy)
WPA i WPA2 (Wi-Fi Protected Access)
Wymiary 190 x 111,5 x 23,5 mm
Waga 500 g

Pierwsze wrażenia

W zestawie oprócz samego routera otrzymujemy zasilacz, kabel sieciowy, dwie anteny, nośnik startowy z instrukcją obsługi oraz skróconą instrukcję instalacji w formie papierowej. DWR-921 posiada standardowe wymiary i pod tym względem nie wyróżnia się na tle konkurencji. 19 cm długości, 11 cm szerokości i 2 cm grubości sprawiają, że nie router nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca. Dopiero po podłączeniu dwóch 15-centrymetrowych anten całość wygląda bardziej okazale.


Producent zadbał aby na przednim panelu były wyświetlane wszystkie niezbędne informacje. Znajdziemy tam poziom sygnału, przycisk do restartu, wskaźnik statusu sieci WAN, 3G, 4G, SMS i WLAN. Nie zabrakło również sygnalizatorów sieci LAN oraz przycisku WPS, który służy do parowania urządzeń. Gdy zajrzymy na tyłu routera znajdziemy tam cztery porty Ethernet, jeden port WAN, slot na kartę SIM, gniazdo zasilacza oraz przycisk Power ON/OFF. Rozłożenie poszczególnych elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń.

w dloni
diody
Ciekawym rozwiązaniem jest dioda sygnalizująca wiadomości SMS. Sprzęt współpracuje z kartami SIM, a jednocześnie umożliwia odczytywanie i wysyłanie SMS’ów. Aby dostać się do skrzynki odbiorczej należy otworzyć panel sterowania routera (o zarządzaniu routerem przeczytacie w dalszej części testu). Dlaczego możliwość odbierania SMS’ów jest tak ważna? Korzystając z połączenia za pośrednictwem sieci komórkowej otrzymujemy możliwość odbierania informacji od operatora. Takie wiadomości przychodzą zazwyczaj gdy na karcie wyczerpują się środki lub limit transferu zbliża się ku końcowi.

front

Możliwości DWR-921

Testując router firmy D-Link skupiliśmy się na możliwościach związanych z obsługą połączenia przez LTE i 3G. W przypadku LTE sprzęt oferuje możliwość pobierania danych z maksymalną szybkością 100 Mb/s oraz przesyłania danych z maksymalną prędkością do 50 Mb/s. Oczywiście osiągnięcie maksymalnej przepustowości jest nierealne, a szybkość połączenia zależy przede wszystkim od możliwości technicznych operatora i miejsca z którego nawiązujemy połączenie. Aby cieszyć się naprawdę szybkim Internetem trzeba być w zasięgu LTE sieci Plus lub Cyfrowego Polsatu. Nie wolno zapominać, że urządzenie obsługuje również sieć 3G co oznacza, że możemy skorzystać z karty dowolnego operatora, a nawet bezpłatnej usługi Aero2.

Co oprócz LTE?

D-Link DWR-921 posiada cztery porty sieci LAN (Ethernet 10/100) co oznacza, że możemy podłączyć do niego za pomocą kabla sieciowego dowolne urządzenia wyposażone w łączność LAN. Może to być telewizor, konsola czy dekoder satelitarny. Na pokładzie nie zabrakło również sieci bezprzewodowej (Wireless N, 150 Mbps 2.4 GHz). Po uzyskaniu połączenia internetowego przez sieć komórkową możemy rozsiewać sygnał Wi-Fi w domu czy biurze. Producent zastosował możliwość zabezpieczenia połączenia za pomocą 64/128-bitowego szyfrowania WEP (Wired Equivalent Privacy), a także WPA i WPA2 (Wi-Fi Protected Access).

porty


Konfiguracja routera

Dla przeciętnego użytkownika na tym etapie zaczynają się schody. W przypadku DWR-921 konfiguracja jest na tyle prosta, że obędzie się bez pomocy kolegi, który „zna się na komputerach”. Konfigurację routera zaczęliśmy od włożenia karty SIM – zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi 🙂 Po przykręceniu anten LTE i podłączeniu zasilania należy połączyć router z komputerem za pomocą kabla sieciowego. Sprzęt można również z powodzeniem skonfigurować przez sieć bezprzewodową. W tym przypadku należy połączyć się z siecią dlink_DWR-921. Po prawidłowym połączeniu wystarczy otworzyć dowolną przeglądarkę internetową i wpisać adres IP routera (192.168.0.1). Do zalogowania się wystarczy nazwa użytkownika (admin).

logowanie
Panel administracyjny routera umożliwia automatyczną lub ręczną konfigurację połączenia internetowego. W przypadku korzystania z karty SIM proces konfiguracji ogranicza się do wyboru trybu połączenia. W trybie 3G/4G router automatycznie łączy się z siecią komórkową wybierając dostępne połączenie. Jeżeli jesteśmy w zasięgu 3G i LTE będziemy mieli dostęp do tego drugiego. W przypadku braku dostępu do LTE, sprzęt zapewni łączność przez 3G. Oczywiście w panelu znajdziemy mnóstwo zaawansowanych ustawień jednak aby nawiązać połączenie z siecią komórkową nie trzeba ich zmieniać.

internet
Po nawiązaniu połączenia w zakładce STATUS znajdziemy typ połączenia, wskaźnik zasięgu, czas połączenia, adres IP, listę komputerów połączonych z urządzeniem oraz inne techniczne dane związane z siecią.

status
D-Link DWR-921 pracuje stabilnie i przez kilka tygodni ciągłego korzystania z routera nie zdarzyły się żadne poważne problemy z połączeniem. Urządzenie zapewnia stabilne połączenie z internetem przez sieć komórkową, a podczas codziennego korzystania nie da się odczuć, że mamy do czynienia z połączeniem bezprzewodowym. Poniżej przedstawiamy wynik testu prędkości połączenia LTE. W tym przypadku korzystaliśmy z internetu na kartę z sieci Plus. Szybkość połączenia zależy od operatora i jakości połączenia.

speed test

Łączność Wi-Fi

Gdy już połączymy się z internetem warto skonfigurować sieć bezprzewodową. DWR-921 zapewnia zgodność ze standardami 802.11n i 802.11g/b. Nie można mieć zastrzeżeń do jakości połączenia z Wi-Fi o ile jest się w zasięgu sieci. Niestety testowany model nie zapewnia dobrego zasięgu. O ile w mieszkaniu nie powinno być problemów z dostępem do Wi-Fi to w piętrowym domu jednorodzinnym sygnał może nie docierać wszędzie. Jest po prostu za słaby. Aby cieszyć się dostatecznym zasięgiem trzeba skorzystać z dodatkowego wzmacniacza lub innego urządzenia sieciowego.

wps

Podsumowanie

DWR-921 to sprzęt niemalże doskonały. Znakomicie sprawdza się w warunkach domowych zapewniając stabilne połączenie z internetem przez sieć komórkową. Obawy związane z brakiem ciągłości i stabilności połączenia okazały się bezpodstawne. Gdyby nie limity transferu narzucane przez operatorów sieci, tego typu połączenie byłoby doskonałą alternatywą dla tradycyjnych łączy. LTE znajdzie oczywiście zastosowanie wszędzie tam gdzie nie ma technicznej możliwości podłączenia internetu stacjonarnego, który wciąż jest zdecydowanie tańszy.

Jedyną wadą testowanego D-Linka jest niewystarczający zasięg sieci Wi-Fi. Cecha ta może być uporczywa w przypadku większych mieszkań czy domków jednorodzinnych. Cena również nie zachęca ale można było się spodziewać, że za sprzęt tej klasy trzeba będzie słono zapłacić. Ile? W momencie publikacji testu sklepy internetowe oferują DWR-921 za niespełna 700 zł. To dużo jak na sprzęt sieciowy jednak pamiętajmy, że router posiada wsparcie dla łączności LTE, a to wciąż nowość.

Testowany model przeznaczony jest dla osób, które chcą korzystać z prędkości LTE. Jeżeli w miejscu zamieszkania nie ma zasięgu tej sieci, lepiej poszukać tańszego rozwiązania oferującego wsparcie dla sieci 3G.

Cena routera D-Link DWR-921
D-LINK DWR-921/PL 4G LTE WIFI ROUTER – porównaj ceny w Nokaut.pl
Zalety Wady
Jakość wykonania Słaby zasięg Wi-Fi
Łatwa konfiguracja Wysoka cena
Stabilność połączenia
Obsługa SMS’ów
Łatwy dostęp do karty SIM
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.