Natec Genesis GX69: test optycznej myszy dla graczy

R.PredkoSkomentuj
Natec Genesis GX69: test optycznej myszy dla graczy
Natec Genesis GX69, o czym wspomniane zostało na wstępie to mysz, którą stworzono dla graczy. Informacje na ten temat znajdziemy już na pudełku gdzie oprócz tego, zawarte zostały wszystkie inne kluczowe dane, dotyczące parametrów technicznych urządzenia.

Liczba przycisków 8
Liczba programowalnych przycisków 10
Sensor Optyczny
Rozdzielczość 100 – 4 000 DPI
Akceleracja 20 G
Prędkość 152,40 cm/s
Częstotliwość próbkowania 1 000 Hz
Złącza USB 2.0
Długość przewodu 200 cm
Komunikacja Przewodowa
Obsługiwane systemy operacyjne Win. 2000 , Win. Millenium , Win. XP , Win. Vista , Win. Vista 64bit , Win. 7 , Win. 7 64bit , Win. 8 , Win. 8 64bit , MAC , Linux
Cechy dodatkowe Plug&Play
Szerokość 81,50 mm
Wysokość 37,50 mm
Długość 123,50 mm

Wrażenia wstępne
Zapoznawszy się więc z powyższym, nie pozostało mi nic innego, jak wydobyć mysz z opakowania. Przyznaję się bez bicia, że po raz kolejny czułem coś w rodzaju ekscytacji, wywołanej możliwością zgłębienia tajników efektownego urządzenia dla graczy. GX69 od strony wizualnej prezentuje się bowiem bardzo okazale. Zauważyłem to już na zdjęciu, zdobiącym frontową część kartonowego pudełka, w którym została zapakowana. Oprócz myszy znalazłem w nim jeszcze nośnik z oprogramowaniem sterującym oraz krótką instrukcję obsługi.

MYSZ NATEC GENESIS GX69 DLA GRACZY 4000DPI
Pozytywne wrażenia estetyczne ewoluowały z chwilą, gdy urządzenie firmy Natec w całej swej okazałości spoczęło na moim biurku. Trzeba przyznać, że projektanci wykonali kawał dobrej roboty, oddając do użytku twór, od którego nie łatwo jest oderwać wzrok. Nietypowe kształty i pomysłowy design to pierwsze z zauważalnych i godnych odnotowania cech myszy. W przypadku komputerowych urządzeń peryferyjnych to jednak zbyt mało by móc pać z zachwytu, dlatego nie czekając zbyt długo, rozpocząłem przygodę z Genesis RX69, spoglądając nań przez pryzmat funkcjonalności.

gx69 3
Testowana mysz wyposażona została w 7 programowalnych przycisków + rolkę, której działanie również można dostosować do swych indywidualnych preferencji, przypisując im makra oraz zapisując do niezależnych profili. Czynimy to oczywiście, korzystając z aplikacji dołączonej do urządzenia.

GX69 soft


Funkcjonalność i personalizacja
Dzięki możliwościom softu, dostosowujemy też rozdzielczość sensora optycznego, korzystając przy tym z zakresu od 400 do 4000 dpi. Ustawienia możemy przypisać do czterech niezależnych profili i w miarę potrzeby przełączać się pomiędzy nimi w dowolnym momencie. Standardowo czynimy to za pomocą przycisków umiejscowionych w pobliżu rolki, oznaczonych strzałkami góra, dół. Co ciekawe wszystkie kombinacje profilów rozdzielczości, możemy zapisać w dowolnych konfiguracjach do pięciu profili ogólnych.

gx69 13
Z pozycji programu konfiguracyjnego, dostępna jest ponadto opcja regulowania szybkości raportowania: 125/250/500/1000 Hz. Dzięki temu istnieje możliwość znacznego przyspieszenia reakcji, co w moim przypadku okazywało się pomocne podczas dynamicznych starć sieciowych z innymi graczami. Warto dodać, że przy parametrze 1000 Hz czas reakcji myszy wynosi zaledwie 0,001 s co w połączeniu z refleksem, może dać nam sporą przewagę nad rywalami.

GX69 soft2
To oczywiście nie wszystko, aplikacja dedykowana GX69 pozwala bowiem ingerować również w ustawienia systemowe sprzętu, określając szybkość reakcji na dwukrotne kliknięcia oraz na przewijanie rolką.

Ostatnim z elementów personalizacji urządzenia dokonywanej za pomocą softu, jest funkcja sterowania podświetleniem logo firmy Natec, umiejscowionego na wierzchniej części „gryzonia”. Do dyspozycji użytkownika oddano tu warianty oświetlenia ciągłego lub pulsacyjnego a także możliwość wyboru spomiędzy sześciu kolorów. Oczywiście istnieje również opcja, pozwalająca całkowicie wygasić źródło światła.

Używając określenia „Personalizacji urządzenia dokonywanej za pomocą softu” uczyniłem to celowo. Mysz Natec Genesis GX69 cechuje się bowiem tym, że możemy ją dostosować również pod względem rozmiaru oraz ciężkości. Obudowa urządzenia została bowiem skonstruowana w taki sposób, by móc ją wydłużyć, dopasowując do wielkości dłoni. Czynimy to przy pomocy specjalnej, metalowej śruby umiejscowionej w tylnej części urządzenia.

gx69 4
No dobra a co ze zmianą ciężkości? Okazuje się, że wspomniana śruba podtrzymuje również cztery ciężarki, zamontowane wewnątrz obudowy. Użytkownik ma więc możliwość, swobodnie manipulować ich ilością, określając w ten sposób wagę myszy.

Wszystkie te rozwiązania, pozwoliły mi spersonalizować GX69 tak pod względem działania jak i parametrów fizycznych. Oprócz ustawień dostępnych za pośrednictwem sterownika (programowanie, przycisków, dostosowanie rozdzielczości itp.) mogłem idealnie dopasować testowane urządzenie do wielkości swej dłoni, a także odpowiednio wyważyć, co w efekcie znalazło swe przełożenie na szybkość reakcji w trakcie gry.


Konstrukcja
Przyjrzyjmy się teraz konstrukcji naszej myszy. Trzeba przyznać, że każdy nawet najmniejszy szczegół wykonany został z duża precyzją. Solidna obudowa pokryta antypoślizgową, matową powłoką sprawia, że Genesis RX69 idealnie wręcz leży w dłoni. Niezaprzeczalnie udział w tym ma również profil całej konstrukcji, stworzony z myślą o wygodzie użytkownika. Projektanci pomyśleli bowiem o podpórkach na palce kciuk i serdeczny, które przez cały czas eksploatacji urządzenia, spoczywają spokojnie, nie wadząc i nie zahaczając o podłoże.

gx69 9
Jedynym elementem wykonanym z połyskującego plastiku jest fragment obudowy na którym widnieje świecące logo firmy Natec.

Na uznanie zasługuje również kabel o długości 2 metrów, łączący mysz z komputerem za pośrednictwem portu USB. Całą jego powierzchnię pokryto czerwono-czarnym oplotem, który nie dość, że dodaje walorów estetycznych, to na dodatek stanowi skuteczną ochronę przed uszkodzeniem.

gx69 5 Uważni czytelnicy zauważyli z pewnością, że w początkowym fragmencie tekstu pisałem o 7 siedmiu programowalnych przyciskach. Skąd taka cyfra skoro producenci reklamując swój produkt, zapewniają, że jest ich dokładnie 10? Otóż trzy z wymienionych w oficjalnym opisie, przypisane zostały rolce, którą standardowo możemy wcisnąć a także przekręcić w kierunkach góra – dół. Każdemu z tych ruchów jesteśmy w stanie nadać dowolne funkcje, dlatego z powodzeniem można podciągnąć to pod 3 dodatkowe przyciski.

Układ oraz rozmieszczenie buttonów wykonane zostało w sposób przemyślany. Dwa z nich łatwo dostępne dla kciuka, znajdziemy na boku, po lewej stronie urządzenia. Kolejne dwa to wspomniane już wcześniej przyciski, oznaczone strzałkami, dla których przeznaczono grzbiet gryzonia w pobliżu rolki. Koło niej znajdziemy też pojedynczy, czerwony button oraz standardowe dla każdej myszy przyciski – lewy i prawy.

Podsumowanie
Natec Genesis GX69 okazało się być urządzeniem nie dość, że funkcjonalnym to na dodatek bardzo wygodnym w użyciu. Dostosowując mysz do swoich wymogów, możemy ingerować zarówno w sferę jej działania, jak w parametry fizyczne, wpływające bezpośrednio na ergonomię użytkowania.  Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z dobrodziejstw opisywanego tu sprzętu. Jego kształt bowiem wyprofilowany został dla wygody osób praworęcznych. Użytkownicy leworęczni będą musieli obejść się więc smakiem.

gx69 16
Na sam koniec warto poruszyć też kwestie ekonomiczne, przekazując informacje dotyczące ceny GX69. Otóż opisywaną tu mysz można nabyć za około 109 zł co biorąc pod uwagę możliwości urządzenia, zdaje się być ofertą całkiem atrakcyjną.

Cena Natec Genesis GX69
Mysz Natec Genesis GX69 – porównaj ceny w Nokaut.pl
Zalety Wady
Jakość wykonania i ergonomiczny design Wyłącznie dla praworęcznych
10 programowalnych przycisków
Konfigurowalna rozdzielczość
Konfigurowalna częstotliwość pracy
Możliwość konfiguracji oświetlenia
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko