Samsung GALAXY Note 3 – pierwsze wrażenia

MCSkomentuj
Samsung GALAXY Note 3 – pierwsze wrażenia

Wygląd

Galaxy Note 3 jest mniejszy oraz lżejszy od swojego poprzednika. Jego wymiary to zaledwie 151,2 x 79,2 x 8,3 mm, zaś waga kształtuje się na poziomie 168 gram. Trzeba przyznać, że duże kontrowersje, jak zwykle w przypadku serii Note, wzbudził rozmiar matrycy. Tym razem mamy do czynienia z ekranem o przekątnej 5.7 cala (o 0,2 cala większy od Galaxy Note 2), dysponującym wyższą od poprzednika rozdzielczością wynoszącą 1920×1080 pikseli. Urządzenie obsłużymy również za pomocą dołączonego rysika S-Pen.

W przeciwieństwie, do oferującego podobne możliwości Samsunga Galaxy S4, który wielu straszy nieco tandetną plastikową klapką, Galaxy Note III wyposażono w niezwykle komfortową i przyjemną dotyku pokrywę otuloną materiałem imitującym skórę. Znacząco wpływa to na pewność uchwytu i sprawia, że telefon nie wygląda tanio. Sama nazwa sugeruje nam, że producent chciał stworzyć coś na wzór podręcznego notatnika. Taka właśnie filozofia przyczyniła się najprawdopodobniej do zastosowania takiego a nie innego materiału. Phablet na dzień dzisiejszy dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych – białej, czarnej oraz różowej, natomiast mamy możliwość dokupienia skórzanych tylnych klapek występujących w dziewięciu barwach.

Parametry

Co kryje się pod maską Note III? Do czynienia mamy z nie lada potencjałem, gdyż sercem urządzenia jest mocny czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 taktujący z prędkością 2.3 GHz oraz aż 3 GB pamięci RAM. Użytkownik będzie miał możliwość wybrać model telefonu zaopatrzony w 32 lub też 64 GB pamięci wewnętrznej. Niestety nie mieliśmy możliwości przetestowania czasu pracy na baterii, której moc to 3200 mAh. To, co wpłynęło na pozytywny odbiór Samsunga to fakt, że nie nagrzewał zbyt mocno podczas pracy. Trudno natomiast ocenić, czy jest to zasługa pokrytej skóropodobnym materiałem tylnej klapki, czy też jakości pracy samego akumulatora.

Note III wyposażono w slot na kartę microSDHC, obsługę sieci WiFi w standardzie 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, kamerę internetową 2 Mpx, akcelerometr, żyroskop, kompas oraz A-GPS. Całość opiera się na najnowszej wersji systemu Android 4.3 Jelly Bean.

Note 3

Co nowego?

Dołączony Pen pozwala na skorzystanie z kilku ciekawych funkcji. Jedną z nich jest Air-Command, która pozwala korzystać z systemu już poprzez przybliżenie rysika do ekranu. Wystarczy, że chwilę przytrzymamy go na pulpicie, a pojawi się paleta z dostępnymi do wyboru opcjami:

Active Memo – pozwala na zapisywanie notatek. Co więcej, w przypadku, gdy wprowadzimy numer telefonu, urządzenie automatycznie go odnajdzie w liście kontaktów, lub też od razu się z nim połączy.

Scrapbook – wystarczy, że zaznaczymy fragmentu tekstu, a aplkacja go wytnie go i doda do kolekcji, którą możemy podzielić na dowolną liczbę kategorii. Co ciekawe, funkcja ta działa również w przypadku filmów, co szczegolnie jest przydatne, gdy zechcemy wyodrębnić z niego daną klatkę.

S-Finder – opcja pozwalająca na przeszukiwaniu zawartości telefonu pod kątem słów kluczowych, które zaznaczyliśmy rysikiem.

Na szczególną uwagę zasługuje obsługa wielozadaniowości. Samsung dopracował aplikację Multi-Window,dzięki której dokonamy podziału ekranu telefonu tak, by można było komfortowo korzystać w kilku programów jednocześnie. Przykładowo, w połowę ekranu zajmuje klient SMS, a drugą, przeglądarka internetowa. Teraz bez problemu wyślemy pliki graficzne poprzez przeciągnięcie obrazka do obszaru edycji wiadomości tekstowej. Dodatkowo Samsung zadbał o komfort użytkowania w sytuacjach, gdy korzystamy z dwóch aplikacji, z których jedna przysłania drugą. Na tym nie koniec nowinek. Gdy dysponujemy więcej niż jednym Galaxy Note 3, możemy użyć aplikacje Group View pozwalającą podzielić obszar roboczy na kilka urządzeń jednocześnie. Rozwiązanie to bardzo przypomina stosowanie wielu monitorów podłączanych do komputera stacjonarnego.


Aparat

Nie małe zaskoczenie wywołała we mnie dobra jakość wykonywanych zdjęć. Nie ma się czemu dziwić, bowiem Samsung dysponuje aparatem pracującym w rozdzielczości 13 megapikseli. Również płynność filmów stoi na wysokim poziomie i oscyluje około 30 klatek na sekundę, wykonanych w rozdzielczości Ultra HD (3840×2160 pikseli). Wierząc zapewnieniom producenta, płynność materiałów video wzrasta niemal dwukrotnie gdy obniżymy jakość nagrania do Full HD.

Note 3

Podsumowanie

Co mnie urzekło w tym telefonie? Przede wszystkim interaktywność znajdująca się na bardzo wysokim poziomie. Jego obsługa jest niezwykle intuicyjna, a nowinki, którymi szczyci się producent zdają się znaleźć praktyczne zastosowanie w niektórych sytuacjach. Przyznajmy jednak otwarcie, że mało kto będzie korzystał w większości z nich na co dzień. Phablet, ma przede wszystkim służyć jako przenośny organizer ułątwiający pracę, a w niektórych sytuacjach również jako centrum mobilnej rozrywki.

Wielozadaniowość to moim zdaniem najważniejszy element, który czyni Note III wyjątkowym na tle innych. Niewątpliwie znacznie przyczyni się do zwiększenia jakości pracy, szczególnie za pośrednictwem obsługi nakładania się aplikacji na siebie, co już od dawien dawna jest z powodzeniem stosowane w komputerach stacjonarnych. Samsung kolejnym razem udowodnił, kto wyznacza najnowsze trendy w branży elektroniki użytkowej.

Note 3

Specyfikacja techniczna

Sieć

3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz

4G (LTE Cat 4 150/50Mbps): do 6 zakresów częstotliwości (zależnie od rynku)

Procesor

LTE 2,3 GHz Quad-Core

3G 1,9 GHz Octa Core (A15 1,9 GHz + A7 1,3 GHz)

Wyświetlacz

5,7-calowy (144,3mm) Full HD Super AMOLED (1920 x 1080)

System operacyjny

Android 4.3 (Jelly Bean)

Aparat

Główny (tył): 13-megapikselowa matryca BSI, autofokus, stabilizacja Smart, lampa błyskowa LED (wysoki współczynnik CRI), brak opóźnienia migawki

Dodatkowy (przód): 2-megapikselowa matryca BSI sensor ze stabilizacją Smart,

Rejestracja filmów Full HD (30 kl/s)

Podwójny aparat: funkcje podwójnego (równoczesnego) fotografowania, filmowania i prowadzenia rozmów wideo

Nagrywanie: tryb UHD 30 kl/s, tryb Smooth motion (FHD 60 kl/s), tryb Slow motion (HD 120 kl/s)

Tryby fotograficzne: Dramatyczne ujęcie, Dźwięk i zdjęcie, Zdjęcie animowane, Wymazywanie, Najlepsze zdjęcie, Najlepsza twarz, Piękna twarz, HDR (duża rozpiętość tonalna), Panorama, Sport, Golf, Zdjęcie otoczenia, Efekt Live

Wideo

Kodek: H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, Sorenson Spark, MP43, VP8, HEVC

Nagrywanie i odtwarzanie: Full HD (1080p), UHD (*może się różnić zależnie od rynku)

Audio

Kodek: MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis, FLAC, WAV

Zoptymalizowane funkcje rysika S Pen

Funkcje Air Command: Action Memo, Scrapbook, Screen Write, S Finder, Pen Window S Note, Multi Window, nowa funkcja Easy Clip, Direct Pen Input

Dodatkowe funkcje

Group Play: współdzielenie plików muzycznych, zdjęć, filmów, dokumentów, równoczesne granie w gry

Story Album, S Translator

Samsung Smart Scroll, Samsung Smart Pause, Air Gesture, Air View

Samsung Apps, Samsung Hub, ChatON (połączenia głosowe/wideo, współdzielenie ekranu, połączenia 3-stronne), Samsung WatchON

S Voice Hands Free, S Health

Samsung Adapt Display, Samsung Adapt Sound

Automatyczne regulacja czułości dotyku (możliwość obsługi w rękawiczkach)

Samsung Link, Screen Mirroring

Safety Assistance, Samsung KNOX

Mobilne usługi Google

Chrome, Wyszukiwarka, Gmail, Google+, Mapy, Play Books,

Play Movies, Play Music, Play Store, Hangouts

Wyszukiwanie głosowe, YouTube, Ustawienia Google, Play Games, Messenger

Łączność

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80)

GPS / GLONASS

NFC, Bluetooth v 4.0 (LE)

IR LED (zdalne sterowanie), MHL 2.0

Czujniki

czujnik ruchu, akcelerometr, czujnik geomagnetyczny, żyroskop, czujnik oświetlenia RGB, czujnik zbliżeniowy, barometr, termometr i wilgotnościomierz, czujnik Halla

Pamięć

Pamięć użytkownika 32/ 64 GB+ wejście na kartę microSD (do 64GB)

3GB RAM

Wymiary

151,2 x 79,2 x 8,3mm, 168g

Akumulator

Standardowy akumulator, Li-ion 3200 mAh

 

Udostępnij

MC