Samsung Galaxy Gear – pierwsze wrażenia

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Samsung Galaxy Gear – pierwsze wrażenia

Jeszcze zanim zapiąłem Galaxy Gear na mojej ręce, byłem do niego raczej sceptycznie przekonany. Po co mi bowiem kolejny gadżet, który trzeba ładować niemal codziennie? Początkowe założenia inteligentnego zegarka były dla mnie totalnie absurdalne. Na całe szczęście rzeczywistość zweryfikowała moje poglądy i już teraz mogę z czystym sumieniem napisać, że Galaxy Gear to bardzo fajne przedłużenie smartfona, które może okazać się niezwykle przydatne.


Spisywanie wrażeń zacznijmy jednak od wyglądu, wszak w przypadku zegarka ma on niebagatelne znaczenie. Muszę przyznać, że konstrukcja Samsunga prezentuje się przyzwoicie, a nawet pod pewnym względem szykownie. Zasługą tego ostatniego jest gustowny biały pasek (dostępne będą również inne kolory), na którym zamontowano aparat fotograficzny. Metalowa zapinka wyposażona została natomiast w głośnik i mikrofon, dzięki któremu możemy prowadzić rozmowy telefoniczne.

galaxy gear 1
Zaniepokoiła mnie jednak kwestia zapięcia – dziurki zostały przewidziane raczej dla drobnych rąk. Nie jestem posiadaczem ogromnego nadgarstka, a mimo wszystko musiałem skorzystać z ostatniej dziurki – osobnicy o większych rękach (a znam takich sporo) mogą się zwyczajnie nie zmieścić. Być może producent wprowadzi różne gabaryty. Własnoręczna wymiana paska nie ma najmniejszego sensu ze względu na aparat fotograficzny.

Sam zegarek choć nie jest ogromny, to potrafi przerazić swoją grubością – w końcu gdzieś należało upchać całe wnętrze. Mimo wszystko gadżet sprawia wrażenie dostatecznego lekkiego – wiele klasycznych zegarków może się pochwalić o wiele większą wagą. Pasek jest dość sztywny, więc Galaxy Gear mimo wszystko jest średnio wygodny. Zaznaczam jednak, że korzystałem z niego przez kilkanaście minut – podejrzewam, że urządzenie z biegiem czasu dopasuje się do ręki a pasek lekko zmięknie, przez co będzie leżeć nieco lepiej.

galaxy gear 3 Galaxy Gear posiada 1,63-calowy ekran Super AMOLED, który działa w rozdzielczości 320 x 320 pikseli. Na pokładzie znajdziemy między innymi jednordzeniowy procesor o taktowaniu 800 MHz i 515 MB pamięci RAM. Jak to się sprawdza w praktyce? Szczerze mówiąc nie zauważyłem, aby w którymś momencie w zegarku zabrakło mocy. Aplikacje działają w miarę płynnie i nie ma z nimi większych problemów. Należy pamiętać, że Galaxy Gear jest wyłącznie poszerzeniem funkcjonalności smartfona, a dokładniej – usprawnieniem jego obsługi.


Z poziomu zegarka możemy bowiem wykonywać połączenia telefoniczne (Galaxy Gear łączy się ze smartfonem z linii Galaxy za pośrednictwem Bluetooth), odczytywać SMS-y, przeglądać najnowsze powiadomienia, sprawdzać prognozę pogody, sterować odtwarzaczem muzycznym itp. Wszystko odbywa się wygodnie, bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni.

Galaxy Gear to również urządzenie, które zaprojektowano z myślą o sporcie. W preinstalowanych aplikacjach znaleźć można sporo takich, które mierzą ilość przebytych kroków, rejestrują przebytą trasę itp. Oczywiście pełne dane na temat naszej sportowej aktywności są przenoszone na smartfona, gdzie dokonamy szczegółowej analizy.

galaxy gear 2
Naprawdę świetną funkcją Galaxy Gear jest możliwość wykonywania zdjęć z poziomu ręki. Aparat o rozdzielczości 1,9 pikseli co prawda nie zachwyca, ale przecież nie chodzi o to, aby robić rewelacyjne pod względem jakości zdjęcia tylko o sytuacyjne, szybkie migawki. Ile razy spotkaliście się z sytuacją, w której nie zdążyliście wyciągnąć swojego telefonu, by zrobić zdjęcie jakiejś sytuacji? W Galaxy Gear wystarczą dwa ruchy palca, by strzelić fotkę. A do tego producent umieścił możliwość nagrywania krótkich 10-sekundowych filmików. Szpiegowskie możliwości tego zegarka są całkiem niezłe!

galaxy gear 4
Za pomocą Galaxy Gear można również tworzyć szybkie notatki głosowe, gdy coś w niespodziewanym momencie wpadnie nam do głowy. Zegarek posiada funkcję lokalizacji telefonu (i vice versa) czy blokady ekranu smartfonu, gdy odejdziemy od niego na odległość większą niż 1,5 metra.

galaxy gear 5
Pytanie tylko, czy coś takiego jest mi potrzebne? Oczywiście, że nie. Jeżeli jednak posiadacie już smartfon z linii Galaxy, a do tego dość często wykorzystujecie jego funkcje, to Galaxy Gear może być sporym ułatwieniem w codziennej eksploatacji i uwiecznianiu niespodziewanych momentów z życia. Sporą niewiadomą wciąż pozostaje bateria – nie sądzę, aby ktokolwiek chciał ładować swój zegarek każdego dnia. Z drugiej jednak strony, jeszcze kilka lat temu to samo mogliśmy powiedzieć o telefonach. Przeraża również cena, która została ustalona na 299 Euro.

 

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.