Test routera D-Link DIR-845L

MCSkomentuj
Test routera D-Link DIR-845L

Specyfikacja techniczna

D-Link DIR-845L Cloud Router Dane
Standardy – IEEE 802.11n/g/b
– IEEE 802.3/u/ab
– IEEE 802.3
– IEEE 802.3u
Interfejsy urządzenia – 802.11n/g/b Wireless LAN
– 4 porty gigabitowe LAN
– 1 port gigabitowy WAN
– 1 port USB 2.0
Zabezpieczenia – WPA, WPA2 (Wi-Fi Protected Access)
– Wi-Fi Protected Setup (WPS) – PIN/PBC
Funkcjonalności – Strefa dla gości – Guest Zone
– Web File Access
– Web Setup Wizard
– Green Ethernet
– Wsparcie da UPnP
– Aktywna zapora sieciowa
– Network Address Translation (NAT)
– Stateful Packet Inspection (SPI)
– VPN/multi-session PPTP/L2TP/ IPSec
Aplikacje na urządzenia mobilne (iOS lub Android) SharePort™ Mobile, QRS Mobile, mydlink™ Lite
Wymiary 93 x 111 x 145 mm
Waga 330g
Zasilanie poprzez standardowy zasilacz AC
Certyfikaty – FCC Class B
– CE Class B
– C-Tick
– Wi-Fi
– Wi-Fi Protected System (WPS)
– Wi-Fi Multimedia (WMM)
– IPv6 Ready
– Kompatybilny z Windows 8

I. Opakowanie i akcesoria

Zawartość opakowania Router D-Link 845L, kabel Ethernet, zasilacz, płyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem dodatkowym, karta gwarancyjna oraz skrócona instrukcja obsługi.

II. Wygląd i złącza

Czy połączenie designu i funkcjonalności jest możliwe? Swoją wizję kompromisu zaprezentował D-Link wypuszczając recenzowany model. Uwagę zwraca charakterystyczny cylindryczny kształt, który sprawia, że nie da się go pomylić z niczym innym. Przyzwyczajony do klasycznego kształtu routerów, z lekkimi obawami o to, czy się nie przewróci lub nie przesunie, postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście pomysł producenta zasługuje na oklaski. Wysokość D-Linka niestety pokrzyżuje plany postawienia go w niektórych miejscach. Liczby 93 x 111 x 145 mm mówią same za siebie. Ma to oczywiście i swoje zalety, gdyż zmieścimy go wszędzie tam, gdzie chcemy oszczędzić nieco przestrzeni. Stabilność na śliskim podłożu zapewniają gumowe podpórki, które spełniają swoją rolę tak, jak należy. Ani razu router nie zmienił swojego położenia, więc nie trzeba się obawiać, że może spaść z biurka czy szafki.

Model, który otrzymaliśmy do testów jest koloru czarnego i należy docenić fakt, że jest bardzo schludnie zaprojektowany, choć to oczywiście kwestia gustu. Z pewnością i ci mniej zaawansowani użytkownicy docenią prostotę wykonania i brak fajerwerków. Wszelkie złącza umieszczone na „tubie” są bardzo łatwo dostępne. Znajdziemy tu ułożone pionowo cztery porty Gigabit LAN, jeden żółty port Gigabit WAN oraz złącze USB 2.0, do którego podłączymy zewnętrzny dysk czy drukarkę. Oczywiście do dyspozycji mamy także złącze zasilania AC oraz przycisk WPS. O stanie routera informują nas dwie świecące zielonym światłem diody. Bardzo zaskakuje waga tuby, bo wynosi ona zaledwie 330 gram.

DIR-845L od frontu

III. Zastosowane technologie

Czy niecodzienny design routera jest jedynie artystyczną wizją firmy, czy kryją się za nim jakieś praktyczne właściwości? D-Link jest urządzeniem, które łączy w sobie wszystko co najlepsze z jego bratnich modeli obsługujących standard 802.11n. Nasz 845L ma możliwość pracy w dwóch zakresach częstotliwości: 2.4 GHz oraz 5GHz, a także obsługuje wspomnianą na początku technologię SmartBeam. Czym ona właściwie jest? Otóż stanowi ona wstęp do standardu 802.11ac. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie emituje wysyłanego sygnału po okręgu, ale lokalizuje aktywne urządzenia, po czym przy pomocy wbudowanych sześciu anten skupia sygnał w ich kierunku tak, by osiągnąć jak najlepszą jakość. Według deklaracji producenta, rozwiązanie to pozwoli wyeliminować martwe punkty w sieci. Podczas testów, laptop, znajdujący się w drugim pomieszczeniu bez problemu połączył się z siecią, a zasięg był przez cały czas maksymalny. Do tej pory, korzystanie z sieci poza pokojem było bardzo utrudnione ze względu na ograniczony zasięg tańszego sprzętu.

Urządzenie wspiera autorskie usługi w chmurze mydlink. Posiadacz routera DIR-845L może zdalnie monitorować domową sieć z dowolnego miejsca na świecie, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji na iPhone, iPada lub urządzenie z systemem Android. Przydatnym rozwiązaniem jest system powiadomień, które mogą być wysyłane w przypadku nieautoryzowanych prób podłączenia się do sieci. Dodatkowo można sprawdzić kto jest podłączony do sieci i jakie witryny przegląda w danym momencie. Ostatnia funkcjonalność stanowi doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą monitorować aktywność swoich pociech podczas nieobecności w domu.

845L to nie tylko router ale również może posłużyć jako serwer np. plików multimedialnych czy dokumentów, które możemy udostępniać bezpośrednio z dysku zewnętrznego podłączonego do routera. Wszystko to odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego z systemem iOS lub Android z zainstalowaną aplikacją SharePort.

Zastosowanie technologii D-Link Green jest z kolei ukłonem w stronę ochrony środowiska naturalnego. Testowany sprzęt posiada moduł planowania sieci WLAN, który automatycznie ją wyłącza, gdy ta nie jest używana. Zastosowano również zasilacz z certyfikatem Energy Star. Jak na sprzęt tej klasy przystało, nie mogło zabraknąć takich opcji jak dodawanie bądź usuwanie urządzeń, nadawanie priorytetów w celu zwiększenia ekonomii zużycia sygnału, restartowanie, modyfikowanie SSID, haseł dostępu. Zostaniemy również poinformowani, gdy producent udostępni najnowszą wersję firmware. Model 845L obsługuje protokół IPv6 oraz DLNA. Bezpieczeństwo zapewniają protokoły szyfrowania WPA,WPA2 oraz WPS.

DIR-845L tył


IV. Bezpieczeństwo

Firma D-Link kładzie mocny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa stosując rozmaite rozwiązania. Wiele z ustawień znaczenie polepszających jego poziom, dostępnych jest ze specjalnie przygotowanej strony internetowej.

Filtrowanie zawartości – technologia, opierająca się na adresach MAC, URL oraz nazwy domeny. Filtry zawartości stron internetowych mogą zostać ustawione w taki sposób, by uaktywniały się w wybrane dni, lub co wybraną ilość minut lub godzin.

Ochrona rodzicielska – wbudowany system kontroli rodzicielskiej zapewnia większe bezpieczeństwo podczas przeglądania stron internetowych. Blokuje on strony, które mogą być spreparowane (phishing) chroniąc nas przed próbami wyłudzeń haseł. Dysponuje systemem auto-korekcji adresów URL. Podczas konfiguracji otrzymujemy możliwość ustawiania parametrów takich jak:

  • Advanced DNS – włącza szybki i wydajny serwer DNS. Ryzykiem jest większa podatność na ataki typu phishing.
  • OpenDNS FamilyShield – podobnie jak opcja Advanced, daje dostęp do szybkiego serwera DNS z tą różnicą, że blokuje on podejrzane strony. Nie jest wymagane posiadanie konta OpenDNS.
  • OpenDNS Parental Control – oprócz szybkości zapewnia możliwość konfiguracji systemu filtrowania stron, wymaga posiadania konta OpenDNS.

Firewall to funkcja bezpieczeństwa chroniąca nas przed atakami z zewnątrz. DIR-845L umożliwia zarządzanie jego ustawieniami przez Internet. Jego działanie jest wspierane przez takie technologie jak SPI czyli dynamiczne filtrowanie pakietów zwiększy bezpieczeństwo w sieci. Jej działanie polega na tym, że przesyłane pakiety są na bieżąco analizowane pod kątem zgodności z protokołem. Dodatkowo, znajdziemy również moduł chroniący nasz komputer przed atakami typu spoofing. Co więcej, maszyny połączone w sieci LAN mogą korzystać z protokołu PPTP.

DIR-845L z góry

V. Instalacja

Proces instalacji nikomu nie powinien przysporzyć problemów. Instalator krok po kroku prowadzi nas przez cały proces. Musimy wtedy nadać nazwę routera, wybrać częstotliwość 2.4 GHz lub 5 GHZ, nadać hasło bezpieczeństwa oraz dokonać rejestracji usługi mydlink.

instalacjaDLINK
W zestawie otrzymujemy płytę CD wraz z dodatkowym oprogramowaniem. Istnieje także możliwość pobrania zawartości nośnika ze strony producenta. D-Link pomyślał również o bardziej doświadczonych osobach, chcących administrować routerem w tradycyjny sposób, czyli poprzez uzyskanie dostępu przez adres IP 198.168.0.1. Z poziomu zaawansowanego mamy dostęp do wielu ukrytych funkcji. Jedną z nich jest oparta na OpenDNS strona, z poziomu której uzyskujemy dostęp m.in. do historii odwiedzanych stron na wszystkich podłączonych urządzeniach.

VI. Funkcje sieciowe

Nadawanie priorytetów – w celu zwiększenia wydajności sieci możemy nadawać priorytety ruchu poszczególnym aplikacjom. Ważne programy takie jak przeglądarki internetowe mogą mieć wyższy priorytet od komunikatora internetowego.

Statystyki ruchu – Kolejna zakładka prezentuje nam szczegółowe informacje na temat liczby wysłanych i przesłanych danych, które pogrupowane są w kategorie WAN, LAN, pasmo 2.4GHz, 5GHz. Jeżeli urządzenie zostanie zresetowane, wówczas wszelkie statystyki również będą wyzerowane.

statisticsDLINK
Nadzorowanie podłączonego sprzętu – z poziomu internetowego panelu administracyjnego możemy kontrolować urządzenia podłączone w danym momencie do sieci, wraz z dostępem do danych takich jak adres IP, brama domyślna czy maska podsieci. Dotyczy to również klientów sieci bezprzewodowej.

Kontrola czasu dostępu do sieci – chcąc ograniczyć korzystanie z Internetu przez nasze pociechy, możemy zdefiniować harmonogram. Przykładowo, jeśli zechcemy, by w dniach pon-pt sieć była dostępna w godzinach 18-21, wchodzimy w zakładkę Tools i wybieramy opcję Schedules.

Administracja zdarzeniami – producent przewidział również nadzorowanie routerem przy pomocy logów. Wszelkie zdarzenia, takie jak zalogowania, wylogowania czy błędy są na bieżąco rejestrowane. Możemy również wysłać gotowy raport na swój adres e-mail.

VII. Podsumowanie

Testowany D-Link z pewnością mogę uznać za urządzenie, którego zakup warto rozważyć. Prostota instalacji i konfiguracji nie powinna odstraszyć nawet tych mniej doświadczonych użytkowników. Webowy panel administracyjny jest bardzo intuicyjny, a jednocześnie bogaty w ciekawe opcje. Niewątpliwie, flagowym rozwiązaniem firmy D-Link jest technologia SmartBeam, która kieruje wiązki sygnału w stronę aktywnych urządzeń zwiększając tym samym zasięg. O jej skuteczności miałem okazję się przekonać podczas testów. Oprócz podstawowej funkcji routera, urządzenie może również służyć jako serwer multimedialny, dzięki któremu udostępnimy dokumenty czy muzykę. Osoby, które zastanawiają się, czy oprócz różnicy cenowej zauważą też zmianę jakości surfowania po sieci będą usatysfakcjonowane zakupem.

DIR-845L

Sugerowana cena detaliczna w dniu publikacji testu wynosi około 430zł.

Zalety Wady
Anteny kierunkowe Wysokość
Prostota obsługi Wysoka cena
Opcje bezpieczeństwa
Przycisk WPS
Funkcja serwera plików

Udostępnij

MC