Windows 1.0 z easter eggiem odkrytym dopiero po 37 latach

Anna BorzęckaSkomentuj
Windows 1.0 z easter eggiem odkrytym dopiero po 37 latach
Chociaż w temacie systemów operacyjnych obecnie mówi się przede wszystkim o Windows 11, okazuje się że i znacznie, znacznie starze systemy wciąż cieszą się zainteresowaniem. Tak się bowiem składa, że w Windows 1.0 właśnie odkryto easter egg, który na odkrycie czekał aż 37 lat. Co to za easter-egg?

Historia pierwszego Windowsa

Windows 1.0 zadebiutował w 1985, jako pierwsze środowisko operacyjne oparte na graficznym interfejsie użytkownika – środowisko dla systemu operacyjnego MS-DOS. Był on nowością dla użytkowników, którzy dotychczas mieli do czynienia tylko ze środowiskami tekstowymi, obsługiwanymi z pomocą klawiatury. Tak, pierwszy Windows nie był samodzielnym systemem operacyjnym, a dodatkiem do MS-DOS.

Windows 1.0 pozwalał na sprawną obsługę systemu z pomocą innego urządzenia – myszy, której wówczas jeszcze nie wykorzystywano tak powszechnie. Co ciekawe, aby użytkownicy mogli szybciej się do niej przyzwyczaić, Microsoft umieścił w swoim systemie grę o nazwie Reversi, której system sterowania opierał się na myszy, a nie klawiaturze. Wróćmy jednak do easter eggu systemu.

Nowy easter egg w Windows 1.0

Rzecz jasna, na przestrzeni lat odkryto wiele easter-eggów w wielu systemach Windows. Najnowszy easter egg odnaleziony w Windows 1.0 był bardzo dobrze ukryty. Trafił na niego niejaki Lucas Brooks, który podzielił się swoim osiągnięciem na Twitterze. Tym easter eggiem jest lista deweloperów, którzy pracowali nad rozwojem systemu operacyjnego.

„Ten easter egg był bardzo dobrze ukryty. [Programiści] umieścili zaszyfrowane dane na końcu pliku mapy bitowej (mapy bitowej z uśmiechniętą buźką), a wtedy nie było tam narzędzi, które pozwoliłyby na wyodrębnienie mapy bitowej […]. Nawet gdyby komuś udało się wyodrębnić bitmapę, nie zauważyłby na końcu dodatkowych danych.”, wyjaśnił Brooks.



Warto wspomnieć, że ktoś podzielił się na Twitterze, że dokładnie taki sam easter-egg pojawił się także w Windows 2.x. Jak jednak można się domyślić, w jego przypadku lista deweloperów była dłuższa.



No dobrze, ale kto taki pojawił się na liście deweloperów Windows 1.0? Mowa o wielu nazwiskach, ale szczególnie jedno rzuca się w oczy. Cóż, pewnie mało kto pamięta, że jedną z osób pracujących nad tym środowiskiem operacyjnym był… Gabe Newell – człowiek, dzięki któremu dziś mamy Steam. Zanim Newell założył Valve, pracował w Microsofcie – od 1983 do 1996 roku.

Czy Windows 1.0 skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Kto wie. Jeśli tak, być może zostaną odkryte. Lucas Brooks zapowiedział, że będzie pracował nad tym, by odnaleźć wszystkie sekrety ukryte przez Microsoft w jego najstarszych systemach.

Źródło: Twitter, fot. tyt. Microsoft

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.