Rozwój technologii eSIM zostaje wstrzymany. Dlaczego?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Rozwój technologii eSIM zostaje wstrzymany. Dlaczego?
Technologia eSIM jest już rozwijana od jakiegoś czasu – w Ameryce wykorzystują ją do działania chociażby smartfony Pixel drugiej generacji. Okazuje się jednak, że zanim eSIM trafi do wszystkich sprzętów, to… będziemy musieli jeszcze poczekać. GSMA odpowiedzialne za rozwój wspomnianego standardu wstrzymało prace nad swoim pomysłem. Co było tego powodem?

Mówi się, że sieci takie, jak AT&T czy Verizon bardzo mocno stopowały GSMA przed rozwojem technologii eSIM. Operatorzy z USA nie chcą bowiem, aby na rynku istniała technologia, która pozwoli na wykorzystanie sprzętów bez konieczności wsadzenia do nich karty SIM.

Brak karty SIM i wykorzystanie smartfona w takiej sytuacji działa jednak w bardzo prosty sposób: tak jak i teraz podpisalibyśmy mowę z operatorem, a smartfon dzięki specjalnej zmianie w oprogramowaniu po prostu przestawiłby się na odpowiednią sieć. I już. Nie trzeba kombinować, szukać i nie można nic zgubić.

GSMA wykorzystuje do działania eSIM specjalny, mały układ, który wykorzystuje oprogramowanie pozwalające skojarzyć urządzenie oraz użytkownika z wybranym dostawcą usług telekomunikacyjnych. Przy zmianie operatora wystarczyłoby więc małe przeprogramowanie czipu i… gotowe.

Niestety nie wiadomo, kiedy prace nad eSIM zostaną wznowione i czy w ogóle kiedykolwiek ta technologia trafi do Polski. Póki co jednak musimy obejść się smakiem.

Źródło: GSMA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.