Wakacje w kosmosie? Właściciel sieci hoteli chce to umożliwić

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Wakacje w kosmosie? Właściciel sieci hoteli chce to umożliwić
{reklama-artykul}
Robert Bigelow, właściciel sieci hotelowej Budget Suites of America, od 1999 roku prowadzi także firmę zorientowaną na rozwój technologii kosmicznych – Bigelow Aerospace. Teraz chce połączyć oba te światy w nowym przedsięwzięciu.

Przedsiębiorca ogłosił właśnie nowy projekt w ramach Bigelow Space Operations. W 2021 roku jego firma chce wynieść na orbitę dwa 17-metrowe, nadmuchiwane moduły, które połączone w całość stworzą prywatną stację kosmiczną.

BSO chce sprzedawać pobyt na wspomnianej stacji między innymi naukowcom z różnych krajów. Będzie też możliwość wykupienia pobytu przez turystów, którzy pragną swoje wakacje spędzić w kosmosie.

Nasze struktury oferujące schronienie dla człowieka, będą największą, kompleksową stacją w przestrzeni kosmicznej” – czytamy w informacji prasowej.

Podczas gdy Bigelow Aerospace zajmie się opracowywaniem technologii, które umożliwią realizację powyższych planów, Bigelow Space Operations będzie odpowiedzialne za reklamowanie swoich usług świadczonych na niskiej orbicie ziemskiej.

bigelow aerospaceWstępny schemat stacji kosmicznej BSO

Stacja kosmiczna dla turystów

Pojedynczy moduł Bigelow B330 będzie w stanie pomieścić około sześć osób. Na orbitę zostanie dostarczony w formie złożonej, po czym zostanie napompowany. Grube ściany wykonane z materiałów pochłaniających uderzenia, będą chronić „mieszkańców” przed kosmicznymi odpadami i promieniowaniem.

Cena wycieczki i pobytu w kosmosie będzie zależna od tego, ile inkasować będą firmy operujące rakietami (np. SpaceX). Bigelow wyjaśnia, że sumy mogą się rozpoczynać od „niskich liczb siedmiocyfrowych”, choć bardziej prawdopodobne są „niskie liczby ośmiocyfrowe”. Mowa zatem nawet o dziesiątkach milionów dolarów.

Jeżeli pomysł z B330 okaże się trafny, Bigelow chce wysłać na orbitę jeszcze większą stację. Docelowo ma ona 2,4-krotnie przekraczać wielkość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która była budowana latami.

Nazywamy ją Olympus. Podczas startu rakiety będzie ważyć nawet 80 ton. Według obecnych standardów będzie to monstrualna stacja kosmiczna. Mamy nadzieję, że uda nam się ją stworzyć w przeciągu najbliższych 8-10 lat” – tłumaczy Robert Bigelow.

Źródło: Business Insider

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.