Naukowcy stworzyli z odpadów… działającą baterię

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Naukowcy stworzyli z odpadów… działającą baterię
{reklama-artykul}
Naukowcy pracujący nad rozwojem baterii opracowali niezwykle ciekawy koncept, w ramach którego udało im się stworzyć działające ogniwo z niepotrzebnych odpadów.

Posłużyła im do tego między innymi stara, zardzewiała siatka, która została potraktowana żelazocyjankiem potasu. Dzięki temu uzyskano jony zawierające żelazo i nikiel, które następnie połączono z innymi jonami, tworząc specjalne nanosześciany, zdolne przechowywać i oddawać jony potasu.

Poruszające się jony potasu mogą przewodzić elektryczność, co zostało dodatkowo wzmocnione warstwą utlenionego grafitu. W ten sposób powstała w pełni działająca bateria, uzyskana z metalowych odpadów.

Surowce wtórne obniżą koszty produkcji baterii?

Obecnie najpopularniejszym rodzajem baterii jest litowo-jonowa. Lit jest jednak stosunkowo drogi, a jego dostępność jest ograniczona. Wykorzystanie surowców wtórnych może zatem znacznie obniżyć koszty produkcji.

Baterie AA

Stworzona przez naukowców bateria to oczywiście koncept, który należy rozwinąć. A to oznacza, że jeszcze przez jakiś czas tego typu ogniw nie zobaczymy na rynku.

Źródło: Engadget

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.