Naukowcy przywrócili pierwsze w historii nagranie muzyki komputerowej

Andrzej SitekSkomentuj
Naukowcy przywrócili pierwsze w historii nagranie muzyki komputerowej
{reklama-artykul}
Informatyk Jack Copeland oraz kompozytor Jason Lang zremasterowali trzy melodie, m.in. „God Save the Queen”, dokonane przez BBC w laboratoriach komputerowych pioniera informatyki, brytyjskiego naukowca i matematyka Alana Turinga. Pliki muzyczne pochodzą z 1951 roku i były w bardzo kiepskim stanie.

Fragmenty muzyki powstały oryginalnie na prototypie komputera Colossus Mark II, zaś źródło dźwięku stanowiły bardzo proste głośniki, które sam Turing nazywał „syrenami”.

naukowcy canterburyKompozytor Jason Long (L) i Profesor Jack Copeland. Foto: phys.org

Colossus został zbudowany w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park i służył m.in. do rozpracowywania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów.

Naukowcy z Uniwersytetu Canterbury w Christchurch wskazują, że dźwiękowy artefakt, który odrestaurowali utorował drogę do wielu wynalazków, od syntezatorów po nowoczesna elektronikę. Turing znany jest najbardziej jako ojciec informatyki, ale był również muzycznym innowatorem.


Pionierskie prace Alana Turinga z końca 1940 roku dotyczące przekształcenia komputera w instrument muzyczny są w dużej mierze pomijane – mówią naukowcy. Nagranie zostało dokonane 65 lat temu i retransmitowane przez BBC w Laboratorium Maszyn Komputerowych w Manchesterze.

Profesor Jack Copeland i kompozytor Jason Lang dokładnie przebadali 12-calową płytę (30,5 cm) zawierającą muzykę. Częstotliwość w nagraniu nie była dokładna, zaś całość dawała w najlepszym wypadku tylko ogólne wrażenie, jak muzyka brzmiała w oryginalne. Ostatecznie udało się ją odtworzyć i przywrócić historii.

Źródło: theverge.com

Udostępnij

Andrzej Sitek