Nielegalne oprogramowanie stanowi w Polsce 48% całości

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Nielegalne oprogramowanie stanowi w Polsce 48% całości
Jak wynika z badania opublikowanego przez BSA Global Software Survey, aż 48% oprogramowania w Polsce jest używana bez licencji. To spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania, przeprowadzonego w 2013 roku.

Mimo wszystko skala piractwa na terenie naszego kraju wciąż jest wysoka. Dla porównania ogólna średnia w Unii Europejskiej wynosi 29%.

Szacowana wartość rynkowa nielegalnego oprogramowania w Polsce w 2015 roku wyniosła 447 mln dolarów.

Zmiana wysokości polskiego wskaźnika wynika z kilku aspektów. Jest to między innymi płaski pod względem cenowym rynek komputerów osobistych, długi okres użytkowania zakupionego sprzętu oraz spadek zainteresowania niemarkowymi urządzeniami. To właśnie one często są wyposażone w oprogramowanie wątpliwego pochodzenia.

Średni światowy wskaźnik nielegalnego oprogramowania wynosi 39%. Najwyższy odsetek odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku – 61%. Drugi w kolejności jest obszar Europy Środkowo-Wschodniej (58%). Podobnie sytuacja wygląda na Bliskich Wschodzie i w Afryce (57%). Regionem o najmniejszym wskaźniku jest Ameryka Północna. Nielegalne oprogramowanie stanowi tam zaledwie 17% całości.

Osoby, które decydują się na korzystanie z poprawnie licencjonowanego oprogramowania wskazują, że najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo danych oraz strach przed wyciekiem cennych informacji.

Źródło: BSA

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.