Plaga trolli w polskich serwisach społecznościowych. Aż 1/3 komentarzy jest fałszywa?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Plaga trolli w polskich serwisach społecznościowych. Aż 1/3 komentarzy jest fałszywa?
{reklama-artykul}
Badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie opublikowali ciekawy raport związany z mediami społecznościowymi w Polsce. Według nich są one opanowane przez tzw. trolle, czyli fałszywe konta prowadzone na zamówienie.

Naukowcy przeanalizowali aż 50 tys. wpisów na polskim Twitterze. Jak się okazuje, aż 1/3 z nich została opublikowana przez fałszywe konta.

Autor raportu – Robert Gorwa, dotarł nawet do firmy, która zajmuje się obsługiwaniem takich profili. Z oczywistych względów w badaniu nie wymieniono jej nazwy, jednak dowiadujemy się, że posiada ona aż 40 tys. fałszywych kont, które powstały w przeciągu ostatnich 10 lat.

Co ciekawe, są one obsługiwane przez ludzi, a nie algorytmy. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za około 15 kont, logując się na nie z różnych adresów IP. Na fikcyjnych profilach nigdy nie są powielane te same treści. Publikowane posty są unikalne, przez co znacznie trudniej jest połączyć je ze sobą.

trollPolski Twitter jest opanowany przez trolle?

Automatycznie odbywa się wyłącznie kreacja nowych profili. Później są one przejmowane przez pracowników. Opublikowane wpisy mają zbudować historię konta i tym samym zwiększyć autentyczność.

Tzw. trolle są wykorzystywane przede wszystkim do publikowania negatywnych opinii na wybrany temat. Na ich celowniku najczęściej znajdują się politycy, dziennikarze, blogerzy i działacze społeczni.

Fałszywe konta działają na wszystkich portalach społecznościowych. Dołączają do grup, biorą udział w konwersacjach i podsycają dyskusje.

Badacze wskazują, że to nowy sposób dezinformacji, propagandy i manipulowania mediami. Wraz z rozwojem internetu można się spodziewać, że tego typu praktyki będą się nasilać.

Pełny raport można przeczytać w tym miejscu.

Źródło: Uniwersytet w Oxfordzie

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.