UKE: tani Internet w Polsce

mareklSkomentuj
UKE: tani Internet w Polsce

Polskiej S.A., Netii S.A., GTS Energis Sp. z o.o., Dialog Telecom S.A., UPC Polska Sp. z o.o., Vectry S.A., Aster Sp. z o.o. oraz spółki Multimedia Polska S.A.

Patrząc na oferty największych (pod względem liczby użytkowników i zasięgu) operatorów, można zauważyć, iż świadczą oni użytkownikom końcowym usługi dostępu do sieci Internet na dość podobnych warunkach. Standardem jest obecnie stosowanie dużych upustów cenowych lub zawieszenie płatności na okres kilku miesięcy, po czym dopiero następuje okres płatny lub podniesienie ceny abonamentu. Prawie wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy lub na czas nieokreślony oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. Wyjątkiem jest tu Netia S.A. oraz operatorzy telewizji kablowych Aster Sp. z o.o. i UPC Sp. z o.o. oferujący inne pośrednie przepływności, od 756 kbit/s do 20 Mbit/s.

Jak wynika z analizy, ceny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Pomimo tego, badanie przeprowadzone przez firmę Indicator na zlecenie UKE pokazuje, że Polacy nadal uważają usługę dostępu do Internetu za drogą. Średnia kwota jaką respondenci podawali za akceptowalną wyniosła 52 zł i oscylowała ona w granicach ceny za dostęp do Internetu o przepływności 1 Mbit/s.

Biorąc pod uwagę łącze o przepustowości 1 Mbit/s prawie wszyscy operatorzy oferują niższą cenę niż TP S.A. Jedynie Aster oferuje tego typu łącze w wyższej cenie jednak w ofercie tego operatora przepustowość zwiększana jest dwukrotnie w godzinach nocnych. Abonament u niektórych dostawców jest niższy nawet o 37,50% względem oferty Telekomunikacji Polskiej. Średnio ceny ofert operatorów alternatywnych są niższe o około 25%.

Zestawienie opłat abonamentowych za usługi dostępu do sieci Internet w ofertach poszczególnych operatorów, (ceny w PLN z VAT)

Źródło: UKE

Pełna treść raportu dostępna jest w formacie PDF na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: UKE

Udostępnij

marekl