Wikipedia pracuje nad otwartym syntezatorem mowy

Maciej D.Skomentuj
Wikipedia pracuje nad otwartym syntezatorem mowy
Największej internetowej encyklopedii świata chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Wikipedia na stałe wpisała się w naszą codzienną rzeczywistość i raczej w najbliższym czasie się to nie zmieni. Serwis doczekał się 290 wersji językowych oraz około 38 milionów różnych wpisów. Te statystyki mówią same za siebie.

Okazuje się jednak, że oprócz regularnego powiększania liczby tekstów, Wikipedia pracuje także nad tym, aby jej treści docierały również do osób, które mają problem z odczytaniem tradycyjnego pisma. Szwedzki oddział encyklopedii nawiązał współpracę ze sztokholmskim KTH Royal Institute of Technology, aby stworzyć odpowiedni syntezator mowy. Dzięki niemu, w przyszłości wiele materiałów znajdujących się w serwisie będzie można odsłuchać.

Zapewne zastanawiacie się, dlaczego zamiast tworzyć coś od podstaw nie wykorzystać już istniejących syntezatorów. Otóż szefostwu Wikipedii, zależy na tym, aby przy nowym syntezowaniu wymowy wykorzystać naturalne ludzkie głosy. Dzięki temu, całość ma być miła dla ucha i łatwo przyswajalna.

Twórcy zamierzają kłaść duży nacisk na odpowiednią dykcję i wymowę. Z tego też powodu, jeśli jesteście fanami retro-syntezatorów z lat 80. to nowy projekt Wikipedii raczej nie przypadnie wam do gustu. Za przygotowanie całego oprogramowania będzie odpowiadać szwedzka firma STTS.

Warto zauważyć, iż przy takim podejściu do jakości syntezatora, należałoby zatrudnić spore grono osób, które tworzyłyby materiały osobno dla każdego języka. To byłoby olbrzymie i czasochłonne przedsięwzięcie. Zapewne z tego też powodu, Wikipedia zdecydowała, iż pierwsze języki, jakie zostaną wsparte to jedynie angielski, arabski oraz szwedzki. Co z pozostałymi?

Otóż kod źródłowy syntezatora będzie ogólnodostępny, a baza przygotowanych nagrań za darmo do wykorzystania. Dzięki temu istnieje spora szansa, że do projektu przyłączą się inne grupy zapaleńców z całego świata, a syntezator powoli zyska wsparcie dla wszystkich wersji językowych.

Źródło: Kth.se

Udostępnij

Maciej D.