Jak powinno wyglądać silne i bezpieczne hasło?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Jak powinno wyglądać silne i bezpieczne hasło?
Jak właściwie powinno wyglądać bezpieczne i niemożliwe do złamania hasło? Najnowszy raport Praetorian wskazuje, że kolejność i spójność znaków jest tak samo ważna, jak samo skomplikowanie hasła.

Hakerzy opracowują coraz to skuteczniejsze metody łamania haseł. Dzięki specjalnym technikom rozbijają oni hasło na mniejsze komponenty, takie jak duże i małe litery, cyfry czy symbole.

Jako przykład posłużyć nam może hasło „Password1234”. Według powyższej techniki będzie ono symbolicznie zapisane jako „ullllllldddd”. Taki ciąg znaków nazywany jest maską, w której każda litera odpowiada charakterowi zapisanego znaku (np. „u” oznacza wielką literę).

Korzystając z powyższej metody serwis Praetorian sprawdził prawie 35 mln złamanych haseł z różnych źródeł. Okazuje się, że prawie połowa korzystała z tych samych wzorów. Pomimo wielu milionów dostępnych kombinacji liter, cyfr i symboli, 50% osób korzysta z tej samej maski podczas tworzenia hasła.

Nie trudno się domyślić, że wykorzystanie tej maski sprawia, iż złamanie hasła jest znacznie łatwiejsze. Sytuacji nie ułatwia fakt, że internauci często wykorzystują wyrazy słownikowe lub informacje osobiste.

Dlaczego około połowa internautów korzysta z tego samego schematu? Serwis Praetorian wyjaśnia, że ma to prawdopodobnie związek z informacjami, jakie pojawiają się podczas zakładania konta. Konieczność używania wielkich i małych liter oraz cyfr to najprostszy przykład. Sugerując się tymi wskazówkami, użytkownik tworzy hasło według pewnego schematu – wielka litera jest zawsze pierwsza, a znak specjalny zazwyczaj na końcu (i w większości przypadków jest to „!”).

hasla 2014Najczęściej używane hasła w 2014 roku

Jak zatem stworzyć bezpieczne hasło? Przede wszystkim należy je zaprojektować według niekonwencjonalnej maski. Wielką literę warto wstawić w środek, a znaki specjalne przeplatać z cyframi i literami. Nie warto również korzystać z wyrazów słownikowych, gdyż te mogą zostać w łatwy sposób złamane.

Jeżeli mamy problem z zapamiętaniem tak skomplikowanego hasła, z pomocą mogą przyjść menedżery haseł, które nie tylko wpisują je za nas, ale także generują ciąg znaków trudny do złamania. Przykładem takiego oprogramowania jest np. LastPass.

Źródło: AVG

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.