Porównujemy serwisy strumieniowego odtwarzania muzyki (Deezer, Spotify, Wimp)

KGSkomentuj
Porównujemy serwisy strumieniowego odtwarzania muzyki (Deezer, Spotify, Wimp)
Kiedy zaczynałem analizę poszczególnych serwisów miałem swojego faworyta. Testowałem wszystkie możliwe usługi tego typu i moja prywatna decyzja wynikła z bardzo subiektywnych odczuć. Obowiązek dziennikarski nakazuje mi jednak zachować preferencje dla siebie i przyjrzeć się „suchym danym”. Efekty porównania bardzo mnie zaskoczyły.

Liczba utworów

Zacznijmy od kwestii baz utworów. Okazuje się, że każdy spośród trzech porównywanych serwisów (Deezer, Spotify, Wimp) może pochwalić się dostępem do około 20 milionów utworów. Należy jednak wspomnieć, że na witrynie internetowej Wimpa pojawiają się pewne nieścisłości – na stronie głównej jego twórcy chwalą się 20 milionami utworów, a w FAQ wspominają o 18 milionach. Czy to oznacza, że wszystkie usługi oferują to samo? Niekoniecznie. Podstawy tego biznesu opierają się bowiem na żmudnym podpisywaniu umów z poszczególnymi wytwórniami muzycznymi – zarówno dużymi, jak i małymi. Jest ich na tyle dużo, że możliwa jest sytuacja w której jeden usługodawca nie ma podpisanej umowy z firmą fonograficzną X, a drugi ma. Można zatem założyć, że przy wyborze odpowiedniej usługi należy kierować się własnymi testami, które obejmować będą wyszukiwanie naszych ulubionych wykonawców.

Jakość muzyki

Część z aplikacji mobilnych pozwala na ustawienie jakości słuchanej muzyki. Pozwala to na oszczędzanie mobilnego pakietu internetowego. Za nasz wyznacznik wybraliśmy najwyższą możliwą do wybrania jakość – najczęściej bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której zależy nam na możliwie jak największych doznaniach muzycznych. Deezer pozwala na słuchanie muzyki w jakości 320 kb/s, Wimp w momencie pisania tego tekstu określał swoją jakość wysoką jako 256 kb/s jednak tuż przed publikacją została ona podniesiona do 320 kb/s, Spotify – 320 kb/s. Wyraźnie zatem widać, że w tej kategorii nie ma zwycięzców.

Okres próbny

Przeprowadzenie testów jest możliwe dzięki okresom próbnym. Tutaj pojawiają się pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi serwisami. Twórcy Deezera pozwalają na 15 dni testów, a w Spotify i Wimp jest to 30 dni. Przy okazji korzystania z okresów próbnych warto nadzorować czy z naszego konta nie zostały przez przypadek pobrane pieniądze, bowiem w Internecie można znaleźć informacje, które sugerują, że od czasu do czasu takie sytuacje się zdarzają. Zwycięstwo po stronie Spotify i Wimpa.

Opcja bezpłatna

Oprócz dostępności okresu próbnego wszyscy omawiani usługodawcy oferują również opcję bezpłatną swoich serwisów. W tym miejscu mamy już zwycięzcę. Jest nim Spotify, które pozwala użytkownikom na nielimitowane słuchanie muzyki w zamian za słuchanie 3 minut reklam na każdą godzinę materiału muzycznego. W przypadku Deezera okres darmowy ograniczony został do 6 miesięcy. Po tym okresie czas skracany jest do zaledwie 2 godzin miesięcznie. Wimp również wprowadził ograniczenie w czasie odtwarzania (b/d). Zdecydowane zwycięstwo Spotify.

Aplikacje mobilne

Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność aplikacji pozwalających na korzystanie z usług strumieniowego odtwarzania muzyki na różnych urządzeniach. Deezer dostępny jest na platformach: Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone. Spotify do tej listy dokłada Symbiana. Z kolei Wimp wprawdzie posiada Symbiana, ale jednocześnie nie zdecydował się na wprowadzenie aplikacji dla urządzeń BlackBerry.

Deezer Wimp Spotify
deezer mobile wimp mobile spotify mobile

Aplikacje na desktopy

Aplikacje na systemy desktopowe oferowane są wyłącznie przez Spotify i Wimp. Twórcy Deezera twierdzą jednak, że zaletą ich usługi jest dostępność z poziomu przeglądarki. Subiektywnie, trudno mi się z tym zgodzić. Dedykowane aplikacje mają na przykład taką zaletę, że nie mogą być przypadkowo zamknięte przy dużej ilości kart w przeglądarce i są w takich sytuacjach o wiele bardziej dostępne. Zarówno Spotify, jak i Wimp mogą pochwalić się dostępnością aplikacji na systemy Windows i Mac. Spotify i Wimp punktują.

Ceny

Wszystkie ceny w trzech omawianych serwisach są praktycznie takie same. Za możliwość słuchania muzyki na komputerze musimy zapłacić 9,99 zł miesięcznie, a za opcję mobilną 19,99 zł miesięcznie.

Jak widać w powyższym zestawieniu, każda z tych usług ma swoje wady i zalety. Zatem przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, polecam przetestowanie wszystkich serwisów. Każdy użytkownik ma bowiem swoje wymagania i preferencje.

Deezer
Deezer
Wimp
Wimp
Spotify
Spotify
Ilość utworów 20 milionów 18 milionów 20 milionów
Jakość utworów 320 kb/s 320 kb/s 320 kb/s
Okres próbny 15 dni 30 dni 30 dni
Bezpłatny dostęp 6 miesięcy, później
2 godziny miesięcznie
Ograniczenia (b.d.) * nielimitowane,
3 minuty reklam
po każdej godzinie
Aplikacje mobilne Android
BlackBerry
iOS
Windows Phone
Android
Symbian
iOS
Windows Phone
Android
BlackBerry
iOS
Windows Phone
Symbian
Aplikacje desktopowe Brak Windows
Mac
Windows
Mac
Cena Tylko PC: 9,99 PLN
PC+Mobile: 19,99 PLN
Tylko PC: 9,99 PLN
PC+Mobile: 19,99 PLN
Tylko PC: 9,99 PLN
PC+Mobile: 19,99 PLN

* Wimp: Darmowa wersja ma ograniczenia w czasie odtwarzania i przerywniki zależne od tego, przez jaki czas użytkownik subskrybuje serwis.

Udostępnij

KG