Szkoccy naukowcy zbudowali 1000-rdzeniowy procesor

RafkoSkomentuj
Szkoccy naukowcy zbudowali 1000-rdzeniowy procesor
Badacze wykorzystali chip o nazwie Field Programmable Gate Array (FPGA), który może być skonfigurowany przez użytkownika specjalnie do konkretnych obwodów, bez oglądania się na ustawienia fabryczne. Technologia ta pozwoliła naukowcom podzielić tranzystory w układzie scalonym na niewielkie grupy „zadaniowe” tworząc 1000 mini-obwodów, czyli procesor o tysiącu rdzeni.

Aby zademonstrować skuteczność układu, zespół badawczy wykorzystał go do przetworzenia algorytmu MPEG z prędkością 5 Gb/s, czyli około 20 razy szybciej niż procesory w komputerach osobistych. Dr Vanderbauwhede stwierdził, że układy scalone FGPA nie są używane w komputerach fabrycznych ze względu na trudności w programowaniu, jednak ich moc jest ogromna, a zużycie energii bardzo małe. Dziś jest to bardzo ważny czynnik, także marketingowy…

Czy zwiększanie liczby rdzeni w procesorze rzeczywiście podnosi skutecznie jego wydajność? Zdaniem dr Jarogniewa Rykowskiego z Katedry Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z każdym kolejnym rdzeniem wzrost wydajności jest coraz mniejszy. Krótko mówiąc, pochodna stosunku wydajności procesora do ilości rdzeni ma ujemne tempo wzrostu. Czy w takim razie rzeczywiście warto „pakować” coraz więcej rdzeniów do układu scalonego?

Źródło: TechWorld, własne

Udostępnij

Rafko