Znaleziono osiem nowych zagrożeń w procesorach Intela. Cztery z nich są krytyczne

Aleksander PiskorzSkomentuj
Znaleziono osiem nowych zagrożeń w procesorach Intela. Cztery z nich są krytyczne
Problemy oznaczone jako Spectre i Meltdown narobiły sporo zamieszania kilka miesięcy temu. Okazuje się, iż Intel nie załatał wszystkich dziur. W procesorach amerykańskiej firmy odkryty kolejne 8 luk z czego cztery z nich zostały oznaczone jako krytyczne.

Niemiecka strona internetowe Heise stworzyła raport, który klasyfikuje nowe dziury w układach jako Spectre Next Generation (Spectre NG). Każdy z błędów został bezpośrednio zgłoszony do Intela i na ten moment nie znamy większej ilości szczegółów na ich temat. Wiadomo jedynie, iż ryzyko zagrożenia oraz scenariusz prawdopodobnego ataku na procesor wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku sprawy Spectre sprzed kilku miesięcy. Najbardziej zagrożeni są dostawcy usług w chmurze oraz firmy oferujące użytkownikom hostingi.

Heise wspomina również, iż inne układy wykorzystujące technologię ARM są zagrożone, jednak w tekście nie ma jednoznaczonej informacji na temat tego czy posiadacze układów od AMD mają się czego obawiać.

Intel ma obecnie pracować nad poprawkami dla Spectre Next Generation i przy okazji Amerykanie współpracują z Microsoftem, aby jak największa liczba użytkowników otrzymała stosowne łatki. Raport Heise sugeruje, że odpowiednie aktualizacje pojawią się w dwóch partiach: pierwsza zadebiutuje w tym miesiącu, a kolejna dopiero w sierpniu. Te daty mogą się jednak oczywiście zmienić.

Intel w oficjalnym oświadczeniu na temat całej sprawy stwierdził, iż pracuje w pocie czoła nad rozwiązaniem problemu oraz udostępni więcej szczegółowych informacji na temat luk wtedy, kiedy zakończy pracę nad stosownymi poprawkami.

Co można w tej sytuacji zrobić? Niestety nic więcej, jak tylko cierpliwie czekać…

Źródło: TechSpot

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.