Czy należy się obawiać żywotności dysków SSD?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Czy należy się obawiać żywotności dysków SSD?
{reklama-artykul}
Na temat żywotności dysków SSD krąży wiele mitów. Są one powielane przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy. Praktyka wykazuje jednak, że zwykły użytkownik nie musi się niczym martwić.

Wytrzymałość dysków półprzewodnikowych jest określana parametrem TBW (Total Bytes Written). Wskazuje on maksymalną ilość danych, jaką można zapisać na nośniku do momentu utraty gwarancji. W praktyce większość dysków pracuje poprawnie nawet po dwukrotnym przekroczeniu gwarancji – wyjaśnia Plextor.

Innym parametrem szacującym wytrzymałość napędów SSD jest maksymalna liczba cykli kasowania i programowania pojedynczej komórki pamięci. W nośnikach z układami MLC NAND waha się ona od 3000 do 10000 cykli. W dyskach z kośćmi TLC jest to natomiast 500-3000 cykli. Dla modeli SLC nawet 100000 cykli.

Nad równomiernym zużywaniem komórek pamięci czuwa mechanizm nazwany jako Wear Leveling. Dba on o odpowiednie rozkładanie operacji zapisu danych na całej dostępnej przestrzeni nośnika.

Gdy pojedyncza komórka przekroczy ilość swoich cykli zapisu, zostaje ona oznaczona jako zużyta, a przechowywane w niej dane są kopiowane do specjalnego obszaru z pulą zapasowych komórek. Zazwyczaj stanowi on około 7% powierzchni dysku.

plextor m6vPlextor M6V

Serwis The Tech Report przeprowadził test, którego wyniki mogą się okazać interesujące dla posiadaczy dysków SSD. Procedura polegała na ciągłym zapisywaniu, kasowaniu i ponownym zapisywaniu 10-gigabajtowych pakietów danych na 6 różnych modelach dysków.

Niemal dwuletni test pokazał, że dyski SSD mogą przetworzyć od 720 TB do nawet 2,4 PB danych, zanim kości pamięci odmówią posłuszeństwa. Nawet najniższy zanotowany w teście wynik to wartość nieosiągalna dla tradycyjnych dysków talerzowych – wskazuje Plextor.

Warto również nadmienić, że zwykły użytkownik jest w stanie zapisać w ciągu roku maksymalnie kilka terabajtów danych. Wskaźnik TBW na poziomie 100 TB oznacza zatem nawet 20 lat wytrzymałości komórek pamięci podczas normalnego użytkowania.

Testy 6 modeli nie świadczą oczywiście o tym, że wszystkie dyski SSD będą się charakteryzować podobną wytrzymałością. W większości przypadków nawet przeciętny napęd SSD będzie jednak przewyższać żywotnością dyski talerzowe.

Zwykły użytkownik nie musi się zatem obawiać o wytrzymałość dysku SSD, gdyż zwyczajnie nie będzie w stanie „zabić” go dużą ilością danych.

Źródło: Plextor

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.