Komputer do Wiedźmina 3? W jakie podzespoły warto zainwestować?

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Komputer do Wiedźmina 3? W jakie podzespoły warto zainwestować?
Jeszcze przed premierą w sieci pojawiły się oficjalne wymagania sprzętowe polskiej superprodukcji. Jak to jednak z nimi bywa, nie mają zbyt dużego pokrycia z rzeczywistością i zostały nieco zawyżone. Pograć można zatem nawet na słabszym sprzęcie, jednak pełnię możliwości osiągniemy wyłącznie na potężnej maszynie. Co wymienić, by grało się komfortowo?

Procesor

CD Projekt RED podaje, że do gry potrzebny jest przynajmniej procesor klasy Intel Core i5-2500K lub AMD Phenom II X4 940. Wśród zalecanej specyfikacji znalazł się Core i7-3770K oraz AMD FX-8350. Jeszcze przed premierą obawiano się, że gra nie ruszy bez czterech fizycznych rdzeni. Na szczęście rzeczywistość zweryfikowała ten pogląd. Wiedźmin 3 zadowoli się procesorem 2-rdzeniowym obsługującym 4 wątki. Odpalimy go zatem nawet na Intel Core i3 oraz AMD Athlon X4. Warto jednak zaznaczyć, że w takim przypadku przyda się nieco lepsza karta graficzna, która będzie w stanie nadrobić straty spowodowane słabszym procesorem. Nie ulega jednak wątpliwości, że przesiadka z i3 na i5 jest wskazana, by móc osiągnąć lepszą wydajność. Gra może mieć natomiast problem z jeszcze słabszymi procesorami pokroju 2-rdzeniowych 2-wątkowych układów Intel Pentium.

Karta graficzna

W przypadku Wiedźmina 3 największe znaczenie ma oczywiście karta graficzna, która jest w tym przypadku motorem napędowym. CD Projekt RED jako minimum podaje Nvidię GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870 – to układy, które w 2012 roku należały do średnio-wysokiej półki. W połączeniu z wydajnym procesorem pozwolą uruchomić grę w średnich detalach w rozdzielczości Full HD. Chcąc podnieść detale nieco wyżej, należy się zaopatrzyć w kartę o mocniejszej specyfikacji – GeForce GTX 770 lub Radeon R9 290. Jest to górna półka sprzed dwóch lat, która spokojnie wystarczy do komfortowej gry na wysokich detalach, pomijając efekty graficzne Nvidia HairWorks.

wiedzmin plex 1
Absolutnym minimum do w miarę płynnej gry w rozdzielczości Full HD jest karta GeForce GTX 560 Ti. Poniżej tego poziomu Wiedźmin 3 staje się po prostu niegrywalny. Posiadacze podzespołów sprzed kilku lat są zatem zmuszeni do inwestycji. Nie ulega wątpliwości, że złotym środkiem w tym przypadku są karty GeForce GTX 660 lub Radeon R9 270X. Jak już wspomnieliśmy, pozwalają one na komfortową grę na średnim poziomie graficznym. To sensowna propozycja dla tych, którzy chcą się świetnie bawić, a jednocześnie nie chcą wydać zbyt dużo pieniędzy.

Osoby nieliczące się z funduszami mogą spoglądać znacznie wyżej. Do maksymalnych ustawień graficznych w rozdzielczości Full HD wraz z efektami Nvidia HairWorks wymagany jest przynajmniej GeForce GTX 970 lub Radeon R9 290X. Maksymalne detale w rozdzielczości 4K można osiągnąć jedynie z GeForce Titan X.

wiedzmin plex 2

Pozostałe podzespoły

Wiedźmin 3 wymaga około 40 GB miejsca na dysku twardym i działa poprawnie zarówno na HDD, jak i SSD. Zainstalowanie gry na SSD sprawi jednak, że wczytywanie lokacji (np. gdy główna postać zginie) będzie znacznie szybsze. Warto jednak zaznaczyć, że dysk nie wpływa na osiąganą wydajność. Przyspiesza jedynie loadingi.

Producent do poprawnego działania sugeruje 6-8 GB pamięci RAM i faktycznie warto zainwestować w taką ilość, by móc komfortowo przemierzać świat Wiedźmina. Pamięć RAM to obecnie jeden z tańszych podzespołów komputera, dlatego z dołożeniem dodatkowej kości nie powinno być problemu.

Na koniec warto zaznaczyć, że do poprawnego działania Wiedźmin 3 wymaga 64-bitowego systemu. Wykorzystany w grze silnik graficzny nie jest kompatybilny z 32-bitowymi systemami. Osoby posiadające taką wersję Windowsa nie będą mogły najnowszej gry CD Projekt RED w ogóle uruchomić.

Artykuł powstał we współpracy z Plextor

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.