A czy ty wyłączasz komputer na noc? 1/6 firm w Polsce tego nie robi

Wojciech OnyśkówSkomentuj
A czy ty wyłączasz komputer na noc? 1/6 firm w Polsce tego nie robi
Badanie na temat wyłączania komputerów zostało zlecone przez firmę Intel i przeprowadzone na 576 firmach zlokalizowanych w czterech krajach Europy Środkowej.

Dlaczego pracownicy nie wyłączają komputera? Wyniki badań wskazują, że nie jest to konieczność spowodowana aktualizacją oprogramowania czy ingerencją specjalistów IT. Taki powód podaje zaledwie 28% firm.

W większości przedsiębiorstw o wyłączeniu komputera decyduje sam pracownik. Nawet w przypadkach, gdy firma wymaga tego od pracownika, zdarzają się przypadki działających urządzeń ze względu na brak doraźnej kontroli. Pracownicy często nie widzą różnicy pomiędzy poszczególnymi stanami komputera – uśpieniem, hibernacją, a wyłączeniem.

Mniejsza kontrola tego aspektu zazwyczaj występuje w większych firmach, co jest swego rodzaju zależnością. Najlepiej pod tym względem wypadają średnie i małe przedsiębiorstwa (do 200 pracowników). W dużych firmach (200-500 pracowników) w Polsce aż 30% komputerów działa przez całą dobę. Jeszcze gorzej jest w firmach zatrudniających ponad 500 pracowników – w takim przypadku około 40% komputerów działa przez całą noc.

infografika intelInfografika Intela poruszająca problem działających komputerów przez całą dobę

Największe straty z tego powodu odnotowują oczywiście duże firmy. Wystarczy przemnożyć straty spowodowane ciągłym działaniem komputerów przez ilość urządzeń, by zobrazować sobie ten problem.

Z raportu dowiadujemy się, że edukowanie pracowników i wdrażanie energooszczędnych rozwiązań może przynieść przedsiębiorstwom realne korzyści. Pięcioletni komputer stacjonarny włączony przez całą dobę (nawet gdy monitor jest wyłączony) zużywa energię kosztującą około 1,34 zł. Jeżeli pracownik pozostawi działające urządzenie także w weekendy i święta, roczna strata z jednego stanowiska może sięgać nawet 486 złotych. W przypadku regularnego wyłączania 100 starszych komputerów w średniej wielkości firmie oszczędności mogą sięgnąć rzędu 12 tysięcy złotych rocznie.

Źródło: Intel

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.