Bill Gates pracował po nocach nad grą, która została wyśmiana przez pracowników Apple

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Bill Gates pracował po nocach nad grą, która została wyśmiana przez pracowników Apple
W latach 80. młody Bill Gates przekonał IBM, że jego niewielka firma o nazwie Microsoft będzie w stanie dostarczyć system operacyjny dla nowego komputera.

Problem jednak w tym, że Microsoft nie posiadał wtedy żadnego systemu. Z tego względu Gates postanowił go kupić. Padło na 86-DOS, który został później przemianowany na PC DOS i sprzedany IBM-owi za 430 tys. dolarów.

W ramach umowy IBM chciał jednak, by Microsoft dostarczył prosty język programowania BASIC, wraz z kilkoma przykładami gier, które zaprezentują jego możliwości.

Właśnie tak powstała pierwsza gra napisana z myślą o PC – Donkey.BAS. Jej założenia były proste. Należało samochodem omijać wychodzące na drogę osły.


W 2001 roku Bill Gates wyjawił, jak gra powstawała. Wraz z Neilem Konzenem pracowali na prototypowym komputerze IBM. Producent zalecił im, by trzymali urządzenie pod kluczem. Jedynym pomieszczeniem z zamkiem był niewielki gabinet, w którym za dnia było piekielnie gorąco. Dlatego też Gates wraz z towarzyszem prostą grę napisali w nocy.

Andy Hertzfeld, jeden z pierwszych pracowników Apple, wspomina Donkey.BAS bardzo źle. Przyznał, że była to „najbardziej żenująca gra”, której „koncept był tak samo zły, jak grafika”.

Hertzfeld wspomina, że był zdziwiony, gdy odkrył, że Donkey.BAS został stworzony przez Billa Gatesa i Neila Konzena. „Byliśmy zdumieni, że za tak złą grą stał współzałożyciel Microsoftu i że zechciał się pod nią podpisać własnym nazwiskiem” – tłumaczy.

BAS w nazwie gry był odniesieniem do języka programowania BASIC. W 2001 roku Microsoft zaprezentował odświeżoną wersję tytułu – Donkey.NET. Oferowała ona grafikę 3D, co miało być świadectwem postępu, jakie firma poczyniła w przeciągu 20 lat. W oryginał można dzisiaj pograć w przeglądarce

Źródło: Business Insider

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.