Do sieci wyciekły hasła ponad 10 mln polskich kont e-mail!

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Do sieci wyciekły hasła ponad 10 mln polskich kont e-mail!
{reklama-artykul}
Na początku grudnia do sieci wyciekła najprawdopodobniej największa w historii liczba adresów e-mail wraz z powiązanymi z nimi hasłami. Mowa bowiem o 1,3 miliarda rekordów.

Serwis Zaufana Trzecia Strona, we współpracy z anonimowymi badaczami, wyodrębnił z tego wycieku ponad 10 milionów adresów e-mail zarejestrowanych w polskich domenach. W każdym z tych przypadków hasła zostały złamane i zapisane czystym tekstem.

Skąd pochodzą dane? Najprawdopodobniej jest to zbiór kilkuset innych wycieków, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Niewykluczone jednak, że znajdują się w nim rekordy, które nigdy nie były jeszcze publikowane.

Z tego też względu część dostępnych w ogromnym zbiorze haseł może być już nieaktualna. Zważając jednak na skalę wycieku, warto profilaktycznie zmienić hasła do swoich kont e-mail i powiązanych z nimi usług.

Garść statystyk

Wspomniany polski zbiór zawiera ponad 13 milionów rekordów, jednak w przypadku 2,7 miliona kont w bazie znajduje się więcej niż jedno hasło. Wśród domen z największą ilością wpisów należy wymienić wp.pl, interia.pl, o2.pl, op.pl, vp.pl czy poczta.onet.pl. Nic w tym dziwnego, w końcu są to najpopularniejsze w Polsce darmowe usługi pocztowe.

domeny wyciekNajpopularniejsze domeny w bazie wycieku

Najpopularniejszym hasłem używanym przez Polaków jest 123456. Na drugim miejscu znalazło się qwerty, a podium zamyka 123456789. W pierwszej dziesiątce dominują różnorodne szlaczki wpisywane na klawiaturze, choć pojawiają się też imiona – zarówno męskie, jak i kobiece.

Internauci nie wysilają się również, jako hasło ustawiając po prostu hasło (lub angielski odpowiednik password). Dość często pojawia się też dupa, wraz z wariantami liczbowymi.

hasla wyciekNajczęściej używane hasła przez Polaków

Rząd na celowniku

Co ciekawe, w bazie znalazły się też loginy i hasła pochodzące z domen rządowych. Aż 3347 rekordów należy do domeny gov.pl, a 130 do policja.gov.pl. Jest też kilka wpisów z sejm.pl, a nawet prezydent.pl.

Jak już wspominaliśmy, wyciek zbiera dane, które mogą pochodzić z różnych okresów. Część haseł z pewnością jest już nieaktualna, jednak wszystkim zalecamy profilaktyczną zmianę danych dostępowych do najpopularniejszych usług, z których korzystamy.

Warto też wpisać swój adres e-mail na stronie HaveIBeenPwned. To serwis, który zbiera informacje na temat wycieków. Jeżeli w którejś bazie znalazł się nasz adres e-mail, zostaniemy o tym poinformowani.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.