Coraz więcej routerów zarażonych wirusem, który… zabezpiecza je przed hakerami

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Coraz więcej routerów zarażonych wirusem, który… zabezpiecza je przed hakerami
Linux.Wifatch, bo tak nazywa się opisywany malware, to złośliwy kod, który atakuje routery oraz urządzenia związane z Internetem Rzeczy. Szkodnik po raz pierwszy został wykryty w 2014 roku przez jednego z badaczy, który zauważył podejrzane pliki w oprogramowaniu swojego routera. Wstępna analiza wykazała, że jest on połączony siecią P2P, tworząc tak zwany botnet.

Wifatch po raz kolejny został wykryty w kwietniu tego roku i od tej pory jest bacznie obserwowany przez specjalistów Symantec. Większość kodu jest napisana w języku Pearl. Podobnie jak wcześniej, zarażone urządzenia komunikują się z siecią P2P w celu wykonywania poleceń hakerów. Co ciekawe, działalność wirusa nie sprowadza się np. do przeprowadzania ataków DDoS. Wręcz przeciwnie – robak ma skłonności do… zabezpieczania routerów i innych urządzeń przed kolejnymi atakami z zewnątrz.

Specjaliści obserwują Wifatch od wielu miesięcy i przez ten czas nie wykryto ani jednej podejrzanej aktywności. Praca wirusa sprowadza się wyłącznie do wzmacniania zabezpieczeń zarażonych urządzeń.

Jakby tego było mało, Wifatch pozostawia dla użytkownika wiadomość, w której sugeruje, by zaktualizować firmware urządzenia i zmienić domyślne hasła dostępu. Wirus przeciwdziała również innym zagrożeniom, eliminując te najbardziej popularne. Można zatem rzec, że zachowuje się podobnie, jak oprogramowanie antywirusowe.

Pomimo dobrych zamiarów wirusa należy pamiętać, że uzyskuje on nieautoryzowany dostęp do naszego urządzenia, wykorzystując w tym celu luki w zabezpieczeniach. Oprogramowaniu nie można zatem do końca ufać, gdyż w każdym momencie może wstrzyknąć złośliwy kod, który wywoła np. wyciek cennych informacji bankowych.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to dość ciekawy ewenement w świecie wirusów.

Źródło: Symantec

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.